Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Human resources planning
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule autorzy poruszyli kwestie planowania zatrudnienia w organizacji. Opisane zostały procedury planowania zatrudnienia i dochodzenia do racjonalnej wielkości zapotrzebowania na personel. Po zaprezentowaniu ważności dokonania diagnozy potrzeb kadrowych w przedsiębiorstwie i dokładnym opisaniu tego procesu autorzy omówili wybrane typologie metod optymalizacji zatrudniania pracowników, opisywane w literaturze przedmiotu. Zaprezentowane metody planowania i optymalizacji zatrudnienia w każdym przypadku powinny być dobierane indywidualnie, w zależności od uwarunkowań i sytuacji w jakiej znajduje się organizacja. Opisana typologia może jednak pomóc we wstępnym doborze właściwej metody w konkretnej sytuacji. (skrócony abstrakt oryginalny)
Wyróżniono następujące czynności: diagnozę istniejącego stanu, czynności prognostyczne, uzgadnianie i synchronizację planów, ocenę realizacji planów. Omówiono też najbardziej popularne metody planowania: pomiar czasu, metody statystyczne oparte na danych z poprzednich okresów, funkcję doświadczenia, metodę scenariuszy, metodę analizy sił, planowanie o bazie zerowej, planowanie z dołu do góry, Analiza Markova, prognozowanie zorientowane na realizację konkretnego celu, metodę delficką, analizę potrzeb kadrowych.
Posiadanie tylko umiejętności technicznych w dzisiejszych czasach to za mało. Zarządzanie zasobami ludzkimi jest niemal sztuką. Trzeba umieć motywować podwładnych do wydajnej pracy i zadbać o taką atmosferę, żeby pracowało im się lepiej. Korzyści będą obustronne. Menedżer będzie mógł pochwalić się lepszymi wynikami pracy swojej załogi, jeśli zapamięta, że zasoby ludzkie to najważniejszy czynnik wytwórczy decydujący o sukcesie firmy. Pracownicy poczują się docenieni. Od sposobu zarządzania kadrami zależy efektywność przedsiębiorstwa. Według nowej teorii zarządzania relacje między przełożonym a podwładnym powinny być partnerskie. Obie strony muszą traktować się z szacunkiem i być odpowiedzialne za to, co robią. Nie tylko kadra zarządzająca, ale także podwładni powinni brać udział w podejmowaniu decyzji. Ludzie są nieprzewidywalni i różnią się od siebie. Zadaniem menedżera jest poznanie pracowników oraz ich potrzeb i takie kierowanie nimi, aby działali najskuteczniej. To dlatego potrzebne jest zarządzanie zasobami ludzkimi, aby te różnice wyeliminować lub zmniejszyć. (abstrakt oryginalny)
"Narodowy plan działań na rzecz zatrudnienia na lata 2000-2001" został przyjęty przez Radę Ministrów 20 czerwca br. Jest pierwszym etapem "Narodowej strategii wzrostu zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich w latach 2000-2006".
Próba odpowiedzi na pytanie jak dopasować charakter pracy do charakteru człowieka i odwrotnie.
6
Content available remote Wzrost zatrudnienia w pomorskich firmach - świadome planowanie czy przypadek
100%
Problematyka poruszająca relację planowania w małych przedsiębiorstwach do wyników przez nie osiąganych doczekała się wielu badań, których wyniki są niejednoznaczne. Niejednoznaczność ta w dużym stopniu jest spowodowana wykorzystywaniem różnych miar tych zależności. Przeprowadzone na Pomorzu badania panelowe wskazały jednoznacznie na brak związków między planowaniem a wynikiem funkcjonowania przedsiębiorstwa mierzonego wzrostem zatrudnienia. (abstrakt oryginalny)
Opis stanowiska pracy jest sformalizowanym narzędziem organizatorskim precyzującym rolę stanowiska w organizacji. Powstaje na pewnym etapie projektowania organizacji. (fragment tekstu)
Celem planowania zatrudnienia jest zapewnienie w przyszłym okresie niezbędnej dla organizacji liczby pracowników o określonej strukturze zawodowo-kwalifikacyjnej oraz pełne wykorzystanie ich umiejętności i predyspozycji zgodnie z potrzebami organizacji i aspiracjami zawodowymi pracowników. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi kierownictwa i menedżerów przedsiębiorstwa na konieczność planowania w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Przedstawiono założenia koncepcji 'human resource management' oraz aspekt planowania, decydujący o wzroście efektywności kadrowej w przedsiębiorstwie.
Przedstawiono praktyki zarządzania zasobami ludzkimi w sektorze producentów piwa na przykładzie Kompanii Piwowarskiej, powstałej w wyniku fuzji firm: Lech Browary Wielkopolskie i Browarów Tyskich Górny Śląsk. Już na etapie planowania przed połączeniem obu firm kreowano strategię personalną. W artykule omówiono czynniki wpływające na praktyki ZZL, procesy w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi realizowane przez Kompanię Piwowarską oraz wdrażanie systemu WCM (World Class Manufacturing). Przedstawiono również restrukturyzację zatrudnienia w Grupie Kapitałowej Żywiec S.A.
