Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 134

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Health spa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote Specyfika popytu restytucyjnego na usługi sanatoryjne
100%
Artykuł traktuje o specyfice popytu restytucyjnego na usługi sanatoryjne. Ze względu na praktyczne ujęcie tematu w pracy skupiono uwagę na omówieniu zachowań kuracjuszy na rynku usług sanatoryjnych w województwie zachodniopomorskim, ze szczególnym uwzględnieniem powtarzalności leczenia uzdrowiskowego. Wyniki badań ankietowych uzasadniły istnienie popytu restytucyjnego na usługi sanatoryjne. Analiza wykazała również, że wysoka jakość usług jest głównym czynnikiem wyboru sanatorium przez kuracjuszy korzystających ze świadczeń po cenach rynkowych. Znaczenie wysokiej jakości usług przy wyborze sanatorium jednak malało wraz ze wzrostem powtarzalności leczenia.(abstrakt oryginalny)
O niemocy władz, by z Augustowa uczynić kurort, tak jak Litwini potrafili to zrobić w Druskiennikach, o braku pomysłu na polskie uzdrowiska mówią rozżaleni bohaterowie reportażu.
3
Content available remote Wielofunkcyjność górskich uzdrowisk polskich na przykładzie Krynicy-Zdroju
80%
W pracy dokonano analizy funkcji pełnionych przez miejscowość uzdrowiskową Krynica-Zdrój. W gospodarce rynkowej do prawidłowego funkcjonowania uzdrowiska niezbędna jest wielofunkcyjność. Autorka wcześniej przebadała uzdrowiska dolnośląskie, w których podobna zasada już działa. Wielość, jakość i różnorodność oferty usług decyduje o szansie przetrwania tych szczególnych jednostek osadniczych. Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce takie uzdrowiska, w których można się nie tylko leczyć, ale także skorzystać z różnych form sportu i rekreacji oraz z bogatej oferty zabiegów upiększających, wyszczuplających, korygujących sylwetkę itp. Obecnie ludzie chcą być nie tylko zdrowsi, ale i piękniejsi. Wielofunkcyjność uzdrowisk w czasach przemian gospodarczo-przestrzennych odgrywa coraz większą rolę: odnowa biologiczna, elementy turystyki ogólnie i szeroko pojmowanej, zdominowały uzdrowiska na całym świecie. Jednofunkcyjność skazuje je na niebyt i szeroko rozumiane problemy ekonomiczne(abstrakt oryginalny)
Poważnym problemem, z jakim borykają się polskie gminy uzdrowiskowe, jest brak środków finansowych, co spowodowane jest malejącym udziałem nakładów na lecznictwo uzdrowiskowe w budżecie państwa i niekorzystnymi rozwiązaniami prawnymi. W artykule przedstawiono zasadnicze bariery rozwoju polskich gmin uzdrowiskowych, na które w swoim raporcie zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli. Przedstawiono postulaty w zakresie prawno-administracyjnym, które mają na celu wzmocnienie warunków konkurencyjności funkcjonowania sektora lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce.
Turystyka spa stanowi niekonwencjonalną postać turystyki zdrowotnej. Ośrodki spa są często elementem integralnym uzdrowisk, a w większości stanowią odrębne placówki hotelowe. Ich działalność jest całoroczna, co stanowi o opłacalności tej branży turystyki. Celem opracowania jest wykazanie podobieństw i różnic wybranych hoteli spa przy granicy polsko-niemieckiej. Zastosowano wskaźnik Sokala-Michenera i uzyskano zgodność w 73% dla urządzeń wyposażenia kompleksowego oraz usług, 80% dla standardowego wyposażenia pokoi hotelowych i 81% dla oferty zabiegowej. Niemieckie hotele spa są lepiej przygotowane. Polscy specjaliści w zakresie organizacji i ekonomiki turystyki zdrowotnej starają się wyrównywać dysproporcje pomiędzy polskimi a niemieckimi hotelami spa i obecnie różnice są niewielkie. Elementem, który pozytywnie wpływa na konkurencyjność polskich hoteli spa, jest niższa cena niż niemieckich.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Specyfika lecznictwa uzdrowiskowego dzieci w Polsce
80%
