Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1067

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 54 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gospodarka oparta na wiedzy (GOW)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 54 next fast forward last
Początek XXI wieku to okres dominacji koncepcji gospodarki opartej na wiedzy. W koncepcji tej podstawową determinantą rozwoju jest wiedza. W wymiarze mikroekonomicznym stanowi ona podstawowy zasób w przedsiębiorstwie. Wyjątkowa rola wiedzy w przedsiębiorstwie wynika z tego, że jest to zasób, który trudno skopiować. Na tej podstawie można powiedzieć, że wiedza jest podstawowym materiałem, z którego przedsiębiorstwo buduje swoją pozycję konkurencyjną na rynku. W wymiarze makroekonomicznym gospodarka oparta na wiedzy przejawia się wzrostem znaczenia tych sektorów gospodarki, których podstawowym przedmiotem działania jest tworzenie, przetwarzanie oraz przekazywanie wiedzy. Tak więc koncepcja gospodarki opartej na wiedzy zogniskowana jest wokół projektów "wiedzochłonnych"(fragment tekstu)
Rozważania będące przedmiotem niniejszego artykułu koncentrują się wokół usług infobrokerskich, które mogą być uznane za przykład usług profesjonalnych w gospodarce opartej na wiedzy. Opracowanie przedstawia kluczowe zmiany makro- i mikroekonomiczne, związane z nowym paradygmatem gospodarki. Równocześnie dokonano deskrypcji usług infobrokerskich w odniesieniu do usług profesjonalnych, a zaprezentowane dane statystyczne obrazują ich stan w Polsce w porównaniu z liderem (Szwecja) i maruderem (Bułgaria) rankingu państw UE wdrażających gospodarkę opartą na wiedzy w latach 2008-2012.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Budowanie gospodarki opartej na wiedzy jako element strategii Unii europejskiej
100%
Celem opracowania jest zakreślenie celów i efektów działań Unii Europejskiej w zakresie budowania gospodarki opartej na wiedzy. Podstawą analizy i oceny sytuacji w tej dziedzinie są zapisy Strategii Lizbońskiej z 2000 r. wraz z jej późniejszymi, wprowadzanymi od 2005 r. zmianami, oraz strategii "Europa 2020". (fragment tekstu)
W artykule próbuje się odróżnić rzeczywiste nowinki, jakie wniósł rozwój technologii informatyczno-komunikacyjnych, i to głównie w "starym sektorze" gospodarek USA i paru innych państw OECD od cech przypisywanych błędnie i lekceważąc ważne prawa ekonomiczne temu, co pochopnie ochrzczono mianem "nowej gospodarki". W oparciu o analizę m.in. opracowań OECD, autor koncentruje się na wzroście wydajności w rezultacie twórczego wdrażania ICT i innych technologii w połączeniu z głębokimi przemianami w sposobie zarządzania firmami, biorąc też pod uwagę ewolucję w środowisku biznesu. Za główny wyznacznik powstania nowej gospodarki autor uważa zdolność postępu technologiczno-organizacyjnego do generowania trwałego i wyraźnego przyrostu TFP, tzn. dzięki rozlegemu wykorzystaniu wiedzy, a nie - po prostu - poprzez większe nakłady pracy czy kapitału. Główny wniosek - poza poszanowaniem zdrowych podstaw polityki gospodarczej, o co apeluje w tym kontekście OECD - autor adresuje do wszystkich podmiotów operujących w gospodarce, zwłaszcza rządów, by maksymalnie sprzyjały wdrażaniu nowych technologii poprzez tworzenie nowych instytucji i nowatorskiej kultury biznesu i nowego społeczeństwa, bez czego trudno marzyć o nowej gospodarce. (abstrakt oryginalny)
Wiedza, innowacja, ludzka kreatywność stanowią współcześnie podstawę nowej gospodarki, określanej jako gospodarka oparta na wiedzy, napędzana przez wiedzę. W artykule przedstawiono ogólne założenia koncepcji regionu uczącego się, zaproponowanej przez R. Floridę w latach 90. XX wieku i jak się wydaje się, aktualnej również dziś. Liczne publikacje o charakterze naukowym, a także szereg aktywności na płaszczyźnie praktycznej w postaci dokumentów strategicznych poszczególnych obszarów dotyczy właśnie wykształcenia mechanizmów wzajemnego uczenia się, co ma przyczynić się do wzrostu konkurencyjności regionów. (abstrakt oryginalny)
