Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 151

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Heuristics methods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Agent Based Modeling and Simulation (ABMS) is considered an effective approach for conducting simulation studies in many fields. In order to develop high quality simulation models, methodological approaches are demanded. In such direction we are moving by proposing a heuristic for the formalization of agent based simulation problems. The proposed heuristic is based on some guidelines developed for identifying the main elements of the problem domain description by analysing verbs and their common taxonomy in grammar.(original abstract)
2
Content available remote Heuristics in Novice Investors' Behaviours as an Associated Network
80%
Niniejsze opracowanie przedstawia problematykę błędów i heurystyk w procesie podejmowania decyzji przez inwestorów. Na podstawie samoobserwacji uczestników gry Cashflow 101 obliczone zostały częstości występowania poszczególnych efektów oraz określone zostały korelacje między nimi. Okazuje się, że między niektórymi efektami występują zależności, które mogą mieć wspólne źródło dające się wyjaśnić od strony psychologicznej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wykazanie wpływu zjawiska nadmiernego optymizmu na wartość przedsiębiorstwa. W badaniach zastosowano prosty model optymalizacyjny wykorzystujący dyskonto z tytułu nadmiernego optymizmu w wycenie przedsiębiorstwa. W strukturze przygotowywanych rekomendacji jest więcej rekomendacji pozytywnych niż negatywnych i neutralnych. Statystycznie byłoby to zasadne przy stałym rynku wzrostowym - a przecież na giełdzie jest hossa, bessa, oraz są na niej okresy trendu horyzontalnego. Dlaczego w takim razie w zmieniającej się koniunkturze zawsze przeważają rekomendacje pozytywne? Na podstawie badań w artykule wskazano, że dominuje właśnie taki typ rekomendacji. Następnie porównano cenę notowań w dniu wydania rekomendacji pozytywnych do ceny, jaką spółka osiągnęła po roku notowań. Uzyskane wyniki wskazują, że mimo pozytywnych rekomendacji domów brokerskich znaczna część rekomendacji w spółkach podaje cenę za wysoką w stosunku do ceny realnie uzyskiwanej przez przedsiębiorstwo na GPW. Analiza wykazała również nadmierny optymizm wśród analityków.(abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano dwie techniki heurystyczne wykorzystujące oceny grupy ekspertów: technikę względnej ważności obiektów oraz porównywanie obiektów parami. Pozwalają one na uporządkowanie zbioru obiektów z punktu widzenia określonego kryterium . Przedstawiono twierdzenie o równoważności obu technik.
5
80%
Celem pracy jest przedstawienie autorskiej metody heurystycznej w zadaniu klasyfikacji ograniczeń wyboru najlepszych rozwiązań procesów i systemów logistycznych z uwzględnieniem transportu wewnętrznego. W artykule przedstawiono również przegląd najbardziej popularnych metod heurystycznych. (fragment tekstu)
Identyfikacja i analiza zależności przyczynowo-skutkowych jest ważną częścią opisu sytuacji problemowej. Podstawowymi trudnościami występującymi w modelowaniu takich zależności są liczność i złożoność zjawisk, jakie należy uwzględnić oraz ograniczona przewidywalność zamierzonych wyników. W artykule przedstawiono ogólny model struktury zależności przyczynowo-skutkowych oraz sposoby dekompozycji i upraszczania złożoności w celu utworzenia modeli formalnych, mających zastosowanie w komputerowych symulacjach badawczych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Grupowa ocena ekspertów - wybrane heurystyczne techniki porządkowania obiektów
80%
W artykule opisano i porównano dwie techniki grupowej oceny ekspertów: porównywania obiektów parami (wariant z ocenami ze zbioru {0,1,2}) i względnej ważności obiektów (fragment tekstu)
