Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Hired worker
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1. Najem pracowników, zwłaszcza stałych, stosują gospodarstwa obszarowo duże, posiadające rozwiniętą produkcję zwierzęcą. Skala tego zjawiska jest jednak niewielka, a więc polskie gospodarstwa bazują głównie na własnej sile roboczej, jedynie uzupełnianej najmem, najczęściej sezonowym (dorywczym).2. Obcą siłę roboczą najmują gospodarstwa silniejsze ekonomicznie, uzyskujące korzystniejsze wyniki produkcyjne i ekonomiczne, charakteryzujące się jednak większą zmiennością wyników ekonomicznych, a więc i wyższym ryzykiem.3. W początkowych latach analizy gospodarstwa bez najmu lub z najmem sezonowym osiągały korzystniejsze wyniki ekonomiczne w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. W końcowych latach badań efektywność wykorzystania ziemi wyrównała się. Oznacza to, że gospodarstwa z najemną siłą roboczą dokonały znacznych zmian w wykorzystaniu ziemi i najem pracowników obcych traktowały jako sposób na zrównoważenie zapotrzebowania na pracę i jego zaspokojenie w ramach jednostki produkcyjnej. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest wskazanie problemów stosowania różnych sposobów pomiaru wysokości dochodów rolniczych i wynikających stąd ocen. Stosowany w UE sposób pomiaru dochodów rolników jest niedoskonały. Koncepcja pomiaru dochodów gospodarstw rolnych jest krytykowana. Wskazuje się m.in. na brak statystyk dotyczących dochodów gospodarstw rolnych, w tym zarówno pochodzących z gospodarstwa rolnego, jak i dochodów osiąganych ze źródeł pozarolniczych. Wspólna polityka rolna dąży do zapewnienia odpowiedniego poziomu życia ludności wiejskiej, a więc właściwego poziomu dochodu rozporządzalnego w gospodarstwie rolnym. Problematyczna staje się odpowiedź na pytanie, co to jest właściwy poziom. W dużym stopniu decyduje o tym poziom społecznej wydajności pracy w rolnictwie i odniesienie dochodów osiąganych w rolnictwie do dochodów osiąganych poza nim przez grupy zawodowe o podobnym poziomie wydajności pracy. Tylko w takim stanie ma sens odwoływanie się do potrzeby zapewnienia parytetu dochodowego w rolnictwie i poza nim.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Współczesne najemnictwo : działalność Executive Outcomes w Afryce
100%
Przedmiotem niniejszego artykuły są rozważania na temat działalności Executive Outcomes w Afryce. EO jako prekursor współczesnego, nowoczesnego najemnictwa utarła i utrwaliła poprzez swoją działalność pewne schematy, na których opiera się gama Prywatnych Przedsiębiorstw Militarnych obecnych w Iraku, Afganistanie czy innych punktach zapalnych świata. W artykule przedstawiono działalność EO w państwach afrykańskich ogarniętych wojną domową, a także nieudaną próbę dokonania zamachu stanu w Gwinei Równikowej. Rejony zaangażowania nie są przypadkowe lecz związane ściśle z biznesem wydobywczym, przynoszącym ogromne zyski. Analiza działalności EO pozwoliła na ukazanie początków współczesnego najemnictwa, co pozwoliło postawić tezę, iż wojna coraz częściej staję się biznesem. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest określenie kosztów wynagrodzeń najemnej siły roboczej w gospodarstwach indywidualnych o różnych typach rolniczych produkcji. W opracowaniu przedstawiono strukturę zatrudnienia w gospodarstwach indywidualnych oraz udział kosztów wynagrodzeń w kosztach ponoszonych przez gospodarstwa indywidualne. Określono różnice w wynagradzaniu pracy najemnej w stosunku do dochodów przypadających na pełnozatrudnionego członka rodziny rolnika. W opracowaniu wykorzystano dane pochodzące z gospodarstw indywidualnych, prowadzących rachunkowość w ramach FADN w latach 2002-2007. Dane dotyczące wynagrodzeń i dochodów zostały przedstawione w cenach 2007 roku. Urealniono je za pomocą wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. (fragment tekstu)
