Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Host countries
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Bezpośrednie inwestycje zagraniczne na Litwie na tle Europy Środkowo-Wschodniej
100%
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) są powszechnie postrzegane jako źródło korzyści dla krajów je przyjmujących. Ich pozytywny wpływ wynika z uzupełnienia przez zagranicznych inwestorów luki kapitałowej w kraju goszczącym. Spodziewane efekty z tytułu BIZ powodują, iż kraje konkurują między sobą w zakresie stwarzania korzystnych warunków dla inwestorów. Mimo rosnącej atrakcyjności Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) jako miejsca lokaty inwestycji zagranicznych, kraje w regionie znacząco różnią się pod względem zdolności przyciągania BIZ. Celem artykułu jest przedstawienie procesu napływu BIZ do Litwy na tle napływu tego rodzaju inwestycji do krajów regionu EŚW. Analizie poddano skalę i dynamikę zmian tego procesu oraz strukturę skumulowanych BIZ w ujęciu regionalnym, działowym i sektorowym. W artykule zastosowano analizę statystyczną i porównawczą(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Transnarodowe korporacje handlowe i ich wpływ na gospodarkę krajów goszczących
100%
Przedmiotem artykułu jest wpływ transnarodowych korporacji handlowych na kraje goszczące. Przeanalizowano w nim pokrótce rozwój procesu internacjonalizacji handlu w kontekście warunkujących go czynników zewnętrznych i wewnętrznych, którego rezultatem jest pojawienie się transnarodowych korporacji handlowych konkurujących w skali ogólnoświatowej. Podjęto próbę określenia cech transnarodowej korporacji handlowej, w świetle różnic w definiowaniu korporacji transnarodowej oraz specyfiki działalności handlowej. W artykule zasadniczo pominięto negatywne aspekty funkcjonowania KTN, a uwagę skupiono na pozytywnym wpływie, jaki mają detaliści transnarodowi na gospodarki krajów goszczących i możliwościach włączenia się w ogólnoświatowe łańcuchy dostaw otwierające się przed współpracującymi z nimi dostawcami. Rozważania zostały zilustrowane przykładami z rynku polskiego.(abstrakt autora)
Artykuł analizuje, w części teoretycznej, główne kierunki badań nad bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi, prowadzone w Polsce. W części empirycznej wskazuje, że światowy kryzys ekonomiczny i finansowy jest jedną z przyczyn zmian w wielkości i kierunkach napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. To wpływa na światową gospodarkę jako całość i na wszystkie gospodarki narodowe. Tradycyjnie dzieli się wszystkie kraje na dwie grupy: kraje goszczące, kraje inwestujące (poprzez przedsiębiorstwa z tych krajów). Pierwsza grupa składa się z kilku ważnych krajów (Chiny, Indie, Brazylia, Federacja Rosyjska). Druga grupa to USA i kilka krajów UE (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Francja), lecz w ostatnich latach na przykład Chiny i Rosja stały się bardzo ważnymi światowymi inwestorami. Niektóre zmiany mają duże znaczenie dla Polski nie tylko jako kraju goszczącego, ale również dla polskich firm inwestujących za granicą. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie możliwości socjalizacji pracowników w warunkach różnorodności kulturowej. Po przeprowadzeniu analizy literatury przedmiotu dążono do uzyskania danych jakościowych, w związku z czym dokonano analizy przypadków sześciu osób będących pracownikami delegowanymi i/albo stacjonarnymi poza granicami kraju macierzystego. Osoby te charakteryzowało w sumie 16 pobytów za granicą w związku z pracą. Dwa z nich miały charakter stacjonarny, a pozostałe wynikały z oddelegowania przez pracodawcę. W badaniach posłużono się kwestionariuszem ankiety oraz wywiadami pogłębionymi. Wywiad przeprowadzono też z pracownikiem zespołu ds. transferu ekspatów z jednego z przedsiębiorstw międzynarodowych. Stwierdzono, że w sytuacji, gdy dystans kulturowy między krajem macierzystym i goszczącym jest znaczny, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia szoku kulturowego. Ustalono też, że nie zawsze specyficzne dla danego kraju czynniki utrudniające pobyt stają się przyczyną takiego szoku. Okazało się, że dla socjalizacji bardzo ważna jest faza przygotowania do wyjazdu, w której znaczną rolę odgrywa pracodawca. Skuteczna socjalizacja pracowników w warunkach różnorodności kulturowej nie prowadzi jednak do pełnej akulturacji, ale do postawy geocentryzmu.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Polityka państwa wobec korporacji transnarodowych i przenoszenie ich prac B+R
