Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 211

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Holding
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
W okresie transformacji polskiej gospodarki struktury holdingowe były często tworzone na bazie państwowych przedsiębiorstw wielozakładowych. Stały się one pewnego rodzaju sposobem rozwiązania problemów związanych z restrukturyzacją i prywatyzacją państwowych przedsiębiorstw wielozakładowych, zazwyczaj dużych przedsiębiorstw. W związku z częstym zastosowaniem struktur holdingowych na bazie przedsiębiorstw wielozakładowych pojawia się problem badawczy: czy holdingi powstałe w ten sposób wypełniają funkcje, które są im przypisane lepiej niż przedsiębiorstwa wielozakładowe? W artykule podjęło próbę odpowiedzi na pytanie, która z form, struktura holdingowa czy przedsiębiorstwo wielozakładowe, wypełnia funkcje w lepszym stopniu? (fragment tekstu)
Autorka definiuje pojęcie holdingu, przedstawia zalety i wady struktury holdingowej.
W artykule omówiono przyczyny i podstawy prawne oraz drogi powstawania polskich grup kapitałowych. Zaprezentowano również wyniki badań na temat celów tworzenia spółek zależnych, a następnie plany i zamierzenia podmiotów dominujących w stosunku do tych spółek w obszarze małych grup kapitałowych.
W wyniku wieloletnich badań nad procesami integracji kapitałowej i organizacyjnej przedsiębiorstw, prowadzonych w Instytucie ORGMASZ-u wykonano za zlecenie KBN-u projekt, którego przedmiotem było określenie na gruncie polskim doświadczeń w tworzeniu i funkcjonowaniu holdingów i koncernów. Zbadano takie elementy, jak: powiązania kapitałowe, organizacja i zarządzanie, konkurencyjność przedsiębiorstwa, działalność w otoczeniu, wyniki ekonomiczno-finansowe. Zauważono tendencję do koncentrowania się na problemach strategicznych bez bezpośredniego angażowania się spółek dominujących w spółki zależne, co dało większą samodzielność i rozwijało przedsiębiorczość spółek zależnych oraz upraszczało strukturę zarządzania.
Holdingi po polsku stały się modne. Tworzą je prywatni przedsiębiorcy, państwowi urzędnicy na ryzyko Skarbu Państwa oraz menedżerowie państwowych i sprywatyzowanych firm. Spora grupa rodzimych holdingów jest notowana na giełdzie. Ta forma konsolidacji potencjału produkcyjnego i kapitału wiąże się bezpośrednio z początkami polskiej prywatyzacji kapitałowej.
Holding jako struktura wielu podmiotów-spółek tworzy sieć trudnych do zdiagnozowania relacji wewnętrznych. Powinny one sprzyjać realizacji strategii globalnej. Kluczowe znaczenie maja w tym relacje spółek zależnych i spółki naczelnej. Spółka naczelna powinna panować nad tymi relacjami, zapewniać równowagę organizacyjna. Dotyczy ona równowagi potencjałów i uprawnień spółek holdingowych. Może to czynić poprzez regulację i sterowanie wzajemnych stosunków podmiotów holdingu. Jest to warunek zachowania harmonii wewnętrznej sieci podmiotów holdingowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono cele tworzenia holdingów. Omówiono przepisy regulujące funkcjonowanie holdingów i dotyczące umów holdingowych.
Autorzy zwrócili uwagę na rolę holdingu w nowoczesnej gospodarce i jego cel także w wymiarze ogólnospołecznym i korzyści jakie może osiągnąć polska gospodarka wprowadzając je w znacznie szerszym niż dotychczas zakresie.
W artykule omówiono pojęcie holdingu i jego typy (finansowy, strategiczny holding zarządzający i strategiczno-operacyjny holding przemysłowy lub usługowy), cel zastosowania struktury holdingowej w procesach restrukturyzacji oraz zalety i wady holdingu. Następnie zaprezentowano zastosowania holdingu w Polsce w procesach restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz szanse i zagrożenia w procesie restrukturyzacji.
