Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 170

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Gospodarstwa rolne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Na obecnym etapie tworzenia nowej dydaktyki ekonomii zrównoważonego rozwoju duże znaczenie w procesie kształtowania postawy homo sustiens wśród studentów ma ujmowanie zagadnień dotyczących trwałego i zrównoważonego rozwoju w ramach już prowadzonych zajęć, zwłaszcza takich przedmiotów jak mikroekonomia lub ekonomika i organizacja rolnictwa. Przedstawiono metodę rozszerzenia zakresu projektowania organizacji rodzinnego gospodarstwa rolniczego z uwagi na ocenę stopnia jego zrównoważenia pod względem produkcyjno-ekologicznym oraz ekonomiczno-społecznym. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 4
205-208
Na terenie działania OR KRUS w Płocku z roku na rok zmniejsza się liczba śmiertelnych zdarzeń wypadkowych w rolnictwie. W latach 1999-2001 w wypadkach ginęli najczęściej mężczyźni w przedziale wiekowym 40-49 lat, a najbardziej niebezpiecznym miejscami pracy w gospodarstwie było podwórze. Poprawiła się terminowość zgłaszania wypadków. W latach 1999-2000 ponad 60% ogółu zdarzeń zgłoszono w terminie do 14 dni. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest prezentacja gospodarstwa wiejskiego w ujęciu procesowym wraz z określeniem relacji pomiędzy wyodrębnionymi procesami. W pierwszej jego części omówiono koncepcję podejścia procesowego do zarządzania przedsiębiorstwem. Następnie podjęto próbę strukturyzacji procesów składających się na działalność gospodarstwa wiejskiego. Dokonano tego na drodze analizy procesów tworzących wartość dodaną w gospodarstwie wiejskim z uwzględnieniem jego specyfiki. W podsumowaniu sformułowano problemy badawcze, których próbę rozwiązania Autorzy podejmą w kolejnych publikacjach. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 6
68-72
W opracowaniu przedstawione zostały wyniki badań ankietowych, przeprowadzonych na przełomie 2001/2002 roku w województwie podlaski, na temat rozwoju gospodarstw agroturystycznych po okresie transformacji systemowej w Polsce. Badania te miały na celu poznanie warunków i zakresu w jakich funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne.
Celem opracowania jest określenie różnic w zasobach czynników produkcji w gospodarstwach różniących się poziomem akumulacji. Szczegółowymi badaniami objęto gospodarstwa prowadzące rachunkowość rolną na potrzeby IERiGŻ. Z ogólnej liczby gospodarstw zostały wybrane te, które nieprzerwanie prowadziły rachunkowość w latach 1990-2001. Do analizy przyjęto więc w każdym roku 263 gospodarstwa. (fragment tekstu)
Przeprowadzone badania na grupie 101 gospodarstw (1522 pól produkcyjnych) wykazały zależność wielkości uwalnianych nadwyżek azotu do środowiska od typu produkcyjnego gospodarstwa. Największe salda N generowały gospodarstwa typu trzodowego i następnie połączonej produkcji trzody chlewnej i bydła mlecznego, a najmniejsze - typu roślinnego. Wielkość salda zależała od obsady zwierząt. Średnia nadwyżka N z gospodarstw inwentarzowych w zlewni wynosiła 91,9 kg N/ha, a z gospodarstw bezinwentarzowych - 26,7 kg N/ha. Emisja form gazowych N stanowiła 45,3% salda w gospodarstwach inwentarzowych i ok. 2% w gospodarstwach bezinwentarzowych. Wartość ekonomiczna strat gazowych azotu obliczona metodą utraconych korzyści wynosiła 141 zł/ha. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Trends of Farms Restructuring in Bulgaria
100%
|
|
nr 1
97-118
Kwestia restrukturyzacji jest niezwykle złożona, ponieważ jej znaczną część stanowi restrukturyzacja organizacyjno-ekonomiczna rolnictwa. Wyjściowe zmiany w gospodarstwach rolnych są bardzo istotne. Realizacja polityki europejskiej, przeznaczonej dla rolnictwa na wyższym poziomie gospodarczym, technologicznym i rynkowym niż rolnictwo w Bułgarii, powoduje pewne zmiany pozytywne, ale również i liczne problemy. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie o wpływ zmian strukturalnych w gospodarstwach rolnych na ich sytuację ekonomiczną.(abstrakt oryginalny)
