Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Government accounting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Szczególne zasady rachunkowości jednostek budżetowych
100%
Regulacje dotyczące rachunkowości podmiotów sektora finansów publicznych opierają się na przepisach prawa bilansowego, jak również szeregu przepisów z zakresu finansów publicznych, zawartych w odpowiednich ustawach oraz rozporządzeniach. Celem artykułu jest wskazanie zakresu i konsekwencji stosowania szczególnych zasad rachunkowości oraz zasad nadrzędnych przez jednostki budżetowe. Praca ma charakter przeglądu literatury przedmiotu. Analizą objęto publikacje z ostatnich lat dotyczące problematyki rachunkowości stosowanej przez jednostki sektora finansów publicznych. Podstawowym wnioskiem z analizy literatury przedmiotu jest stwierdzenie występowania luki w odniesieniu do badań nad stosowaniem szczególnych zasad rachunkowości przez jednostki sektora finansów publicznych. Dostępne publikacje mają przede wszystkim charakter oceny regulacji dotyczącej rachunkowości jednostek sektora budżetowego, a prace prezentujące badania jakościowe lub ilościowe należą do rzadkości(abstrakt oryginalny)
Według ustawy o rachunkowości odpowiedzialnym za rachunkowość jest zarząd spółki kapitałowej. W artykule przedstawiono rodzaj i zakres odpowiedzialności zarządu i rady nadzorczej (komisji rewizyjnej), oraz wskazano na celowość nałożenia na członków organów zarządzających i nadzorczych wspólnej odpowiedzialności za prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i sporządzanie sprawozdań finansowych. (abstrakt oryginalny)
Rachunkowość jest systemem informacji ekonomicznej, którego istotą jest odzwierciedlanie w mierniku pieniężnym sytuacji majątkowej i finansowej jednostek gospodarczych. Rola rachunkowości w sferze finansów publicznych jest szczególnie ważna, zwłaszcza, iż poprzez realizację jej podstawowych zadań uzyskane informacje stanowią podstawę procesu politycznego mającego na celu podejmowanie wiążących wobec prawa decyzji na temat pozyskiwania i wydatkowania środków publicznych, a także służą jako narzędzie oceny prawidłowości zarządzania środkami państwowymi. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie podstawowych zadań rachunkowości jednostek samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
Najważniejszym zadaniem jednostek sektora finansów publicznych jest wykonywanie lub finansowanie zadań, które z mocy obowiązującego prawa są powinnością państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Zadania te bezpośrednio wykonują jednostki organizacyjne tego sektora (głównie jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe) lub inne podmioty działające na zlecenie (lub w ramach porozumienia) zobowiązanych do ich realizacji1. Specyfikę działalności podmiotów sektora finansów publicznych odzwierciedla ich system rachunkowości, ukierunkowany na wierną, prawdziwą i przejrzystą prezentację transakcji gospodarczych i finansowych. Głównym celem opracowania jest zaprezentowanie uproszczeń stosowanych w systemie rachunkowości typowych jednostek sektora finansów publicznych, tj. państwowych i samorządowych jednostek budżetowych. Niezbędnym źródłem informacji dla tak postawionego celu są studia literaturowe z zakresu rachunkowości budżetowej oraz finansów publicznych. Wykorzystane zostały także krajowe monografie w zwartej postaci oraz artykuły zamieszczone w materiałach konferencyjnych i opublikowane w prasie specjalistycznej. W opracowaniu wykorzystano również: analizę porównawczo-opisową zebranego materiału, analizę aktów prawnych oraz syntezę. (fragment tekstu)