Gospodarka Polska obecnie podąża za trendami obowiązującymi na świecie. Główne procesy zachodzące to: globalizacja i integracja świata, wobec swobodnego przepływu informacji. Takie nurty mają wpływ na relacje pomiędzy pracownikami i podmiotami gospodarczymi, które reagują na zmiany oddziałując wzajemnie na siebie. Artykuł ma za zadanie scharakteryzować zachowania pomiędzy przedsiębiorstwami, a pracownikami na współczesnym rynku pracy. Autor przedstawiając własne ujęcie zależności pomiędzy opisywanymi podmiotami realizuje zamierzony cel artykułu poprzez studium literatury, danych statystycznych oraz obserwację opisywanych podmiotów. Obecnie mamy wyjątkową sytuację na rynku pracy, ponieważ jest to rynek pracownika, co zmusza pracodawców do olbrzymiej konkurencji między sobą lub możliwie zastępowania pracy ludzkiej innymi rozwiązaniami technicznymi.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było oszacowanie i ocena kosztów wynagradzania najemnej siły roboczej w gospodarstwach rolniczych Polski na tle pozostałych państw Unii Europejskiej uczestniczących w systemie rachunkowości rolnej FADN. Na podstawie zebranych danych określono szacunkową wysokość wynagrodzeń najemnej siły roboczej w poszczególnych państwach. Dane dotyczące gospodarstw rolniczych porównano z najniższymi oraz średnimi wynagrodzeniami w gospodarce narodowej poszczególnych państw. Poddano także analizie koszty pracy z uwzględnieniem typów rolniczych gospodarstw. Z badań wynika, że stawki wynagrodzeń w rolnictwie polskim należą do najniższych w UE. Występuje również znaczne zróżnicowanie związane z typem gospodarstwa. Najwyższe stawki godzinowe płacono w Polsce w gospodarstwach typu 7 (zwierzęta ziarnożerne) i 8 (mieszane), a także w części państw w gospodarstwach typu 3 (winnice). W zdecydowanej większości państw UE wynagrodzenia pracy najemnej są wyższe od najniższego wynagrodzenia i niższe od średniej krajowej (poza Czechami i Słowacją). Wykazano także dodatnią zależność pomiędzy udziałem pracy najemnej siły roboczej a względną wysokością wynagrodzenia. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił i porównał zasoby, organizację oraz wyniki ekonomiczne gospodarstw, które nie korzystają z obcej siły roboczej, które zatrudniają pracowników dorywczo (w mniejszej lub większej skali), i które zatrudniają pracowników na stałe. Stwierdził, że z obcej siły roboczej korzystają głównie gospodarstwa, które posiadają większe plantacje roślin intensywnych i większe stada zwierząt, natomiast samo zatrudnianie osób z zewnątrz jest dla gospodarstwa znacznym obciążeniem finansowym.
Opisywane badanie miało na celu sprawdzenie różnic między przedsiębiorcami i pracownikami najemnymi w skłonności do zachowań finansowych, w tym zachowań ryzykownych oraz związku działań finansowych z nadzieją na sukces i jej komponentami w każdej z grup. Wzięły w nim udział 143 osoby, w tym właściciele i pracownicy warszawskich sklepów. Okazało się, że: 1) przedsiębiorcy są skłonni inwestować większą część środków niż pracownicy, 2) przedsiębiorcy są skłonni inwestować bardziej ryzykownie niż pracownicy najemni, 3) przedsiębiorcy charakteryzują się wyższym poziomem nadziei na sukces i jej komponentów, 4) nadzieja na sukces i jej komponenty mają związek ze skłonnością do zachowań finansowych w obu grupach, choć zależność ta nie jest taka sama, 5) nadzieja na sukces i jej komponenty na związek ze skłonnością do ryzyka inwestycyjnego występuje przede wszystkim w grupie przedsiębiorców. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena wynagrodzenia pracowników najemnych i opłaty pracy własnej przez dochód z gospodarstwa w różnych typach rolniczych gospodarstw w Polsce. Zbadano także wpływ dopłat na opłacenie nakładów pracy własnej i efektywność produkcji. Badaniami objęto gospodarstwa prowadzące rachunkowość rolną, które zgodnie z metodyką FADN zostały pogrupowane według typów rolniczych (TF8). Do analizy wykorzystano wyniki standardowe z 2010, 2015 i 2019 roku przetworzone w systemie FADN EU. Relatywnie niskie wynagrodzenie pracowników najemnych odnotowano w gospodarstwach w typie "uprawy trwałe" (2,12-2,76 euro/godz.) i "uprawy ogrodnicze" (2,05-3,32 