Leczenie uzdrowiskowe popularnie nazwane jest kuracją uzdrowiskową. W artykule scharakteryzowano specyficzny dział medycyny - lecznictwo uzdrowiskowe dla dzieci oraz wykorzystywane metody leczenia uzdrowiskowego. Kuracja uzdrowiskowa jest wielokierunkowa, jej podstawą jest balneoterapia, hydroterapia, klimatoterapia, kinezyterapia, fizykoterapia i masaż, a także dietetyka, farmakoterapia i psychoterapia. Proces ten wymaga zaangażowania różnorodnego personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek, dietetyka, psychologa oraz fizjoterapeutów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o systemie oświaty placówka uzdrowiskowa lecząca dzieci musi zapewnić im realizację obowiązku szkolnego. (abstrakt oryginalny)
Krynicy-Zdroju XIX-wieczny lekarz Józef Dietl ma pomnik, ulicę i szpital swojego imienia. To dużo i mało, bo jego imię i nazwisko powinno być wielkimi złotymi literami wypisane na środku Deptaku albo na każdej kostce. To ten lekarz, który nauki pobierał w Nowym Sączu, Tarnowie, Lwowie i Wiedniu. W 1856 roku przyjechał do Krynicy, by zbadać perspektywy rozwoju uzdrowiska. Wprawdzie wody mineralne odkryto tu już w XVIII wieku, ale było to wówczas małe prowincjonalne uzdrowisko w wielkim państwie austriackim. Przegrywało z niedalekim Bardiowem. Pierwsze elementy zdrojowej infrastruktury pojawiły się już w 1794 roku - wtedy powstał Mały Domek, który dziesięć lat później pomieścił zakłady kąpielowe. Po trzech latach miejscowość zyskała status uzdrowiska i zaczął nawet urzędować pierwszy lekarz. Zaczęto też porządkować infrastrukturę, powstały pierwsze ujęcia wód, łazienki i domy dla kuracjuszy. Wygodne drogi połączyły miasto z Nowym Sączem i Muszyną. Ruch wzrastał. Ze 103 kuracjuszy w 1803 r. zrobiło się 681 w 1806 r. Wtedy też oficjalnie uznano miejscowość za dysponującą specjalnym leczniczym klimatem. Wydawało się, że nic nie jest w stanie zatrzymać rozkwitającego uzdrowiska. Wojny w Europie i późniejsza Wiosna Ludów zrobiły jednak swoje. Dramat zaczął się już w latach 30. XIX stulecia. Wtedy obiekty uzdrowiskowe zdewastowano, a w 1832 r. zabrakło nawet lekarza, opiekującego się kuracjuszami. Dopiero w połowie stulecia, po wizycie ojca polskiej balneologii dra Józefa Dietla, rozpoczęła się świetlana era Krynicy. (fragment tekstu)
Wśród podstawowych warunków funkcjonalnych zakładów lecznictwa uzdrowiskowego(ZLU) w Polsce można wyróżnić regulacje prawne odnoszące się do organizacji lecznictwa uzdrowiskowego, przekształceń własnościowych ZLU oraz wynikającej z nich sytuacji ekonomicznej ZLU w Polsce. W artykule dokonano charakterystyki działalności ZLU w Polsce wraz z określeniem ich przestrzennego rozmieszenia na terenie Polski oraz analizy stanu prywatyzacji spółek uzdrowiskowych Skarbu Państwa i ich sytuacji ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Spa Function Indicator as a Measure of Tourist and Healing Activity in a Spa
80%
Praca prezentuje autorską koncepcję wskaźnika funkcji uzdrowiskowej. Konstrukcję wskaźnika oparto stopniu rozwoju działalności turystyczno-leczniczej, zdefiniowaniu funkcji uzdrowiskowej oraz wielkości potencjału uzdrowiskowego. Autor prezentuje również wynik zastosowania wskaźnika przedstawiając ranking gmin uzdrowiskowych oraz wyjaśnia rozwój uzdrowiska Kołobrzeg w latach 1995-2011 zgodnie z zastosowaną metodologią.(abstrakt autora)
Podstawowym celem artykułu jest przedstawienie wybranych uwarunkowań mających wpływ na działalność obiektów typu spa w oparciu o analizę przypadku praktycznego, a dokładnie hotelu AQUARIUS SPA*****, zlokalizowanego w Kołobrzegu. Opracowanie zostało podzielone na trzy części. Pierwsze dwie mają charakter teoretyczny, w których przedstawiono podstawowe zagadnienia dotyczące hoteli spa oraz zidentyfikowano uwarunkowania mające wpływ na ich funkcjonowanie. Część trzecia natomiast przedstawia analizę przypadku konkretnego hotelu w kontekście omówionych teoretycznie uwarunkowań. (abstrakt oryginalny)
This paper addresses the problem of how drought definition by POT and SPA methods influences drought characteristics. Using the 19842013 daily flows at 24 selected gauging stations in the Dunajec river basin and assuming two threshold levels Q70% and Q95% and four minimum drought durations (5, 7, 10 and 14 days) as the pre-set criteria, it was shown that, when compared to the POT method, the application of the SPA method usually leads to less number of droughts and, consequently, of longer duration. The SPA method, differently from POT, reduces dramatically the number of inter-event times, which suggests that some adjacent POT droughts may be dependent and should be pooled. (original abstract)
