Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2255

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 113 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gmina
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 113 next fast forward last
Praca poświęcona jest analizie wybranych zagadnień związanych z finansowym i daninowym władztwem gminy. Finansowe i daninowe władztwo gminy stanowią ważne składniki szerszej kategorii, jaką jest samodzielność gminy. Celem badawczym pracy jest scharakteryzowanie gminy z punktu widzenia jej zdolności do gromadzenia dochodów, w tym dochodów o charakterze podatkowym oraz uprawnień gminy do kształtowania podatków lokalnych. Obiektem badań są przede wszystkim art. 168 i 217 Konstytucji RP, które stanowią odpowiednio o ograniczonym władztwie daninowym gminy i władztwie daninowym państwa. W pracy zastosowano dwie metody badawcze: metodę dogmatyczno-egzegetyczną oraz metodę analityczną, które posłużyły do zbadania obszernego dorobku doktryny prawa samorządowego, konstytucyjnego i podatkowego, orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz ww. przepisów Konstytucji RP. Badanie to pozwoliło sformułować kilka ważnych wniosków, wśród których najważniejsza jest konstatacja, że stanowienie danin publicznych jest wyłącznym uprawnieniem organów władzy ustawodawczej realizowanym w drodze ustawy. Gminom przysługuje natomiast jedynie uprawnienie do ustalania wysokości podatków i opłat lokalnych w zakresie określonym ustawą(abstrakt oryginalny)
Od wielu lat trwają zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (uoucipwg) (tekst jednolity Dz.U. 1996 nr 132 poz. 622). Propozycje, które pojawiły się 10 września 2014 roku obejmują kilka ważnych propozycji modyfikacji.(abstrakt autora)
Celem opracowania była diagnoza i porównanie atrakcyjności inwestycyjnej wybranych gmin powiatu poznańskiego (Pobiedziska, Puszczykowo i Rokietnica) w latach 2009-2014. Postępowanie badawcze składało się z trzech etapów, którego efekty ujęto w trzech częściach opracowania. W pierwszym z nich dokonano przeglądu literatury przedmiotu, omówiono pojęcie atrakcyjności inwestycyjnej regionu i przedstawiono zakres dotychczasowych badań. Drugi etap obejmował analizę atrakcyjności inwestycyjnej badanych gmin z zastosowaniem dwóch mierników: syntetycznego miernika atrakcyjności inwestycyjnej gminy oraz syntetycznego miernika rozwoju społeczno-gospodarczego gminy. Trzecią część stanowi studium analityczno-badawcze, odnoszące się do wyników ankiet przeprowadzonych wśród inwestorów i mieszkańców wybranych gmin. Rezultaty badań, mających charakter pilotażowy, pozwoliły stwierdzić, że najbardziej atrakcyjnym obszarem pod względem inwestycyjnym jest gmina Rokietnica, natomiast atrakcyjność inwestycyjna gminy Puszczykowo w opinii większości przedsiębiorców tam funkcjonujących była relatywnie zadowalająca, jednak nie uległa zmianie w badanych latach.(abstrakt oryginalny)
Dbanie o zrównoważony rozwój lokalny to jedno z kluczowych zadań gminy, które wpływa na poprawę jakości życia mieszkańców oraz wzrost przedsiębiorczości w regionie. Działania te muszą być zintegrowane między innymi z potencjałem rozwojowym gminy, potrzebami społecznymi, możliwościami finansowymi gminy czy możliwościami pozyskania zewnętrznych środków. Gminy w celu planowania przedsięwzięć inwestycyjnych posługują się przede wszystkim wieloletnimi planami inwestycyjnymi (WP1). WPI wiążą plan rozwoju gminy i plan finansowy z rozwojem przestrzennym i polityką inwestycyjną gminy. W artykule przedstawiono istotę wieloletniego planu inwestycyjnego, jego funkcje oraz opis procedury tworzenia. Omówiono również dokumenty strategiczne dla rozwoju gminy Gryfino wraz z analizą WPI gminy Gryfino na lata 2008-2012. Celem artykułu jest ocena znaczenia długoterminowych planów inwestycyjnych dla budowania strategii rozwoju gminy Gry fino. Co więcej, przedstawiono również autorską koncepcję priorytetowych zadań inwestycyjnych dla analizowanej gminy(fragment tekstu)
