Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 398

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Hospital service
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Opracowanie zawiera opis zmian, które wystąpiły w gospodarce finansowej szpitali w latach 1989-1994, oraz zmian w zachowaniach szpitali jako organizacji.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie istoty zrównoważonej karty wyników oraz problematyki związanej z jej wykorzystaniem przez szpitale na świecie. Menedżerowie jednostek medycznych działających w Polsce mają poważne problemy z opracowaniem strategii rozwoju czy sformułowaniem misji, a następnie jej realizowaniem. Tworząc zrównoważoną kartę wyników, będą w stanie właściwie doprecyzować cele strategiczne oraz podstawowe czynniki wpływające na ich wykonanie. Wykorzystanie zrównoważonej karty wyników pozwoli pracownikom administracji, lekarzom oraz całemu personelowi medycznemu na poznanie i zrozumienie wspólnych, celów jednostki. (fragment tekstu)
Szczegółowo omówiono cele i zadania rachunkowości zarządczej w szpitalu oraz przedstawiono narzędzia rachunkowości, które są pomocne w podejmowaniu decyzji przez kadrę zarządzającą szpitalem.
4
Content available remote Ubezpieczenie szpitali - wybrane aspekty finansowe
100%
Od ponad dwóch lat, od kiedy wysokość składki za ubezpieczenie szpitali poszybowała niebotycznie w górę, często się zdarza, że jej opłacenie staje się dla szpitala coraz większym problemem. Szpitale zostały dotknięte podwyżką składki o wzroście od kilku do kilkunastu razy w stosunku do roku poprzedniego. Wysokość składki za kompleksowe ubezpieczenie szpitala w niektórych przypadkach dochodzi już do miliona złotych.(fragment tekstu)
5
Content available remote Rachunek kosztów docelowych i możliwości jego wykorzystania w szpitalach
100%
System opieki zdrowotnej w Polsce znajduje się w trakcie przeobrażeń. Reforma służby zdrowia, zmiana systemu finansowania usług zdrowotnych i pogłębiające się kłopoty finansowe szpitali przyczyniły się do zwrócenia uwagi na problemy związane z zarządzaniem finansami tych jednostek. Jednym z najistotniejszych problemów związanych z funkcjonowaniem szpitali są generowane przez nie koszty.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest charakterystyka rozmieszczenia różnorodnych publicznych placówek ochrony zdrowia w układzie miejscowości (i powiatów) województwa wielkopolskiego. Przedstawiono konfigurację przestrzenną placówek podstawowej opieki zdrowotnej, szpitali oraz hospicjów i ośrodków medycyny paliatywnej. Wykorzystując model potencjału, także w jego zmodyfikowanych ujęciach różnic potencjału demograficznego i podstawowej opieki zdrowotnej i tzw. modelu Huffa, wyznaczono różnice w dostępności przestrzennej niektórych rodzajów placówek zarówno w skali województwa, jak i miasta Poznania.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
11-17
The subject of this article is benchmarking existing hospitals in order to cover the healthcare demand of Polish local communities. Duly performed ownership supervision should include an impartial evaluation of the head managers and their relevant motivation to improve quality while maintaining acceptable profitability. Lack of practical tools, such as best practice guidelines for local governments, and of tools which would help to implement them, prevents from keeping relevant supervision over dependent hospitals. The aim of this study was to introduce the concept of a practical benchmarking instrument relevant to actual issues that local government meets when supervising their hospitals. The concept of benchmarking is approached from various perspectives: a way of learning from the best, an instrument which contributes to the management efficiency improvement and a tool for monitoring results of the management of the hospital. Introduction(author's abstract)
Celem pracy było poznanie oczekiwań pacjentek poradni ginekologicznej zależnie od wybranych czynników socjodemograficznych. (fragment tekstu)