12
80%
W pracy przedstawiono ocenę jakości wód rzeki Bochotniczanki przepływającej przez teren gminy Nałęczów i Park Zdrojowy uzdrowiska w Nałęczowie. Określono również podstawowe przyczyny zanieczyszczenia rzeki oraz wskazano działania zmierzające do poprawy istniejącego stanu. Stwierdzono, że bezpośredni wpływ na jakość wód badanej rzeki mają zanieczyszczenia obszarowe, a szczególnie spływy powierzchniowe z erodowanych pól, jak również zanieczyszczenia punktowe związane z nieuporządkowaną gospodarką ściekową w zlewni, do których zaliczono m.in.: fermę krów, bazę wozów asenizacyjnych i stadninę koni. Wskaźnikami fizyczno-chemicznymi świadczącymi o złej jakości wody w badanej rzece były: BZT 5, ChZT Cr, zawiesiny ogólne i fosforany. Średnie wartości tych wskaźników zazwyczaj znajdowały się poza zakresem klas jakości wyznaczonych w Rozporządzeniu MŚ [2011]. Wskazano, że liczebności bakterii z grupy coli i z grupy coli typu kałowego, odnotowane w wodach z rzeki Bochotniczanki, zgodnie z Rozporządzeniem MŚ [2004], degradują je do V - najgorszej klasy jakości i wskazują na bezpośrednie ich zanieczyszczenie ściekami bytowymi. Zauważono, że obecność zbiornika zaporowego w postaci stawu w Parku Zdrojowym w Nałęczowie znacząco wpływała na zatrzymywanie zanieczyszczeń transportowanych przez rzekę Bochotniczankę i na poprawę jakości wody w jej dolnym biegu. Kumulacja zanieczyszczeń przyczyniła się do zachwiania równowagi ekologicznej w stawie i nasilenia zjawisk charakterystycznych dla zbiorników eutroficznych. Efektem tego był deficyt tlenu w wodzie ze stawu i śnięcie ryb w lipcu 2012 roku. W celu zachowania walorów uzdrowiskowych Nałęczowa, w tym atrakcyjności Parku Zdrojowego, niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań, które ograniczą lub wyeliminują dopływ zanieczyszczeń i przyczynią się do poprawy jakości wód w rzece Bochotniczance.(abstrakt oryginalny)
Kooperencja jest nowym i słabo poznanym zjawiskiem gospodarczym stanowiącym alternatywę dla rozpatrywanych odrębnie mechanizmów konkurencji i kooperacji. Celem artykułu jest charakterystyka zróżnicowania relacji kooperencyjnych w zależności od sektorowego i lokalnego potencjału kooperencyjnego. Za podstawę analizy przyjęto metodę zaproponowaną przez J. Cygler. Z analizy wynika, że sektor uzdrowiskowy charakteryzuje się średnim potencjałem kooperencyjnym, badane zaś przedsiębiorstwa uzdrowiskowe niskim. Jedynie relacje kooperencyjne między Kłodzkiem Zdrój i Polanicą Zdrój wskazują na stabilną kooperacyjną kooperencję. Można przypuszczać, że w najbliższych latach uzdrowiska będą zacieśniać więzi kooperencyjne, gdyż generują one znaczne korzyści dla zaangażowanych stron.(abstrakt oryginalny)
Koncepcja zrównoważonego rozwoju realizuje funkcje gospodarcze, ekologiczne oraz społeczne obszarów. W pracy ukazano specyfikę zrównoważonego rozwoju uzdrowisk w aspekcie realizacji podstawowej funkcji, jaką jest zaspokajanie potrzeb zdrowotnych (kuracyjnych), ze szczególnym uwzględnieniem działalności uzdrowisk zachodniopomorskich. Poza uwarunkowaniami (ograniczeniami) prawnymi w artykule scharakteryzowano i wykorzystano analizę SWOT uzdrowisk oraz badań ankietowych kuracjuszy, które wskazały mocne i słabe strony oraz możliwości i zagrożenia rozwoju obszarów uzdrowiskowych w Kołobrzegu, Świnoujściu i Połczynie Zdroju.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza wydatków NFZ na świadczenia zdrowotne z zakresu rehabilitacji leczniczej oraz lecznictwa uzdrowiskowego w ciągu ostatnich 10 lat, a także ocena wykorzystania i dostępu do tych świadczeń zdrowotnych w badanym okresie.(fragment tekstu)
