Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 330

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Human psychology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Chromoterapia (lub jej elementy) może być prowadzona na zajęciach w przedszkolu, szkole, na zajęciach terapeutycznych i rehabilitacyjnych w szpitalu, sanatorium, w domu pomocy społecznej. Jej głównym celem jest wspomaganie i potęgowanie zdrowia, może mieć formę zajęć indywidualnych lub grupowych. Zajęcia wprowadzające: na tym etapie powinny zostać wykonane ćwiczenia oddechowe, np.: ćwiczenie "Kolorowe powietrze", w którym uczestnicy wymieniają swój ulubiony kolor, wyobrażają sobie, że wdychają no- sem powietrze w tym właśnie kolorze i rozchodzi się ono po ciele, barwiąc je od wewnątrz oraz wymiatając jednocześnie wszystkie smutki, żale i troski. Wydychamy ustami "szare powietrze". Uczestnicy bardzo spontanicznie pod- chodzą do tego ćwiczenia, często prosząc o powtórzenie, gdyż - jak mawia- ją - "powietrze nie wymiotło jeszcze mojego złego humoru" ( Godaw a, 2006). Zajęcia wprowadzające to także czas na zabawy słowne, które mają na celu stworzenie miłej atmosfery i jednocześnie zainicjowanie tematyki zajęć właściwych. Zajęcia właściwe: ta część dotyczy pracy z wybranym kolorem, formy aktywności powinny być tak dobrane, aby znalazło się w nich jak najwięcej danej barwy, przekazywanej na różnych płaszczyznach. (fragment tekstu)
2
Content available remote Narcizmus ako deštruktívna sebaláska v postmoderne
80%
In this article I will discuss the issue of narcissism, which I see as one of the causes of hedonism in the contemporary society. I am of the opinion that self-love and orientation of man to own good, the uniqueness of their own people, entertainment and pleasure, ultimately causing a negative impact on the morale of individuals and their mental health as well as on society as a whole. I analyze different causes and types of narcissism, more detailed features of each type of narcissism, its effects on individuals and the socio-cultural sphere. Hedonism explain it is through the phenomenon of narcissism, which is an integral part of every human being, but not in all cases have harmful consequences. In this article I particularly inspired, among other famous psychoanalyst Sigmund Freud, as well as Erich Fromm. According to Fromm's theory, I decided to replace and often confused with narcissism synonymous with self-love.(original abstract)
Wyjaśniono pojęcie 'tanatopraksji' oraz omówiono jej proces i znaczenie w świadomości ludzi.
Odkrywanie znaczenia wartości archetypowych jest zadaniem świadomości indywidualnej i warunkiem rozwoju w jej kulturowej fazie rozwoju - zbliża człowieka do siebie samego, do drugiej osoby oraz do świata natury i kultury, ułatwia dotarcie do wyższych wartości i prowadzi do odrodzenia całej osobowości. (fragment tekstu)
5
Content available remote Różne oblicza zazdrości wśród swingersów : badania pilotażowe
80%
Cel pracy. W związku ze stosunkowo nowym fenomenem w Polsce, jedną z istotnych kwestii dotyczących tego rodzaju związków jest odbiór wzajemnej relacji przez parterów w niego zaangażowanych. Celem niniejszej pracy było przyjrzenie się występowaniu emocji zazdrości u osób zaangażowanych w swinging. Materiał i metody badawcze. Przebadano 49 osób zaangażowanych w wymianę partnerów, z czego jedynie 28 spełniało kryteria swingingu. W badaniach wykorzystano autorską ankietę zawierającą pytania dotyczące odczuwania zazdrości. Wyniki. Większość osób zaangażowanych w swinging, niezależnie od płci, odczuwa zazdrość o partnera (60,7%) oraz wie, iż podobną emocję odczuwa druga osoba (75,0%). Ponadto znaczna część badanych osób deklarowała, iż lubi, kiedy partnerka lub partner jest zazdrosna (53,6%). Wnioski. Grupa polskich swingersów w zakresie ujawniania i pojmowania zazdrości nie różni się od grupy swingersów opisywanych w badaniach zagranicznych. (abstrakt oryginalny)
W powyższych rozważaniach przedstawiłam różnorodne aspekty tożsamości, koncentrując się na jej cielesnym aspekcie. Biorąc za punkt wyjścia współczesną wiedzę psychologiczną, ukazałam z jednej strony wpływ biologii i fizjologii na ukształtowanie się późniejszej tożsamości, z drugiej zaś strony opisałam, jak tożsamość wyraża się poprzez ciało. (fragment tekstu)
7
Content available remote Doskonalenie się a medytacja
80%