euro/godz.), a dość wysokie w typie "mieszane" (4,05-6,67 euro/godz.) i "inne zwierzęta trawożerne" (3,98-6,04 euro/ godz.). Przyjmując stawkę wynagrodzenia pracowników najemnych za miarę kosztu 1 godziny pracy własnej, na poziomie dochodu bez dopłat opłata pracy własnej w pełni zrealizowana została tylko w gospodarstwach w typie "uprawy ogrodnicze" i "zwierzęta ziarnożerne" oraz w 2010 i 2015 roku w typie "uprawy trwałe". Natomiast dochód z dopłatami zapewnił pełną opłatę pracy własnej w gospodarstwach w typie "uprawy ogrodnicze", "zwierzęta ziarnożerne", ponadto w 2010 roku w typie "uprawy polowe" oraz w roku 2010 i 2015 roku w typie "uprawy trwałe" i "krowy mleczne". W pozostałych przypadkach (tj. w typach i latach) nakłady pracy własnej opłacone zostały częściowo (od 22,2 do 96,9%). Badania dotyczyły gospodarstw towarowych o produkcji ukierunkowanej na rynek. W Polsce jednak funkcjonują także gospodarstwa, których powiązanie z rynkiem jest słabsze, więc ich sytuacja ekonomiczna może być znacznie gorsza. Skutkiem mogą być ograniczone możliwości generowania dochodów oraz opłaty pracy własnej. (abstrakt oryginalny)
The subject of this article is to research the role of trade unions in the hotel industry in this century. Looking at trade union density across the Horeca sector in the EU27 plus Norway, it can be seen that overall density is relatively low (less than 15%), irrespective of the diversity within the Horeca sector in each country. Accordingly, the main objective of this article is to investigate the future of the trade unions in the hotel industry considering social and economic changes of the last few decades. It starts from four hypotheses, which refer to the attitudes of employees and union members towards the role of unions in the hotel industry and their power. The results of field research have served as primary data. The survey has been carried out among hotel employees (N=452) along the Adriatic coast in the summer season before the COVID-19 crises. In order to evaluate, formulate and present the findings, the following scientific methods have been applied: analysis and synthesis together with descriptive and inferential statistics.. The main finding of this paper points to the conclusion that employees who achieve high productivity do not have faith in the power of unions in the hotel industry. In terms of demographic variables, union employees above the age of 50 believe the least in the power of unions. These employees mostly point out that they are not adequately rewarded, that their superiors do not help them, and do not respect their working hours. The findings obtained may be significant for trade unions and their representatives to support them to form a new strategy that is necessary for unions to reach their goals. (original abstract)
11
Content available remote Dochody z gospodarstwa rolnego a wynagrodzenia z pracy najemnej w krajach UE
84%
Celem badań przedstawionych w artykule było porównanie dochodów z towarowych gospodarstw rolnych z wynagrodzeniami uzyskiwanymi z pracy najemnej w krajach UE. Porównywano średnie dochody w ogóle gospodarstw oraz średnie w klasach ekonomicznych (klasyfikacja KS6). W 12 państwach UE średnie dochody z gospodarstw były wyższe niż wynagrodzenia, w 15 zaś niższe. Konsekwencją wzrostu klasy ekonomicznej jest zwykle wzrost średnich dochodów rolniczych. Aby uzyskać z gospodarstwa wyższe dochody niż wynagrodzenia z pracy najemnej, należy być właścicielem najsilniejszych ekonomicznie gospodarstw w krajach Europy zachodniej a następnie południowej, najmniejsze zaś w krajach postkomunistycznych. Wśród nowych członków UE zachowanie parytetu dochodowego w rolnictwie jest więc łatwiejsze niż wśród starych członków. (abstrakt oryginalny)
Pojawienie się na polskim rynku pracy pracowników - cudzoziemców związane było z transformacją gospodarczą i otwarciem Polski na świat. Napływ cudzoziemców do Polski na początku lat 90-tych wyprzedził regulacje prawne w tej dziedzinie, które de facto nastąpiły dopiero w roku 1993.
