Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 183

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Habilitation thesis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Po oglądzie habilitacji należy postawić pytanie: co robić? Co mają robić habilitanci jest jasne: na początek podjąć poważną refleksję nad kwestiami metodologicznymi. Potrzebna literatura w języku polskim jest. Wystarczy poszukać, wywołując przykładowo takie hasła, jak: eklektyczne podejście do metodologii, wiele paradygmatów, triangulacja, koherencja. Warto tu podać następującą, pozornie żartobliwą, obserwację: wiele rozpraw i wystąpień habilitantów zyskałoby ogromnie na wartości, gdyby ci ostatni przeczytali choćby trzy książki o metodologii i poświęcili choćby trzy wieczory na rozważenie relacji między swoimi badaniami a zaleceniami metodologicznymi. Druga kwestia: co mają robić oceniający? W przypadku "typowych" habilitacji chyba nie potrzeba tu żadnych specjalnych działań. Konieczne jest tylko, by w odpowiednim czasie i odpowiednich miejscach stawiać odpowiednie pytania, tak by proces tworzenia "kryptometodologicznego" modelu rozpraw i kolokwiów się odwrócił. Wystarczy, że kolejny habilitant zauważy, że w ocenie ostatnich habilitacji brano pod uwagę podejście metodologiczne i świadomość metodologiczną, a pojawią się habilitacje o odpowiednich podstawach. Trudniej odnieść się do ewentualnej zmiany formy rozprawy habilitacyjnej. Tu potrzebna byłaby debata w ramach najważniej szych gremiów naukowych. (fragment tekstu)
W niniejszej pracy przeprowadzono badania nad elektryzacją materiałów sypkich podczas transportu pneumatycznego. W oparciu o analizę literatury polskiej i zagranicznej oraz własne doświadczenia badawcze zaproponowano metodykę badawczą oraz analizę danych empirycznych. Główny "punkt ciężkości" pracy skoncentrowano na związku między elektryzacją materiału w wyładowaniami elektrostatycznymi, które stanowią ryzyko inicjacji zapłonu mediów palnych, wybuchu i, w konsekwencji, wypadku będącego zagrożeniem dla ludzi i pociągającego straty materialne. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie głównych źródeł i przyczyn braku solidarności w sojuszu NATO. Zasadniczo członkowie NATO, ze względu na różnice dotyczące wyzwań gospodarczych i obronnych, przed którymi stoją, są zobligowane do wydawania na obronność stałego udziału 2% PKB. Państwa te różnią się w zakresie swych zasobów, potencjału gospodarczego, możliwości zapewnienia bezpieczeństwa narodowego, czy też wielkości sił zbrojnych. Z tego powodu ważne było zastosowanie odpowiednich narzędzi pomiaru umożliwiających włączenie do modelu różnych zmiennych. Uzyskane w ten sposób wyniki estymacji mogą być następnie wykorzystane do celów porównawczych. Wcześniejsze badania w tej dziedzinie dały taką możliwość dzięki zastosowaniu modeli siły, które były budowane w taki sposób, aby łączyć ze sobą oraz mierzyć wybrane obszary gospodarki krajowej. W niniejszej pracy zaprezentowane zostały dwa modele siły. Pierwszy zastosowano w skali globalnej w celu weryfikacji, którzy gracze mają największy potencjał wpływania na sytuację na arenie międzynarodowej. Model ten ma również wykazać, czy nastąpiło przeniesienie równowagi sił na Wschód. Drugi model siły, oparty na większej liczbie zmiennych, zastosowany został do analizy państw członkowskich NATO będących jednocześnie członkami UE. Jest to region, który gromadzi większość państw członkowskich NATO oraz w którym wyzwania w zakresie problemów gospodarczych i bezpieczeństwa są szczególnie istotne zarówno dla samego sojuszu, jak i całego świata. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszej pracy jest uporządkowanie, kompleksowe ujęcie i przedstawienie możliwie jak największej liczby zagadnień związanych z funkcjonowaniem w gospodarce narodowej instrumentów fiskalnych i parafiskalnych powiązanych ze środowiskiem przyrodniczym, jakimi są opłaty i podatki (oraz inne podobne instrumenty), nazywane na ogół ekologicznymi, w tym przyjęcie jednoznacznych i akceptowalnych rozstrzygnięć co do ich definiowania i klasyfikowania. Określenie "ekologiczne" nie jest właściwie w tym kontekście prawidłowe, gdyż ekologia to nauka przyrodnicza o powiązaniu organizmów żywych z ich otoczeniem, choć utożsamiana jest często niesłusznie z ochroną środowiska. Jednakże za poprawny można przyjąć stosowany powszechnie przymiotnik "ekologiczny" w znaczeniu "działający na rzecz ochrony środowiska". Dlatego zapewne terminy "podatek ekologiczny" i "opłata ekologiczna" przyjęły się już dawno i zostały zaakceptowane, także w literaturze naukowej. Niemniej spotkać można również inne określenia, niepozostawiające wątpliwości, takie jak opłaty i podatki: powiązane ze środowiskiem przyrodniczym, mające znaczenie dla ochrony środowiska, odnoszące się do środowiska, od uciążliwości ekologicznej lub prościej - środowiskowe, proekologiczne, zielone. W niniejszej pracy przyjęto jednak najczęściej stosowane i wydające się uniwersalnym określenie "opłaty i podatki ekologiczne". (fragment tekstu)
Omówiono zagadnienie dotyczące nowoczesnej teorii planowania eksperymentów optymalnych ze względu na wybrane kryterium optymalności.