W Unii Europejskiej podejmowanych jest szereg działań i inicjatyw wspierających innowacyjność. Związane jest to z przyjęciem w 2000 r. Strategii Lizbońskiej, zgodnie z którą ugrupowanie to powinno stać się najbardziej konkurencyjną, dynamiczną i opartą na wiedzy gospodarką świata. Wprawdzie w 2005 r. Strategia Lizbońska została zmodyfikowana o cele zapewnienia bardziej zdecydowanego i trwałego wzrostu oraz większej liczby lepszych miejsc pracy, jednak jako priorytety pozostawiono budowę gospodarki opartej na wiedzy oraz wspieranie wiedzy i innowacyjności w Europie. W artykule omówiona została istota gospodarki opartej na wiedzy oraz przedstawiono wybrane działania realizowane w Unii Europejskiej na rzecz budowy takiej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Zmiany gospodarki przemysłowej na gospodarkę opartą na wiedzy wymuszają konieczność poszukiwania nowych form organizacji przedsiębiorstw, jak np. organizacje sieciowe. W publikacji omówiono przepływy oraz relacje występujące pomiędzy uczestnikami sieci. Zwrócono uwagę również na wady i zalety funkcjonowania przedsiębiorstw sieciowych na podstawie badań przeprowadzonych w przedsiębiorstwie Welur-Matt.(abstrakt autora)
W artykule prezentowane są rekomendacje metodologiczne dla badania społeczeństwa informacyjnego (SI), niezbędne dookreślenia pojęciowe, a także próby modelowania procesów rozwoju SI, kontekstualne spojrzenie na przyszłość SI. W tekście przedstawiono ponadto analizę uwarunkowań i możliwości SI. (abstrakt oryginalny)
Omówiono teorię społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. W kontekście funkcjonowania Unii Europejskiej scharakteryzowano wzajemne relację pomiędzy społeczeństwem informacyjnym a gospodarką opartą na wiedzy.
[...]zarządzanie wiedzą sprowadza się do efektywnego prowadzenia organizacji w sposób najmniej konwencjonalny, unikatowy, trudny do skopiowania, przez co umożliwiający uzyskanie przewagi konkurencyjnej przez współczesne organizacje. Nie jest kolejnym segmentowym podejściem do zarządzania organizacją. Korzyści z zastosowania tej koncepcji związane są bowiem z efektem synergii uzyskiwanym przez zintegrowanie rozmaitych przedsięwzięć związanych z zarządzaniem organizacją. Dotyczy w efekcie zarówno poszczególnych pracowników, zespołów, jak i całych organizacji.(fragment tekstu)
11
Content available remote Creative Economies in Romania - Spatial Projections and Trends
80%
Creative economies are at the heart of the knowledge-based economy. The main objectives of the study are to present the spatial design of the regional systems of creativity in Romania and to identify the evolutionary trends, by creating spatial models for key economic indicators, specific to such economic activities. This paper focuses on how creative economies are concentrated in the national network of settlements and how they differentiate in terms of regional profile. Consequently, a yearly nationwide database was created for 2000-2012, which includes four-digit creative economic activities, according to the Classification of National Economy Activities, for each administrative unit in Romania. The analyses, conducted for the same period, show a concentration of creative economies as a national polycentric network which includes the capital city and cities with over 300,000 inhabitants, as well as their structured territorial systems emerging around them, representing the local and regional polycentric networks. The analysis of the economic profiles highlights the growing share of creative economies in the national economy that tends to contribute more and more to the increase of the operational complexity of the local and regional economies. (original abstract)
|
|
nr 76, t. 1
335-346