84%
Celem artykułu jest zbadanie procesu przenoszenia prac B+R przez korporacje transnarodowe za granicę. Prezentowana jest tu perspektywa oddziaływania korporacyjnych jednostek badawczych na kraje goszczące oraz zagadnienie prowadzenia przez państwo polityki zmierzającej do podniesienia innowacyjności gospodarki krajowej. Przenoszenie prac B+R za granicę uruchamia przepływy zagranicznych inwestycji bezpośrednich i rozwój korporacyjnych jednostek badawczych (ośrodków B+R i filii produkcyjnych z działami badawczymi) oraz rozszerzanie ich powiązań lokalnych, co oddziałuje na krajową sferę badawczą i gospodarkę. Powstaje "zagraniczny komponent" krajowej sfery badawczej, którego charakterystyka wyraźnie różni się od cech krajowych podmiotów tej sfery. Możliwe są korzystne i niekorzystne oddziaływania korporacyjnych ośrodków B+R i filii na innowacyjność krajowych podmiotów oraz na funkcjonowanie narodowego systemu innowacyjności (NSI). W krajach goszczących państwo powinno kształtować rozwój i działalność zagranicznych jednostek badawczych należących do korporacji transnarodowych (KTN) za pomocą instrumentów polityki inwestycyjnej (wobec napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich) oraz instrumentów polityki innowacyjnej (częściowo wobec działalności innowacyjnej obcych korporacji). W obu wypadkach ta polityka powinna służyć realizacji długofalowej strategii podnoszenia innowacyjności krajowej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie głównych społecznych aspektów związanych z działalnością korporacji transnarodowych w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej (UE) oraz próba odpowiedzi na pytanie, czy korporacje transnarodowe mogą pomóc złagodzić społeczne problemy występujące w krajach goszczących, czy też są źródłem dodatkowej nierównowagi w sferze społecznej. Analiza i ocena skali zaangażowania korporacji transnarodowych w nowych krajach członkowskich UE została przeprowadzona z wykorzystaniem bazy danych UNCTAD, OECD i CEIC. Analiza empiryczna obejmuje cztery kraje, tj. Czechy, Węgry, Polskę i Słowację. Wyniki badań wskazują, że korporacje transnarodowe mogą odgrywać pozytywną rolę w łagodzeniu społecznych problemów w krajach goszczących, którymi są bezrobocie, ubóstwo i społeczne wykluczenie. Korporacje transnarodowe tworzą i utrzymują stosunkowo duża liczbę miejsc pracy w nowych krajach członkowskich UE, oferując wyższe wynagrodzenie pracownikom, niż firmy miejscowe. Ich skłonność do koncentracji bezpośrednich inwestycji zagranicznych w rozwiniętych regionach ma jednak niejednoznaczny wpływ na spójność społeczno-ekonomiczną poszerzonej UE, badanej na poziomie regionalnym. Korporacje transnarodowe wydają się stymulować nierówności na poziomie międzyregionalnym i wewnątrz regionów. Jednocześnie korporacje te są liderami społecznej odpowiedzialności w nowych krajach członkowskich UE. (abstrakt oryginalny)
7
84%
Wyrok TSUE w sprawie C-284/16 Achmea ma fundamentalne znaczenie dla przyszłego kształtu relacji prawa unijnego i prawa ochrony inwestycji w stosunkach pomiędzy państwami UE. TSUE stwierdził w nim niezgodność z prawem UE postanowień pozwalających inwestorowi na pozywanie państw goszczących bezpośrednio przed międzynarodowe trybunały arbitrażowe. Skutkiem wyroku jest obowiązek Państw Członkowskich do wypowiedzenia łączących je z innymi Państwami Członkowskimi umów o wzajemnej ochronie inwestycji i podjęcie wszelkich działań mających na celu skrócenie obowiązywania ich postanowień. Zanim to jednak nastąpi, upłynąć