Przedmiotem rozważań podejmowanych w niniejszej pracy są koncepcje teoretyczne implementacji polityki publicznej powstałe na gruncie badań nad implementacją polityki publicznej. Podobnie jak teoria makroekonomiczna jest działem nauk ekonomicznych, a teoria polityki - częścią nauk politycznych, tak badania nad implementacją polityki publicznej są jedną ze specjalności, nazywaną też polem badawczym lub subdyscypliną, nauk o polityce publicznej. (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszej pracy są mikroregiony społeczno-gospodarcze, definiowane jako małe, ekonomiczne jednostki przestrzenne zajmujące najniższy poziom w hierarchicznej strukturze układów regionalnych. Praca składa się z ośmiu rozdziałów, wśród których trzy pierwsze tworzą jej cześć teoretyczną, pozostałe zaś poświęcone są wybranym kwestiom analizy empirycznej. (fragment tekstu)
Celem pracy jest rekonstrukcja rozwoju zagadnienia zawodności rynku oraz jego krytyczna analiza. Praca ma charakter teoretyczny. Zastosowano w niej podejście dominujące na gruncie historii myśli ekonomicznej. Polega ono na krytycznej analizie tekstów ze szczególnym uwzględnieniem materiałów źródłowych. Na ich podstawie dokonano rekonstrukcji racjonalnych oraz rekonstrukcji historycznych. W przypadku pierwszym z nich punkt odniesienia stanowią współczesne teorię ekonomiczne. Ponadto dawne teorie przedstawione są za pomocą współczesnego aparatu pojęciowego. W historycznych kluczowy jest kontekst powstania teorii oraz czynniki zewnętrzne wpływające na ich kształt. Przyjęta metoda badawcza determinuje również język opisu swoisty dla tego podejścia badawczego. W pracy zastosowano język opisowo-literacki, który wspomagają wykresy i podstawowe formuły matematyczne. Zachowano również wiele oryginalnych przykładów, którymi autorzy ilustrowali swoje rozważania teoretyczne. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia sytuację, w której w sposób badawczy, naukowy i empirycznie weryfikowany polskie środowisko naukowe podejmuje, w pracach awansowych na stopień naukowy doktora habilitowanego, problematykę związaną z treścią i obszarami dociekań w naukach o zarządzaniu. Ów stan faktyczny przedstawiony został na podstawie analizy danych o postępowaniach awansowych przeprowadzonych w latach 2007-2015 (pierwsze półrocze, W artykule poszukuje się odpowiedzi na kluczowe pytanie problemowe: Czym się zajmują, jakie mają priorytety i dokąd zmierzają polskie nauki o zarządzaniu? (abstrakt oryginalny)
Praca niniejsza poświęcona jest właśnie problematyce mechanizmu integracji, a mówiąc precyzyjniej konfrontacji teoretycznych koncepcji funkcjonowania mechanizmu z praktyczną działalnością EWG w sferze regulacji. Oznacza to, że zagadnienia integracji w sferze realnej zostały uwzględnione na tyle na ile istnieje współzależność między integracją w sferze regulacji i w sferze realnej. Związki te wynikają z faktu, iż zespalanie się struktur i zacieśnianie się więzi gospodarczych jest zazwyczaj lub przynajmniej winno być wynikiem polityki integracyjnej. Z drugiej strony procesy te silnie oddziaływują na kształt i przyjęte kierunki polityki regulacyjnej. (fragment tekstu)