Zarządzanie szpitalem jest zagadnieniem interdyscyplinarnym, łączącym w sobie aspekty ekonomiczne, techniczne, prawne i informatyczne, przez co wymaga stosowania złożonych metod zarządzania, do których zaliczyć można Lean Management (LM). Koncepcja LM zastosowana w placówkach ochrony zdrowia nosi nazwę Lean Healthcare, natomiast w szpitalach - Lean Hospitals. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości stosowania wybranych narzędzi LM w usprawnianiu funkcjonowania szpitali w kontekście ich zrównoważonego rozwoju. W artykule skoncentrowano się głównie na identyfikacji korzyści wynikających z zastosowania metody 5S w celu maksymalizacji oszczędności zasobów szpitali oraz eliminacji wszelkich form marnotrawstwa. W pracy wykorzystano głównie wtórne źródła informacji oraz zastosowano takie metody badawcze, jak: Desk Research oraz obserwacja nieuczestnicząca, które potwierdziły zasadność stosowania koncepcji LM w celu usprawnienia funkcjonowania szpitali.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote A Trade-off Between Liquidity and Profitability among Polish Hospitals
100%
In the article the problem of trade-off between liquidity and profitability is discussed. It fulfils the gap in the studies dedicated to this problem and conducted in Poland in different sectors of economy. The main aim of the article is to verify the relationship between liquidity and profitability among Polish hospitals. The article is based on the hypothesis that among Polish hospitals negative relationship between liquidity and profitability occurs. Such relationship is typical for most enterprises operating in market economy. The obtained results are not fully clear as far as research hypothesis is concerned. In few cases of hospital units it might be verified positively but in most cases it is verified in a negative way. It suggests that most hospitals do not behave like typical enterprises operating in market economy. (original abstract)
Cel: Celem artykułu jest charakterystyka uwarunkowań ponoszenia kosztów leczenia pacjentów w okresie różnych epidemii na początku XX wieku w Częstochowie. Metodyka/podejście badawcze: Jako narzędzia badawcze wykorzystano analizę literatury przedmiotu, aktów prawnych, dokumentacji archiwalnej Szpitala dla chorych zakaźnych oraz innych materiałów archiwalnych dotyczących kosztów leczenia pacjentów w czasie epidemii w Częstochowie w okresie 1918-1922. Wyniki: Przeprowadzone analizy pokazały, że zarówno obecnie, jak i 100 lat temu narzędzia walki z epidemią są podobne. Do najważniejszych z nich można zaliczyć szczepienia ochronne, prawidłową, dostosowaną do warunków kryzysowych, strukturę systemu opieki zdrowotnej, profilaktykę i ochronę zarówno personelu medycznego zajmującego się leczeniem chorych, jak i innych osób mających kontakt z chorymi. Zweryfikowano pozytywnie hipotezę badawczą, że "pokrywanie kosztów leczenia pacjentów w okresie epidemii na początku XX wieku było determinowane zasadami rozliczeń z tytułu leczenia pacjentów oraz warunkami funkcjonowania szpitala". Praktyczne implikacje: Wyniki analiz są ważne z punktu widzenia rozwoju i doskonalenia systemów opieki zdrowotnej. Mają walor poznawczy i mogą być przedmiotem analiz decydentów na różnych poziomach zarządzania podmiotami leczniczymi w Polsce. Oryginalność: Artykuł wpisuje się w nurt badań historycznych nad kosztami systemu opieki zdrowotnej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ocena sytuacji w zakresie kondycji finansowej szpitali samorządowych w zależności od cechy, jaką stanowi ich lokalizacja. Rozważania zostaną dokonane na przykładzie województwa łódzkiego. Dla realizacji celu szpitale, pod kątem lokalizacji, zostaną podzielone na dwie grupy - szpitale operujące w głównym mieście wojewódzkim, tj. Łodzi, oraz poza nim. Podział ten ma na celu również uchwycenie występowania efektu aglomeracji na rynku jednostek szpitalnych. Artykuł bazuje na hipotezie, iż szpitale operujące w dużych miastach wojewódzkich cechuje lepsza kondycja finansowa w porównaniu do szpitali działających w mniejszych miejscowościach. (fragment tekstu)
13
Content available remote Technical Efficiency Decomposed - The case of Ugandan Referral Hospitals
