Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Higher education curriculum
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Analiza koncepcji spersonalizowanych ścieżek kształcenia
100%
W artykule dokonano analizy koncepcji spersonalizowanych ścieżek kształcenia (SSK). Koncepcja ta jest kierowana przede wszystkim do kierunków studiów, których programy kształcenia obejmują treści z zakresu informatyki ekonomicznej. Do podstawowych założeń omawianej koncepcji można zaliczyć rezygnację ze specjalności oraz zwiększenie udziału przedmiotów, które wybierają studenci. Celem artykułu jest analiza potencjału koncepcji spersonalizowanych ścieżek kształcenia. Przeprowadzone badanie dotyczyło zapotrzebowania na rozwiązania tego typu wśród studentów. Autorzy uwzględnili także analizę strategiczną oraz analizę uwarunkowań formalnoprawnych i organizacyjnych. W rezultacie wskazano zarówno potencjalne korzyści koncepcji SSK względem tradycyjnych form kształcenia, jak również wyzwania, które mogą się z nią wiązać. Wyniki podjętych badań stanowią kolejny wątek w dyskusji nad dostosowywaniem programów kształcenia do zmieniającej się rzeczywistości.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje argumenty w toczącej się dziś dyskusji nad programem studiów prawniczych. Spierają się zwolennicy utrzymania istniejącej grupy przedmiotów ogólnych i teoretycznych. Ich przeciwnicy opowiadają się za zwiększeniem praktycznego charakteru studiów i zmniejszenia listy przedmiotów ogólnych. (abstrakt oryginalny)
Od początku lat 90. ubiegłego wieku uniwersytety i uczelnie, także te najlepsze w różny sposób zaczęły odpowiadać na społeczne zapotrzebowanie. Obecnie wiele wyższych szkół proponuje wykształcenie w zakresie public relations w różnej formie. Celem niniejszego opracowania jest zwięzła analiza akademickich propozycji edukacyjnych dla osób, które pragną związać swoją karierę zawodową z PR. (fragment tekstu)
4
Content available remote Polish Approach to Security Studies : between Political Science and Economy
100%
Artykuł przedstawia analizę rozwoju akademickich studiów nad bezpieczeństwem (security studies) we współczesnej Polsce. Bezpieczeństwo jest nowym obszarem badawczym w tym kraju. Osobną dyscyplinę "nauka o bezpieczeństwie" wyodrębniono w Polsce w 2011 roku. Dyscyplina taka nie występuje w klasyfikacjach OECD. Dlatego badacze wywodzą się z innych nauk, takich jak socjologia, zarządzanie, prawo czy politologia. Wpływa to na program badawczy studiów nad bezpieczeństwem. W mojej opinii obecnie dominuje w niej podejście politologiczne. W tekście analizuję zagadnienia podejmowane w polskim dyskursie naukowym. Niemniej jednak, rośnie znaczenie ekonomii. W podsumowaniu wskazano konsekwencje obecnego stanu rozwoju studiów nad bezpieczeństwem w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba określenia oczekiwań studentów i pracodawców w zakresie kształcenia na kierunku ekonomia i zarządzanie. Zdaniem autorek wnioski wyciągnięte z przeprowadzonych badań mogą pomóc w zwiększeniu konkurencyjności wymienionych kierunków i - co za tym idzie - przyczynić się do wzrostu ich popularności w przyszłości. (fragment tekstu)
Zawody związane z rachunkowością należą do zawodów przyszłości. Zapotrzebowanie na pracowników z rozwiniętymi kompetencjami w tej dziedzinie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Zawody te wymagają profesjonalnej wiedzy i konkretnych umiejętności, które adept księgowości może uzyskać również na uniwersytecie. Obecnie uczelnie wyższe, zwłaszcza ekonomiczne, w swojej ofercie edukacyjnej mają programy edukacyjne zawierające wiele przedmiotów z zakresu rachunkowości. Podstawowym celem artykułu jest porównanie wybranych elementów programów edukacyjnych z zakresu rachunkowości z dwóch uczelni publicznych w Polsce. Pierwsza część artykułu porównuje efekty kształcenia osiągnięte na głównych i specjalistycznych przedmiotach z zakresu rachunkowości prowadzonej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i w Państwowej Wyższej Szkole w Głogowie. Analiza objęła formy przekazywania wiedzy, liczbę godzin przypadających na przedmiot i uzyskane efekty kształcenia studenta w zakresie jego wiedzy i umiejętności. Osobny rozdział poświęcono porównaniu możliwych do uzyskania przez studenta kompetencji społecznych, które są podane w sylabusach analizowanych uczelni. W części teoretycznej wykorzystano metody opisowe, natomiast w części badawczej wykorzystano case study. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu są motywacje studentów zagranicznych studiujących na trzech uczelniach w RPA w świetle ograniczeń spowodowanych pandemią. Autor analizuje politykę uczelni w prowincji Western Cape w odniesieniu do studentów zagranicznych w okresie obowiązywania restrykcji związanych z pandemią oraz po ich zniesieniu. Rozważania opierają się na danych ilościowych uzyskanych za pomocą ankiety z udziałem 75 studentów zagranicznych oraz danych jakościowych zebranych w czasie wywiadów z 5 koordynatorami studiów zagranicznych pracującymi na wybranych uczelniach. Większość ankietowanych studentów pochodziła z Europy. Pomimo obaw i niepewności przedstawiciele uniwersytetów wyrażali optymizm co do przyszłości programów dla studentów zagranicznych.(abstrakt oryginalny)
8
84%
W ostatnich kilkunastu latach obszarem szybkiego rozwoju aukcyjnych form sprzedaży stał się Internet. Z platformy przekazywania informacji o ofertach przekształcił się w pełnoprawny rynek. Jako systemy aukcyjne rozwinęły się zarówno internetowe platformy służące do handlu przedmiotami (eBay, Allegro), jak i zautomatyzowane systemy reklamy internetowej. Doskonałym przykładem wykorzystania na masową skalę wyceny poprzez aukcje są systemy sprzedaży linków sponsorowanych w wyszukiwarkach [Varian, 2008]. Reklamy wyświetlane są w boksach znajdujących się po prawej stronie wyników wyszukiwarki internetowej lub ponad tymi wynikami. Licytacji podlegają miejsca w boksach pojawiających się przy wyszukiwaniu słów lub fraz. Przedmiotem handlu nie jest więc rzeczywisty przedmiot, ale miejsce zamieszczania linku reklamowego przy wyszukiwaniu. Można znaleźć wiele analogii pomiędzy problemem przydzielania przestrzeni reklamowej a innymi sytuacjami wymagającymi alokacji ograniczonego zasobu, jakim jest alokacja miejsca pomiędzy wielu chętnych. Jedną z takich sytuacji jest problem rejestracji studentów do grup zajęciowych. Głównym celem tego artykułu jest pokazanie, że zastosowanie wieloobiektowych systemów aukcyjnych może poprawić efektywność przydzielania studentów do grup zajęciowych podczas rejestracji studentów oraz być narzędziem motywującym do osiągnięcia lepszych wyników podczas studiów. (fragment tekstu)
This paper aims to draw scientific attention to the significance and usefulness of sociological approach, namely higher education (HE) graduates' perceptions survey as a one of the mechanisms to collect and use graduate feedback facilitating the study programmes' evaluation, and in turn, enlarging our knowledge on the enhancement of HE quality, the improvement of graduate employability, and effective ways of smoothing the transition from education to work. The emphasis is being placed on critical description of the analytical framework set out by authors of the international research project - DEHEMS on HE graduates feedback. The DEHEMS project uses secondary - processed data based on primary - raw data as generated by two Europe-wide and large-scale research projects: REFLEX and HEGESCO. The paper comprises four parts. Firstly, the basic conceptual question is analysed, that is, the role and the need for the use of feedback from graduates collected through national and international surveys perceived as a measure of HE programme evaluation (programme performance, teaching effectiveness). A particular attention is given to its two main elements: programme activities/components and programme outcomes/impact, as per programme's logic model. The second part is devoted to the discussion on the analytical framework and methodological approach adopted in the DEHEMS study. The third part contains key elements of analytical framework presented in schematic form. Finally, some brief conclusions and further study directions follow.(original abstract)
10
Content available remote Programy obowiązkowych praktyk studenckich na kierunku finanse i rachunkowość
84%
|
|
nr 67
153-162
Celem artykuł jest ocena realizacji efektów kształcenia w ramach praktyk studenckich na kierunku finanse i rachunkowość na podstawie praktyk realizowanych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. (fragment tekstu)
|
|
nr 67
89-96
Celem artykułu jest zaprezentowanie autorskiego programu przedmiotu elektroniczna sprawozdawczość podatkowa wraz ze sposobem jego realizacji oraz wykazanie, że przedmiot jest uzupełniającym ogniwem procesu nauczania rachunkowości na studiach wyższych. (fragment tekstu)