Zalety reżimów holdingowych i możliwości ich wykorzystania przez holdingi w celu optymalizacji opodatkowania są przedmiotem rozważań w niniejszym artykule. Ze względu na szeroki zakres analizowanej problematyki skoncentrowano się w nim wyłącznie na europejskich reżimach holdingowych. Przedstawiono te rozwiązania konstrukcyjne podatków, które odgrywają najważniejszą rolę przy wyborze państwa, w którym powinna zostać zlokalizowana spółka matka holdingu międzynarodowego. Ponadto, na podstawie danych statystycznych dotyczących amerykańskich i niemieckich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w spółki holdingowe (udziałowe) w latach 2006-2009, wskazano państwa, w których amerykańscy i niemieccy inwestorzy zrealizowali najwięcej tego typu inwestycji. (fragment tekstu)
Przedmiotem publikacji jest analiza prawnopodatkowa instytucji holdingu. W związku z tym, że holding jest dość "wyrywkowo" uregulowany w polskim ustawodawstwie, skutkuje to tym, że istnieje wiele wątpliwości prawnych co do skutków jego funkcjonowania. Funkcjonowanie holdingu ma wymiar zarówno krajowy, jak i międzynarodowy. Szczególne znaczenie ma holding w dobie rosnącej popularności globalizmu. W artykule podjęta jest problematyka statusu holdingu, zarówno w wymiarze, prawnym, ekonomicznym, jak i podatkowym. Trudno bowiem uznać, że te trzy sfery mają charakter komplementarny. Szczególny wymiar posiada podmiotowość podatkowa holdingów. W jej ramach powstaje zjawisko dualizmu podmiotowości podatkowej holdingów. Istotne znaczenie mają również sposoby opodatkowania holdingów. Dotyczy to zarówno ogólnych zasad opodatkowania holdingów, jak i instytucji podatkowej grupy kapitałowej. W ramach artykułu przedstawione są zarówno wady, jak i zalety instytucji podatkowej grupy kapitałowej. Wreszcie poruszone są kwestie dotyczące aspektów bilansowych funkcjonowania holdingów w Polsce.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Holding Groups : a Safe Corporate Structure at the Time of Recession
61%
This article makes a case for holding groups as a type of enterprise structure which guarantees capital and structural security at the time of economic and political transition in the 1990s, which in a way prepared them for the global recession in the early 21st century. The case study of PKN Orlen is presented to illustrate the typical economic developments which accompanied privatisation and commercialisation of Polish state-owned enterprises. A major part of the article addresses management mechanisms which make a holding structure immune to strong economic turbulence which would otherwise be destructive to individual daughter companies.(original abstract)
Holdingi funkcjonujące na terenie całej Unii Europejskiej muszą skonstruować najbardziej korzystną dla siebie strategię podatkową, uwzględniając specyfikę rozwiązań z poszczególnych państw Unii. Ma to również odniesienie do polskich holdingów, które coraz częściej swoim zasięgiem działalności obejmują całą Unię Europejską. Holding mający spółki zależne w różnych państwach Unii może korzystać z rozwiązań podatkowych państw, w których siedzibę ma podmiot dominujący. Istnieje możliwość - w ramach swobody przepływu kapitału -żeby holding lokował swoją siedzibę w tym kraju, gdzie status podatkowo-prawny będzie dla niego najbardziej korzystny.