Medytacja jest procesem rozwijania świadomości, coraz bardziej adekwatnego rozumienia rzeczywistości, stawiania się coraz bardziej przytomnym. Jej celem jest wybudzanie ze snu, który człowiek sam tworzy poprzez projekcje, niewłaściwe rozumienie, uwarunkowane ujmowanie i mechaniczną percepcję. Aby techniki medytacyjne były skuteczne i umożliwiały doskonalenie siebie, praktykująca osoba powinna pamiętać o tych celach medytacji i stale korygować swoje rozumienie praktyki zgodnie z nimi. W artykule omówiono dwa obszary snu, z których medytacja powinna wybudzać: wykonywanie praktyki oraz rozpoznawanie rzeczywistości. Pierwszy obszar silnie wiąże się z myleniem medytacji, która jest procesem wewnętrznym, z jej zewnętrznym przejawem, jakim jest technika medytacyjna. Drugi obszar dotyczy między innymi utrzymywanego obrazu świata, który wyznacza rozumienie tego, co realne oraz staje się podstawą funkcjonowania. Wyznaczają one konieczne pola pracy przy doskonaleniu samego siebie. (abstrakt oryginalny)
Zarówno nadmiar pracy, jak i praca poniżej własnych możliwości wywołuje w pracownikach frustrację, stres, może też prowadzić do konfliktów w organizacji. Wprawdzie osoby rekrutujące starają się wybrać optymalnych kandydatów, jak najlepiej dopasowanych do wymogów stanowiska, to jednak nie zawsze da się uniknąć zjawiska downshiftingu i rdzewienia zawodowego u pracowników. (abstrakt oryginalny)
Wydawać by się mogło, że każdy z nas jest świadomy, jak uczyć się najbardziej efektywnie oraz jak utrzymywać i używać posiadaną już wiedzę. Niestety, w praktyce równie często można spotkać osoby wysoko samoświadome w tym obszarze, jak też i takie, które dalej mylą naukę z pamiętaniem. (abstrakt oryginalny)
Współczesny świat kocha zmianę. Fetyszyzuje ją, nagłaśnia, podkreśla jej walory, umniejsza jej niedogodności, zachęca do niej, kusi możliwościami. Oczywiście nie każda zmiana ma sens, nie każda jest też skuteczna. Mało tego - nie każdy potrafi dobrze ją zaplanować, przeprowadzić, a potem utrzymać. Dlatego też warto zadać sobie pytanie: czy umiem efektywnie i trwale wdrożyć określoną zmianę? (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na potrzebę łączenia nauk społecznych z innymi dziedzinami naukowymi, takimi jak socjobiologia oraz psychologia ewolucyjna. To właśnie poprzez nie, naukowcy starają się wyjaśnić podobieństwa i różnice w zachowaniach ludzi i zwierząt. Im lepiej bowiem człowiek zrozumie, jakim jest zwierzęciem, tym skuteczniej będzie mógł dążyć do obranego przez siebie kierunku.(abstrakt oryginalny)
Od dwudziestu lat jesteśmy w naszym kraju świadkami zjawisk determinowanych przez światowe megatrendy. Wciąż jeszcze doświadczamy konsekwencji niedawnej transformacji ustrojowej, mierzymy się z szeroko pojętymi procesami globalizacyjnymi, a w ciągu ostatniego roku sytuację jeszcze bardziej komplikuje ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Owe wpływy wyraźnie przejawiają się w funkcjonowaniu człowieka w sytuacji pracy. Współuczestnictwo przedsiębiorstw w procesach restrukturyzacji, dehierarchizacji, decentralizacji władzy, zmian strategii, a nierzadko dywersyfikacji głównego przedmiotu działania firmy, to codzienność pracowników zatrudnionych w każdej, pragnącej utrzymać się na konkurencyjnym rynku organizacji. Jednym z najbardziej niekorzystnych z punktu widzenia pracownika procesów jest stałe dążenie do obniżki kosztów, realizowane przez redukcję zatrudnienia lub przydzielanie nowych, dodatkowych zadań. (fragment tekstu)
13
Content available remote Kryzys w ujęciu psychologii ewolucyjnej
80%
Współczesny człowiek jest potomkiem tych, którzy zwyciężyli w walce z codziennymi niebezpieczeństwami otaczającego świata: brakiem pożywienia, atakami dzikich zwierząt lub wrogich plemion czy osobników, warunkami klimatycznymi itp. Istnienie takich zagrożeń stawiało istotę ludzką wobec konieczności rozwiązywania wielu problemów adaptacyjnych, których powtarzalność była charakterystyczna niemal przez cały okres ewolucji naszego gatunku. Chociaż w międzyczasie sporą część stresorów udało się ujarzmić, a co najmniej oswoić, poprzez umiejętność wykorzystywania ognia, budowanie domostw czy produkcję odzieży, to jednak ich charakter pozostał taki sam. Właściwie dopiero ostatnie 100 lat przyniosło drastyczne wręcz zmiany w specyfice sytuacji trudnych, wywołujących kryzys.(fragment tekstu)
Człowiek musi odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jest, do czego dąży i co jest dla niego ważne w różnych etapach życia, gdyż w ten sposób określa nie tylko siebie i swoje miejsce w świecie, ale i własną drogę rozwoju i spełnienia siebie. (fragment tekstu)