Zagadnienia układania tras dla pojazdów (vehicle routing problem - VRP) interesują wielu badaczy ze względu na łatwość sformułowania konkretnego problemu - w przeciwieństwie do jego rozwiązania. Wśród znacznej liczba propozycji uzyskiwania najlepszych rozwiązań można wyróżnić metody dokładne, dające rozwiązania optymalne oraz metody przybliżone, które pozwalają na uzyskanie rozwiązań bliskich optymalnym. Metody heurystyczne stosowane są w tych problemach, w których czas potrzebny na uzyskanie rozwiązania optymalnego metodą dokładną jest zbyt długi i nie jest do zaakceptowania. W niniejszym artykule dokonano przeglądu wybranych algorytmów heurystycznych zaproponowanych dla problemów VRP, opartych na algorytmach ewolucyjnych, przeszukiwania tabu, algorytmach symulowanego wyżarzania oraz algorytmach mrówkowych. (abstrakt oryginalny)
In this paper, we define a new practical technology-driven Resource Constrained Scheduling Problem (tRCPSP). We propose three approaches, applying constructive heuristics to tackle effectively the practical application of RCPSP. In the RCPSP formulation, the constraints are defined to design the tasks in the spaces constructed by non- and renewable resources, without violating the precedence relationships and technologies in real world problem that exists in Plastic and Rubber Processing company. The difficulty of t-RCPSP is NP-hard and we proposed three constructive specialized methods: duration based heuristics (DBH), locally optimal resource usage PEC and NEH heuristic adaptation. The paper presents results of computational experiments that show the effectiveness of the proposed approaches.(original abstract)
Każdy uczestnik rynku powinien dążyć do podjęcia decyzji cechującej się najwyższą wartością oczekiwaną. Aby tego dokonać, należy koniecznie rozważyć wszystkie możliwe scenariusze oraz przypisać im dokładne prawdopodobieństwa. Szacowanie prawdopodobieństw przyszłych zdarzeń w warunkach niepewności, jaką cechuje się rynek finansowy, jest niezmiernie trudne, ale z pomocą przychodzą nam metody naukowe. Inwestorzy indywidualni w większości przypadków nie korzystają z metod naukowych, wpływ zaś heurystyk i błędów motywacyjnych przyczynia się do uzyskania wyników daleko różniących się od tych uzyskanych metodami naukowymi.(abstrakt oryginalny)
Przedstawioną koncepcję tłumaczenia ryzyka identyfikowanego metodami heurystycznymi na język metod ilościowych autor weryfikuje w praktyce gospodarczej. Jeśli zda egzamin, poszerzy spektrum metod pozwalających menedżerom sprawniej zarządzać przedsiębiorstwem. Autor ma nadzieję, że tak stanie się istotnie, a przyczynią się do tego również cenne uwagi uczestników tej konferencji.(abstrakt oryginalny)
Książka Gerda Gigerenzera, Petera Todda i członków ABC Research Group zatytułowana "Zagadki heurystyk decyzyjnych. Poznaj proste reguły, które pomagają podejmować roztropne decyzje" odpowiada na pytanie, jak w świecie skończonych zasobów czasu, wiedzy i ograniczonej mocy obliczeniowej ludzkiego umysłu ludzie podejmują decyzje i dokonują wyboru. Choć od ukazania się pierwszego wydania tej książki minęło już dokładnie 20 lat, zawarta w niej idea jest nadal aktualna. Główna teza publikacji opiera się na założeniu, że ludzie podejmują decyzje, używając prostych i oszczędnych reguł decyzyjnych, zwanych heurystykami. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono dwukryterialny problem harmonogramowania produkcji, który polega na jednoczesnym harmonogramowaniu zadań i ich grupowaniu w partie produktów. Motywacją badań była analiza procesu planowania w zakładzie przetwórczym blachy stalowej, w którym zlecenia są przetwarzane w systemie "make to order". Zagadnienie to jest połączeniem harmonogramowania zadań na pojedynczej maszynie z problemem pakowania pudełek. W artykule przedstawiono porównanie, otrzymanego z zakładu, planu produkcji z harmonogramami utworzonymi za pomocą prostej, dedykowanej heurystyki i algorytmu genetycznego. Wyniki badań dowiodły skuteczności proponowanych heurystyk. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zaprezentowanie metody wyznaczania tras pojazdów w dwuszczeblowym systemie dystrybucji ze szczególnym uwzględnieniem terminowości dostaw. Szczególnej uwadze poświęcono konieczność wykorzystania heurystycznych metod w celu rozwiązywania problemu wyznaczania tras pojazdów. Sformułowano zadanie optymalizacyjne wyznaczania terminowych przewozów w dwuszczeblowym systemie dystrybucji. Zadanie rozwiązane zostało z wykorzystaniem algorytmów klasteryzacji i genetycznego. Trasy pojazdów wyznaczone zostały dzięki wykorzystaniu autorskiej aplikacji komputerowej.(abstrakt oryginalny)
