Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Graphic novels
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niniejszy artykuł poświęcony jest rozważaniom nad znaczeniem i funkcją obrazów wojny w powieści graficznej oraz ich miejsca w budowaniu pamięci zbiorowej i prawdy historycznej. Perspektywa ta jest komplementarna wobec nauk o polityce, bezpieczeństwie oraz nauk prawnych. W tekście przeanalizowano obrazy przedstawiające historię oblężenia Sarajewa oraz wojny w Bośni i Hercegowinie, w powieści graficznej Faks z Sarajewa Joego Kuberta. Badania komiksu przeprowadzone zostały w świetle teorii obrazów wojny Susan Sontag, wyłożonej w Widoku cudzego cierpienia. Okazjonalnie przywoływano pracę Joego Sacco Strefa bezpieczeństwa Goražde, aby wskazać na istotne korelacje w strukturze narracji. Zwrócono również uwagę na miejsce reportera w dyskursie wizualnym związanym z konfliktami zbrojnymi.(abstrakt oryginalny)
Celem omówionego w tekście badania było ujęcie komiksu w kategoriach gatunku jako kolekcji. Pojęcie to w swojej koncepcji badawczej zaproponowała Maria Wojtak. Autorka niniejszego tekstu wychodzi z założenia, że w komiksie jako gatunku złożonym mogą być realizowane główne założenia wspomnianej teorii. Koncepcje zaproponowane przez Marię Wojtak, wyrosłe na gruncie lingwistyki, mogą być przydatne dla badaczy komiksów. Metody badań: W badaniu zastosowano metodę analizy komiksoznawczej i kulturowej w świetle mediolingwistyki. Badanie ma charakter wstępny i jest próbą aplikacji narzędzi genologicznych na gruncie rozważań komiksoznawczych, wyłaniających się z nauk o kulturze. Wyniki i wnioski: Autorka doszła do wniosku, że wychodząc z założeń nauk genologicznych, można zastosować koncepcję gatunku w formie kolekcji do badań komiksoznawczych. W komiksach ujawniać się będą również kolekcje gatunków. Oryginalność i wartość poznawcza: Artykuł jest pierwszym badaniem próbującym ująć komiks w kategoriach wyrosłych z myśli profesor Wojtak. Otwiera to szeroką perspektywę badawczą, która pozwala na rozważenie aplikacji innych koncepcji i narzędzi mediolingwistycznych w badaniach komiksów.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Political Monologue vs. Political Dialogue in Graphic Novels
63%
Czy komiks może być wyrazem poparcia dla politycznego status quo i próbą edukacji uległych konserwatywnych obywateli? A w innym wypadku, czy może mieć wywrotową wymowę i zachęcać do stawiania trudnych pytań? Z jakiego powodu powieści graficzne sprawdzają się tak dobrze jako środek propagandowy, kształtujący podejście do ideologii? Analizie ukierunkowanej na odkrycie hierarchicznej lub anarchistycznej komunikacji politycznej poddane są wybrane historie z serii komiksowych "Commando" oraz "Battle", obok V jak Vendetta Alana Moore'a i Davida Lloyda. Uwagę zwrócono na unikalny charakter komiksu jako medium.(abstrakt oryginalny)
Malarz tworzy dzieło. Portret, pejzaż, czy serię rysunków do komiksu. To, co powstaje w efekcie, jest dziełem intelektu i wyobraźni, staje się później towarem w obrocie rynkowym. Może być też przedmiotem jakiejś działalności gospodarczej na rynku dzieł sztuki. Zdarza się, że kilkunastoletnie dziecko tworzy obrazy doskonalsze niż te namalowane przez dorosłego malarza. To kilkunastoletnie dziecko, chociaż nie jest podmiotem gospodarczym, staje się konkurencją dla malarza. Wykonuje te same czynności, co dorosły człowiek, czyniąc to czasami lepiej. Jego wyobraźnia i umiejętności mogą być ćwiczone od najmłodszych lat poprzez kontakt z prawdziwym warsztatem malarskim. (fragment tekstu)
5
Content available remote Brytyjski komiks polityczny : zarys problematyki
63%
Brytyjski rynek komiksowy jest jednym z najlepiej rozwiniętych w Europie. W latach 80. XX wieku brytyjscy twórcy zdominowali amerykański rynek. Ich prace, podobnie jak kontrkulturowe komiksy lat 60., dotyczyły tematyki społeczno-politycznej. Autorzy opowiadali o najważniejszych problemach politycznych swojej epoki: zimnej wojnie, zagrożeniu totalitaryzmem oraz wadach ładu demokratycznego. Poruszana przez brytyjskich autorów tematyka odegrała istotną rolę w formowaniu się komiksu jako medium politycznie zaangażowanego. (abstrakt oryginalny)
Cel artykułu stanowi ukazanie potencjału polskiego fandomu komiksowego w kontekście założeń krytycznego posthumanizmu. Niezbędne staje się poznanie odpowiedzi na pytania badawcze: na czym polega partycypacja w środowisku komiksowym, jaki wpływ na kształtowanie się fandomu miała jego przeszłość, co łączy społeczność fanów komiksów z posthumanizmem oraz jakie inicjatywy podejmowane są przez twórców i organizatorów życia komiksowego w Polsce. Badania przeprowadzone zostały z wykorzystaniem perspektywy paradygmatu interpretatywno-symbolicznego, na podstawie założeń epistemologicznych, takich jak: kognitywna rola języka, konstruktywizm społeczny oraz konwencjonalny charakter rzeczywistości społecznej (Sułkowski 2015). Niemożliwe jest mówienie o stałym, obiektywnie postrzeganym porządku społecznym panującym w środowisku fanowskim, ponieważ jest ono stale konstruowane i ulega przemianom za sprawą działających w nim grup i jednostek. (fragment tekstu)
7
Content available remote Potencjał edukacyjny komiksu w czasie wojny
51%
W artykule podkreślono, że nowoczesna szkoła ma zapewnić kształtowanie i wszechstronny rozwój osobowości jednostki. Określono potencjał edukacyjny komiksu w warunkach stanu wojennego na Ukrainie. Materiał i metody: Artykuł powstał po zapoznaniu się z bieżącymi materiałami dotyczącymi użytkowania komiksu jako narzędzia do pracy z dziećmi w czasie wojny. Wyniki: Czytanie komiksów jest o wiele łatwiejsze i ciekawsze niż długich tekstów. Komiksy tworzone przez zespół Ministerstwa Edukacji i Kultury Ukrainy mogą być wykorzystane na lekcjach czytania literackiego, języka ukraińskiego, będą świetnym początkiem rozmowy lub lekcją edukacyjną o wychowaniu moralnym. Pomogą także rozwijać kreatywność mowy, wpływają na spójną mowę dziecięcą. Wnioski: Na każdym etapie edukacyjnym znajdzie się miejsce dla zastosowania komiksu, jednak, aby było ono pełne i wiele wnoszące w umiejętności uczniów, jego treści muszą być dobrze dobrane. Oczywiście ostateczna decyzja należy do nauczyciela, którego zadaniem jest ocena, czy komiks jest adekwatny do wieku uczniów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.