W monografii postawiono hipotezę badawczą: podstawowym czynnikiem leżącym u podstaw tej rozbieżności jest niedoszacowanie obrotów międzynarodowego handlu usługami, co związane jest ze sposobem jego definiowania oraz - wynikającymi z przyjętej definicji - metodami jego pomiaru. Podjęto starania, aby wykazać, że: (1) sposób prezentacji międzynarodowej wymiany usług, który został przyjęty w Układzie Ogólnym w sprawie Handlu Usługami (GATS), nie wyczerpuje wszystkich form ich świadczenia; oraz (2) powszechnie stosowana metoda pomiaru międzynarodowego handlu usługami, wykorzystująca wyłącznie statystyki bilansu płatniczego, znacznie zaniża wartość handlu usługami. Głównym celem badania była weryfikacja i określenie znaczenia usług w handlu międzynarodowym. Osiągnięcie tego celu wymagało realizacji kilku zadań cząstkowych, do których należało: (1) zdefiniowanie i opisanie form (sposobów) międzynarodowej wymiany usług; (2) przedstawienie mechanizmów ekonomicznych stanowiących podstawę handlu usługami; (3) przedstawienie rozwoju metod badawczych handlu usługami i jego stanu obecnego; (4) wskazanie istniejących ograniczeń i barier w pomiarze handlu usługami; (5) ustalanie wartości obrotu usługami, z uwzględnieniem wszystkich zidentyfikowanych form świadczenia usług. Monografia składa się z pięciu rozdziałów. Cztery pierwsze mają charakter teoretyczny, zaś ostatni przedstawia wyniki badań empirycznych. (fragment tekstu)
Głównym celem pracy stało się zidentyfikowanie znaczenia inwestycji w kapitał ludzki dla zmian nierówności dochodowych w krajach europejskich na początku XXI w. W szczególności zwrócono uwagę na te kraje Europy, które funkcjonują w otoczeniu instytucjonalnym kształtowanym przez Unię Europejską. W badaniach ujęto zatem kraje Europy Zachodniej o utrwalonych systemach rynkowo-demokratycznych, a także kraje posocjalistyczne, które są członkami Unii Europejskiej. Praca składa się z pięciu rozdziałów. W rozdziale pierwszym podjęto próbę zdefiniowania nierówności w ujęciu ekonomicznym, a także zaprezentowano różnice w interpretacji tego pojęcia w zależności od metodologicznych podstaw głównego nurtu ekonomii oraz ujęć heterodoksyjnych. Rozdział drugi prezentuje kluczowe czynniki i bariery zmian nierówności w podziale dochodów wewnątrz krajów. W tej płaszczyźnie badawczej zaproponowano typologię uwarunkowań zmian nierówności. Rozdział trzeci w całości poświęcony jest problematyce kapitału ludzkiego. W rozdziale czwartym zawarto teoretyczne i metodyczne kwestie związane z badaniami własnymi, które dotyczą znaczenia inwestycji w kapitał ludzki dla zmian nierówności dochodowych. Rozdział piąty zawiera wyniki przeprowadzonych badań. W pierwszej kolejności przeanalizowano rozwój kapitału ludzkiego i zmianę nierówności dochodów w badanych krajach. Następnie wykorzystano metody taksonomiczne, by wskazać podobieństwa między badanymi krajami w zakresie kapitału ludzkiego i nierówności. Ostatecznie oszacowano znaczenie inwestycji w kapitał ludzki dla zmian nierówności dochodowych w badanych krajach w latach 2005-2012. Wykresy i tabelę prezentujące wyniki przeprowadzonych badań w zakresie rozwoju kapitału ludzkiego i nierówności w badanych krajach zamieszczono w Aneksie. (fragment tekstu)