Współczesna psychologia lansuje wizję człowieka jako istoty sprawczej, aktywnej i ofensywnej, nastawionej na zmianę swego otoczenia i samego siebie, planującej swoje działanie. Zatem uważa się, że wywieranie aktywnego wpływu na własny los lub inaczej: kontrola podmiotowa, jest jednym z podstawowych dynamizmów aktywności życiowej człowieka. Brak subiektywnego poczucia wpływu na zdarzenia prowadzi natomiast do załamania się orientacji sprawczej, co w konsekwencji sprzyja rezygnacji, apatii, depresji, a nade wszystko obniżeniu poczucia własnej wartości. W tym kontekście jednym z kluczowych problemów w psychologii jest pytanie o mechanizmy podtrzymujące lub załamujące orientację sprawczą, a więc pytanie o znaczenie osobistej kontroli dla kondycji psychicznej człowieka. (fragment tekstu)
Strefa komfortu daje nam poczucie bezpieczeństwa. Posiadanie takiej przestrzeni jest potrzebne dla utrzymania dobrego samopoczucia, nabrania sił po większym wysiłku. Jednak w pewnych okolicznościach stan ten zuboża człowieka, odcina od poszerzania własnych możliwości, rozwijania kreatywności, szukania ciekawych rozwiązań. Kiedy więc warto pozostać, a kiedy wychodzić z własnej strefy komfortu? (fragment tekstu)
Wstyd, najprościej ujmując, to lęk przed byciem ocenianym, skrytykowanym, a w konsekwencji odrzuconym z grupy, firmy, rodziny czy relacji. Dla wielu z nas to lęk przed tym, że jesteśmy niewystarczająco dobrzy, kreatywni, inteligentni czy chociażby niewystarczająco szczupli. To lęk przed tym, że okażemy się być nie tacy, jakimi chcą nas widzieć inni albo jakimi chcemy być widziani. Swoje żniwo wstyd zbiera w życiu prywatnym, lecz także w biznesie. (fragment tekstu)
18
Content available remote A Reading of Joseph Conrad's the Tale
80%
The Tale is a short story by Joseph Conrad. Typical of a Conrad story it is set at sea. The sea is symbolic of the unconscious and this story may be read as a story of the unconscious. On the outside, it seems simple; a man tells a woman a tale of the commanding officer of a patrol ship who gives false directions to another ship and sends it to its doom. In between the lines of the seemingly simple plot, however, can be read another tale; one which speaks of a human sea deeper than the sea of water; deeper, darker, and infinitely more mysterious. Man has navigated the sea of water but the unfathomed sea of his own being remains, for the most part, undiscovered. This is a sea different from the sea of this world and Conrad sets sail on it by telling a tale from another world. Sailing with Conrad, the reader can look out on the infinite vastness and try to form a picture of the infinite depth of a sea which is not visible to the human eye. (original abstract)
19
Content available remote Deconstructing Assumptions in a Jury of Her Peers
80%
A Jury of Her Peers is truly a small masterpiece. Set in limited rural community, it reaches far back to eons of lost history. From the vivid dramatic scenes and from the heart of a feminine reticence embedded in them, it seems that a desperate cry against injustice toward women echoes. The Minnie Foster who we never meet has an imposing spiritual presence from start to end. Her pitiful silence seems to lament the dark shadow of cruelty and suffering which has overwhelmed of the life of despondent women throughout history. Following her final, desperate attempt to defend herself from being wholly crushed she is subdued by a burden heavier than that from which she had tried to escape. From the rough unsympathetic hands of a husband she is put under the glaring stare of cold uncaring law. What becomes of her remains unknown, just as the lament of her pitiful cry for justice remains unfulfilled. (original asbtract)
Opisane wyniki eksperymentów wskazują zmianę wiedzy jednostki o sobie, która pojawia się skutkiem podejmowanych przez nią publicznych zachowań autoprezentacjach. Badani wcielali się w różne role osób, zarówno o cechach pozytywnych, jak i negatywnych: sprawiedliwy/ a, wytrwały/a, energiczny/a, samodzielnie myślący, zaradna życiowo vs. agresywny, niesprawiedliwy/a, niewytrwały/a czy też nieenergiczny/a. Wyniki badań potwierdziły hipotezy o dostosowawczych zmianach samowiedzy aktorów w kierunku zgodnym z autoprezentacją. Efekt ten były widoczny wówczas, gdy prezentowana rola miała charakter pozytywny i był on niezależny od płci osób badanych. Zdobyta tym samym wiedza ukazuje, iż skutki podejmowanych przez jednostkę wystąpień publicznych mogą stać się elementem zmiany jej wiedzy o sobie, zgodnej z treścią pozytywnej autoprezentacji, a tym samym przyczyniając się do rozwoju jej zasobów osobistych, stanowić mogą element procesu wyposażenia jej potencjału zawodowego(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.