Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gospodarka paliwowo-energetyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wdrożenie skutecznego sposobu odwodnienia koncentratów flotacyjnych i innych frakcji ziarnowych węglowych za pomocą wirówek, z jednej strony uprościło proces i obniżyło koszty odwadniania węgli, z drugiej strony spowodowało powstawanie bardzo drobnych frakcji ziarnowych tak zwanych sedymentów. W zależności od stosowanych rozwiązań gospodarki wodno-mułowej, sposób zagospodarowania sedymentów w poszczególnych kopalniach jest różny. W znaczącym zakresie sedymenty są deponowane w osadnikach mułowych. Specyfika fizykochemiczna sedymentów predysponuje je do wykorzystania jako paliwa. Niestety duże zdyspergowanie w znacznym stopniu ogranicza zastosowanie ich jako paliwa (pylenie, trudności magazynowania, ograniczone możliwości zastosowania). Na podstawie przeprowadzonych studiów i badań, za optymalne uznano metody zagospodarowanie poprzez ich brykietowanie i tworzenie suspensji wodno-węglowych. Ze względu że sedyment nie tworzy pełnego stosu ziarnowego, scalanie ich w procesie granulowania i brykietowania jest utrudnione. W wyniku prowadzonych badań i prób oraz doboru spoiw zoptymalizowano technologię brykietowania sedymentu i uzyskiwania kawałkowego paliwa przydatnego do opalania kotłów rusztowych oraz pieców średniej i małej mocy. Technologia została wdrożona w skali przemysłowej. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu jest wykorzystanie analizy systemowej w modelowaniu procesów gospodarczych zachodzących w gospodarce paliwowo-energetycznej. Określono zadania i etapy analizy systemowej oraz scharakteryzowano typy modeli wykorzystywanych do prognozowania rozwoju systemów paliwowo-energetycznych. Omówiono cele i zadania modeli matematycznych opracowanych w Pracowni Polityki Energetycznej i Ekologicznej IGSMiE PAN. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia "Założenia polityki energetycznej Polski do roku 2020", dokument przyjęty przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów 11 lutego br.
W artykule przedstawiono wyniki badań słomy pozyskanej z dojrzewającej pszenicy, którą poddano procesowi czterokrotnego moczenia w wodzie demineralizowanej. Operację moczenia prowadzono w wa - runkach laboratoryjnych w temperaturze 20°C. W wyniku moczenia ze słomy została usunięta część sub - stancji mineralnej, w tym znaczna ilość alkalicznych soli sodu i potasu oraz substancji zawierających siarkę i fosfor. Proces moczenia w wyraźny sposób wpłynął na zmianę składu chemicznego popiołu otrzymanego z preparowanej wodą słomy, który zwiększył swoją kwasowość. W popiele o 78% zmalała zawartość Na2O, o 60% zawartość K2O, do 80% wzrósł natomiast udział nierozpuszczalnego w wodzie, kwasotwórczego SiO2 . W konsekwencji korzystnie zmieniły się wartości wskaźników, za pomocą których oceniana jest skłonność słomy do deponowania zanieczyszczeń podczas spalania i zgazowania. Już w wyniku dwukrotnego moczenia indeks alkaliczności AI przyjmował wartość sugerującą, że paliwo to nie powinno sprawiać trudności podczas spalania z powodu zwiększonej intensywności żużlowania kotła. Natomiast wskaźnik aglomeracji złoża BAI bezpieczną wartość wskazującą na niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska aglomeracji złoża podczas spalania lub zgazowania fluidalnego osiągnął po trzecim cyklu moczenia słomy. Trzeci z ocenianych wskaźników, Fouling-Index Fu nie osiągnął wprawdzie wartości wskazującej na brak skłonności paliwa do deponowania zanieczyszczeń podczas spalania, ale w wyniku czterokrotnego moczenia nastąpiła 80% redukcja jego początkowej wartości. Ostatni z analizowanych wskaźników, wskaźnik lepkości żużla SR, w trakcie prowadzonego eksperymentu nie zmieniał swojej wartości, która dla zarówno dla słomy surowej, jak i po kolejnych cyklach moczenia, wskazywała, że paliwo to powinno charakteryzować się małą skłonnością do odkładania żużlu podczas spalania. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
95-136
Dokument autorstwa Ministerstwa Gospodarki, przyjęty przez Radę Ministrów 22 lutego 2000 r.