12
Content available remote Zakres programowy przedmiotu rachunkowość podatkowa
84%
|
|
nr 67
15-26
Celem artykułu jest przedstawienie zagadnień związanych z zakresem przedmiotowym i podmiotowym rachunkowości podatkowej oraz zaproponowanie programu przedmiotu rachunkowość podatkowa. Rozważania odnoszą się do kierunku finanse i rachunkowość, ponieważ przede wszystkim na tym kierunku prowadzony jest ten przedmiot. Jednak warto rozważyć potrzebę nauczania tego przedmiotu również na innych kierunkach ekonomicznych oraz prawnych. (fragment tekstu)
13
Content available remote Propozycja programu nauczania przedmiotu controlling ekologiczny
84%
|
|
nr 67
143-152
Celem artykułu jest przedstawienie propozycji programu nauczania przedmiotu controlling ekologiczny. Opracowanie artykułu poprzedziły studia z literatury dotyczącej pojęcia i istoty controllingu ekologicznego oraz możliwości wykorzystania jego instrumentów w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi. Ponadto poddano analizie programy nauczania na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w celu umiejscowienia w nich przedmiotu controlling ekologiczny. Wnioski wynikają również z własnych obserwacji i doświadczeń autorki. Główną metodą zastosowaną w artykule jest analiza źródeł oraz metody dedukcji i indukcji. (fragment tekstu)
|
|
nr 67
27-36
Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, wychodząc naprzeciw wymogom prawnym i rynkowym, opracował w 2008 roku system praktyk dla studentów. Po trzech latach jego funkcjonowania można podjąć próbę jego oceny i spróbować odpowiedzieć na pytania, w jakim stopniu obowiązkowe praktyki umożliwiły studentom zdobywanie umiejętności, poszerzanie wiedzy i nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami, a w jakim stopniu są przykrym obowiązkiem. Próbę odpowiedzi na te pytania podjęto w niniejszym opracowaniu i to jest jego celem zasadniczym. Natomiast celem pomocniczym jest przedstawienie uzyskanych w trakcie badań ankietowych opinii studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (WNEiZ) Uniwersytetu Szczecińskiego. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2011 roku wśród studentów trzeciego roku studiów stacjonarnych I stopnia, którzy właśnie zakończyli praktyki. (fragment tekstu)
|
|
nr 67
37-50
Autorka artykułu zbadała opinie absolwentów i studentów kierunku finanse i rachunkowość nt. stopnia ich przygotowania do wykonywania zawodu księgowego. Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników przeprowadzonych badań ankietowych. (fragment tekstu)
16
Content available remote Kierunki modyfikacji nauczania rachunkowości na studiach wyższych
84%
|
|
nr 67
59-68
Celem artykułu jest analiza wyników ankiety przeprowadzonej podczas ogólnopolskiego zjazdu katedr rachunkowości wśród uczestników sesji poświęconej zmianom w nauczaniu rachunkowości na wyższych uczelniach. Główną metodą badań była metoda ankietowa. Autorzy sformułowali dziesięć pytań adresowanych do wybranej grupy respondentów specjalizujących się w nauczaniu rachunkowości. (fragment tekstu)
Rozważając szeroko pojętą tematykę zarządzania w opiece zdrowotnej, często zapomina się o bardzo istotnym aspekcie jej funkcjonowania, jakim jest kształcenie kadr medycznych. Czerpiąc z najlepszych tradycji proces edukacji na Uniwersytetach Medycznych ma za zadanie stworzyć pokolenie nowoczesnych, profesjonalnych lekarzy. W czasach, gdy szacunek dla ich pracy, a także gratyfikacje finansowe sprawiają, że zainteresowanie wykonywaniem tego zawodu spada drastycznie, a wykształceni medycy emigrują do państw Unii Europejskiej w poszukiwaniu lepszych zarobków, system kształcenia musi ewoluować, aby zapewnić maksymalne możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności. Rzeczywistość w Polsce odbiega niestety od ideału. Wciąż wierząc w doskonałość przestarzałych, nieefektywnych metod nauczania, uczelnie medyczne przeładowują wiedzą kolejne roczniki studentów i wypuszczają ich na rynek usług medycznych tylko z takimi umiejętnościami, o zdobycie których sami oni zadbają. Konkurencyjni są jedynie ci absolwenci, którzy w trakcie studiów sami poszerzali umiejętności poprzez wolontariat czy pracę naukową. Celem niniejszego wywodu jest przedstawienie istniejącej sytuacji w kształceniu medycznych na podstawie Uniwersytetu