Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1231

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 62 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Handel międzynarodowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 62 next fast forward last
Przedstawiono przepisy prawne handlu międzynarodowego artykułami dotyczące etykietowania produktów we Francji. Omówiono kontyngenty importowe w Wielkiej Brytanii, a także uregulowania w zakresie handlu produktami żywnościowymi genetycznie zmodyfikowanymi.
Omówiono rynek artykułów konsumpyjnych dla młodzieży, rynek bielizny damskiej we Francji, rynek nawozów sztucznych w Europie Zachodniej oraz przemysł rolno-spożywczy w Holandii.
Omówiono warunki dostępu do rynku francuskiego, belgijskiego i włoskiego dla polskich towarów usług i rynku pracy. Opisano zasadnicze regulacje dotyczące kontyngentowania importu towarów przemysłowych i rolnych w Austrii oraz nowe uregulowania w zakresie obrotu towarowego z zagranicą.
Artykuł odnosi się do kwestii technologicznego zaawansowania handlu międzynarodowego (eksportu) krajów określanych mianem tygrysów azjatyckich drugiej generacji (Indonezji, Malezji oraz Tajlandii). Ze względu na fakt, iż wchodzą one w skład regionu Azji Południowo-Wschodniej, który stanowi ważne centrum przemysłowe współczesnej gospodarki światowej, ważne jest, by rozpoznać specyfikę ich wymiany w ujęciu zarówno geograficznym (najwięksi partnerzy handlowi oraz wymiana dwustronna), jak i sektorowym. W oparciu o materiał analityczny możliwe jest zidentyfikowanie głównych kierunków ich specjalizacji eksportowej oraz sprawdzenie, czy wynikają one z posiadanych ujawnionych przewag komparatywnych.(abstrakt oryginalny)
Autor odnosi się do zagadnienia trzeciej fali regionalizmu w gospodarce światowej, skupiając uwagę na regionie Azji i Pacyfiku i analizie strategicznych motywów singapurskiej polityki zagranicznej i handlowej pchającej to państwo-miasto ku osiągnięciu pozycji regionalnego huba handlowego. Wynikają one zasadniczo z nieefektywności wielostronnej liberalizacji handlu opartej współcześnie na tzw. agendzie WTO-plus (zagadnieniach powiązanych z handlem). Priorytety Singapuru i samo ich wdrażanie są dobrym przykładem sprawnego równoważenia globalnych i regionalnych wyzwań. Przegląd oparto na źródłach pierwotnych: regulacjach zawartych w umowach handlowych, raportach, protokołach oraz statystykach odnoszących się do wymiany międzynarodowej.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Chińska Republika Ludowa - główny partner handlowy Unii Europejskiej
100%
Celem artykułu jest udowodnienie, że Chińska Republika Ludowa jest głównym partnerem handlowym Unii Europejskiej. Dzięki stopniowym reformom gospodarczym przekształciła się w jedną z najszybciej rosnących gospodarek świata. Wzrastająca wymiana handlowa oraz akcesja Chin do Światowej Organizacji Handlu w 2001 roku spowodowały, iż kraj ten obecnie jest trzecim największym uczestnikiem handlowym na świecie i jednym z największych odbiorców bezpośrednich inwestycji zagranicznych.(fragment tekstu)
Jest to informacja na temat perspektyw rozwoju sytuacji gospodarczej Krajów NAFTA-y w 1997 r. Przedstawiono materiały statystyczne na temat polsko-kanadyjskich obrotów handlowych w latach 1992-1996.
Artykuł poświęcony polskiemu eksportowi i importowi towarów w handlu z dwunastoma krajami Unii Europejskiej. Przedstawiono listę najważniejszych produktów, które są eksportowane do Unii i importowane z Unii.
Przedstawiono najważniejsze punkty uzgodnione w trakcie konferencji w Doha. Omówiono rosnące wykorzystanie instrumentów ochronnych w handlu., tendencje do regionalizacji w stosunkach handlowych oraz rosnące znaczenie organu rozstrzygania sporów.
Autor omawia treść umowy pomiędzy Unią Europejską a USA w sprawie wzajemnego uznawania certyfikacji i norm w wymianie handlowej. Umowy te ułatwiają obu stronom dostęp do rynku, usuwając bariery techniczne i przyspieszając dostosowywanie się do acquis Unii Europejskiej.
Zdaniem autorki analiza handlu Polski, Węgier, Czech z Unią Europejską, na podstawie danych zdezagregowanych do jak najniższego poziomu pokazuje, że ma on charakter międzygałęziowy. W ramach handlu wewnątrzgałęziowego czyli dwukierunkowego, wymieniane są głównie produkty zróżnicowane jakościowo. Artykuł zawiera 1 rysunek i 3 tabele.
