Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 82

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Growth model
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Omówiono klasyczne zasady budowy mierników ekonomicznych oraz opisano procesy o stałych współczynnikach wzrostu i zmienności i procesy o identycznych współczynnikach wzrostu i zmienności. Przedstawiono także sposoby użycia współczynnika wzrostu i zmienności.
The primary objective of any logistics service provider is to develop. Although it appears natural, the challenges that it poses are bigger than we think. The concept of development - generally seen as a process of changes - is ambiguous and can mean something else for each service provider. The aim of this article is to attempt to verify, based on the value-building growth model (VBG), whether the financial results achieved by logistics service providers translate into their success, which is equated with development. (original abstract)
|
|
nr 55
235-254
W opracowaniu wskazano, że - przy nieskończonym horyzoncie funkcjonowania gospodarki - istnieje optymalna trajektoria wzrostu i jest ona asymptotycznie zbieżna do magistrali, a następnie , że jeżeli w pewnym okresie magistrala "zostanie osiągnięta" przez proces optymalny w nieskończonym horyzoncie, to pozostaje on na magistrali w każdym następnym okresie horyzontu. (fragment tekstu)
Zaprezentowano modele pomocne przy planowaniu finansowej działalności firm: modele stabilnego wzrostu model R. Higginsa (modelowanie w stabilnych warunkach) zmodyfikowany model R. Higginsa (modelowanie z uwzględnieniem zmiany wielkości kapitału własnego).
Od 1986 roku polityka wietnamska zaczęła zmierzać w kierunku gospodarki bardziej otwartej i zintegrowanej z gospodarką światową, a przeprowadzone reformy gospodarcze nazwano "Doi Moi" (AllRound). Po okresie szybkiego wzrostu Wietnam wypracował szereg globalnych osiągnięć, aż w 2010 roku pojawił się na końcu listy rankingu Banku Światowego dotyczącego dochodów. Struktury gospodarcze zostały stopniowo zmodernizowane; infrastruktura społeczno-gospodarcza uległa znacznej poprawie, zarówno pod względem ilości, jak i jakości; zostały wynalezione i wdrożone niektóre nowe i high-tech gałęzie przemysłu. Najnowsze badania wskazująjednak, że wietnamski model wzrostu osiągnął punkt krańcowy, gdyż w tym nowym kontekście modelu ujawniły się pewne słabości, które wymagają wprowadzenia zasadniczych zmian. Potrzeba zreformowania modelu rozwoju gospodarczego staje się ważniejsza niż kiedykolwiek indziej, aby uniknąć pułapki średniego dochodu i wzmocnić konkurencyjność oraz by uniknąć zewnętrznych zagrożeń w procesie integracji międzynarodowej, szybkim postępie i zmniejszeniu luki rozwojowej w porównaniu z innymi krajami w regionie i gospodarką światową. Artykuł ten skupia się na analizie słabych stron, wad struktury gospodarczej i obecnego modelu rozwoju gospodarczego w Wietnamie z zamiarem zaproponowania nowych kierunków i kilku kluczowych działań w celu wdrożenia restrukturyzacji gospodarki równolegle z reformą modelu wzrostu na lata 2012-2020. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 211
220-231
Artykuł nawiązuje do pracy E. Panka i H. Runki [2012]. Przedstawiono w nim prosty dowód "słabego" i "bardzo silnego" efektu magistrali w n-produktowej regularnej gospodarce Gale'a, w której rolę kryterium wzrostu gra łączna wartość produkcji, mierzonej w cenach równowagi von Neumanna, wytworzonej w skończonym horyzoncie 0, 1, ...,t 1< +oo. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Dwa twierdzenia o magistrali w modelu von Neumanna
75%
|
|
z. 2
125-137
Artykuł nawiązuje do pracy [5], w której przedstawiono prosty dowód "słabego" twierdzenia o magistrali w modelu von Neumanna, w którym w charakterze kryterium wzrostu przyjęto wartość (mierzonej w cenach równowagi) produkcji wytworzonej w końcowym okresie ustalonego horyzontu gospodarki 0,1,. . . ,t1. Prezentujemy w nim dwie wersje - "słabą" oraz "bardzo silną" - twierdzenie o magistrali w modelu von Neumanna, w którym rolę kryterium wzrostu gra łączna wartość produkcji, mierzonej w cenach równowagi, wytworzonej w całym horyzoncie 0,1,. . . ,t1. (abstrakt oryginalny)
|
2011
|
8
|
nr 216
399-411