Rozporządzenie Ministra Finansów z 19 stycznia 2012 roku wprowadziło zmiany porządkujące zapisy na kontach, między innymi w oświatowych jednostkach budżetowych. Zmianie uległy nazwy kont: 072, 080, 132, 140. Ujednolicono, pod kątem zapisów ustawy o rachunkowości, również opisy poszczególnych kont w punkcie II załącznika nr 3 do rozporządzenia. Skutki tych zmian znalazły odzwierciedlenie w sprawozdawczości finansowej. Zmieniły się tytuły wierszy w poszczególnych częściach sprawozdania oraz dodano pozycję "Informacje uzupełniające istotne dla oceny rzetelności i przejrzystości sytuacji finansowej" do wzoru Rachunku zysków i strat oraz do wzoru zestawienia zmian w funduszu. (abstrakt oryginalny)
Współczesne osiągnięcia rachunkowości wykorzystywane są przez dowódców jednostek wojskowych do podejmowania wielu decyzji, szczególnie tych o charakterze gospodarczym, przeorientowując dotychczasowe podejście w jednostce wojskowej - z ustawowo określonego obowiązku w kierunku możliwości wykorzystania danych księgowych do podejmowania racjonalnych decyzji zarządczych. W artykule przedstawiono zadania i zakres oraz organizację rachunkowości w podmiocie gospodarki wojskowej. Prezentowane treści dotyczą rozwiązań ogólnych z zakresu rachunkowości podmiotów gospodarczych, z uwzględnieniem specyfiki działalności tych podmiotów w środowisku gospodarki wojskowej. Odnoszą się przede wszystkim do komendantów wojskowych oddziałów gospodarczych, dowódców oddziałów zabezpieczenia, dowódców baz lotniczych, komendantów portów wojennych, szefów terenowych oddziałów lotniskowych, dowódców brygad logistycznych, komendantów rejonowych baz logistycznych, szefów rejonowych zarządów infrastruktury oraz ich współpracowników i podwładnych, w tym zastępców i głównych księgowych wraz z personelem.(abstrakt oryginalny)
7
75%
Celem niniejszego opracowanie będzie przybliżenie istoty reformy rachunkowości budżetowej odnoszącej się do przejścia z metody kasowej na rzecz metody memoriałowej. Wykorzystane zostaną przykłady reformowania rachunkowości budżetowej w krajach Unii Europejskiej, służącego podnoszeniu efektywności jednostek administracji centralnej i samorządowej z uwzględnieniem czynników, które stymulują działania reformatorskie. (fragment tekstu)
8
75%
Celem artykułu jest przedstawienie narzędzi rachunkowości zarządczej, które mogą być wykorzystane w jednostkach sektora finansów publicznych. Zachodzące zmiany w sektorze publicznym zmierzają do zbliżenia go do sektora prywatnego. Mimo że jednostki sektora finansów nie funkcjonują dla generowania zysku, to należy dążyć do wzrostu efektywności zarządzania ich finansami. Dlatego w sektorze publicznym należy wykorzystywać narzędzia rachunkowości zarządczej tradycyjne i nowoczesne.(abstrakt oryginalny)
Cel: Podstawowym celem artykułu jest zbadanie, czy jednostki samorządu terytorialnego, korzystając z instrumentów polityki rachunkowości, kształtują dopuszczalny poziom zadłużenia. Metodyka/podejście badawcze: Przeprowadzono analizę literatury przedmiotu oraz aktów prawnych. W części empirycznej artykułu zastosowano badanie ankietowe skierowane do skarbników i głównych księgowych jednostek samorządu terytorialnego. Metodyka badania oparta została na nieparametrycznych testach statystycznych. Zależność między zmiennymi w skali porządkowej zbadano za pomocą testu korelacji rang Spearmana. Istotność statystyczna różnic między rozkładem postrzeganej intensywności kształtowania zadłużenia a wybraną zmienną grupującą zbadana została za pomocą testu U Manna-Whitneya oraz testu Kruskala-Wallisa. Wyniki: Przeprowadzone wnioskowanie statystyczne pozwoliło ustalić, że w opinii respondentów jednostki samorządu terytorialnego wykorzystują instrumenty polityki rachunkowości w kształtowaniu dopuszczalnego poziomu zadłużenia. Ponadto przeprowadzone testy statystyczne pozwoliły na wysunięcie wniosku, że postrzegana