Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 532

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  History of economic thought
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Przedsawiono sylwetkę i poglądy rosyjskiego pisarza, filozofa, myśliciela społecznego okresu Oświecenia.
Konwencjonalna ekonomia uczy, że homo oeconomicus to odizolowana istota, której brak wymiaru społecznego czy interakcji z innymi, brak kogokolwiek, od kogo można się uczyć, a zatem brak sprzężenia zwrotnego, uwzględniającego rozwój podmiotu w ciągu jego życia. Natomiast w ekonomii personalistycznej w odniesieniu do człowieka czynu sprzężenie zwrotne jest nieustannie obecne, ponieważ jest on nie tylko indywidualną istotą, ale jednocześnie istotą społeczną, która w interakcji z innymi uczy się nowych umiejętności, a także nabywa talentów, nowych sposobów życia i pracy oraz wykorzystuje je, aby mieć więcej. Innymi słowy, pętla sprzężenia zwrotnego wpływa na dobrobyt materialny człowieka czynu. Działa ona również w inny sposób. Cnotliwe działanie wiąże się z dawaniem czegoś innej osobie za darmo, wyrażaniem koncentracji na innych, nie oczekując niczego w zamian. Osoba cnotliwa jest podziwiana za bycie "kimś więcej", za bycie lepszą osobą. Sprzężenie zwrotne jest obecne, jednak tym razem odnosi się do charakteru podmiotu gospodarczego. Z drugiej strony można postawić osobę, która postępuje złośliwie, bierze bez dawania, wbrew zwykłym normom wymiany gospodarczej, jest skrajnie egocentryczna, a "posiadanie więcej" zostaje przez nią spaczone do postawy "brać więcej". Sprzężenie zwrotne występuje także u złośliwej jednostki, która zyskuje opinię złej osoby. Niniejszy poszerzony esej rozpoczyna się od rozważenia cyklicznego sposobu myślenia o sprawach ekonomicznych, przechodzi do sposobu ewolucyjnego, a po uwzględnieniu zjawiska sprzężenia zwrotnego kończy się porównaniem homo oeconomicus ekonomii konwencjonalnej z człowiekiem czynu ekonomii personalistycznej. W dużej mierze czerpie on z własnych publikacji autora, aby pokazać, jak rozwijało się jego myślenie o podmiotowości ekonomicznej z upływem czasu.(abstrakt oryginalny)
Omówiono przebieg inflacji w Polsce w latach 1918-1927. Przedstawiono projekty uzdrowienia sytuacji gospodarczej autorstwa Władysława Grabskiego oraz opisano rezultaty reform, ich kontynuację i ostateczne ustabilizowanie waluty. Krótko zarysowano problem pożyczek zagranicznych.
4
Content available remote Adamiecki's Metaphors of Organization
80%
The article examines the phenomenon of metaphors in scientific management in Poland. It notes that the belief of incorporating metaphors in science is credited to postmodernist orientation. It mentions Karol Admiecki the Polish pioneer of scientific organization wherein his works proved that metaphors in management sciences was as early as the starting of this knowledge field. It details the four metaphoric references to organization in the scientific organization and management.(original abstract)
5
Content available remote What the history of economic thought can teach us
80%
The purpose of this article is to outline the perspective that the history of economic thought is an important way of looking at economic problems. The author discusses the reasons why this perspective can be more useful than others, and chooses the widely discussed concept of the human being in economics as an example. She discusses what characteristics are attributed to the human being by the different schools of economic thought. Based on attitudes to human rationality, pursued goals and the meaning of social context, the author distinguishes four basic models of economic agent: classical, neoclassical, Marxian and heterodox. The author points out the links between the changing anthropological assumptions and shifts in the dominant economic paradigm. She argues that in the current economic crisis we are witnessing a change in the perception of human behaviour towards a heterodox one. (original abstract)