Gospodarka oparta na wiedzy (GOW) to taka, której wzrost, wartość i związany z tym rosnący standard życia są nierozłącznie związane z wiedzą, jej tworzeniem i dystrybucją. Przetwarzanie wiedzy zastępuje w niej przetwarzanie materii (obiektów fizycznych). Wiedza oraz systemy i ludzie ją przetwarzający są kluczowymi zasobami przedsiębiorstw, a skuteczne zarządzanie tymi zasobami jest kluczem do ekonomicznego sukcesu. Artykuł przedstawia (w tłumaczeniu) główne, a jednocześnie miejscami skrócone, fragmenty wypowiedzi prof. Paula M. Romera, zamieszczonej w formie wywiadu pt. "The Knowledge Economy" w kwartalniku "Strategy + Business", a przedrukowanej w [1]. W wypowiedzi tej rozpatruje się GOW z punktu widzenia jej cech i rozwoju, polityki gospodarczej oraz kierunków doskonalenia. Adekwatność poglądów prof. Romera do trwającej aktualnie w Polsce dyskusji na temat GOW skłoniła autora niniejszego tekstu do przedstawienia ich polskiemu czytelnikowi. (abstrakt oryginalny)
Strategia lizbońska i wynikająca z niej strategia rozwoju Polski do roku 2020 stworzyły nowe możliwości rozwoju gospodarki opartej na wiedzy, a w tym rozwoju przedsiębiorstw opartych na wiedzy. Koncepcja teoretyczna przedsiębiorstwa opartego na wiedzy zakłada bardzo wysoki stopień elastyczności wewnętrznej i zewnętrznej struktur organizacyjnych takich przedsiębiorstw. Problemem badawczym jest pytanie, czy i w jakim stopniu przedsiębiorstwa polskie dokonały zmian w strukturach organizacyjnych w kierunku przedsiębiorstwa opartego na wiedzy. Badania empiryczne przeprowadzono w 2012 r. na grupie 150 przedsiębiorstw na terenie całej Polski. Wyniki badań potwierdzają umiarkowanie pozytywny trend do zmierzania w kierunku przedsiębiorstwa opartego na wiedzy, jednak tempo zmian jest małe, a odległość od normatywnego modelu takiego przedsiębiorstwa - duża.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji badań technologii informacyjno- -komunikacyjnych ICT w ujęciu zwinności organizacji. W tym znaczeniu zostanie zaprezentowana synteza autorskiej koncepcji podejścia do zwinności organizacji opartej na wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem udziału technologii ICT w kształtowaniu zwinności organizacji. Artykuł ma charakter rozważań teoretycznych.(abstrakt oryginalny)
Na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej podjęto badania dotyczące dostosowania się polskich przedsiębiorstw do warunków gospodarki opartej na wiedzy (GOW). Celem badań jest stwierdzenie, czy przedsiębiorstwa rozpoznają warunki, jakie tworzy GOW, jako okazję do przekształcania się w przedsiębiorstwa bazujące na wiedzy. Ponieważ współczesne przedsiębiorstwa działają w otoczeniu zmiennym i nieprzewidywalnym, powinny stawać się bardziej zwinne. Analiza zwinności prowadzona jest ze względu na dostosowanie ich strategii, zasobów ludzkich, technologii teleinformatycznych oraz struktur organizacyjnych. W artykule przedstawiono wstępne dane dotyczące zmiany orientacji strategicznej przedsiębiorstw nakierowanej na zwiększenie ich zwinności. Zmiana ta jest opisana zaangażowaniem przedsiębiorstw w obserwację ich otoczenia, dostosowywanie się do zmian w otoczeniu, oddziaływanie na czynniki otoczenia oraz zmianę otoczenia na inne.(abstrakt oryginalny)
|
2018
|
nr 4
183-197
Start-up companies constitute a very "representative" phenomenon of the global economy and are its special "product", since they act mainly in the Internet-related and high-technology branches and they are usually seen as born globals. Thus, the type of their activity, implemented business models, products and services offered are "embedded" into the networks, i.e. not only of the local, but rather international and global markets. The same concerns the relations of those firms with other actors of the ecosystems, among others: institutions of science. The problem of relations between start-ups (and business in general) and the knowledge-based institutions theoretically lies in the cross-section of different research domains and can be tackled from