W artykule zamieszczono rozważania dotyczące definicji pojęć wzrostu i rozwoju organizacji. Pomimo pewnej niejednoznaczności definicji obecnych w literaturze można stwierdzić, że pojęcie wzrostu odnosi się do cech ilościowych, takich jak wielkość zatrudnienia czy wartość sprzedaży. Rozwój przedsiębiorstwa utożsamiany jest raczej z cechami jakościowymi, takimi jak wdrożenie nowych metod i technik zarządzania, zdobywanie nowych kompetencji dających możliwość oferowania nowych wyrobów i usług czy też działania na nowych rynkach. W drugiej części artykułu zaprezentowano wybrane modele wzrostu przedsiębiorstw, które posiadają wyraźną część wspólną, tj. fakt naprzemiennego występowania faz wzrostu i momentów kryzysowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wykorzystanie modelu stabilnego wzrostu do oceny sytuacji strategicznej przedsiębiorstw wchodzących w skład polskiego sektora bankowego. Model umożliwia ocenę perspektyw rozwoju firmy poprzez porównanie wielkości dostępnych zasobów finansowych ze stopniem ich wykorzystania. Uzyskuje się również pogląd na atrakcyjność działalności przedsiębiorstwa, która jest zdefiniowana poprzez wielkość wypracowanego zysku ekonomicznego. Banki zostały umieszczone na tzw. macierzy zyskowności, co pozwoliło na przejrzystą prezentację uzyskanych wyników oraz zaobserwowanie ich trendów rozwojowych. Stworzona została finansowa mapa polskiego sektora bankowego i unaocznione zostały relacje między poszczególnymi przedsiębiorstwami wchodzącymi w jego skład. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważano problem, na ile przebieg fazy wzrostu wraz z towarzyszącymi jej kryzysami jest determinantą długości cyklu życia przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
|
1993
|
40
|
z. 3-4
309-322
W pracy, na przykładzie modelu wzrostu typu D-H prześledzono przebieg optymalnych procesów wzrostu przy założeniu, że o efektywności majątku produkcyjnego decyduja działania podejmowane w sferze postępu techniczno-organizacyjnego - tym skuteczniejsze, im wyższe są przeznaczone na ten cel nakłady.
W artykule zawarto przegląd monetarnych modeli wzrostu. Przeanalizowano, w jaki sposób pieniądze są wprowadzane do tych modeli i wynikające z tych modeli konkluzje dotyczące wpływu inflacji na inwestycje. Stwierdzono, że modele różnią się znacznie w odniesieniu do sposobów wyjaśniania pieniądza i jego roli w gospodarce, jak również w stosunku do "technicznych" założeń, dotyczących np. formy funkcji użytecznościowej czy produkcyjnej. Pomimo tych różnic większości modeli nie udaje się adekwatnie uchwycić roli pieniędzy i są one nader podatne za zmiany założeń. Co wiecej, modele różnią się w kwestii przewidywań odnośnie wpływu inflacji na kumulacje kapitału, z pewnymi modelami proponującycmi wnioski nie tylko intuicyjne, ale także niezgodne z dowodami empirycznymi.
Plusieurs travaux soutiennent l'idée selon laquelle il existe un niveau d'endettement (point de retournement), au-delà duquel la dette publique commence à réduire la croissance économique. Toutefois, le seuil estimé varie selon les études et donne un aperçu incomplet du niveau d'endettement qui maximise la croissance. Selon l'état de nos connaissances, aucune étude n'a expliqué les causes de cette variation dans le contexte des pays d'Afrique. Cette étude vise à montrer que le seuil de la dette qui maximise la croissance dépend du niveau de la corruption, de la qualité de la démocratie et de l'efficacité du gouvernement. Pour y parvenir, nous avons pris appui sur un échantillon de 45 pays africains, pour la période couvrant 1996-2018. Nos résultats, obtenus par les méthodes d'estimations LSDVC et GMM-SYS suggèrent que les niveaux d'endettement public au-dessus desquels la croissance diminue, varient en fonction de la qualité des institutions. Plus précisément, lorsque la qualité institutionnelle est bonne, l'effet négatif de la dette publique sur la croissance se produit à des taux d'endettement plus élevés.(abstrakt oryginalny)
|
|
z. 1
57-66
W pracy [5] (zob. także pracę [4]) sformułowano i udowodniono twierdzenie o zbieżności długich przedziałach czasu, optymalnych trajektorii konsumpcji na osobę w pewnym wielosektorowym stacjonarnym modelu gospodarki do zbioru trajektorii na magistrali konsumpcyjnej, którą tworzą wektory konsumpcji o strukturze analogicznej, do struktury konsumpcji w tzw. procesie maksymalnego, równomiernego wzrostu. Nawiązując do tej pracy w artykule dowiedziono, że podobne własności mają także optymalne trajektorie majątku produkcyjnego oraz produkcji na jednego zatrudnionego. (fragment tekstu)
Postęp technologiczny jest jednym z powszechnie przyjmowanych czynników wzrostu gospodarczego. Wprawdzie badania nad naturą i wpływem nowych metod produkcji na wzrost gospodarczy i wahania koniunkturalne mają długą historię, ale nie istnieje spójna teoria tłumacząca mechanizmy oddziaływania zmiany technologicznej na gospodarkę. R. Solow stwierdził, że wpływ postępu technologicznego na gospodarkę jest bezpośrednio niemierzalny, ale może być zdefiniowany pośrednio jako niewytłumaczony w inny sposób wzrost gospodarczy. Tym samym postęp technologiczny stał się „miarą naszej niewiedzy”, według sformułowania M. Abramovitza1. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono propozycję nowego modelu wzrostu, uwzględniającego rozwój w środowisku o zmieniających się powoli granicach.