8
100%
The problem of succession has been more and more frequent in investigations concerning the future of agricultural farms in Poland. The reducing number of inhabitants, ageing society and a declining number of new births are only some of the factors which highlight this problem. The focus of the study was on the agricultural farms in the case of accidental events such as death or serious illness that makes it impossible for the owner to make representations and sign on behalf of the business solely. These problems are critical from the standpoint of ensuring the continuous operation of the farm. The study was carried out with using a questionnaire and analysis of the independence of the Chi-square test (ϰ2). Most of the farmers studied think about what would happen in the case of their permanent loss of ability to manage the farm, and especially in the case of their sudden death. The opportunities for presence of other negative events such as serious illnesses seem to be neglected by those who manage agricultural farms. This is likely to be due to the psychological reluctance to think and prepare for such difficult scenarios. The study also demonstrated the lack of correlation between the size of agricultural farm and securing farmers against the accidental events. A moderate relationship was observed only at the level of general planning of the future of the agricultural farm. One of the popular forms among the owners of agricultural farms was establishment of a kind of mortis causa plenipotentiary. (original abstract)
9
Content available remote Zmiany struktury obszarowej gospodarstw rolnych w krajach UE-15 i w Polsce
100%
|
|
16(31)
|
z. 1
234-244
Opracowanie przedstawia zmiany w strukturze obszarowej gospodarstw rolnych w krajach UE-15 i w Polsce w długim okresie. Na podstawie danych Eurostat przedstawiono tendencje zmian liczby gospodarstw w grupach obszarowych w latach 1980-2013. W przekształceniach struktury obszarowej stwierdzono tendencję spadkową w liczbie gospodarstw ogółem oraz mniejszych i średnich obszarowo. W krajach o rozdrobnionej strukturze obszarowej okresową tendencją wzrostową charakteryzowała się liczba gospodarstw średnich, która w późniejszych okresach zmieniła się na spadkową. Wzrosła liczba gospodarstw większych obszarowo (100 i więcej ha). W Polsce zmiany struktury obszarowej gospodarstw przebiegają analogicznie jak w krajach UE-15, ale w wolniejszym tempie i są charakterystyczne dla początkowych etapów zmian. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu jest określenie znaczenia ziemi dla wartości produkcji rolniczej wytwarzanej przez gospodarstwa rolne o dominującym udziale produkcji roślinnej w wartości produkcji ogółem, w regionie Pomorza środkowego. Weryfikację empiryczną czynników determinujących wartość produkcji gospodarstw rolnych w regionie Pomorza środkowego przeprowadzono przy wykorzystaniu modelu regresji logistycznej. W badaniu wykorzystano dane dotyczące 933 gospodarstw rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem danych 406 gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną. Ustalono, że statystycznie istotny dodatni wpływ na badane zjawisko miały trzy zmienne niezależne: powierzchnia użytków rolnych, część wytworzonej produkcji, która została przeznaczona na oficjalną sprzedaż, udział kapitałów obcych w finansowaniu działalności rolniczej. Wykazano ponadto, że model zawierający wyłącznie zmienną dotyczącą powierzchni użytków rolnych wykorzystywanych w procesie produkcji charakteryzuje się wartościami statystyk (LR, AIC, AUC, R2 McFaddena) wskazującymi na lepsze dopasowanie do obserwowanych danych niż model zawierający wyłącznie pozostałe zmienne uwzględnione w analizie. Dowodzi to istotnego znaczenia ziemi w procesie tworzenia wartości produkcji rolniczej przez gospodarstwa rolne. Najlepszy model uzyskano uwzględniając wszystkie (statystycznie istotne) zmienne, które zostały przyjęte do badania.(abstrakt oryginalny)
12
76%