intensywność wykorzystania instrumentów polityki rachunkowości w kształtowaniu dopuszczalnego poziomu zadłużenia nie jest pochodną stopnia jednostki samorządu terytorialnego w podziale terytorialnym Polski. Ograniczenia/implikacje badawcze: Przeprowadzone badania mogą stać się przesłanką do dalszych badań mających na celu ocenę systemu rachunkowości w zakresie raportowania poziomu zadłużenia jednostek sektora finansów publicznych w Polsce. Oryginalność/wartość: zaprezentowane badania stanowią nowy pogląd na podejmowany w literaturze polskiej problem zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest przedstawienie zakresu i stopnia wykorzystania informacji pochodzących z rachunkowości przez pracowników jednostek sektora finansów publicznych. Metodologia badania - Badanie dotyczyło obszarów: planowania budżetowego, rachunkowości, analizy informacji zarządczych. Dokonując analizy praktycznego wykorzystania informacji pochodzących z systemu rachunkowości, można założyć, że kryterium klasyfikacji funkcji rachunkowości dobrze scharakteryzuje aktualne i oczekiwane potrzeby, ponieważ określi rolę rachunkowości w procesie zarządzania i jej zadania wobec zarządzania. Wynik - Wynikiem badania są odpowiedzi respondentów i ich analiza służąca budowie modelu zarządzania Policją w kolejnych etapach realizacji charakteryzowanego projektu. Przedstawiony materiał obejmuje wycinek badań z całego projektu. Oryginalność/wartość - Materiał został opracowany w ramach projektu rozwojowego, pt. "Model optymalizacji organizacji zarządzania w Policji w obszarze kosztów, transportu i gospodarowania nieruchomościami", finansowanego przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wyniki mają wartość naukową oraz wdrożeniową, będąc źródłem informacji do budowy modelu zarządzania w Policji. (abstrakt oryginalny)
Budżetowanie to bardzo istotne narzędzie zarządzania w firmie. Stosowane w USA od początku lat 40-tych XX wieku stanowi nadal aktualny sposób sterowania organizacją i przynosi firmom wymierne rezultaty ekonomiczne. W obecnym otoczeniu rynkowym, wymagającym od menedżerów efektywności i elastyczności działania budżetowanie jest elementem, który przyczynia się do osiągnięcia zamierzonych rezultatów, przy czym w wielu przedsiębiorstwach nie funkcjonuje ono w ogóle, lub wymaga zmian i przeorientowania. Artykuł jest pisany na bazie praktycznych, własnych doświadczeń uzyskanych przy wprowadzaniu metody budżetowania w podmiotach działających na rynku medycznym, ale również i w firmach działających w innych branżach, przy czym podkreśla, że proces ten jest specyficzny dla jednostek medycznych. W artykule opisane zostały cechy systemu budżetowania na bazie wprowadzenia systemu w jednym z największych szpitali w Polsce. Jednostka ta prowadzi działalność medyczną jako Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej SPZOZ, który nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu Ustawy o Działalności Leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r., przy czym działa on na konkurencyjnym rynku medycznym oraz według przepisów obowiązującego prawa. W praktyce oznacza to, że jednostka musi być zarządzana w sposób efektywny, tak aby mogła co najmniej zbilansować swoją działalność gospodarczą. Prawidłowy oraz pełny proces budżetowania jest ciągle uznawany za metodę nowoczesną i innowacyjną w większości podmiotów rynku medycznego, co przy jego braku powoduje trudność w uzyskaniu stabilności i rozwoju nawet przy efektywnie przeprowadzonej restrukturyzacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę, zakres oraz treść zasad zarządzania budżetem publicznym : powszechności, jedności, szczegółowości, roczności, równowagi, uprzedniości, jawności i przejrzystości oraz rzetelności i realności.