different perspectives and on various problematic levels. Taking such a multi-dimensional attitude in analysing the issue is consistent with the holistic approach in tackling and covering the various analytical problems of start-up ecosystems, commonly accepted in the literature (partly as an effect of a kind of consensus among the researchers). Taking into consideration the richness of the aspects and sub-issues which should be analysed when studying the problem of the cooperation between start-up companies in Poland and knowledge-based institutions, the hereby paper implicitly prepares "the ground" for more detailed empirical studies basing on the overview of the chosen literature from the behavioural economy and social network theories. Then, there was the Polish ecosystem characterized with special attention put to the knowledge-based institution.(original abstract)
17
Content available remote Kapitał społeczny w gospodarce opartej na wiedzy
80%
Do ważnych czynników wpływających na rozwój społeczno-gospodarczy i wzrost gospodarczy należy zaliczyć kapitał społeczny. W określonych ujęciach kapitał ten może być postrzegany jako jedna z podstawowych determinant życia społeczno-gospodarczego. Kapitał społeczny jako pojęcie wielowymiarowe rozpatruje się w różnych aspektach, również w kontekście gospodarki opartej na wiedzy. Podkreśla się, że "siłą napędową gospodarki opartej na wiedzy jest substytucja kapitału fizycznego przez kapitał wiedzy oraz samowzmacniający się wzajemnie proces akumulacji kapitału wiedzy, kapitału ludzkiego i kapitału społecznego"2. Celem pracy jest przybliżenie koncepcji kapitału społecznego z odniesieniem do gospodarki opartej na wiedzy.(fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja ważniejszych dylematów związanych z wpływem modyfikacji systemu ochrony praw własności intelektualnej na tworzenie warunków dla rozwoju i wykorzystania potencjału gospodarki opartej na wiedzy. W dalszej części pracy scharakteryzowana zostanie istota systemu ochrony praw własności intelektualnej. Następnie będą przedstawione argumenty wskazujące na jego bardzo wysokie znaczenie w realiach gospodarki opartej na wiedzy XXI wieku. Kluczowym elementem niniejszej pracy jest prezentacja ważniejszych problemów, jakie powinny byæ uwzględnione w toku debaty nad reformami i efektywnością przyjętych oraz planowanych rozwiązañ instytucjonalnych wpływających na zakres ochrony praw własności intelektualnej. (fragment tekstu)
|
|
nr 5
44
Przedstawiono postanowienia szczytu w Lizbonie. Na tym szycie przywódcy Unii Europejskiej postanowili zrobić z Europy "najbardziej konkurencyjną, opartą na wiedzy gospodarkę świata". Dziś ten cel znajduje się równie daleko jak wtedy.
20
80%
Gospodarka oparta na wiedzy budowana jest z wykorzystaniem długookresowych scenariuszy rozwoju, których przygotowanie coraz częściej musi opierać się na metodach jakościowych, gdzie wykorzystuje się wiedzę i doświadczenie ekspertów z różnych dziedzin. Prace nad nową Białą Księgą polityki transportowej Unii Europejskiej w znacznie większym stopniu niż wcześniej oparto na zastosowaniu takiego właśnie podejścia, z wykorzystaniem scenariuszy przygotowanych za pomocą foresightu. W ten sposób zintegrowano rozproszoną wiedzę w celu przygotowania podstawy programowania polityki transportowej. Wydaje się, że takie podejście byłoby bardzo potrzebne także w polskich pracach nad polityką transportową. Polityka transportowa tak przygotowana powinna być podstawą rozwoju transportu w perspektywie okresu 2014-2020, kiedy to rozpocznie się kolejny okres programowy funduszy europejskich. Polityka transportowa Polski powinna określać założenia w zakresie wykorzystania funduszy, a nie na odwrót. Czynnikiem umożliwiającym przygotowanie takiej polityki byłoby szerokie wykorzystanie foresightu w transporcie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 54 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.