Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 502

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Grupa kapitałowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
W artykule przedstawiono zasady, kierunki i przedsięwzięcia restrukturyzacji grup kapitałowych oraz ich zastosowanie w polskich grupach kapitałowych. Zwrócono uwagę na rolę inwestorów strategicznych w restrukturyzacji grup kapitałowych.
2
Content available remote Problemy zarządzania dokonaniami w grupach kapitałowych
100%
Artykuł prezentuje problemy związane z pomiarem dokonań w grupach kapitałowych, w podziale na ich typy. Wskazane zostaną przyczyny powstawania wymienionych problemów i skutki, jakie niosą one w zarządzaniu przedsiębiorstwem.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono przyczyny i podstawy prawne oraz drogi powstawania polskich grup kapitałowych. Zaprezentowano również wyniki badań na temat celów tworzenia spółek zależnych, a następnie plany i zamierzenia podmiotów dominujących w stosunku do tych spółek w obszarze małych grup kapitałowych.
4
Content available remote Budowa strategii personalnych w grupach kapitałowych
100%
Opracowanie zostało poświęcone problematyce strategii personalnej grupy kapitałowej. Autor, posiłkując się literaturą przedmiotu, dokonał analizy i oceny metodycznych, organizacyjnych i społecznych problemów występujących w procesie budowy strategii personalnych w grupach kapitałowych. Przedmiotem jego rozważań są także zagadnienia: zależności pomiędzy strategią ogólną (globalną) i strategią personalną grupy kapitałowej oraz integracji strategicznej w procesie tworzenia i realizacji tych strategii.(abstrakt oryginalny)
Referat podejmuje problematykę nadzoru właścicielskiego w kontekście specyfiki funkcjonowania grupy kapitałowej. O ile nadzór korporacyjny uwzględnia cele i dążenia wszystkich interesariuszy organizacji, to nadzór właścicielski jest w pewien sposób jego "częścią", która uwzględnia interesy jej właścicieli. Głównym narzędziem sprawowania nadzoru właścicielskiego jest rada nadzorcza. Rada może pełnić swą rolę w różny sposób, w zależności od warunkujących jej funkcjonowanie czynników, którymi mogą być m.in. relacje interpersonalne członków rad i zarządów, stopień niezależności rady, wewnętrzne i zewnętrzne powiązania, kompetencje przedsiębiorcze członków rady lub też przyjęte przez radę priorytety. Szczególnego znaczenia nabiera nadzór właścicielski w spółkach grupy kapitałowej, które z jednej strony są samodzielnymi, w sensie prawa, podmiotami, z drugiej zaś ich funkcjonowanie ma przyczyniać się do realizacji celów podmiotu nadrzędnego lub/i całego ugrupowania. Dlatego też sposób sprawowania przez radę nadzorczą nadzoru właścicielskiego będzie głównie uwarunkowany celem, którego realizację powierzyła danemu podmiotowi jednostka nadrzędna. Aby nadzór ten przyniósł zamierzone efekty, rada nadzorcza podmiotu zależnego musi orientować się na pewien szczególny zestaw działań, właściwy dla danego typu jednostki zależnej. (abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie wszystkich przedsiębiorstw i instytucji jest uzależnione od zaangażowania pracowników. Szczególne znaczenie ma to w organizacjach rozproszonych o rozbudowanych strukturach organizacyjnych, w których właściciele nie mają możliwości bezpośredniego zarządzania wszystkimi obszarami funkcjonowania organizacji. Rachunek odpowiedzialności jest metodą rachunkowości zarządczej, którą z powodzeniem można wykorzystać do optymalizacji funkcji zarządzania w przedsiębiorstwach i instytucjach. Rachunek odpowiedzialności w swoich założeniach wykorzystuje potrzebę pracowników do samorealizacji przez powierzenie im możliwości decyzyjnych z jednocześnie przypisaną odpowiedzialnością za skutki tych decyzji. Grupy kapitałowe z natury są organizacjami rozproszonymi, które muszą realizować cele nadrzędne wyznaczane przez jednostkę dominującą. Celem artykułu jest analiza podstawowych zasad funkcjonowania rachunku odpowiedzialności w grupach kapitałowych. Głównym wnioskiem jest stwierdzenie, że wdrożenie rachunku odpowiedzialności w grupach kapitałowych jest naturalną konsekwencją konieczności zarządzania przez delegowanie uprawnień decyzyjnych.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Regulacja prawa holdingowego jako wyzwanie dla polskiego i unijnego ustawodawcy
100%
|
2015
|
nr 32
63-71