Wstęp: Zagadnienie transportowe (ZT) jest specjalnym przypadkiem programowania całkowitoliczbowego, charakteryzującym się niekwestionowanym znaczeniem praktycznym (w szczególności w obszarze logistyki). Z tego powodu powstało wiele technik przeznaczonych do rozwiązywania problemu zarówno w sposób optymalny, jak i przybliżony. Problem wyboru efektywnej metody konstruowania suboptymalnego rozwiązania dla ZT został poruszony przez wielu badaczy, jednakże zastosowanie przez nich tylko niektórych heurystyk, użyte "łoże testowe", a także brak przeprowadzenia testów statystycznych uniemożliwiają jednoznaczne określenie odpowiedniego podejścia do stosowania heurystyki w ZT, pozostawiając lukę badawczą, która stała się inspiracją do napisania niniejszego artykułu. Dodatkowym celem artykułu jest porównanie wybranych metod przybliżonych, z uwzględnieniem liczby iteracji niezbędnych do zaprojektowania optymalnego rozwiązania za pomocą metody Modified Distribution (MODI) oraz wykazanie potencjalnych korelacji pomiędzy parametrami opisującymi instancję problemu a skutecznością technik. Metody: W pracy przedstawiono badania porównawcze czterech klasycznych heurystyk (NWC, LCM, VAM i RAM). Testy przeprowadzono na trzech zestawach zadań, składających się z 2500 pseudolosowo wygenerowanych instatacji problemu. Obserwacje potwierdzono za pomocą testu Wilcoxon Signed-Rank i współczynnika korelacji liniowej Pearsona. Wyniki: Badania potwierdzają, że VAM charakteryzuje się znaczącą jakością wyznaczonych wyników, podczas gdy NWC konstruuje rezultaty o niskiej jakości. W przeciwieństwie do wyników sformułowanych dla niewielkich instatacji ZT, wyniki metody RAM dla dużego zbioru charakteryzowały się wyższą wartością błędu niż rezultaty LCM, wykazując brak możliwości uogólnienia wniosków prawdziwych dla małych problemów (przedstawionych np. w literaturze przedmiotu). Wnioski: Zaleca się stosowanie VAM zarówno do określania bazowego rozwiązania w metodzie MODI, jak i do przygotowania alokacji zasobów, w przypadku korzystania wyłącznie z heurystyk. Biorąc jednak pod uwagę podejście utylitarne i możliwość wystąpienia konieczności rozwiązywania instancji ZT bez użycia odpowiedniego oprogramowania, zaleca się stosowanie LCM do rozwiązywania dużych instancji problemu. Zidentyfikowano także silną korelację pomiędzy liczbą węzłów opisujących instancję ZT a liczbą iteracji niezbędnych do określenia optymalnego rozwiązania za pomocą metody MODI. (abstrakt oryginalny)
Metody heurystyczne są ważnym narzędziem w różnych dziedzinach działalności ludzi. Z uwagi na ich wysoką skuteczność i efektywność w dochodzeniu do wyniku stanowią zbiór zaleceń metodycznych poszukiwania pomysłów, wypracowania nowych rozwiązań, ukierunkowanych na rozwój innowacji. Wytworzenie i wprowadzenie do rzeczywistości gospodarczej i społecznej odpowiednich innowacji jest zagadnieniem kluczowym, gdyż właśnie innowacje są zasadniczymi determinantami zmian prowadzących do rozwoju. Celem artykułu jest przedstawienie rozwoju metod heurystycznych w Polsce na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. W szczególności zwrócono uwagę na specyfikę innowacji w przypadku zmian w wyrobie, organizacji, usługach. Metody heurystyczne mają zastosowanie w różnych przedsięwzięciach przedsiębiorczych, a zakres zastosowań metod heurystycznych w działaniach przedsiębiorczych jest nieograniczony. Ponadto pozwalają na wyszukiwanie odpowiednich zmodyfikowanych podejść czy działań, aby uzyskiwać większą skuteczność, efektywność i ekonomiczność. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Heuristic Valences of Professional Newspapers
61%