Na grudzień 1995 roku przypada 130. rocznica ukazania się pierwszego w historii numeru czasopisma "Ekonomista". Ponieważ udało nam się dotrzeć do tego numeru. Komitet Redakcyjny postanowił przedstawić go Czytelnikom, zamieszczając w niniejszym zeszycie nie tylko fotokopie pierwszych jego stron (łącznie z pieczęcią cenzora) i spisu treści, lecz także drukując w całości pierwszy artykuł podpisany jedynie nazwiskiem Nagórny, bez imienia. Nie udało się dotychczas rozszyfrować postaci tego autora, brak imienia może wskazywać na posłużenie się pseudonimem, najważniejsza jednak jest treść artykułu, która rzuca ciekawe światło na to, jak widzieli problemy ekonomii ci, których inicjatywa wydawnicza zaowocowała wieloletnią kontynuacją przez pokolenia. Sądzimy, że po 130 latach pierwszym autorom i redaktorom "Ekonomisty" należy się takie wspomnienie i chwila refleksji nad ich myślą. (od redaktora naczelnego, Zdzisława Sadowskiego)
Głównym motywem podjęcia tego tematu jest próba spojrzenia wstecz i dokonanie podsumowania, w mojej opinii, niezwykle cennej inicjatywy, jaką w 1997 roku podjęło środowisko historyków myśli ekonomicznej związanych z Akademią Ekonomiczną im. Karola Adamieckiego w Katowicach. Zespół pracowników Zakładu Historii Myśli Ekonomicznej, kierowanego ówcześnie przez prof. dr hab. Urszulę Zagórę-Jonsztę, zaproponował cykl konferencji, które począwszy od 1999 roku nosiły wspólny tytuł Dokonania współczesnej myśli ekonomicznej. Odbywające się w dwuletnim cyklu spotkania w malowniczym Beskidzie Śląskim przyciągały nie tylko historyków myśli ekonomicznej, ale również przedstawicieli innych subdyscyplin ekonomii. Celem owego referatu nie jest jedynie upamiętnienie owych spotkań, ale próba refleksji na temat roli, jaką odgrywają współcześnie badania z zakresu historii myśli ekonomicznej (HME) w zrozumieniu procesów gospodarowania. Temat jest ważny zwłaszcza w kontekście burzliwych reform szkolnictwa wyższego w Polsce, ukierunkowanych na podniesienie jakości badań i poziomu nauczania, jak również znaczenia perspektywy historycznej w badaniach dotyczących rozwoju teorii ekonomii. Opracowanie tworzą dwie części. W pierwszej z nich dokonano porównania tematyki spotkań organizowanych przez ośrodek katowicki z tematyką spotkań organizowanych w ramach European Society for the History of Economic Thought (ESHET). Wskazano w niej podobieństwa i różnice dotyczące profilu tematycznego konferencji. W drugiej części podjęto próbę odpowiedzi na pytanie dotyczące aktualnego stanu historii myśli ekonomicznej oraz głównych wyzwań przed jakimi stoi. (fragment tekstu)
Celem opracowania było poszukiwanie korzeni analizy ekonomicznej w okresie od starożytności do formalnego nazwania tej dyscypliny naukowej przez F. Quesnay'a we Francji w XVIII wieku. Zaprezentowano ślady stosowania tej wiedzy w Despotiach Wschodnich, starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie i Europie w ciągu kilku tysiącleci. (abstrakt oryginalny)