Celem artykułu jest przedstawienie obecnego stanu prawnego dotyczącego prawa koncernowego w Polsce, porównanie tego stanu z sytuacją prawną w wybranych krajach ze szczególnym uwzględnieniem doktryny francuskiej Rozenbluma oraz niemieckiego Koncernrechtu. Zaprezentowane zostały wnioski płynące z wieloletniego, międzynarodowego dyskursu prawniczego odnośnie problematyki spółek powiązanych. Ponadto zostało wykazane, że zarówno polski jak i europejski ustawodawca stoi przed ogromnym wyzwaniem opracowania regulacji grup kapitałowych odpowiedniej do rzeczywistego procesu działalności przedsiębiorczej.(abstrakt oryginalny)
|
2012
|
nr 4 (20)
149-159
W opracowaniu przedstawiono strategie personalne grup kapitałowych, traktowane jako narzędzie strategicznego zarządzania ich zasobami ludzkimi. Zostały one poddane analizie w kontekście znaczenia integracji strategicznej oraz kultury organizacyjnej. Zaprezentowane zostały również różne rodzaje strategii personalnych międzynarodowych grup kapitałowych, funkcjonujących w warunkach wielokulturowości. (abstrakt oryginalny)
"Grupa kapitałowa jest rzeczywistym fenomenem krajowej i międzynarodowej praktyki gospodarczej. Jest również fenomenem teoretycznych dyscyplin, takich jak ekonomika i organizacja przedsiębiorstwa oraz prawo gospodarcze"4. Aby taką formą połączenia efektywnie zarządzać, warto poznać i stosować interdyscyplinarne instrumenty zarządzania i przełożyć je na skuteczne decyzje. Niejednokrotnie w praktyce gospodarczej z lekceważeniem podchodzi się do zarządzania tego typu organizacjami, ignorując wielowymiarową specyfikę ich funkcjonowania. Ma to bezpośrednie przełożenie na formułowanie strategii finansowych grup kapitałowych, gdzie często niemożliwe jest oszacowanie skutków decyzji zmieniających strukturę powiązań kapitałowych w grupie. Strategie finansowania grup kapitałowych rządzą się swoimi prawami i im bardziej złożona organizacja, tym bardziej skomplikowany proces budowania spójnej koncepcji długoterminowego zarządzania finansami w grupie. Chodzi tu przede wszystkim o wpływ realizowanej strategii finansowej na efektywność bądź wartość grupy ocenianej określonymi procedurami, zależnymi od wyboru metod i/lub procedur konsolidacji danych finansowych.(abstrakt oryginalny)
10
100%
Referat przedstawia szkic koncepcyjny modelu do analizy ryzyka reputacji w sytuacji rynku niepublicznego, w przypadku istnienia kontroli wzajemnej między podmiotem dominującym a zależnym. Został przedstawiony uproszczony test braku ryzyka reputacji. Model podstawowy wyprowadzono z zasady ekwiwalencji wartości aktywów i braku wartości dodanej zorganizowanej struktury. (oryginalny abstrakt)
W opracowaniu dokonano analizy i oceny społecznych i organizacyjnych i metodycznych problemów występujących w procesach strategicznego zarzadzania zasobami ludzkimi w grupach kapitałowych. Zaproponowano sposoby rozwiązywania tego rodzaju problemów. Jako "ilustrację" omawianej problematyki przedstawiono wyniki badań empirycznych, przeprowadzonych w czerwcu br. w grupie kapitałowej IMPEL SA. Wskazują one na występowanie problemów o charakterze personalnym, kulturowym, organizacyjnym, proceduralnym i finansowym w procesie tworzenia, wdrażania i realizacji strategii personalnej tej organizacji. Za najważniejsze spośród rozpoznanych tego rodzaju problemów przedstawiciel badanej grupy kapitałowej uznał mentalność jej najwyższego kierownictwa. Stanowi ona bezpośrednią przyczynę powstawania innych problemów o charakterze personalnym, organizacyjnym i finansowym w omawianym obszarze.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Self-billing w transakcjach handlowych pomiędzy podmiotami grupy kapitałowej
100%
Przedmiotem rozważań niniejszego artykułu jest proces self-billingu transakcji handlowych dokonywanych pomiędzy jednostkami funkcjonującymi w grupie kapitałowej. Celem opracowania jest przedstawienie istoty self-billingu oraz podstaw prawnych wdrożenia i funkcjonowania samofakturowania transakcji handlowych w polskich grupach kapitałowych. Podjęto również próbę zidentyfikowania zalet i wad self-billingu. W poszczególnych częściach artykułu określono istotę self-billingu oraz przedstawiono prawne aspekty samofakturowania transakcji handlowych, zarówno w odniesieniu do Unii Europejskiej, jak i Polski. W dalszej kolejności omówiono proces dokumentowania transakcji handlowych w grupie kapitałowej. Całość rozważań kończy zestawienie zalet i wad self-billingu(abstrakt oryginalny)
W artykule podano definicję pojęcia "outsourcing". Przedstawiono outsourcing kapitałowy jako sposób tworzenia grup kapitałowych. Omówiono efekty realizacji przedsięwzięć outsourcingowych w praktyce.