Głównym celem pracy jest identyfikacja własności, jakie powinien posiadać system mający na celu integrację zasobów informacyjnych gromadzonych przez różne działy tej samej jednostki lub przez współpracujące organizacje w dynamicznie zmieniającym się środowisku, oraz propozycja autorskiego modelu integracyjnego posiadającego jak największą liczbę tych własności. Praca ma charakter teoretyczno-praktyczny, ze szczególnym ukierunkowaniem na zastosowanie omawianych rozwiązań. W rozprawie wykorzystano dedukcyjne podejście badawcze, polegające na tym, że najpierw buduje się koncepcje teoretyczne, które następnie są weryfikowane w praktyce. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest sformułowanie propozycji nowych modeli neuronowych przeznaczonych do analizy i eksploracji danych ekonomicznych, a jednocześnie uwzględniających postulat łatwiejszej interpretacji i wizualizacji sygnałów modelu. Do głównych celów pracy należy również przeprowadzenie analiz formalnych stanowiących matematyczną podstawę funkcjonowania proponowanych modeli, realizacja badań efektywności tych modeli w wybranych zagadnieniach ekonomicznych i badań związanych z doborem ich parametrów, a także przeprowadzenie analiz porównawczych z innymi narzędziami o podobnej funkcjonalności. Kategorią sieci neuronowych, do której należy zaliczyć rozważane w niniejszym opracowaniu modele, są tzw. mapy neuronowe oparte na strukturze i funkcjonowaniu oryginalnej sieci (mapy) neuronowej Kohonena typu SOM. Oprogramowanie, zastosowane do realizacji proponowanych w niniejszym opracowaniu modeli, zostało opracowane (przez autora) przy wykorzystaniu języka programowania C. (fragment tekstu)
Rozprawa dzieli się na dwie wyraźnie zarysowane części. Pierwszą z nich stanowią rozdziały I-III, zawierające odpowiednio: rozważani teoretyczno-prawne na temat pojęcia i istoty osobowości osób prawnych, analizę osoby prawnej jako szczególnego podmiotu prawa, któremu przysługują prawnie chronione dobra osobiste, będące swoistym refleksem jej osobowości oraz przedstawienie konstrukcji dobra osobistego osoby prawnej jako dobra sui generis, a więc wykazującego swoiste odmienności względem dóbr osobistych osób fizycznych. Druga część pracy, a więc rozdziały IV-VI, obejmuje niezwykle istotnej i swoistej dla osób prawnych problematyki dotyczącej sytuacji prawnych granicznych, która akcentuje zróżnicowanie funkcjonalne i strukturalne osób prawnych oraz jego skutki w zakresie dóbr osobistych, prezentację poszczególnych, ugrupowanych w tzw. sfery, dóbr osobistych osób prawnych i analizę zagadnienia środków ochrony, jakie mogą przysługiwać osobom prawnym w wypadku zagrożenia lub naruszenia ich dóbr osobistych. Pracę kończą wnioski de lege lata i postulat de lege ferenda. (abstrakt oryginalny)
Do najważniejszych oficjalnych symboli państwa, oraz jego suwerenności i tożsamości, zalicza się przede wszystkim herb, flagę i hymn. Zasadniczym celem tej pracy jest analiza tych elementów graficznych oraz kolorystycznych flag i herbów państwowych, które w sposób bezpośredni lub pośredni wiążą się z naukami geograficznymi. Wzięto pod uwagę zasadność i powszechność występowania, rozmieszczenie przestrzenne oraz zmienność w czasie symboliki geograficznej na flagach i w herbach państw współczesnego świata.