Jak każda teoria, również teoria Irvinga Fishera dotycząca zmian nominalnych stóp procentowych w warunkach inflacji oparta jest na założeniach upraszczających. Przedstawiając swoje poglądy, każdy autor powinien je szczegółowo opisać, jednak Irving Fisher pominął to zagadnienie w swoich pracach. Celem badawczym artykułu jest dokonanie detekcji założeń upraszczających "efektu Fishera" oraz wskazanie zakresu ich wpływu na opisywaną teorię. Rozwój myśli ekonomicznej oraz przemiany w gospodarce światowej, jakie dokonały się w XX wieku, były również podstawą dokonania oceny adekwatności stwierdzonych założeń upraszczających. Przeprowadzona analiza wspiera poglądy o możliwości zakwalifikowania efektu Fishera jako generalizacji historycznej.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zostały zaprezentowane główne tendencje teorii ekonomii instytucjonalnej. Przedstawiono przydatność nurtów instytucjonalnych w wyjaśnianiu zjawisk i procesów, których teoria neoklasyczna nie potrafi w sposób zadowalający wyjaśnić. Dotyczy to zwłaszcza funkcjonowania gospodarki oraz zachowań jej podmiotów. W artykule wykazany został interdyscyplinarny charakter ekonomii instytucjonalnej i jej skuteczność w analizach procesów gospodarczych. Wskazano na rolę instytucji praw własności w gospodarce, których precyzyjne określenie, a następnie egzekwowanie umożliwia, zdaniem wielu autorów, najbardziej optymalną alokację zasobów. Zaprezentowane w niniejszym artykule niektóre istotne elementy instytucjonalizmu oraz opisane podejście metodologiczne zawarte w opracowaniach instytucjonalistów wskazują na przydatność tego nurtu w badaniu funkcjonowania gospodarki narodowej. (fragment tekstu)
Wiele napisano o ekonomii Adama Smitha, jednakże to, czy jego metoda badawcza może być określona jako wyjaśnianie poprzez modelowanie, jest w dużej mierze nadal niezbadane. Interesujące jest więc przeanalizowanie tego, w jakim stopniu A. Smith może być uznany za budującego modele. Kwestia ta podejmowana jest w niniejszym tekście. Analizując elementy metody wyjaśniania poprzez modelowanie obecne u tych, którzy wywarli wpływ na Smitha, ale też badając jego własną metodę badawczą, wraz z odniesieniem się do jego generalnej refleksji nad tym, jak nauka, w tym ekonomia, powinna być uprawiana, pokazujemy, że jego metoda badawcza w dużej mierze opiera się na modelowaniu zjawisk empirycznych.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Profesor Edward Taylor (1884-1964) - kielczanin i ekonomista
80%
Artykuł poświęcony jest życiu i dokonaniom wybitnego kielczanina i ekonomisty - Edwarda Taylora (1884-1964), wykładowcy Uniwersytetu Poznańskiego, autora wielu publikacji, współtwórcy spółdzielczości polskiej i współzałożyciela Towarzystwa Ekonomistów i Statystyków Polskich. (abstrakt oryginalny)
Wykładowca na SGPiS-ie. Jeden z najlepszych w Szkole ze swojego pokolenia. Jego wykłady z historii myśli ekonomicznej były zawsze doskonale przygotowane. Człowiek bardzo życzliwy nie tylko dla współpracowników, ale i dla studentów. Dla tych ostatnich był też zawsze nieodmiennie bardzo sprawiedliwy w ocenach. Nigdy nie zmieniła koniunkturalnie swoich poglądów w zależności od sezonu politycznego czy mody. Był konsekwentny w swoich przekonaniach.
Profesor Sierpiński był przez wiele lat szefem zespołu historyków myśli ekonomicznej. Zespół ten funkcjonował jako Zakład w Katedrze Ekonomii Politycznej na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym a później jako samodzielna Katedra Historii Myśli Ekonomicznej. Sposób kierowania przez niego zakładem a następnie Katedrą pozostanie dla mnie za zawsze wzorem. Styl kierowania nie dotyczył tylko strony merytorycznej. Wszystkie pisane przez nas teksty były przedmiotem dyskusji na regularnie organizowanych zebraniach.