Medycznego Marcinkowskiego w Poznaniu (wcześniejszej Akademii Medycznej), wskazanie błędów systemowych i nieefektywności przestarzałych form nauczania, które wciąż tu funkcjonują, a także omówienie przebiegu ogólnoeuropejskich reform, które zapoczątkowane kilkadziesiąt lat temu, stanowią podstawę dla dalej przedstawionych propozycji koniecznych dla uczelni medycznych zmian. Na tym tle w niniejszym opracowaniu wykreowany zostanie obraz Uniwersytetu Medycznego na miarę XXI wieku, w którym studenci mogą zdobywać wiedzę i umiejętności na najwyższym możliwym poziomie, tak aby po skończeniu studiów byli przygotowani w pełni do podjęcia pracy w zawodzie lekarza i mogli działać na rynku usług medycznych jako konkurencyjni i pełnoprawni uczestnicy. (fragment tekstu)
Zrównoważony rozwój turystyki oraz transformacja cyfrowa są jednymi z kluczowych zagadnień, które powinny zostać uwzględnione podczas przygotowywania współczesnych programów studiów w obszarze turystyki. Aby zaoferować innowacyjny program nauczania, wymagane jest myślenie systemowe oraz wiedza z pogranicza wielu obszarów, m.in. turystyki, geografii, technologii informacyjno-komunikacyjnych, zarządzania, metodyki nauczania, psychologii. Dostosowanie programów nauczania powinno uwzględniać również doświadczenia uczelni spoza Polski, które często z powodzeniem od wielu lat wdrażają programy obejmujące zagadnienia zrównoważonego rozwoju i posiadające informacje zwrotne dotyczące satysfakcji zarówno absolwentów, jak i pracodawców. W artykule przedstawiono wynik prac międzynarodowego konsorcjum uczelni z Niemiec, Polski, Serbii oraz ze Szwajcarii, jakim jest opracowany program kursu "ICT jako narzędzie rozwoju i promocji zrównoważonej turystyki", możliwy do zaadaptowania przez wiele organizacji, takich jak: uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, firmy szkoleniowe z obszaru turystyki. (abstrakt oryginalny)
Dyskusje nad programami studiów prawie zawsze wywołują wiele emocji w środowisku akademickim, albowiem kryją się zwykle za nimi życiowe interesy profesorów i asystentów. Rzecz oczywiście idzie o możliwości/chęci wykładania, a co za tym idzie o tzw. obiektywne uzasadnienie swojej obecności na uniwersytecie - uzasadnienie i znaczenie przez pryzmat zapotrzebowania na konkretną pracę dydaktyczną, na wykłady, seminaria czy ćwiczenia, w których konkretny wykładowca czuje się kompetentny, swobodny, merytorycznie dobry. W dyskusjach tych zwykle bardzo słabo słychać głos najbardziej zainteresowanych efektami kształcenia - samych studentów. Przyczyny tego stanu rzeczy są naturalne - młodzi ludzie nie mają bowiem jeszcze wystarczającej perspektywy, aby ocenić przydatność dla nich obecnych programów kształcenia bądź propozycji ich zmian. Ktoś zatem powinien zabrać głos w ich imieniu. Niniejszy artykuł nie jest próbą zastąpienia głosu studentów, a raczej głosem w dyskusji nad kierunkiem zmian, jaki będzie wynikać z przedstawionej metodologii konstruowania programów nauczania w odniesieniu do specjalności SWDM na Wydziale Informatyki i Gospodarki Elektronicznej. (fragment tekstu)
|
2013
|
nr 4
9-17
W dyskusji o reformie studiów prawniczych od dziesięcioleci tkwimy w sporze między praktycznością a akademickością: o parytety między przedmiotami dogmatycznymi a ogólnohistorycznymi. Autor podnosi, że właściwy sens praktyczności leży gdzie indziej. Chodzi o to, w jakim stopniu studia prawnicze kształtują umiejętność prawniczego myślenia, to jest samodzielnego, racjonalnego rozwiązywania konfliktów. Na tej podstawie autor pyta, jak angielskie doświadczenia trzyletnich studiów prawniczych i ich krytyka w Niemczech mogą wzbogacić polską dyskusję na temat wprowadzania procesu bolońskiego na wydziałach prawa. Główne płynące z takich rozważań inspiracje to: ograniczenie masowości studiów prawniczych przez wprowadzenie testu predyspozycji dla kandydatów; ograniczenie liczby przedmiotów obowiązkowych i głębsze połączenie nauki prawa współczesnego z ekonomicznym, kulturowym i historycznym wyjaśnieniem jego zasad i typowych konfliktów. Studia prawnicze powinny pozostać jednolite i trwać dłuższej niż trzy lata. Natomiast społeczne i finansowe skutki odejścia od masowości studiów prawniczych wydziały prawa mogą łagodzić ofertą dwustopniowych studiów bogatych w prawnicze treści, np. studiów prawno-ekonomicznych lub prawno-filologicznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.