Myślą przewodnią rozprawy jest poszukiwanie operacyjnego sposobu ustalania efektu organizacyjnego dla potrzeb diagnostycznych, w opracowaniu o interpretację zjawiska synergii. Natomiast generalnym celem badawczym jest opracowanie podejścia całościowego w ocenie zorganizowania systemu wytwórczego. (fragment tekstu)
Praca składa się z pięciu rozdziałów. W pierwszym z nich zaprezentowano rolę i tendencje zmian w wykorzystaniu surowców i materiałów oraz określono istotę oszczędności surowcowo-materiałowych i problemy pomiaru potencjalnych ich rozmiarów w gospodarce. Rozdział drugi dotyczy przedsięwzięć oszczędnościowych, ich istoty, rodzajów, przesłanek oraz barier hamujących ich realizację w przemyśle. W trzecim rozdziale pracy zaprezentowano obszary i sposoby oszczędzania paliw, energii, stali i wyrobów hutniczych zarówno u ich producentów, jak i u odbiorców. W czwartym przedstawiono kryteria i metody doboru przedsięwzięć oszczędnościowych do realizacji oraz podjęto próbę weryfikacji tych metod w oparciu o przedsięwzięcia przynoszące oszczędności energii i wyrobów hutniczych. Rozdział piąty traktuje o doświadczeniach w zakresie stymulowania przedsięwzięć oszczędnościowych w krajach wysoko rozwiniętych w celu poszerzenia ich zakresu w gospodarce polskiej. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem pracy jest ukazanie sposobu, w jaki kodeksy i zasady bankowego soft law mogą realnie wzmacniać obowiązujące regulacje twardego prawa, oraz jaki jest ich wpływ na budowanie modelu fair banking i kulturę bankową. Z drugiej strony przedstawiono, jak w wielu przypadkach kodeksy dobrych praktyk i etyki bankowej stały się tylko iluzoryczną regulacją mającą na celu odbudowę reputacji banków, a nawet w skrajnych przypadkach - narzędziem wprowadzającym klienta w błąd co do rzeczywistych standardów panujących w danej instytucji - elementem budującym zaufanie na fałszywych przesłankach. Monografia oparta jest zasadniczo na tezie prawno-socjologicznej wskazującej na związek prawa formalnego z normami pozaprawnymi, które wspomagają funkcjonowanie prawa w obrocie. Opracowanie ma po części charakter porównawczy, w tym sensie, że omówiono w nim m.in. regulacje dobrych praktyk bankowych w typowych bankach komercyjnych na tle banków i wybranych instytucji parabankowych określanych powszechnie jako etyczne. W ramach zestawienia najważniejszych kultur bankowych nawiązano do zjawiska bankowości islamskiej, które jest w Polsce obce kulturowo, jednakże może stanowić doskonałą egzemplifikację bankowości rozumianej właśnie jako bankowość etyczna, a ponadto jest przykładem bankowości niepodlegającej kryzysowi zaufania. Celem porównania zwrócono uwagę na podstawowe zasady islamic banking oraz nawiązano do zasad chrześcijańskich regulujących przede wszystkim działanie takich instytucji finansowych, jak spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Na tym tle przedstawiono regulacje kodeksów i zasad dobrych praktyk bankowych, wskazując elementy wspólne. Podjęto próbę wykazania, że we współczesnym świecie tradycyjna bankowość, chcąc sprostać nowym potrzebom rynku, staje się otwarta na wpływy innych rodzajów kultury bankowej. Z refleksji przede wszystkim nad islamską i chrześcijańską kulturą bankową wywiedziono z kolei wzorzec fair banking. (fragment tekstu)
Rozważania nie zostały ograniczone do systemowego ujęcia zarządzania jakością. Jest ono współcześnie najpopularniejszym podejściem, jednak proponowana koncepcja oceny nie jest do niego ograniczona. Postawione w monografii pytanie badawcze dotyczy tego, jak udoskonalić dostępne narzędzia oceny w taki sposób, aby możliwe było przeprowadzenie oceny sprawności dowolnego systemu zarządzania jakością w przedsiębiorstwie. W związku z tym sformułowano przedstawione poniżej cele i hipotezy badawcze. Celem głównym rozprawy jest opracowanie koncepcji zagregowanej oceny sprawności zarządzania jakością mającej zastosowanie w przedsiębiorstwach. Celami cząstkowymi są: identyfikacja ekonomicznych i organizacyjnych aspektów zarządzania jakością, identyfikacja czynników sprawności w dziedzinie zarządzania jakością, analiza postrzegania sprawności zarządzania jakością w przedsiębiorstwach, zdefiniowanie i zaprojektowanie modelu oceny sprawności zarządzania jakością, opracowanie procesu oceny sprawności zarządzania jakością, empiryczna ewaluacja modelu oceny sprawności zarządzania jakością. Poszczególne cele zostały zrealizowane w kolejnych rozdziałach. Każdemu celowi odpowiadają przedstawione poniżej hipotezy badawcze. Ten sposób uporządkowania treści pozwala na zwiększenie przejrzystości prezentowanych rozważań. Przyjęto główną hipotezę badawczą stanowiącą, że zastosowanie koncepcji zagregowanej oceny sprawności zarządzania jakością umożliwia przedsiębiorstwom rozpoznanie kierunków doskonalenia i ułatwia podejmowanie działań prorozwojowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.