100%
Cel: W audytoryjnym raporcie przekazanym do Parlamentu Ugandyjskiego przez Główne Biuro Audytu (ang.: Office of the Audit General) w Ugandzie zawarto wyniki pomiaru i analizy wydajności technicznej w ugandyjskich szpitalach, w których pacjenci są przyjmowani ze skierowaniem. Raport audytoryjny wskazał na względnie niski poziom niewydajności technicznej, przynajmniej w porównaniu do innych krajów afrykańskich. Celem niniejszego artykułu jest głębsze zbadanie kwestii dotyczących przyczyn występowania niewydajności. Metodyka badań: Autorzy wykorzystali analizę obwiedni danych (ang.: Data Envelopment Analysis) i dokonali rozkładu długoterminowej wydajności technicznej w krótkoterminową wydajność techniczną, wydajność skalową i kongestię. Wnioski: Wyniki badań wykazały, że źródła długoterminowej niewydajności różnią się na przestrzeni lat. W 2012 roku ponad 50% obserwowanej niewydajności odnosi się do czynników skalowych. Jednak w 2013 i 2014 roku głównym powodem długoterminowej niewydajności była kongestia na wejściu. Wartość artykułu: Mimo że problemowi wydajności w afrykańskich szpitalach poświęcono znaczącą liczbę badań, żadne z nich nie koncentrowało się na występowaniu kongestii. Z tego względu niniejsze badanie przyczynia się do poszerzenia wiedzy wynikającej z dotychczasowych badań. Implikacje: Zgodnie z rekomendacjami autorów, niewydajne szpitale powinny wykorzystywać wydajne szpitale jako wzorce i punkty odniesienia dla poprawy własnej wydajności. Co więcej, ponieważ spora część niewydajności technicznej odnosi się do kongestii, należy nadal prowadzić badania w celu identyfikacji czynników dotyczących produkcji lub organizacji, które mogą być związane z kongestią.(abstrakt oryginalny)
Racjonalność funkcjonowania podmiotów leczniczych w systemie opieki zdrowotnej powinna być nadrzędnym celem wszystkich jej uczestników. Podejmowane działania nie zawsze jednak odpowiadają tej zasadzie. Celem artykułu jest przybliżenie pierwszych efektów zmian formy prawnej szpitali oraz próba oceny podjętych decyzji i dokonanych przekształceń. W centrum rozważań jest samorząd jako podmiot tworzący, właściciel, nadzorca i weryfikator działań szpitali.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2 (63)
155-164
Oczekiwania menedżerów dotyczące nowoczesnych systemów oceny dokonań szpitali obejmują uwzględnienie w nich danych klinicznych. Nie można w pełni i wiarygodnie ocenić sytuacji finansowej szpitala bez dostępu do takich danych. Dotychczasowe badania dotyczące systemów pomiaru i oceny dokonań szpitali - wykorzystujących dane finansowe i niefinansowe w procesie zarządzania placówkami opieki zdrowotnej - są ograniczone. Dlatego celem przeprowadzonych badań było opracowanie nowego miernika - wskaźnika sprawności działań na oddziale, który to można wykorzystać do oceny wydajności operacyjnej szpitala na podstawie zarówno kosztów, jak i czynników klinicznych. Uwzględnienie aspektów klinicznych w systemie oceny dokonań szpitala pozwala na bardziej wyczerpujące wnioski oraz wskazuje na pożądane kierunki zmian szpitalnych systemów pomiaru dokonań.(abstrakt oryginalny)
System Państwowego Ratownictwa Medycznego w Bydgoszczy opiera się na Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, szpitalnych oddziałach ratunkowych, Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, jednostkach współpracujących oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Tylko sprawne i zintegrowane działanie podmiotów i personelu przyczynia się do zmniejszenia m.in. śmiertelności okołourazowej. Województwo kujawsko-pomorskie obsługuje 89 zespołów ratownictwa medycznego. W Bydgoszczy znajduje się największa w regionie stacja pogotowia ratunkowego oraz centralna dyspozytornia. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy obsługuje 16 zespołów ratownictwa medycznego oraz 1 lotniczy zespół ratownictwa medycznego. 3 szpitalne oddziały ratunkowe zabezpieczają medycznie mieszkańców oraz turystów odwiedzających miasto. Wykorzystanie postępów techniki, systemów teleinformatycznych m.in. w centrum powiadamiania ratunkowego skraca czas związany z zadysponowaniem odpowiednich jednostek, pozwala na archiwizację danych i informacji, a w szczególności ułatwia pracę dyspozytorom oraz innym służbom. Wojewódzkie Centrum Powiadomienia Ratunkowego funkcjonuje tak samo jak każde inne w Polsce, gdyż opiera się na tym samym systemie informatycznym.(abstrakt oryginalny)