Idea zrównoważonego rozwoju opiera się najogólniej na założeniu możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb współczesnych społeczności, a także zapewnieniu ich zaspokojenia przyszłym pokoleniom. Wprowadzanie tej koncepcji wymaga integracji działań politycznych, gospodarczych i społecznych. Wiele działań z tego zakresu realizowanych jest na szczeblu samorządu lokalnego. Dlatego w niniejszym opracowaniu spróbowano zaprezentować rolę marketingu terytorialnego we wdrażaniu tej idei. Jako przykład wybrano miejscowości uzdrowiskowe w Polsce. Wybór ten wynika z obszaru zainteresowań naukowych autorki, a także ze specyfiki uzdrowisk, które zostały wydzielone m.in. w celu wykorzystania i ochrony znajdujących się na ich obszarze naturalnych surowców leczniczych, w związku z czym podlegają bardziej restrykcyjnym przepisom niż pozostałe gminy.(abstrakt oryginalny)
Celem podjętych badań jest analiza wybranych wiejskich ośrodków uzdrowiskowych w kontekście uwarunkowań przyrodniczych, oferty leczniczej i infrastrukturalnych uzdrowiskowej, stanowiących potencjał uzdrowiskowy, decydujący zarazem o jakości świadczonych usług turystycznych. Przedmiot badań obejmuje dwie wsie dolnośląskie: Przerzeczyn-Zdrój, Długopole-Zdrój i jedną osadę z woj. świętokrzyskiego - Solec- -Zdrój. Jak to jest w przypadku wysoko rozwiniętych państw, również polska wieś nie jest już zamieszkała wyłącznie przez rolników. Współczesna wieś może spełniać różne funkcje. Znaczna liczba mieszkańców wsi zarabia na życie wykonując prace w działach pozarolniczych, często pracę poza ich miejscem zamieszkania. Jedną z funkcji pozarolniczej wsi, jest funkcja uzdrowiskowa, charakterystyczna dla miejscowości posiadających potencjał leczniczy, zwłaszcza w kontekście warunków środowiskowych (występowanie leczniczych wód mineralnych, sprzyjający klimat), jak również warunków infrastrukturalnych.(abstrakt autora)
Sporządzenie operatu uzdrowiskowego jest jednym z kluczowych etapów procedury ubiegania się przez gminę o nadanie statusu uzdrowiska lub statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Dokument ten stanowi podstawę wydania decyzji o potwierdzeniu możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze, dla którego został sporządzony, a ponadto jego treść musi być uwzględniona przez radę gminy w postanowieniach statutu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej. Przepisy dotyczące operatu uzdrowiskowego mogą jednak budzić wątpliwości, jeśli chodzi o jego zakres przedmiotowy, tryb sporządzania czy charakter prawny. Głównym celem artykułu jest zatem zidentyfikowanie luk prawnych oraz próba sformułowania postulatów de lege ferenda. W tym zakresie analizie poddano przepisy ustawy z 28.07.2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych. Dodatkowo zestawiono operat uzdrowiskowy z dokumentami podobnego rodzaju, które występują w innych dziedzinach prawa administracyjnego. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem badań jest poznanie opinii kuracjuszy na temat wykorzystywanych przez nich rodzajów źródeł informacji oraz poziomu świadczonych usług uzdrowiskowych. Badania własne zostały przeprowadzone metodą ankiety audytoryjnej we wrześniu 2013 roku wśród kuracjuszy przebywających na leczeniu w sanatorium w Ciechocinku i Inowrocławiu. Stwierdzono, iż poziom świadczoncych usług, w opinii badanych, jest na dobrym poziomie, a kuracjusze, najczęściej pozyskiwali informacje o uzdrowiskach z Internetu. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Rola fizjoterapii w lecznictwie uzdrowiskowym osób dorosłych w Polsce
61%
W artykule scharakteryzowano specyficzny dział medycyny - lecznictwo uzdrowiskowe oraz wykorzystywane metody leczenia. Stosowanie wielu czynników leczniczych warunkuje kompleksowość postępowania leczniczego, diagnostycznego oraz profilaktyki. Proces ten wymaga zaangażowania różnorodnego personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek, dietetyka, psychologa oraz fizjoterapeutów. Fizjoterapeuci wykonują zabiegi lecznicze a od ich wiedzy, prawidłowej pracy zależą efekty leczenia i poprawa zdrowia kuracjuszy. Ze względu na to, że zabiegi fizjoterapeutyczne są podstawą leczenia i rehabilitacji w uzdrowiskach, rola fizjoterapeutów w lecznictwie uzdrowiskowym jest wiodąca. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.