Rozwój polityczno-instytucjonalnych modeli zadłużenia publicznego stanowi odpowiedź na ograniczoną zdolność wyjaśniania kształtowania się deficytu oraz długu publicznego przez normatywne modele ekonomiczne, m.in. zaproponowany przez Barro (1979) model "tax smoothing". Zarówno w tym ostatnim ujęciu, jak i w modelu keynesowskim deficyty budżetów publicznych powinny pojawiać się w okresach recesji, a w czasie dobrej koniunktury miałyby miejsce równoważące je nadwyżki budżetowe. Odchylenia od wspomnianego podejścia normatywnego starają się wyjaśniać modele odwołujące się do polityczno- -instytucjonalnych aspektów gospodarki środkami publicznymi. Należą do nich modele "wyborczego cyklu budżetowego". Celem niniejszego opracowania jest ocena zakresu i siły politycznego cyklu budżetowego w polskich gminach. W części pierwszej pracy przedstawiono istotę politycznego cyklu budżetowego. Następnie zaprezentowano zastosowaną metodę badania empirycznego, którego wyniki zostały omówione w ostatniej części opracowania(fragment tekstu)
Współczesne doktryny ekonomiczne w coraz większym stopniu skłaniają się ku większemu oddziaływaniu podatków na sferę gospodarczą co zostało wymuszone m.in. koniecznością walki z inflacją. Jak głosił M. Laure, podatki powinny być jednak "neutralne w odniesieniu do środków produkcji". Oznacza to, że podatek może wywierać wpływ na gospodarkę, unikając jednak sytuacji, w której powodowałby zaburzenia wewnątrz aparatu gospodarczego, faworyzując pewne typy obiegu gospodarczego ze szkodą dla innych. To samo dotyczy samorządów - regulacje podatkowe nie mogą faworyzować dużych i bogatych gmin, w większości przypadków miejskich, kosztem gmin mniejszych i biedniejszych. (fragment tekstu)
W niemieckim porządku prawnym oraz w gminnej praktyce rozwinęły się różne, uznane formy międzykomunalnej współpracy. Wśród nich można wyróżnić współpracę zorganizowaną publicznoprawnie jak i prywatnoprawnie. W artykule omówiono wielostopniowe komunalne struktury organizacyjne: wspólnoty administracyjne, gminy zespołowe, gminy związkowe, urzędy. Oprócz tego omówiono związek celowy, komunalną wspólnotę roboczą oraz porozumienie publicznoprawne.
Celem artykułu jest ukazanie ewolucji i znaczenia kryteriów stosowanych przy subwencjonowaniu samorządu gminnego w Polsce. Ewolucja ta znalazła wyraz w zmieniającym się ustawodawstwie z zakresu finansów samorządu terytorialnego. (fragment tekstu)
Głównym celem rozważań podejmowanych w niniejszym artykule jest próba identyfikacji typów (profili) polityki lokalnej prowadzonej przez władze samorządowe wybranych gmin województwa warmińsko-mazurskiego. (fragment tekstu)
Francja charakteryzuje się bardzo dużym rozdrobnieniem struktur samorządu terytorialnego. Gminy są zróżnicowane pod względem liczby mieszkańców, powierzchni, jak i potencjału gospodarczego. W artykule omówiono formy współpracy gmin: syndykat gmin, dystrykt, wspólnota miejska, komisja departamentalna współpracy międzygminnej, wspólnota gmin, wspólnota miast. Oceniono współpracę międzygminną i jej przyszłość.
Celem prezentowanych badań była identyfikacja czynników decydujących o możliwościach rozwojowych gmin powiatu zambrowskiego (woj. podlaskie). (fragment tekstu)
W ciągu ostatnich kilku lat walka o inwestycje i inwestorów między jednostkami samorządu terytorialnego w Polsce stała się coraz bardziej wyraźna i świadoma. Jest ona szczególnie widoczna na najniższym szczeblu samorządu terytorialnego, tj. na poziomie gminy. Cytując E. Wojciechowskiego: obecnie mamy w Polsce do czynienia z rynkiem gmin, który staje się coraz bardziej konkurencyjny. W sprawie przyciągania inwestorów konieczne jest prowadzenie przez władze lokalne działań bezpośrednio związanych z poszukiwaniem i zachęcaniem inwestorów oraz działań składających się na szeroko rozumianą poprawę atrakcyjności inwestycyjnej gminy. Działania drugiego typu są przedmiotem niniejszego artykułu. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie struktury funkcjonalnej oraz sytuacji społeczno-gospodarczej gmin wiejskich powiatu opolskiego. Wszelkie inwestycje oraz podejmowane przez władzę lokalną działania zmierzające do rozwoju poszczególnych gmin mogą świadczyć o zaawansowanych procesach urbanizacyjnych terenów wiejskich, czyli o semiurbanizacji.W niniejszym artykule ustalono specjalizację funkcjonalną oraz określono typ demograficzny badanych gmin, przy wykorzystaniu danych statystycznych dotyczących wieku, płci, migracji, przyrostu naturalnego. Przedstawiono również liczbę podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w systemie REGON na 31 grudnia 2003. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wpływu funduszy strukturalnych na poziom wydatków inwestycyjnych gmin wiejskich z obszaru woj. warmińsko-mazurskiego. Do analizy wybrano 14 gmin: Lelkowo (pow. braniewski), Działdowo (pow. działdowski), Rybno (pow. działdowski), Banie Mazurskie (pow. gołdapski), Pozezdrze (pow. węgorzewski), Lubawę (pow. lubawski), Kiwity (pow. lidzbarski), Kurzętnik (pow. nowomiejski), Nowe Miasto Lubawskie (pow. nowomiejski), Świętajno (pow. olecki), Dywity (pow. olsztyński), Łuktę (pow. ostródzki), Ostródę (pow. ostródzki) oraz Budry (pow. węgorzewski). Średnia powierzchnia tych gmin wynosi 200,5 km, a średnia liczba mieszkańców - 6980 osób. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie podstawowych problemów natury subiektywnej i obiektywnej, które wpływają na możliwość pozyskiwania przez gminy wyższych dochodów z gospodarki nieruchomościami(fragment tekstu)
Pojęcie postęp ma ścisły związek z takimi określeniami, jak np. progresywność. zmiana na lepsze, udoskonalanie, rozwijanie się w czasie. Z kolei synonimy te swym znaczeniem odnoszą się do jednej z interpretacji rozwoju rozumianego jako proces przemian, w toku którego dany obiekt przechodzi od form i stanów prostych, mniej złożonych, do form bardziej złożonych, doskonalszych pod określonymi względami1. Wśród mnogości definicji prezentowanych w literaturze tematu, dotyczących pojęcia rozwój lokalny, można sformułować ogólną, choć bardzo często powtarzaną charakterystykę tego zjawiska.(fragment tekstu)
Obowiązywanie od 2011 r. wymogu równoważenia budżetu jednostek samorządu terytorialnego w części bieżącej, a od 2014 r. indywidualnego wskaźnika zadłużenia, wyliczanego na podstawie nadwyżki operacyjnej, skutkowało przeformułowaniem gospodarki finansowej tych jednostek na generowanie większej nadwyżki operacyjnej w celu prowadzenia przez te jednostki działalności inwestycyjnej. Wzrosło tym samym znaczenie nadwyżki operacyjnej w budżecie jednostek samorządowych. Im wyższa jest jej wartość, tym większe są możliwości realizacji inwestycji przez te jednostki. Celem artykułu jest analiza i ocena zróżnicowania nadwyżki operacyjnej i wydatków inwestycyjnych w gminach i miastach na prawach powiatu województw wielkopolskiego i lubelskiego. Realizacji celu posłużyła analiza takich wskaźników, jak średnie dochody i wydatki bieżące, wynik operacyjny oraz wydatki majątkowe. Dokonano również charakterystyki badanych województw i gmin(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problematyce planowania strategicznego w jednostkach samorządu lokalnego. Na podstawie przeprowadzonych badań autor definiuje pojęcie konsultacji społecznych jako takich, a następnie konsultacji społecznych w lokalnym planowaniu strategicznym. Prócz tego analogicznie, dualnie definiuje kategorię warsztatów strategicznych, a także identyfikuje cel główny i cele cząstkowe warsztatowych konsultacji społecznych, ich typowy przebieg i kluczowe cechy oraz najczęściej popełniane w tym zakresie błędy i zjawiska niesprzyjające ich prawidłowemu przeprowadzeniu.(abstrakt oryginalny)
W połowie XX w. na potrzeby przedsiębiorstw działających w warunkach wysoko rozwiniętej gospodarki rynkowej powstała i stopniowo dojrzewała koncepcja marketingu. Wypracowane instrumenty i metody zaczęto w latach 70. i 80. przeszczepiać na pozarynkowe dziedziny działalności. Pojawiły się pojęcia marketingu społecznego, a z czasem marketingu terytorialnego. Mimo iż klasyczny marketing opracowano na potrzeby podmiotów, których podstawowym celem funkcjonowania jest osiągnięcie maksymalnego zysku, jego idee dają się przeszczepić na grunt działalności samorządów terytorialnych, dążących przede wszystkim do tworzenia korzystnych warunków rozwoju społecznego i gospodarczego jednostki terytorialnej. Mimo różnicy w nadrzędnych celach firmy i samorządy łączy inna cecha - działanie w warunkach konkurencji. Marketing zaś jest narzędziem do osiągania przewagi konkurencyjnej. (fragment tekstu)
Artykuł jest studium przypadku kształtowania struktury funkcjonalnej gminy Marciszów przez władze lokalne. We wstępnej jego części autor prezentuje stan tej struktury w 2001 r. Następnie przedstawia narzędzia, jakie stosowały te władze w kolejnych kilku latach, dążąc do zmiany ww. struktury. W końcowej części opisuje zmiany strukturalne gospodarki badanej gminy, jakie nastąpiły do 2009 r.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 113 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.