Celem opracowania jest dokonanie oceny ekonomicznej efektywności produkcji warzyw w tunelach foliowych w Polsce na przykładzie wybranego gospodarstwa, poszerzonej o analizę kosztów i nakładów siły roboczej oraz symulacyjny rachunek opłacalności przy różnych programach produkcji. Określono wartość produkcji, koszty, dochód rolniczy i wskaźnik opłacalności dla poszczególnych upraw i całego gospodarstwa. Z badań wynika, że uprawa warzyw w tunelach foliowych cechuje się wysoką opłacalnością, a poziom dochodu i wskaźnik opłacalności zależą od wdrożonego programu produkcji. Na wybór tego programu, poza wynikiem finansowym, istotny wpływ mają poziom i struktura nakładów siły roboczej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy strategii rolniczych gospodarstw domowych i zachowań inwestycyjnych polskich rolników, ze szczególnym uwzględnieniem przewidywanych skutków zmian wspólnej polityki rolnej (WPR). Badania przeprowadzono w 2006 roku na próbie 63 gospodarstw. Dobór gospodarstw przeprowadzono według kryteriów ukształtowania terenu (na terenach płaskich i górzystych), kierunku produkcji (roślinne, zwierzęce, sadownicze) i systemu gospodarowania (konwencjonalne i organiczne). Dla badanych gospodarstw sporządzono modelowe rozwiązania z wykorzystaniem wielokryterialnego programowania dynamicznego. Modele symulują inwestycyjne zachowania rolników w warunkach różnych scenariuszy polityki rolnej (de-coupling, redukcja płatności, redukcja cen). Wyniki wskazują na zróżnicowane zamierzenia inwestycyjne, wyjaśnione raczej przez indywidualne cechy rolnika i zasoby gospodarstwa, niż przez system gospodarowania i kierunek produkcji. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 2
106-114
Na podstawie danych europejskiego systemu FADN porównano zmiany poziomu zrównoważenia gospodarstw rolniczych byłej unijnej "dwunastki" (UE-12) w latach 1989-2005. W badanym okresie następowała poprawa zrównoważenia gospodarstw rolniczych w aspekcie przyrodniczo-środowiskowym. W aspekcie społecznoekonomicznym zwiększanie skali produkcji, wydajności roślin i zwierząt, a także produkcyjności i produktywności ziemi oraz pracy nie powstrzymywały spadku dochodów i konieczne było rosnące wsparcie dopłatami. Sytuacja ekonomiczna rolników w coraz większym stopniu była zależna od wsparcia podatników. (abstrakt oryginalny)
|
|
14
|
z. 4
28-34
Skoncentrowano się na określaniu czynników stymulujących i ograniczających hodowlę owiec na terenach problemowych Przedgórza Sudeckiego. Zdefiniowano oczekiwania producentów rolnych w odniesieniu do polityki protekcjonistycznej w obszarze WPR. Ustalony został poziom możliwości absorbowania funduszy przez hodowców owiec. Na tym tle określone zostały szanse przetrwania i rozwoju gospodarstw owczarskich Przedgórza Sudeckiego w kontekście promowania idei rolnictwa wielofunkcyjnego. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 107
23-38
Artykuł podejmuje problematykę endogenicznych czynników rozwoju obszarów wiejskich. Racjonalne i efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów jest szczególnie istotne dla drobnych gospodarstw rolnych. Aby sprostać warunkom konkurencji i osiągnięcia optymalnego poziomu dochodów - muszą zdywersyfikować swoje źródła dochodu, na przykład poprzez oferowanie usług społecznych, skierowanych do różnych grup odbiorców. Podjęcie takiej działalności wymaga współpracy rolników i ich rodzin, mieszkańców wsi oraz beneficjentów usług społecznych. Przedstawiono ideę Wspólnoty Gospodarstwa Społecznego (WGS), która wdraża działania adresowane do mieszkańców wsi, miast oraz obszarów peryferyjnych. Głównym celem WGS jest integracja lokalnej społeczności, włączająca nowych aktorów społecznych, kooperacja na poziomie jednostek i instytucji oraz budowanie i zacieśnianie więzi społecznych i międzypokoleniowych. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 5
139-144