The aim of this study was (1) to assess relationships binding hydroclimatic factors and radial growth of pedunculate oak and European ash growing on active terraces of river valleys; (2) to compare the growth reaction of these species from this location. Research site was located in a floodplain valley, within mid-course of the lowland section of the Warta River in the Lasy Czeszewskie Forest, Poland. The Warta River (length 808 km, basin area: 54,529 km2 ) is a mid-size European river, a tributary of the Odra River draining the North European Plain to the Baltic Sea. The sampled forest stand was an old growth composed of pedunculate oak and European ash mixed with other mature tree species. The main conclusions are: (1) ash in comparison to oak growing on the same site located on floodplains appeared to be both more sensitive to hydroclimatical features and less ecologically flexible as far as monthly pattern of water requirements is concerned, therefore adaptation to changing climatic conditions and drought may be a greater ecological challenge for ash than for oak in river valleys; (2) streamflow could be considered as the parameter that substituted precipitation well, or even was more important than precipitation, as far as availability of water for development of tree rings of ash and oak growing on active terraces of river valleys is concerned; however, the role of streamflow in radial growth developing decreased substantially during 20th century; (3) Standardized Precipitation Evapotranspiration Index (SPEI) as a measure of drought is a prospective parameter in dendroecological analysis, since it conveys real availability of water for trees.(original abstract)
Purpose: Eradicating poverty is critical to achieving sustainable development. This study appraised the relationship between poverty, economic growth and income inequality in Nigeria and the interaction effect of growth and income inequality on Nigeria's poverty level. Methodology/approach: The study applied Auto-Regressive Distributed Lag (ARDL) model on annual data between 1980 and 2018. Findings: The study established that per-capita economic growth has a positive but insignificant relationship with poverty in the long run. The result also showed that inequality had a positive relationship with poverty, while the interaction of growth and inequality had a negative relationship with poverty. The Toda-Yamamoto test of causality reveals a bidirectional connection between economic growth and poverty, a unidirectional relationship from inequality to poverty, and a bidirectional relationship between growth-inequality interaction and poverty. Originality/value: The study contributes to the literature by examining the PGIT hypothesis, specifically in Nigeria. In contrast to earlier inquiries, this study investigates the interaction effect of growth and inequality on poverty. We also incorporate social development indicators into our empirical PGIT model to aid in the formulation of poverty-eradication programs in Nigeria.(original abstract)
In the latest literature there is a lack of broader discussion of the Gordon Model, with a desire to point out that its assumptions do not fit the expectations of modern investors and the nature of capital markets. The issue prompts us to ask whether this model can still be used by modern scientists and investors. The aim of the article is to present a classic Gordon model and show the direction of its modification. An attempt was also made to use simulation studies in a graphical interpretation of a selected share, which incorporates the Gordon's modified and classic models.(original abstract)
|
2012
|
6
|
nr 4
4-8
Foss (2012) provides an informed and informative comment on my article "Trust, Personal Moral Codes, and the Resource-Advantage Theory of Competition: Explaining Productivity, Economic Growth, and Wealth Creation" (Hunt, 2012). In general, his comment is highly supportive of both the theory and the arguments developed in my article. He does, however, raise certain issues that need to be addressed. These issues relate to the concept of total factor productivity, the role of institutions in promoting economic growth, and the importance of understanding how transaction costs impact entrepreneurship and economic growth. This reply focuses on his discussion of growth economics and endogenous economic growth models. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.