Artykuł w swoim zamierzeniu ma być jedynym z przyczynków do dyskusji nad stworzeniem jednolitej i kompleksowej polityki energetycznej Polski ujmującej w swych ramach również aspekt bezpieczeństwa energetycznego. Fakt, że do dnia dzisiejszego polityka energetyczna ma "wiele twarzy" świadczy z jednej strony o złożoności zagadnienia, z drugiej zaś o braku determinacji ze strony rządzących, aby coś w tym kierunku zmienić. Artykuł w swoim zamierzeniu nie odnosi się jednak do bieżących wydarzeń na krajowym i światowym rynku energii, a jedynie przybliża koncepcje zasad oceny i monitoringu bezpieczeństwa energetycznego. Jest zatem teoretyczną analizą tego czym jest bezpieczeństwo energetyczne i jak to bezpieczeństwo energetyczne można zmierzyć. (abstrakt oryginalny)
Po sześciu latach negocjacji rządy Polski i Rosji podpisały kontrakt, na mocy którego Rosja dostarczy Polsce 250 bilionów metrów sześciennych gazu ziemnego przez kolejnych 25 lat.
W artykule przedstawiono wybrane problemy związane z upowszechnieniem technologii paliw kopalnych w bliskiej i dalszej perspektywie czasu. Wskazano na główne przyczyny zmniejszenia dynamiki wprowadzania nowych technologii, skutkujące opóźnieniami inwestycyjnymi zarówno w UE jak i w Polsce. Szerzej przedstawiono potencjał aplikacyjny dla technologii węglowych i gazowych. Zwrócono uwagę, że dalszy rozwój bloku kondensacyjnego jest uwarunkowany wzrostem jego efektywności termodynamicznej i ekonomicznej oraz poprawą elastyczności cieplnej i charakterystyk przy zmiennym obciążeniu. W przypadku technologii gazowych barierą prognozowanego ich upowszechnienia w UE i w skali globu może okazać się duża niestabilność cen gazu. (abstrakt oryginalny)
Coraz bardziej podkreśla się wagę stosowania alternatywnych paliw napędowych, np. ekologicznego oleju napędowego wytwarzanego na bazie rzepaku. Na paliwa alternatywne stawia też Szwecja, choć koszty związane z przejściem na takie paliwa są wysokie i nie będą one nigdy w stanie konkurować z ropą naftową i gazem.
W artykule przedstawiono sytuację koncernu Gazprom. Do końca tego roku Kreml zamierza znieść ograniczenia zakazujące zagranicznym podmiotom zakupu akcji Gazpromu będących w obrocie. Niestety są jednak obawy związane z zabezpieczeniem interesów mniejszościowych akcjonariuszy. Z raportu Hermitage Capital Management Ltd. wynika, że wskutek finansowych nieprawidłowości ucierpieli akcjonariusze, bowiem ubiegłoroczny zysk był mniejszy o blisko 2 mld USD.
W regionie Apulia (Włochy) nastąpił imponujący rozwój odnawialnych źródeł energii, w szczególności wiatru oraz ogniw fotowoltaicznych, napędzany przez regionalną i krajową politykę energetyczną. W regionie Apulia, podobnie jak w Polsce większość energii pochodzi z paliw kopalnych, a w szczególności z węgla. W niniejszej pracy, która jest częścią projektu badawczego finansowanego przez region Apulia, został przedstawiony rozwój odnawialnych źródeł energii w regionie poprzez porównanie z sytuacją w Polsce, w celu wskazania możliwości przezwyciężenia problemów ochrony środowiska związanych z paliwami kopalnymi oraz znalezienia drogi przejścia do odnawialnych źródeł. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Problemy polskiej energetyki w kontekście liberalizacji rynku
84%
|
|
nr 2
92-102
Liberalizacja lub choćby ukształtowanie sprawnie funkcjonującego przemysłu energetycznego o wyraźnej orientacji rynkowej wymaga nie tylko wdrożenia wielu różnych działań i środków, lecz także eliminacji barier, takich jak kontrakty długoterminowe czy regulacja cen. Również obecna konsolidacja sektorów gazu i energii elektrycznej w Polsce stoi w sprzeczności z forsowaną przez Komisję Europejską ideą liberalizacji rynków energetycznych w Unii Europejskiej. Niniejszy artykuł poświęcony jest problemom polskiej energetyki, które ograniczają powstawanie skutecznej konkurencji na liberalizowanym rynku energetycznym. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 2