Celem badań była ocena wpływu położenia na nizinnych ONW na wybrane wskaźniki ekologiczno-ekonomiczne gospodarstw rolniczych położonych w gminach wiejskich. Ocenę wpływu położenia gospodarstw w nizinnym ONW na wybrane wskaźniki efektywności ekologiczno-ekonomicznej wykonano na podstawie danych Polskiego FADN dla 2007 r. Do analizy wzięto gospodarstwa w gminach wiejskich położonych poniżej 300 m n.p.m. Wpływ położenia na ONW oceniono dla podstawowych typów rolniczych: uprawy polowe, krowy mleczne, zwierzęta w systemie wypasowym, zwierzęta ziarnożerne i gospodarstwa mieszane. Efektywność ekonomiczna badanych typów gospodarstw zależała od ich położenia. Gospodarstwa z ONW, w związku z gorszymi warunkami produkcji oraz mniejszą intensywnością charakteryzowały się również gorszymi wynikami ekonomicznymi. Jedynie dochód z gospodarstwa rolniczego na osobę pełnozatrudnioną w gospodarstwach ukierunkowanych na chów zwierząt (typy mleczny, wypas zwierząt i zwierzęta ziarnożerne) był wyższy w gospodarstwach położonych w obrębie ONW niż w pozostałych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Zmiany czynników produkcji a ich produktywność w gospodarstwach warzywniczych
76%
|
|
z. 3
51-65
Celem głównym opracowania była ocena zmian czynników produkcji, w gospodarstwach warzywniczych, a także określenie ich produkcyjności. Do badań wyodrębniono gospodarstwa warzywnicze, które uczestniczyły w systemie rachunkowości rolnej FADN. Wyniki badań wskazały, iż gospodarstwa prowadzące produkcję polową dysponowały większymi zasobami ziemi i mniejszymi pracy, ale dwukrotnie większym majątkiem charakteryzowały się gospodarstwa uprawiające warzywa pod osłonami. Kapitał zastępuje czynnik ziemi, a produkcja nabiera charakteru quasi-przemysłowego. Przy dwukrotnie mniejszej powierzchni, około 50% większych nakładach pracy i dwukrotnie wyższej wartości majątku gospodarstwa prowadzące uprawy pod osłonami uzyskiwały trzykrotnie większą wartość produkcji. W gospodarstwach z uprawą polową warzyw wartość produkcji była silnie związana z powiększaniem zasobów wszystkich podstawowych czynników produkcji. Nie można wskazać przeważającego znaczenia jednego z nich. Powiększanie obszaru gospodarstwa związane było ze zwiększaniem zasobów pracy i powiększaniem majątku. Ważnym ustaleniem jest to, że wraz ze wzrostem zasobów zwiększała się wydajność pracy. W gospodarstwach uprawiających warzywa pod osłonami nie zaobserwowano wzrostu wydajności pracy wraz ze wzrostem wielkości gospodarstwa. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 5
176-182
Celem badań było określenie wybranych skutków środowiskowych koncentracji i intensyfikacji produkcji w specjalistycznych gospodarstwach mlecznych i z chowem zwierząt ziarnożernych w UE. Badano koncentrację chowu oraz zmiany intensywności mierzone obsadą zwierząt i poziomem kosztów pasz z zakupu. Zastosowano metody analizy szeregów przekrojowo-czasowych. W gospodarstwach mlecznych krajów UE koncentracja wielkości stad nie prowadziła do wzrostu obsady ponad poziom zagrażający środowisku. W przypadku gospodarstw z chowem zwierząt ziarnożernych (trzoda chlewna, drób) dochodziło do nadmiernej obsady, w skrajnym przypadku gospodarstw holenderskich obsada przekroczyła 70,0 LU/ha. (abstrakt oryginalny)
Dokonano oceny zrównoważenia ekonomiczno-środowiskowego gospodarstw rolnych nieprowadzących produkcji zwierzęcej. Badaniami objęto gospodarstwa rolne województwa podlaskiego będące w systemie FADN w 2014 roku. W ocenie uwzględniono wybrane wskaźniki agroekologiczne uzupełnione o wskaźniki presji materiałowej oraz wskaźniki ekonomiczne (dochodowość ziemi i pracy). Otrzymane wyniki wskazują, że warunki zrównoważenia środowiskowego były spełnione tylko w odniesieniu do indeksu pokrycia gleby roślinnością, natomiast w odniesieniu do pozostałych wskaźników (udział trwałych użytków zielonych, struktura zasiewów, bilans substancji organicznej) warunki te nie były spełnione. Gospodarstwa bez zwierząt wywierały mniejszą presję na środowisko niż gospodarstwa z produkcją zwierzęcą z punktu widzenia zużycia środków produkcji. Obie grupy gospodarstw nie osiągnęły zrównoważenia ekonomicznego. Parytet dochodowy w 2014 roku wyniósł 0,73 dla gospodarstw bez zwierząt i 0,84 w przypadku gospodarstw z produkcją zwierzęcą.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.