Począwszy od 1996 roku Polska i Białoruś postanowiły, że rozliczenia między tymi krajami będą dokonywane w złotówkach. Białoruś ma wciąż niewielki udział w polskim handlu zagranicznym - tylko 0.8 procent. Polska jest trzecim co do wielkości partnerem zagranicznym Białorusi (11 procent .
Celem artykułu jest zaprezentowanie tendencji w polskim handlu zagranicznym produktami ICT na tle międzynarodowych obrotów tymi dobrami. W pracy zebrano dane pokazujące zmiany wartości, tempo wzrostu oraz strukturę rodzajową tej wymiany, a także udział Polski w światowym handlu dobrami ICT w latach 2000-2013. Do obliczeń wykorzystano dane UNCTAD oraz GUS. Wyniki pozwalają zauważyć, że wartość handlu zagranicznego produktami ICT w Polsce rośnie, a tempo tego wzrostu znacznie przewyższa światowe tempo wzrostu obrotów tymi produktami. Udział produktów ICT w międzynarodowej wymianie towarowej w badanym czasie zmalał z około 16% do 11%, natomiast ich udział w polskim handlu wzrósł z 4% do niemal 7% w eksporcie, ale zmalał z 9,3% do 8,6% w imporcie. Przedmiotem zagranicznej wymiany w badanej grupie dóbr w Polsce, podobnie jak w ogólnym handlu światowym, są głównie: komputery i sprzęt do nich, elektronika domowa (telewizory, kamery, monitory) oraz części do nich. Pozycja Polski na międzynarodowym rynku dóbr ICT jest raczej słaba, ponieważ udział naszego kraju w światowym eksporcie oraz imporcie tych produktów nie przekraczał w badanym okresie 1%(abstrakt oryginalny)
W 2007 r. UE oraz ASEAN rozpoczęły negocjacje dotyczące utworzenia strefy wolnego handlu. Jednakże po 2 latach międzyregionalne rozmowy zostały zawieszone ze względu na zbyt wolne postępy w negocjacjach. W ich miejsce KE zaproponowała rozpoczęcie indywidualnych dwustronnych rozmów z zainteresowanymi państwami ASEAN. Najpierw rozpoczęto rozmowy z Singapurem (w 2010 r.), a następnie z Malezją, Wietnamem, Tajlandią, Filipinami i Indonezją. Do połowy 2017 r. udało się uzgodnić porozumienia jedynie z Singapurem i Wietnamem, które muszą zostać jeszcze ratyfikowane. Cztery pozostałe państwa w dalszym ciągu negocjują dwustronne porozumienia. Mimo oficjalnych deklaracji o chęci zastąpienia tych umów w przyszłości przez międzyregionalne porozumienie UE-ASEAN, jego osiągnięcie będzie trudne ze względu na różnice w rozwoju państw ASEAN, zróżnicowane zaawansowanie negocjacji dwustronnych, a nawet niechęć części państw do zawarcia umowy o strefie wolnego handlu z UE(abstrakt oryginalny)
Autorzy szczegółowo omówili sytuację gospodarczą i polityczną Hiszpanii, przedstawili historię członkostwa w WE i wymianę handlową między Hiszpanią a krajami Europy Środkowo-Wschodniej w tym Polski.
Podano prognozę rozwoju światowego rynku cukru w sezonie 1999/2000. Omówiono sytuację na holenderskim rynku drobnych artykułów kuchennych i łazienkowych. Ponadto opisano rozwój przemysłu chemicznego we Włoszech oraz sytuację na francuskim rynku urządzeń do utylizacji odpadów.
Celem artykułu jest analiza zależności państwa i rynku w procesie liberalizacji handlu międzynarodowego. W szczególności ukazany zostanie problem interakcji państwa oraz rynku w międzynarodowych stosunkach gospodarczych, mechanizm decyzyjny w polityce handlowej i możliwości oddziaływania na ten proces przez podmioty niepaństwowe, zwłaszcza przedsiębiorstwa międzynarodowe.(fragment tekstu)
Opisano historię powstania Układu Ogólnego w Sprawie Taryf i Handlu (GATT), który miał być tymczasową organizacją poprzedzającą powstanie ITO (Międzynarodowej Organizacji Handlu), a następnie Światowej Organizacji Handlu (WTO), która rozpoczęła działalność w styczniu 1995 roku. Przedstawiono zasady, którymi kierował się GATT oraz główne różnice występujące między ITO,GATT i WTO.
W artykule podano zmiany w zasadach dostępu do polskiego rynku towarów pochodzących z Węgier, Czech i Słowacji, spełniających wymagania reguł pochodzenia CEFTA. Zmiany te weszły w życie dnia 1 lipca 1994 r. zgodnie z postanowieniami trzech rozporządzeń Rady Ministrów z 21 czerwca 1994 r. (Dz.U. nr 75 poz.340-342).
first rewind previous Strona / 62 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.