Systemy rachunkowości budżetowej wykorzystują zarówno zasadę kasową, jak i memoriałową. System rachunkowości w konwencji kasowej znajduje zastosowanie, niezależnie od poziomu rządu, głównie do monitorowania, kontroli i raportowania procesów związanych z wykonywaniem budżetu. Systemy rachunkowości oparte na memoriale występują głównie w tych obszarach sektora budżetowego, w których podejmowane są decyzje związane z zarządzaniem środkami publicznymi zgodnie z zasadą "3-E".(abstrakt oryginalny)
Zazwyczaj rachunkowość budżetowa jest postrzegana jako system informacji ex posi. służący wyłącznie w celach sprawozdawczych. W dobie nowoczesnego zarządzania finansami publicznymi (New Public Management) rośnie rola systemu informacyjnego rachunkowości budżetowej. Nowoczesna rachunkowość sektora finansów publicznych powinna stac się narzędziem umożliwiającym zwiększenie skuteczności i efektywności działańiajednostek budżetowych oraz optymalizacji zarządzania finansami publicznymi. Cele artykułu to: przedstawienie rachunkowości jako systemu informacyjnego, klon | może wspomagać zarządzanie oraz charakterystyka rachunkowości zadaniowej, pozwalają- J cej w efektywny sposób zarządzać wydatkami publicznymi. Integracja Polski z Unią Europejską powoduje konieczność rozwoju rachunkowości. | Główny akcent jest kładziony na porównywalność danych księgowych oraz na konieczność | harmonizacji zasad rachunkowości w skali światowej. Podobnie jest w przypadku rachunkowości budżetowej. Występuje potrzeba jej rozwoju i standaryzacji zasad. W skali międzyna-J rodowej działaniami tymi zajmuje się Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowo-j ści, w której ramach został utworzony Komitet Sektora Publicznego (Public Sektor Com^ tee - PSC), zajmujący się koordynacją ogólnoświatowych zasad i wymogami w zakresie sprawozdawczości finansowej, ewidencji ksiegowej i audytu podmiotów zaliczanych do sektora publicznego1. Od grudnia 2004 roku Komitet Sektora Publicznego zaczął funkcjonować pod nową nazwą: Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego (International Public Sector Accounting Standards Board - IPSASB). Rada tworzy, rozwija i propaguje programy w zakresie zarządzania finansowego i odpowiedzialności w podmiotach sektora publicznego(fragment tekstu)
Sprawozdawczość budżetową można określić jako najważniejsze źródło informacji o przebiegu wykonania budżetów jednostek samorządu terytorialnego, zgodności ich działania z obowiązującymi przepisami prawa, a tym samym główne narzędzie zarządzania finansami publicznymi. Poszczególne sprawozdania budżetowe stanowią także podstawową bazę danych do sprawozdania z wykonania budżetu stanowiącego zasadniczy dokument legitymacji działalności organów odpowiedzialnych za wykonanie budżetu, tj. zarząd jednostki samorządu terytorialnego. W opracowaniu zwrócono uwagę głównie na rodzaje, istotę i funkcje sprawozdań budżetowych, a także nadrzędne zasady ich sporządzania. (abstrakt oryginalny)
Zazwyczaj rachunkowość budżetowa jest postrzegana jako system informacji ex post, służący wyłącznie w celach sprawozdawczych. W dobie nowoczesnego zarządzania finansami publicznymi, (New Public Management), rośnie rola systemu informacyjnego rachunkowości budżetowej. Nowoczesna rachunkowość sektora finansów publicznych powinna stać się narzędziem umożliwiającym zwiększenie skuteczności i efektywności działania jednostek budżetowych oraz optymalizacji zarządzania finansami publicznymi. Celami artykułu są przedstawienie rachunkowości jako systemu informacyjnego, który może wspomagać zarządzanie oraz charakterystyka rachunkowości zadaniowej, pozwalającej w efektywny sposób zarządzać wydatkami publicznymi. (fragment tekstu)
Artykuł omawia specyfikacje rachunkowości budżetowej. Przedstawiono niektóre elementy i zasady rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych i ich zastosowanie. Przeprowadzono krótką charakterystykę składników aktywów i pasywów planu finansowego jednostek samorządu terytorialnego z uwzględnieniem przepisów o rachunkowości i samorządzie terytorialnym.