5-17
Polska posiada znaczące zasoby węgla kamiennego i węgla brunatnego. Węgiel kamienny jako surowiec energetyczny na tle sytuacji zasobowej w Unii Europejskiej, słusznie traktowany jest jako gwarancja bezpieczeństwa energetycznego. Jednakże dominacja węgla w strukturze paliw ma również drugą stronę: powoduje znaczne zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego, a przemiany energetyczne oparte na węglu mają niższe sprawności niż paliwa węglowodorowe. Obecne uwarunkowania polityki energetycznej kraju uzależnione są od: zasobów kopalnych surowców energetycznych, geopolitycznych problemów importu ropy naftowej i gazu ziemnego, niespójności polityki energetycznej Unii Europejskiej, emisyjności energii pierwotnej i efektywności energetycznej. Na tym tle przedstawiono propozycję działań na przyszłość, a więc: zwiększenie efektywności energetycznej; zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych; podjęcie efektywnych działań w zakresie modernizacji i budowy nowych jednostek wytwórczych energii elektrycznej, a także infrastruktury szeroko pojętej energetyki; zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z szeroko pojętej energetyki. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest wykorzystanie analizy systemowej w prognozowaniu rozwoju krajowego sektora paliwowo-energetycznego. Scharakteryzowano i opisano wyniki najnowszych badań prowadzonych w Pracowni Polityki Energetycznej i Ekologicznej IGSMiE PAN, związanych z funkcjonowaniem tego sektora w Polsce. W szczególności przedstawiono problematykę oceny skutków przyjęcia różnorodnych rozwiązań prawnych z zakresu ochrony środowiska na jego przyszłe funkcjonowanie oraz wykorzystanie krajowych paliw kopalnych. Rozważane scenariusze ekologiczne obejmują zarówno krajowe, jak i unijne przepisy prawne dotyczące ograniczenia emisji zanieczyszczeń gazowych. Dokonano także oceny wpływu ewentualnej internalizacji kosztów zewnętrznych powodowanych emisją zanieczyszczeń gazowych. (abstrakt oryginalny)
Po 2005 r. w Polsce powstało wiele nowoczesnych zakładów, które produkują bioetanol w energooszczędnej technologii 1-fazowej, metodą zacierania na zimno. Zdolności produkcyjne w zakresie bioetanolu na cele paliwowe w Polsce wynoszą obecnie około 750 mln l/rok i wykorzystane są w niewielkim stopniu. Według danych rejestru ARR bioetanol produkuje w Polsce jedynie 13 firm. Z kolei liczba gorzelni rolniczych o najczęściej niskich mocach wytwórczych jest szacowana na 100-150, jednakże większość tych zakładów nie może sobie zapewnić ciągłości produkcyjnej z uwagi na niewielka opłacalność. W 2010 r. na rynek krajowy, w ramach realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego wynoszącego wówczas 5,75%, wprowadzono łącznie ponad 1 130 tys. t biokomponentów, w tym 238 tys. t bioetanolu i ponad 893 tys. t estrów. W porównaniu z 2009 r. nastąpił zatem wzrost wykorzystania biokomponentów o 263 tys. t. Jednak udział produkcji krajowej bioetanolu w ogólnej ilości wprowadzonej do obrotu w Polsce w 2010 r. wykazał spadek do zaledwie ok. 21%. Polscy producenci biokomponentów nie potrafią podołać konkurencji zagranicznej. Wydaje się, że obecnie występuje konieczność opracowania strategii rozwoju sektora bioetanolu, która powinna objąć obydwa sektory biopaliwowe pierwszej generacji oraz tworzące się sektory drugiej generacji biopaliw transportowych. (abstrakt oryginalny)
|
|
15
|
z. 2
57-69