Grupa kapitałowa jest formą organizacji pojedynczych jednostek gospodarczych, o odrębnej osobowości prawnej, u podstaw której leżą różnego rodzaju wewnętrzne powiązania tych jednostek, mające znaczenie dla określenia struktury wewnętrznej grupy i hierarchii zależności między tworzącymi się jednostkami gospodarczymi. Artykuł analizuje sposoby zarządzania grupą kapitałową.
W opracowaniu określono strategię płynności finansowej Grupy Kapitałowej Żywiec SA w ujęciu harmonizacji. Strategia doskonała płynności finansowej zapewnia pełniejsze wykorzystanie związków pomiędzy cyklicznoscią sprzedaży, poziomem i strukturą majątku obrotowego oraz źródłami jego finansowania. Struktura okresowych aktywów obrotowych w Żywiec SA, wyznaczona na podstawie wartości rzeczywistych, odzwierciedla konserwatywną strategię zarządzania tym majątkiem w ujęciu harmonizacji. Zwiększa to płynność finansową Żywiec SA, przy jednoczesnym wzroście kosztu jej utrzymywania, co może obniżać zyskowność działalności. Oznacza to niepełne wykorzystanie związków pomiędzy cyklicznością sprzedaży, a poziomem i strukturą okresowego majątku obrotowego. Strategia rzeczywista Żywiec SA w zakresie sposobu finansowania majątku obrotowego względem benchmarku była agresywna. Świadczy to o wyższym ryzyku płynności finansowej, ale umożliwia osiągnięcie dodatkowych korzyści dla właścicieli Żywiec SA.(abstrakt oryginalny)
Najważniejszym programem społeczno-gospodarczym Unii Europejskiej, wyznaczającym kierunki rozwoju Poczty Polskiej jest Strategia Lizbońska. Dokument ten został przyjęty przez Radę Europejską na posiedzeniu w Lizbonie w marcu 2000 roku. Określono w nim w sposób kompleksowy i długofalowy kierunki rozwoju społeczno- gospodarczego krajów członkowskich Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Spółki działające w grupie kapitałowej, ze względu na dużą ilość przepływów pieniężnych pomiędzy powiązanymi podmiotami, z których jedne wykazują nadwyżki a inne niedobory finansowe, wykorzystują nowoczesne usługi finansowe w celu optymalizacji efektu finansowego grupy. Jedną z takich usług jest cash pooling. (abstrakt oryginalny)
Osnową artykułu jest analiza podatkowej grupy kapitałowej z punktu widzenia ujęć terminologicznych. Ujęcia to analizuje się w powiązaniu z jednej strony z szerszym, ekonomicznym postrzeganiem relacji występujących między przedsiębiorstwami a z drugiej z konstrukcją pojęciową grupy kapitałowej będącą pochodną odniesień prawa bilansowego. I tak, pierwszą część artykułu poświęcono analizie grupy kapitałowej w ujęciu ekonomicznym, drugą - w ujęciu bilansowym a ostatnią, trzecią - w pojęciu struktury podatkowej grupy kapitałowej.(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy zaprezentowano wyniki badań nad wpływem jednostek zależnych na efektywność funkcjonowania Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA. Utworzenie grupy kapitałowej powinno wyzwolić dodatkowy potencjał gospodarczy i sprzyjać tym samym wzmocnieniu rynkowemu przedsiębiorstw wchodzących w jej skład. Wobec tego faktu uzasadnione wydaje się podjęcie badania, którego celem byłaby próba oceny efektywności funkcjonowania Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA, jej jednostki dominującej i jednostek zależnych. (fragment tekstu)
Artykuł omawia działalność pierwszej i największej w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej grupy kapitałowej w branży tekstylnej - Próchnik.
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.