Heuristic valences of professional newspapers, on the Moravian organization and activity of the institutions that they founded, preserves information taken from News initiating activity, what means guard or pre-military training for youth, school cooperatives about (importance, their purpose and practical means of achievement) and about the country teacher attributions. This study is dedicated to examples highlighting the vigor of newspapers storage, primarily thanks to discipline and editors vocation and secondly, public attentive to everything concerning him (Borowski, 2013; Frunză, 2014). The best getaway ever, those hit by complaints in the area where they were working, featured it the newspapers. Here came and told their inconvenience and had ambitions that the situation will resolve, if not even improve. (original abstract)
Cel - Celem artykułu jest pokazanie zjawiska nadmiernego optymizmu na rynku kapitałowym na przykładzie, rekomendacji i wycen przygotowywanych przez Domy Maklerskie w Polsce. W strukturze przygotowywanych rekomendacji jest więcej rekomendacji pozytywnych, niż negatywnych i neutralnych. Statystycznie byłoby to zasadne przy stałym rynku wzrostowym. A przecież na giełdzie jest hossa, bessa, oraz okresu trendu horyzontalnego. Dlaczego w takim razie w zmieniającej się koniunkturze zawsze przeważają rekomendacje pozytywne? Metodologia badania - Bazą dla rekomendacji są wyceny przedsiębiorstw, często wykonane metodą DCF. Aby zrealizować badanie, wybrano spółki z GPW w Warszawie i porównano wydane dla nich rekomendacje w danym okresie. Badania wskazały, że dominują rekomendacje pozytywne. Następnie porównano cenę notowań w dniu wydania rekomendacji pozytywnych i negatywnych do ceny, jaką spółka osiągnęła po roku notowań. Wynik - Uzyskane wyniki wskazują, że pomimo rekomendacji domów brokerskich znacząca część rekomendacji w spółkach podaje za wysoką cenę w stosunku do realnie uzyskiwanej przez przedsiębiorstwo na GPW.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przegląd wiedzy dotyczącej heurystyki zakotwiczenia. Mimo silnego ugruntowania empirycznego wytłumaczenia efektu zakotwiczenia nie można sprowadzić do działania jednego mechanizmu psychologicznego. W pierwszej części artykułu zostaną omówione klasyczne mechanizmy kotwiczenia - mechanizm niewystarczającego dopasowania i model selektywnej dostępności. Przeanalizowane będą również alternatywne podejścia teoretyczne do wytłumaczenia tego efektu. W drugiej - procedury eksperymentalne wykorzystywane do badania efektu kotwiczenia. Według literatury kluczowe aspekty determinujące skuteczność kotwiczenia to m.in. ilość zasobów uwagowych poświęconych wartości kotwiczącej i spójność kotwicy z celem szacowania. Jednakże zestawienie zasad kotwiczenia z rezultatami eksperymentów wykorzystujących różne procedury wyraźnie pokazuje, że zasady te nie mają charakteru uniwersalnego. Wskazane problemy natury teoretycznej stanowią propozycję kierunku dalszych badań nastawionych na ujęcie efektu zakotwiczenia w ramach jednego mechanizmu psychologicznego. (abstrakt oryginalny)
In this paper, the minimization of total weighted completion time (total cost) for asynchronous transmission in distributed systems is discussed. Special attention has been paid to the problem of message scheduling on the sender side. Messages to be sent form a queue, therefore the order in which they are to be sent has to be set. Scheduling algorithms can be chosen to optimize scheduling criteria such as total completion time or total weighted completion time. The message scheduling problem becomes complicated considerably when the transmitted data stream between the sender and the receiver is formed into packets. The WSPT (Weighted Shortest Processing Time) scheduling rule, which orders messages according to non-decreasing length and weight ratios has been proven to be non-optimal. It has been demonstrated that the problem of minimizing the total weighted completion time is NP-hard. Here, we propose heuristic algorithms for scheduling messages and experimentally evaluate the performance of these scheduling algorithms. (original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.