Artykuł poświęcony jest charakterystyce systemu zapasów interwencyjnych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) - zbiorowi wypracowanych metod reagowania na wypadek wystąpienia zakłóceń dostaw ropy naftowej i paliw na rynki światowe. Praca stanowi podstawowe kompendium wiedzy na temat mechanizmu reagowania kryzysowego MAE i zawiera charakterystykę samej Agencji. Prezentuje historię powstania, cele i podstawy prawne funkcjonowania MAE oraz wskazuje na praktyczne aspekty działania Sekretariatu Agencji i państw członkowskich w sytuacjach kryzysowych - z zasady wymagających bardzo szybkich reakcji, kiedy brak jest czasu na szukanie rozwiązań czy polityczne dyskusje. Jest próbą odpowiedzi na pytanie o zasadność utrzymywania niezwykle kosztownych zapasów ropy naftowej i paliw przez państwa - tylko w Polsce ich wartość wynosi około 17 miliardów złotych. Praca ma także na celu przybliżenie odbiorcy istotności ropy naftowej dla współczesnej gospodarki - przytoczone dane wskazują jednoznacznie, iż jakiekolwiek zabiegi nie byłyby czynione na polu nowych technologii, to ropa naftowa przez najbliższe dekady będzie wciąż niezwykle strategicznym nośnikiem energii dla całego świata. Celem publikacji jest także podniesienie świadomości odbiorcy w zakresie współczesnego rynku naftowego, którym od dawna już nie rządzą tylko siły popytu i podaży, a zmiany cen mają charakter dalece spekulacyjny. Artykuł nie ma na celu przedstawienia pełnego obrazu rynku naftowego świata i pokazania reguł nim rządzących. Jego celem generalnym jest pokazanie jednego elementu tego rynku - systemu zapasów interwencyjnych ropy naftowej i paliw utrzymywanych przez państwa w ramach Międzynarodowej Agencji Energetycznej - jako czynnika zabezpieczającego ciągłość dostaw w sytuacjach kryzysowych oraz jedynego elementu bilansującego rynek w czasach, kiedy ani światowa podaż ropy ani prognozy co do popytu nie mogą być pewne. (abstrakt oryginalny)
Gospodarka paliwowo-energetyczna to dziedzina działalności, która obejmuje całe spektrum zjawisk i procesów związanych z pozyskiwaniem i użytkowaniem nośników energii, zarówno w zakresie przetwarzania niektórych nośników energii, jak i procesów końcowego zużycia paliw i energii. W artykule badano potencjał odpadów w celu poszukiwania alternatywy dla energii pochodzącej z konwencjonalnych źródeł. Podjęto się oceny działań spalarni odpadów pod względem ekonomicznym i środowiskowym. Praca ma charakter teoretyczny. Metody wykorzystane do próby odpowiedzi na pytanie badawcze charakteryzują się podejściem heurystycznym.(abstrakt oryginalny)
|
2000
|
nr 15
31
Artykuł omawia część "Założeń polityki energetycznej Polski do 2020 r." dotyczącą gazownictwa.
Na podstawie definicji Helen Gernon i Gary'ego K. Meeka ujawniane informacje w raportach rocznych dzieli się na dane finansowe oraz niefinansowe. Informacje finansowe są prezentowane za pomocą miernika pieniężnego, który przedstawia sytuację finansową i finansowe wyniki działalności podmiotów gospodarczych. Natomiast informacje niefinansowe, które trudno wyrażać w miernikach pieniężnych, są przedstawiane w innych kryteriach, na przykład są one wyrażane poprzez fakty, opinie oraz opisy [Krasodomska, 2014, s. 20]. Dane finansowe pokazują jedynie przeszłość, natomiast informacje niefinansowe pomagają zrozumieć przyszłość: strategie, ryzyka niefinansowe i wartości związane z prowadzoną przez jednostkę działalnością. Stanowi to wyjaśnienie, dlaczego po dziesięcioleciach przewagi danych finansowych interesariusze zaczynają zwracać coraz większą uwagę na dane niefinansowe. Raportowanie danych niefinansowych wiąże się ściśle z implementacją Dyrektywy 2014/95/UE z dnia 22 października 2014 roku. Kraje członkowskie Unii Europejskiej na jej implementację miały czas do 6 grudnia 2016 roku. Dyrektywa 2014/95/UE została wprowadzona do polskich przepisów prawnych poprzez nowelizację Ustawy o rachunkowości. Od 1 stycznia 2017 roku największe spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz jednostki zainteresowania publicznego mają obowiązek ujawniania informacji niefinansowych. Dotyczą one: zagadnień środowiskowych, społecznych, pracowniczych, poszanowania praw człowieka, przeciwdziałania korupcji oraz stosowania praktyk corporate governance i polityki różnorodności. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.