może sporo czasu: po pierwsze doprowadzony do końca musi zostać proces rozwiązywania umów, ponadto rozwiązanie umów nie musi oznaczać zakończenia wszczętych na ich podstawie postępowań. Oznacza to, że postępowania wszczęte na ich podstawie trwać będą mogły nawet przez najbliższe kilkanaście lat. Z tego względu zasadne jest rozważenie możliwych konsekwencji wyroku w sprawie Achmea nie tylko z punktu widzenia prawa unijnego, lecz także prawa ochrony inwestycji i krajowego prawa arbitrażowego. Tylko wtedy możliwe bowiem będzie określenie jego skutków i wskazanie na możliwe przeszkody dla zapewnienia mu skuteczności. Analiza praktyki orzeczniczej trybunałów arbitrażowych mogłaby wskazywać, że fakt sprzeczności wewnątrzunijnych umów o ochronie inwestycji z prawem UE niekoniecznie musi automatycznie prowadzić do niemożliwości orzekania na ich podstawie przez międzynarodowe trybunały arbitrażowe, zaś w postępowaniach postarbitrażowych przed sądami krajowymi można sobie wyobrazić, że restrykcyjna praktyka stosowania krajowych ustaw arbitrażowych mogłaby stanowić dalszą przeszkodę dla zapewnienia skuteczności prawu UE. W związku z powyższym dla zapewnienia pewności obrotu i pełnej skuteczności prawa UE niezbędne jest jak najszybsze rozwiązanie wewnątrzunijnych umów o ochronie inwestycji wraz z tzw. "klauzulami zachodzącego słońca".(abstrakt oryginalny)
Metodą badawczą wykorzystaną w tym artykule jest analiza empirycznych opracowań dotyczących działalności zagranicznej korporacji z krajów wschodzących oraz efektów, które ta działalność spowodowała w krajach goszczących. Dodatkowym zagadnieniem koniecznym do wyjaśnienia będzie wpływ BIZ na spółki matki oraz kraje macierzyste. Na tej podstawie podjęto próbę nakreślenia spójnego poglądu na temat rozróżnienia działalności korporacji z różnych krajów na arenie międzynarodowej. W dalszej części opracowania przedstawiono klasyczne ujęcie efektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zostaną one zestawione z zaprezentowanymi w trzeciej części wynikami analizy przykładów inwestycji dokonywanych przez firmy z krajów wschodzących.
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne należą do podstawowych form przepływów kapitałowych w gospodarce światowej. Wyróżniają się znaczną dynamiką rozwoju i mają specyficzne cechy, które sprawiają, że z jednej strony są pożądane zarówno przez kraje goszczące, jak i macierzyste, z drugiej jednak budzą różnorakie obawy. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne należy traktować jako transfer różnorodnych czynników produkcji, umożliwiający dostęp do najnowszych rozwiązań w dziedzinie techniki, know-how czy innowacyjności. Inwestycje te stwarzają nowe miejsca pracy, zwiększają poziom aktywności gospodarczej przedsiębiorstw i podnoszą poziom zaawansowania technicznego kraju, w którym goszczą, stając się tym samym ważnym uzupełnieniem działań na rzecz jego rozwoju. Pogląd o ich korzystnym wpływie na gospodarkę kraju goszczącego ma wielu zwolenników, a obecność inwestorów zagranicznych często jest uważana za jedno z bardziej efektywnych i stosunkowo niedrogich źródeł finansowania projektów inwestycyjnych. Należy jednak pamiętać, że ich ostateczny wynik i efektywność inwestycji w znacznym stopniu są związane z aktualnym rozwojem gospodarczym kraju goszczącego i polityką realizowaną wobec inwestorów zagranicznych. (abstrakt oryginalny)
Kapitał zagraniczny odgrywa istotną rolę w sektorach bankowych krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej (EŚWP). Globalny kryzys finansowy unaocznił, że kapitał zagraniczny - oprócz pozytywnego wpływu - może stanowić kanał transmisji szoków do krajów goszczących. Badaniem roli kapitału zagranicznego dla stabilności finansowej i rozwoju gospodarczego objęto 20 krajów EŚWP w okresie 1995-2014. Wyniki badań wskazują na neutralną rolę kapitału zagranicznego w sektorze bankowym, chociaż jego negatywny wpływ może występować pośrednio przez agresywną politykę kredytową.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.