W artykule przestawiono koncepcje wspomagania diagnostyki technicznej w przypadku gdy zdarzeniem wszczynającym diagnozowanie jest przegląd. Artykuł jest kontynuacją badań autorów i przedstawia narzędzie, które wspiera procesu diagnostyczny w przypadku wystąpienia awarii. (fragment tekstu)
18
Content available remote Modele transferu zasobów wiedzy w organizacji szpitalnej
76%
Proces transferu zasobów wiedzy w organizacji szpitalnej jest złożony przez wzgląd na zróżnicowanie podmiotu procesu, zróżnicowanie przedmiotu oraz dostępne kanały transmisji. Opracowane modele procesu transferu wiedzy uwzględniające uczestników wymiany wiedzy, możliwe środki jej przekazu oraz złożoną strukturę zasobów wiedzy, są punktem wyjścia do doskonalenia tego procesu w szerszym ujęciu, to jest z punktu widzenia zarządzania wiedzą. Prawidłowo przekazywane zasoby wiedzy wspomagają procesy jej przyjmowania i wykorzystywania w praktyce. Dlatego też należy zwrócić uwagę na realizację podprocesów transferu w sposób najbardziej efektywny i skuteczny. Stąd wyłania się potrzeba doskonalenia po-szczególnych etapów procesu i uzupełnienie go o elementy zarządzania wiedzą związane z identyfikacją, porządkowaniem i gromadzeniem zasobów wiedzy. Kompleksowa realizacja podprocesów wpłynie bowiem na jakość dostarczanej wiedzy zgodnie z potrzebami i uwzględnieniem miejsca i czasu. Dostęp do odpowiedniej (aktualnej) wiedzy bezpośrednio w trakcie realizacji czynności w ramach opartych na wiedzy procesów leczenia i opieki nad pacjentem może przełożyć się na wynik ekonomiczny związany z minimalizacją błędów w sztuce lekarskiej i pielęgniarskiej, minimalizacją czasu trwania realizacji czynności w ramach usług szpitalnych, zmniejszenie strat materialnych i kosztów realizacji usług szpitalnych. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 167
95-110
W artykule dokonano analizy oraz oceny efektywnego funkcjonowania jednostek systemu ochrony zdrowia, zawężając badanie jedynie do podmiotów leczniczych udzielających świadczeń szpitalnych na obszarze Dolnego Śląska w latach 2010-2014. Grupę badawczą stanowiło 48 podmiotów leczni- czych. W badaniach empirycznych wykorzystano metodę nieparametryczną DEA, która posłużyła do oceny efektywności funkcjonowania wybranych oddziałów szpitalnych (chirurgii ogólnej oraz cho- rób wewnętrznych) prowadzonych zarówno przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SPZOZ), jak i spółki kapitałowe. Do badań zostały zakwalifikowane wszystkie podmioty lecznicze z zakontraktowaną umową szpitalną. Ostateczna analiza obejmowała jednak tylko te podmioty, które prowadziły oddziały szpitalne uwzględnione w badaniu. Wyniki badania nie potwierdziły, by SPZOZ były jednostkami mniej efektywnymi od spółek kapitałowych.(abstrakt oryginalny)
Dynamika otoczenia wymaga ciągłego doskonalenia metod budowania przewag konkurencyjnych zakładów opieki zdrowotnej. Celem artykułu jest przeanalizowanie pojęcia modelu biznesowego oraz zaprezentowanie wpływu analizy strategicznej na stworzenie modelu biznesowego zakładu opieki zdrowotnej. W ujęciu ogólnym model biznesowy można traktować jako pewien (bardziej lub mniej szczegółowy) opis czy też charakterystykę pomysłu na działalność biznesową. Może on dotyczyć zarówno już prowadzonego biznesu, jak i też całkowicie nowej formy działalności biznesowej. Kluczową rolę odgrywa model biznesowy w planowaniu strategicznym, który umożliwi zakładowi opieki zdrowotnej zbudowanie trwałej przewagi konkurencyjnej. Wybrane metody i analizy strategiczne posłużą do zidentyfikowania pozycji strategicznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach i stanowią podstawę do stworzenia modelu biznesowego badanego szpitala(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.