Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Hegemonia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The paper examines the prospects for the East-Central region in the European Union (EU) in terms of their ability to actively contribute towards the EU's policy agenda given Germany's current dominant position and the forthcoming British exit from the EU (Brexit). The East-Central member states have struggled to emerge from the predominantly passive policy-taker position they adopted after EU accession towards a more active role. The paper examines to what extent this ambition is undermined by the trend towards democratic backsliding in the region and the more recent positioning of the Visegrad Group (V4) in opposition to their traditional close ally Germany.(original abstract)
Państwo rosyjskie zawsze było państwem wielonarodowościowym, śródlądowym, bez granic naturalnych i usytuowanym na pograniczu wiele kręgów cywilizacyjnych i religijnych co skłoniło go do budowy swej tożsamości na podstawie poczucia peryferyjności jednocześnie z wiarą w swą « nie zwyczajną » misję dziejową. Po kolei, mit trzeciego Rzymu i obrońca "prawdziwego chrześcijaństwa", ojczyzna proletariatu i obrońca narodów uciskanych, rzecznik wielobiegunowości i tradycyjnych wartości zagrożonych w globalnym neoliberalnym świecie. Narody czujące się, z jednego czy innego powodu, zagrożone przez hegemonię mocarstw zachodnich z kolei mają skłonność patrzeć na dzisiejszą Rosję jako przeciwwagę hodującą jednocześnie te trzy filary legitymacji w zależności od swych potrzeb, co tłumaczy dlaczego Moskwie względnie łatwo było odbudować po kataklizmie lat 90ych swoją pozycję międzynarodową wobec tak róż nych ideologicznie państw jak Chiny, Iran, Indie, Kuba, oba państwa koreańskie, Wenezuela, Serbia, Argentyna, Grecja, itd.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie oraz poddanie analizie historyczno-politycz-nych przyczyn i następstw konfliktu pomiędzy dwoma aspirującymi regionalnymi potęgami. (fragment tekstu)
Solidarność francusko-niemiecka w Unii Europejskiej zdała egzamin pomimo różnic dzielących oba państwa w wielu obszarach funkcjonowania UE. Niemcy włączyły Francję do aktywnego udziału w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie, nie chcąc narażać się na zarzuty o ambicje hegemonialne (reluctant hegemon). Islamski atak terrorystyczny na siedzibę francuskiego pisma satyrycznego "Charlie Hebdo" w styczniu 2015 r. uzmysłowił elitom obu państw kruchość i słabość istniejących dotąd rozwiązań w UE w dziedzinie prewencji i likwidacji tego typu zagrożeń, ale nie przełożyło się to na konkretne impulsy wiodące do radykalnych zmian w funkcjonowaniu WPZiB UE.(fragment tekstu)
Już pod koniec 2014 roku było wiadomo, że rok 2015 będzie okresem wstrząsów. Ilość inwestycji w polskich portach, spadające stawki frachtowe z Dalekiego Wschodu i hegemonia dwóch aliansów G6 i M2, stały się znakiem rozpoznawczym tego roku i wyznaczyły trend na kolejne lata. W artykule dokonano analizy i podsumowania wyników obrotów kontenerowych wybranych portów Morza Bałtyckiego w 2015 roku. (abstrakt oryginalny)
Słabością chińskiego sektora bankowego jest niewielki stosunek kapitału do aktywów. W ubiegłym roku ten wskaźnik wypadał bardzo blado w porównaniu ze światowymi tuzami. Najnowszy raport Goldman Sachs tylko potwierdził to, na co już od kilku lat wskazują wszelkie rankingi największych banków świata. Chociaż chińskiej hegemonii w tym sektorze nie sposób powstrzymać, zagraniczna aktywność chińskiego giganta ogranicza się tylko do symbolicznych przejęć. (abstrakt oryg.)