Pracujący stanowią jedną z najważniejszych i integralnych części rozbudowanego Systemu Rachunków Pracy. W artykule przedstawiono źródła, z których można uzyskać dane dotyczące liczby pracujących. Zwrócono jednak uwagę, że należy zachować ostrożność podczas porównań, ponieważ poszczególne definicje, populacje odniesienia, częstotliwość zbierania danych oraz ich reprezentatywność różnią się. Budowa nowoczesnego Systemu Rachunków Pracy wymaga oceny uzyskiwanych danych oraz stworzenia macierzy źródeł danych. (abstrakt oryginalny)
Economic crises compel companies to make the most of their endogenous resources, including Corporate Reputation (CR). This study investigates the Perceived Corporate Reputation (PCR) as seen by the staff of an international company that provides educational technology. A multiple linear regression analysis was performed to determine which constructs affect internal PCR by differentiating gender, age, and time at the company. The main results were that the company employees assigned high, positive values to how they felt about the Corporate Reputation, feeling proud about belonging to the company, the affective commitment and equal opportunities for promotion and the good work climate. The affective commitment and the relationships with co-workers were a common variable. The salary and the relationship between tasks and responsibilities were the elements with the highest impact on the PCR for staff who had worked at the company for less than one year. (original abstract)
Utrzymująca się od wielu lat tendencja spadkowa liczby rolników i członków ich rodzin pracujących w gospodarstwach rolnych zmusza do korzystania z najemnej siły roboczej, co istotnie wpływa na kwestie opłaty pracy w rolnictwie unijnym. Celem badania omawianego w artykule jest określenie różnic w poziomie zaangażowania najemnej siły roboczej w gospodarstwach rolnych w krajach UE oraz stopnia opłaty pracy rolnika i członków jego rodziny, jaką zapewnia dochód z gospodarstwa. Osiągnięcie tego celu wymagało ustalenia długości czasu pracy najemnej w gospodarstwach rolnych i wysokości wynagrodzenia za godzinę pracy najemnej. Zbadano także wpływ dopłat do działalności operacyjnej gospodarstw - przysługujących w ramach Wspólnej Polityki Rolnej - na opłacenie pracy rolników. Przedmiotem badania były gospodarstwa towarowe prowadzące rachunkowość rolną FADN w 28 krajach UE. W analizie wykorzystano wyniki standardowe FADN EU. Ocenie poddano średnie wyniki z dwóch okresów obejmujących lata 2015-2017 i 2018-2019. Do porównania parametrów charakteryzujących gospodarstwa w poszczególnych krajach oraz w obu okresach badania zastosowano analizę poziomą i pionową. Przeprowadzone badanie wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na najemną siłę roboczą w gospodarstwach rolnych w UE, co zwiększa udział kosztu wynagrodzeń pracowników najemnych w kosztach ogółem gospodarstwa. Wskazane jest więc kontynuowanie wsparcia publicznego w ramach polityki rolnej, które przyczynia się do generowania dochodów gospodarstw rolnych na akceptowalnym poziomie. Jak bowiem wynika z badania, godzinowe stawki wynagrodzenia pracowników najemnych w krajów UE przewyższały dochód bez dopłat przypadający na godzinę pracy własnej rolnika, a taka sytuacja - z punktu widzenia rolników - podważa ekonomiczną zasadność kontynuacji produkcji rolnej.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono problematykę zarządzania personelem w małych firmach, gdzie funkcję menedżera pełni najczęściej właściciel firmy.
17
Content available remote Does a Change of Occupation Lead to Higher Earnings?
84%
The aim of this paper is to identify how the mobility between different types of broadly defined occupation (hired work, self-employment in industry, services and agriculture or social security beneficiaries) changes personal income of individuals. We apply the Markov matrices to the panel data on 30,540 individuals for 2007-2008 from the Polish Household Budget Surveys. Our hypothesis is that a change of occupation affects individual capability to earn income, controlling for the occupation a person quits and the occupation a person starts, as well as age, education level and a permanent or temporary character of work. We test our hypothesis using the regression analysis. Our results show that the inter-occupational mobility matters mostly for those quitting hired work for self-employment, for the better educated, as well as for respondents above 60 years of age. (original abstract)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy kompetencje pracujących w gospodarce tradycyjnej, opartej głównie na pracy najemnej, różnią się od tych pożądanych w gospodarce 4.0, opartej na pracy krótkoterminowej. Okazuje się, że podejmowanie aktywności zawodowej w takim otoczeniu wymaga innych cech i umiejętności niż na tradycyjnym rynku pracy, co z kolei wymaga innego podejścia do kształcenia kadr niż przy kształceniu pracowników na potrzeby gospodarki tradycyjnej. Rezultatem badania jest zestawienie (tabela) cech pracy i kompetencji niezbędnych z jednej strony w gospodarce tradycyjnej oraz - z drugiej - w gospodarce 4.0.(abstrakt oryginalny)
Zdaniem autora, polski rynek reklamowy w większości implementuje wszystko to, co sprawdziło się na rynkach zachodnich i stało się tam standardem. Agencje rozdrabniają się na bardziej specjalistyczne podmioty, oferujące zróżnicowane, zaawansowane narzędzia i usługi marketingowe. Wraz z tym zjawiskiem coraz ważniejszą rolę na rynku zaczynają odgrywać freelancerzy Jednak autor odnosi wrażenie, że te usługi, w takim rozumieniu, jakie obowiązuje na Zachodzie, a zwłaszcza w USA, na rodzimym rynku nie istnieją. Artykuł jest wynikiem rozmów przeprowadzonych przez niego z polskimi freelancerami.
Celem niniejszego opracowania jest określenie zmian w relacjach między wynagrodzeniami pracowników sektora publicznego i prywatnego, mężczyzn i kobiet, pracowników na stanowiskach robotniczych i pokrewnych oraz pracowników na stanowiskach nierobotniczych, a także pracowników o różnym poziomie wykształcenia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.