16
Content available remote Utilitarianism : Doctrinal Analysis Evolution of Thought
80%
Utilitarianism as an innovative and original stream of ethical and political thought has enriched the philosophical discourse of the last three centuries. Utilitarian thinkers claim that maximization of pleasure correlated with minimization of pain is the correct way to create an objective catalog of rules or behaviors that result in the formation of the highest utility for a society and its individuals. From a methodological perspective, there are differences among the utilitarian philosophers on issues such as: happiness, pleasure or utility guide to diametrical disaccord on an ethical or institutional area. The present analysis of the utilitarian thought represents some of the interesting differences in interpretation of this doctrine. However, utilitarianism does not include logical or intellectually strong arguments for the protection of an individual's rights against the interest of people at large. Thus, this doctrine during the 18th and the 19th centuries postulated the political egalitarianism. Nowadays, utilitarianism has lost its strong ethical position. In the past, utilitarianism was a political instrument to protect most of the people in a society from an arbitrary reigning of small elite groups. In recent times, this thought legitimizes the coercion of the majority will regardless of the fact that other smaller groups may have different political views. Such thinking allows to objectify the individual man which is only identified with instrumentality to maximization of utility. The author analyzes the writings of Jeremy Bentham, John Stuart Mill and Herbert Spencer, and compares their doctrines with the scientific literature and forwards a basic thesis on the universal principles of utilitarianism. The author argues that the actual rules of political ethics under conditions of limitation theory of utility append the law of inviolability of the natural rights of an individual. (original abstract)
17
Content available remote Social Economy as a New Challenge
80%
The article discusses the concept of the social economy. In the first part, some essential historical sources of the subject matter are described. The second part deals with the concept of social economy, taking into special consideration its definitional problems, founding values and characteristic principles as well as the dilemmas and difficulties connected with its implementation. (original abstract)
18
Content available remote Kierunki badań i kształcenia w zakresie myśli ekonomicznej transportu
80%
Historycznie ukształtowany dorobek nauki o transporcie (Verkehrswissenschaft), która była uprawiana od początku XIX wieku, wpisuje się głównie w dwie dziedziny nauk: technicznych i ekonomicznych. W naukach ekonomicznych obowiązuje współcześnie podział na trzy dyscypliny: teorii ekonomii, finansów oraz nauk o zarządzaniu. Prace polskich i zagranicznych autorów zaliczane do ekonomiki transportu (Verkehrswirtschaft), które powstały od połowy XX wieku, wpisują się we wszystkie wymienione dyscypliny. W minionych dekadach w centrum zainteresowania badaczy znalazło się rozpoznanie specyfiki procesów mobilności społeczeństwa oraz funkcjonowania łańcuchów dostaw na rynku w gospodarce narodowej, która funkcjonowała w epoce upowszechniania techniki komputerowej i nowych technologii komunikacji, czyli w epoce Trzeciej Rewolucji Przemysłowej. Współcześni naukowcy, obserwując i analizując procesy rozwojowe, coraz częściej decydują się na badania interdyscyplinarne, aby uchwycić specyfikę funkcjonowania rynku globalnego, które są tym bardziej przydatne, im częściej w społeczeństwie i gospodarce ujawniają się zjawiska wywołane przez implementację wywrotowych innowacji (disruptive innovations), przypisywanych nowej epoce: Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Przegląd raportów z najnowszych prac badawczych, przygotowanych w drugiej dekadzie XXI wieku, wskazuje, że programy i metody kształcenia młodych kadr na studiach pierwszego (licencjackich) i drugiego stopnia (magisterskich), a w odniesieniu do ograniczonej grupy także na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich), należy dostosować do nowych wyzwań stojących przed osobami mającymi perspektywę kariery zawodowej 2050+. Wiedza z zakresu ekonomiki transportu odnosząca się do funkcjonowania rynków usług poszczególnych gałęzi transportu będzie nadal potrzebna. Jej opanowanie nie będzie jednak gwarantować rozwoju kariery, jeśli ta wiedza nie zostanie uzupełniona dodatkowymi umiejętnościami i kompetencjami. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują miękkie kompetencje, zapewniające pracownikom w trakcie ich wieloletniej kariery dostosowywanie się do głębokich zmian (charakteryzujących się zrywaniem ciągłości procesów rozwojowych i łamaniem tendencji kontynuacji procesów zmian) w sposobie zachowania pracobiorców i pracodawców, zleceniobiorców i zleceniodawców. Jedną z ważniejszych umiejętności będzie kreatywny udział w programowaniu, wdrażaniu i realizacji nowych modeli biznesowych, czyli zmiany ról producentów dóbr rzeczowych i usług w łańcuchu kreowania wartości.(abstrakt autora)
19
Content available remote Praca w historii myśli ekonomicznej
80%
Celem artykułu jest zaprezentowanie zmieniającego się na przestrzeni wieków podejścia do tematyki pracy ludzkiej. Przedstawiono wybrane myśli i sposoby ujmowania pracy w charakterystycznych okresach historii. Przywołano niektóre interpretacje działalności człowieka w okresie średniowiecza, reformacji, początkach kapitalizmu i czasach współczesnych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Polskie Towarzystwo Statystyczne (1912-2012)
80%
Przedstawiono zarys historii Polskiego Towarzystwa Statystycznego - jednej z najstarszych tego rodzaju organizacji na świecie.
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.