7
Content available remote Hegemony or Leadership? Chinese Dilemma
63%
Autor analizuje znaczenie słów "hegemonia" i "przywództwo", odnosząc oba do relacji międzynarodowych. Rozważania są oparte na studium przypadku Chińskiej Republiki Ludowej. Zwraca się w nich uwagę na zjawiska zastępowania we współczesnej dyplomacji terminu "hegemonia" pojęciem bardziej miękko brzmiącym "przywództwo". (abstrakt oryginalny)
Rozważania zawarte w niniejszym artykule będą miały na celu ukazanie, w jaki sposób dokonania twórcze oraz rozwój myśli francuskiego filozofa Henri Lefebvre'a wpłynęły na kształtowanie się zjawiska miasta współczesnego w połączeniu z ideą przestrzeni dedykowanej klasie kreatywnej. Z punktu widzenia filozofa znamienne w jego rozważaniach staje się zagadnienie industrializacji, która w jego przekonaniu przyczyniła się do zdegradowania obrazu miasta jako dzieła skończonego, będącego efektem pracy pokoleń. Działalność twórcza oraz zawodowa przedstawicieli klasy kreatywnej może przyczynić się do zmiany obrazu miasta współczesnego oraz zrozumienia, a także odtworzenia idei miasta głoszonej przez filozofa. (abstrakt oryginalny)
Chiny w XXI wieku w szybkim tempie podwyższyły swoją pozycję na arenie międzynarodowej za sprawą rozwoju ekonomicznego, militarnego, technologicznego i informacyjnego. Sytuacja ta wprowadziła swego rodzaju destabilizację, związaną z możliwością zmiany biegunowości władzy, stawiając Chiny na pozycji pretendenta do roli hegemona. Prężnie rozwijające się państwo nieustannie dąży do jak najwyższego poziomu rozwoju elementów państwa hegemonicznego. Ustrój polityczny odmienny od uznawanego przez większość państw świata za demokratyczny sprawia, że rywalizacja o władzę na świecie toczy się nie tylko w relacji Stany Zjednoczone - Chiny, ale również przybiera formę walki między demokracją a autokracją. Gra sytuacjami mającymi miejsce na świecie jest jednym z niepisanych przywilejów hegemona, dlatego też walka o wpływy na świecie staje się jednym z najważniejszych wyzwań dla pretendenta do roli hegemona.(abstrakt oryginalny)
Literatura dotycząca rewolucji sugeruje, że po rozpoczęciu rewolucji prawdopodobne jest, iż dany kraj będzie uczestniczył w wojskowym sporze międzypaństwowym. Nie ma jednak jasnych wniosków co do prawdopodobieństwa bycia inicjatorem lub celem agresji. W artykule omówiono rodzaje działań wojennych, w które zaangażowane może być państwo po rewolucji. Czynniki geopolityczne i wojskowe, kształtujące wpływ danego państwa, w jego bezpośrednim otoczeniu międzynarodowym, odgrywają kluczową rolę. Hegemoniczne rewolucje regionalnych potęg są rzadkie i prowadzą do silnych konfliktów, podczas których hegemon stara się rozprzestrzeniać nową ideologię i instytucje. Peryferyjne rewolucje słabszych państw zazwyczaj prowadzą do wojskowych interwencji pod wodzą lokalnych hegemonów, którzy postrzegają wszelkie zmiany status quo jako zagrożenie dla swoich wpływów i obawiają się rewolucyjnego zakażenia innych państw. Wszystkie rewolucje zdają się sprawiać, że polityczni przywódcy stają się bardziej otwarci na ryzykowne zachowania. Artykuł jest częścią większego projektu badawczego, który obejmie analizę ilościową rewolucji peryferyjnych. Ten tekst rozpatruje jednak tylko trzy studia przypadku: jedną rewolucję hegemoniczną (Francja po 1789 r.) oraz dwa przypadki interwencji po rewolucjach peryferyjnych (ostatnie rosyjskie działania na Ukrainie i na Kaukazie oraz amerykańską inwazję w Zatoce Świń w 1961 r.). Badania wykorzystują klasyczną millowską metodę porównawczą, tzw. metodę "różnicy'. Studia przypadku są bowiem dobrane tak, aby reprezentowały jak najbardziej odmienny kontekst historyczny. Opisując i definiując pojęcia autor stroni też od wszelkich ideologicznych konotacji. Badania opisane w artykule pokazują, że wszystkie rewolucyjne państwa znajdują się w podobnie niepewnej sytuacji, pomimo różnych konkretnych zagrożeń, jakie mogą napotkać. (abstrakt oryginalny)