Instrumenty hybrydowe są coraz częściej wykorzystywanym narzędziem w optymalizacji opodatkowania. Głównym beneficjentem tych rozwiązań są podmioty działające transgranicznie. Szczególne ich znaczenie związane jest z tym, że są one najczęściej neutralne podatkowo. Z drugiej zaś strony wykorzystują one luki w prawie podatkowym w poszczególnych ustawodawstwach wewnątrzkrajowych, ale również w prawie unijnym i międzynarodowym. Skutkuje to tym, że są one niezmiernie popularne wśród holdingów. Szczególnie, że ich wykorzystywanie nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji podatkowych.(abstrakt oryginalny)
Procesy globalizacji i konsolidacji w biznesie wymusiły w pewien sposób również konsolidacją światowych agencji z zakresu usług komunikowania. Międzynarodowe i globalne agencje public relations, mediowe, marketingowe, a ostatnio także agencje badania opinii publicznej (usług specjalnych) oferujące obecnie pakiet usług z zakresu zintegrowanego komunikowania. Pojęcie to obejmuje zarówno usługi z dziedziny public relations, lobbingu, jak i reklamy, marketingu, badania opinii publicznej świadczone przez jedną firmę - konglomerat usług komunikowania w formie holdingu. W wyniku procesów koncentracji i konsolidacji kapitału liczba globalnych agencji zajmujących się komunikowaniem spadła z ośmiu w 2002 r. do sześciu w 2005 r. Na rynku pozostało obecnie sześć takich globalnych holdingów usług komunikowania, do których zaliczamy: Omnicom oraz Interpublic ze Stanów Zjednoczonych, WPP z Wielkiej Brytanii, Publicis i Havas z Francji oraz Dentsu, mające swe korzenie w Japonii. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Modele współpracy w zakresie prac badawczo-rozwojowych w grupach kapitałowych
61%
Artykuł dotyczy istotnego, a niedostatecznie opisanego w literaturze i zbadanego na gruncie empirycznym zagadnienia współpracy w zakresie prowadzenia prac B+R w ramach grupy kapitałowej. Rozpoznanie teoretyczne roli prac B+R w działalności innowacyjnej oraz istoty zjawiska współpracy w ramach grup kapitałowych w obszarze B+R pozwoliło autorkom opracować czterech teoretyczne modele współpracy w zakresie prac B+R w grupach kapitałowych. Są to: model skoncentrowany, model rozproszony, model incydentalny oraz model zintegrowany. Powyższe modele teoretyczne zostały następnie zweryfikowane empirycznie w oparciu o dobrane celowo cztery grupy kapitałowe działające w Polsce. Badania potwierdziły możliwość stosowania różnych modeli współpracy w zakresie prac B+R w grupach kapitałowych oraz relatywną trudność realizacji modelu zintegrowanego.(abstrakt oryginalny)
Organizacja usług komunalnych należy do zadań własnych gminy, natomiast ich świadczeniem mogą zajmować się zarówno podmioty gminne, jak i przedsiębiorstwa prywatne. Stosunkowo nową i mało popularną formą organizacji i świadczenia usług komunalnych w Polsce jest holding komunalny (grupa kapitałowa). Obecnie w naszym kraju funkcjonują trzy takie przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono teoretyczne podstawy tworzenia holdingów oraz charakterystykę funkcjonujących w Polsce holdingów komunalnych. Omówiona została ich struktura, forma własności oraz zakres działania. (abstrakt oryginalny)
19
61%
W pracy przedstawione są szanse współpracy polsko niemieckiej, wynikające z możliwości wykorzystania technologii Internetowo Multimedialnych w budowie i działaniu globalnych e-holdingów. Temat ten jest istotny ponieważ w warunkach polskich i niemieckich budowa globalnych e-holdingów znajduje się w fazie początkowej. Możliwości wspólnych inicjatyw dokumentuje wielkość inwestycji 500 000 Małych i Średnich firm polsko-polonijno-śląsko-niemieckich przekraczająca 190 miliardów €, Firmy te powstały przez inwestycje przedstawicieli biznesu 3 milionowej polskojęzycznej diaspory, której 2 miliony reprezentantów posiada podwójne polskie i niemieckie obywatelstwo. Analiza przedstawiona w pracy pokazuje, iż e-holding z siedzibą logistyczną i finansowo-podatkową w Szwajcarii, Irlandii lub Wielkiej Brytanii, produkcja końcowa (assemblingiem) i kontrola jakości w Niemczech, badaniami naukowymi i produkcją w Polsce z wykorzystaniem specjalistów z Ukrainy i Białorusi maksymalizuje dochody przedsiębiorstwa, zwiększając jego możliwości inwestycyjne i globalną konkurencyjność.(abstrakt oryginalny)
Restrukturyzacja usług komunalnych, w tym również restrukturyzacja przedsiębiorstw, może być oparta na wykorzystaniu struktur holdingowych, stanowiących w warunkach gospodarki rynkowej rozpowszechnioną i sprawdzoną formę prowadzenia działalności gospodarczej, umożliwiającą osiągnięcie wyznaczonych celów strategicznych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.