18
Content available remote Wydatki na ochronę zdrowia podczas światowego kryzysu gospodarczego
63%
Kryzys gospodarczy, zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych w latach 2007-2008, objął swoim zasięgiem prawie wszystkie kraje i przerwał kilkudziesięcioletnią fazę dynamicznego wzrostu gospodarki światowej. Działania zaradcze podjęte przez rządy i banki centralne krajów dotkniętych kryzysem, a więc: ratowanie przed bankructwem banków, walka z bezrobociem i powstrzymanie gwałtownego spadku PKB, pogłębiły deficyt budżetowy i zwiększyły dług publiczny. Spowodowało to kryzys finansów publicznych wielu krajów i w konsekwencji wymusiło podjęcie działań dyscyplinujących wydatki; miały one także wpływ na kondycję sektora ochrony zdrowia. Konsekwencje kryzysu gospodarczego dla sektora ochrony zdrowia rozpatrzono prowadząc analizę poziomu i tempa zmian wydatków na ochronę zdrowia, ich relacji do PKB oraz struktury finansowania. Wykorzystano dane statystyczne dotyczące krajów europejskich, zaczerpnięte z bazy OECD, podejmując się próby budowy hipotetycznych scenariuszy przedstawiających dalsze losy finansowania systemów ochrony zdrowia. (fragment tekstu)
W naukach ekonomicznych dotychczas pojęcie zaangażowania używane było w różnych znaczeniach, m.in. w odniesieniu do inwestycji (budowy środków trwałych) i oznaczało wartość nakładów, jakie należy ponieść na dokończenie rozpoczętych inwestycji. Inne użycie tego pojęcia – zaangażowanie środków obrotowych wyrażało wartość środków obrotowych, jakie należy utrzymać w przedsiębiorstwie w celu zapewnienia ciągłości produkcji. Pojęcie zaangażowanie środków (wydatków) dotychczas nie było stosowane w pracach naukowych z zakresu finansów publicznych i rachunkowości. To opracowanie ma służyć ocenie przydatności kategorii zaangażowania środków do objaśniania i analizy procesów finansowych w sektorze finansów publicznych. (fragment tekstu)
Z perspektywy lat 1918-2018 można wskazać, że budżet to najważniejsza instytucja ekonomiczna, polityczna i społeczna zarówno w sektorze państwowym, jak i samorządowym. Założenia budżetowe dla każdego miasta stanowią główny wyznacznik jego rachunkowości, począwszy od planowania finansowego, przez ewidencję, a skończywszy na sprawozdawczości. Celem artykułu jest prezentacja wartości informacyjnej budżetów i ich struktury w 1918 roku dwóch wybranych miast, tj. Częstochowy i Dąbrowy Górniczej. Dokonano także cząstkowej analizy porównawczej budżetów tych miast i ich struktury z budżetami uchwalonymi na 2018 rok. Metody badawcze zastosowane w artykule opierają się przede wszystkim na krytycznej analizie budżetów, sprawozdań merytorycznych, cząstkowych zapisów ewidencyjnych i innych dokumentów pochodzących z 1918 roku oraz 2018 roku. Analizowano materiały zgromadzone w Archiwach Państwowych w Częstochowie i Katowicach, bibliotek i zasobów cyfrowych. Badaniu poddano także fragmentaryczne regulacje prawne z okresu międzywojennego, krajową literaturę z zakresu finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.