Stany Zjednoczone uzyskały pozycję hegemoniczną w systemie międzynarodowym po zakończeniu II wojny światowej i mimo relatywnego spadku ich siły oraz wzrostu znaczenia innych państw utrzymują ją do chwili obecnej. Kraj ten jest aktywny niemal we wszystkich regionach świata, jednak podstawowe znaczenie mają dla niego strefy transatlantycka i transpacyficzna (region Azji i Pacyfiku). Właśnie w regionie Azji i Pacyfiku USA włączyły się do wielkiej polityki światowej. Obecnie jest on uważany za obszar o kluczowym znaczeniu dla ich interesów - zarówno z uwagi na kwestie bezpieczeństwa, jak i gospodarcze. Autorka prezentuje relacje Stanów Zjednoczonych z państwami Azji i Pacyfiku i opisuje pozycję tego kraju w regionie z perspektywy ostatnich trzech dekad, czyli okresu wielkich zmian i przewartościowań na arenie międzynarodowej. Przyjmuje założenie, że w badanym okresie USA odgrywały w regionie Azji i Pacyfiku rolę hegemona, akceptowaną przez większość państw położonych w tej strefie (szczególnie tych mniejszych i słabszych, obawiających się dominacji jednego, silnego gracza z regionu), co gwarantowało Stanom Zjednoczonym efektywną realizację własnych interesów.(abstrakt oryginalny)
This article seeks to examine the rigor of civilizational values in modern international law as a crucial factor and how historically different civilizational values have inculcated different approaches to international law. While critiquing the civilizational rhetoric built by Europe-an nations in creating Eurocentric international law, this article illuminates how international law has been perceived by China and Russia following their historical complexities as unique states. The results emerging from this paper will demonstrate the diversity in international law in across different countries. (original abstract)
Purpose - The aim of the paper is to indicate the reasons for too insignificant determination of some countries with regards to the issue of environmental protection. Research method - Acritical analysis of the literature together with deductive reasoning have been used. Among the quantitative methods, the author employed the use of the simple tools of descriptive statistics. Results - One of the reasons for too insignificant determination of some countries relating to issues in environmental protection is competition for the hegemony position they are involved in. The conservation of nature demands expenditure, which could be used to achieve higher economic growth. In the conditions of countries' competition for the hegemony title, higher economic growth enables beneficial solving of the conflict. Originality / value - The author attempts to explain the reason for too low determinations of some countries in environmental protection, which is a current topic. Understanding the reason may contribute to helping to solve the problem of environmental protection on a global scale. (original abstract)
Indie to rozległe państwo usytuowane w regionie Azji Południowo-Wschodniej, z potencjałem ponad 1,1 mld ludzi. Uzasadnione wydają się zatem analogie względem wielkiego sąsiada - Chin. Dwa tak wielkie kraje, ulokowane w bezpośrednim sąsiedztwie, o całkowicie odmiennych systemach politycznych, obyczajowości, mogą być postrzegane jako potencjalni rywale na arenie nie tylko azjatyckiej, ale i ogólnoświatowej - pozostaje kwestia, czy Indie, podobnie jak Chiny, doczekają wielkiego boomu dającego początek światowej ekspansji. Jak dotąd, były raczej źródłem rozczarowań w oczach tak zagranicznych, jak i regionalnych przedsiębiorców. (fragment artykułu)
Przedmiotem artykułu jest aspekt buntu w dyskursie ultrakonserwatywnym prowadzonym w polskim polu sztuk wizualnych. Korzystając ze zdobyczy socjologicznej analizy dyskursu, socjologii krytycznej i socjologii sztuki Pierre'a Bourdieu, autor analizuje dzieła sztuki, teksty pisane i inne wypowiedzi artystów wyznających ultrakonserwatywne wartości. Po rozdziale poświęconym przyjętej perspektywie teoretyczno-badawczej po kolei w tekście badane są główne wątki i aspekty tego nowo powstałego fenomenu kulturowego. Ostatni rozdział, zamykający tekst, jest poświęcony zagadnieniu "marszu przez instytucje" i walki o hegemonię kulturową w polskim polu sztuki.(abstrakt oryginalny)
Kult młodości i hegemonia kultury masowej to dwie typowe cechy nowoczesnego społeczeństwa. W warunkach, gdy kultura masowa dokonała skolonizowania dóbr poznawczych i lektur współczesnego człowieka, niezbędne jest pilne kształtowanie osobowości racjonalnych, zdolnych do analitycznego i krytycznego postrzegania świata, a zwłaszcza jego medialnych interpretacji. I tu jest wielka rola odpowiednich organów państwa w celu oddziaływania na media. Drugim zagadnieniem jest opracowanie właściwych programów edukacyjnych, także w instytucjach kształcenia pozaszkolnego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.