Planowanie czynnika ludzkiego w przedsiębiorstwie wymaga uwzględnienia wielu uwarunkowań występujących w jego wnętrzu, jak i szeregu zmian zachodzących w otoczeniu. W tym kontekście nadrzędnego znaczenia nabiera zintegrowanie planowania zasobów ludzkich z pozostałymi obszarami zarządzania tj. planowaniem sprzedaży, produkcji, inwestycji, finansów. Skuteczność owej integracji zależy natomiast od stworzenia odpowiedniego systemu informacyjno-sprawozdawczego, umożliwiającego sprawną identyfikację czynników kształtujących określone zjawiska w obszarze potencjału pracy przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest problemom controllingu w zakresie funkcji personalnej przedsiębiorstwa. Przedstawiono controlling jako przydatne narzędzie w zakresie zarządzania personelem. Stanowi on nieodłączną część controllingu jako koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem i jest określany mianem controllingu personalnego. Ten z kolei, jest pewnego rodzaju "system wczesnego ostrzegania", którego celem jest odpowiednio wczesne dostrzeganie i zidentyfikowanie zjawisk zarówno wewnątrz firmy, jak i w jej otoczeniu. Pozwala to uniknąć lub zminimalizować ryzyko, jak również dostrzec możliwości, które się pojawią.
Artykuł prezentuje wyniki badań zainicjowanych i przeprowadzonych przez Miasto Zabrze, dotyczących poziomu wdrożenia standardów/ procesów zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji. Zarządzanie zasobami ludzkimi należy rozumieć jako logicznie uporządkowany zbiór działań, uwzględniający potrzeby i potencjał rozwojowy poszczególnych pracowników w celu ich optymalnego funkcjonowania w organizacji i realizowania jej podstawowych zadań.(abstrakt oryginalny)
The main objective of this paper is to present an example of the IT system implementation with advanced mathematical optimisation for job scheduling. The proposed genetic procedure leads to the Pareto front, and the application of the multiple criteria decision aiding (MCDA) approach allows extraction of the final solution. Definition of the key performance indicator (KPI), reflecting relevant features of the solutions, and the efficiency of the genetic procedure provide the Pareto front comprising the representative set of feasible solutions. The application of chosen MCDA, namely elimination et choix traduisant la réalité (ELECTRE) method, allows for the elicitation of the decision maker (DM) preferences and subsequently leads to the final solution. This solution fulfils all of the DM expectations and constitutes the best trade-off between considered KPIs. The proposed method is an efficient combination of genetic optimisation and the MCDA method. (original abstract)
Zarządzanie kompetencjami w planowaniu zatrudnienia polega na doskonaleniu procesu doboru. W artykule omówiono system zarządzania kompetencjami. Przedstawiono analizę kompetencji współczesnego menedżera w poszczególnych etapach procedury doboru personelu. Scharakteryzowano wybrane kompetencje emocjonalne niezbędne do zaplanowania zatrudnienia.
Zaprezentowano rezultaty badań empirycznych przeprowadzonych na grupie 100 polskich i 40 firm zagranicznych. Podjęto próbę uzyskania odpowiedzi respondentów na temat organizacyjnego wymiaru zarządzania zasobami ludzkimi oraz realizacji głównych obszarów zadaniowych funkcji personalnej przedsiębiorstwa. Omówiono: planowanie zatrudnienia, rekrutację i selekcję personelu, ocenę i doskonalenie pracowników oraz wynagradzanie zatrudnionych.
W artykule przedstawiono planowanie sukcesji i zapewnienie ciągłości biznesowej w firmach. Planowanie sukcesji pozwala firmie elastycznie reagować na zmiany personalne w organizacji. Proces planowania następstw pokazano na przykładzie działających w Polsce firm: CHI, Deutsche Bank oraz Samsung Electronics. Są to firmy które w 2010 roku otrzymały tytuł Top Employers Polska.
W przedsiębiorstwach, których kadry mają kluczowe znaczenie dla konkurencyjności na rynku, zarządzanie zasobami ludzkimi nabiera szczególnego wymiaru strategicznego. Jest to przesłanka wyodrębnienia w systemie controllingu controllingu personalnego. Controlling personalny może być pomocny w szczególności w planowaniu zagospodarowania zasobów ludzkich. Należy więc wykorzystać takie instrumenty controllingu, jak: analiza ABC, analiza XYZ oraz odpowiedni zestaw wskaźników. Dzięki temu można doprowadzić do eliminacji wąskich gardeł, czyli braków kompetencyjnych i niedoborów kadrowych, wzrostu efektywności personelu organizacji oraz usprawnienia procesów kadrowych. (fragment tekstu)
Planowanie kadr jest głównym składnikiem całego procesu kadrowego mającego na celu zapewnienie organizacji właściwych ludzi na właściwych stanowiskach we właściwym czasie. W artykule przytoczono ćwiczenie na podstawie Fabryki Rękawiczek "Halszka".
W procesie pozyskiwania pracowników istnieje pewien ciąg postępowań, którego właściwa realizacja jest niezbędnym warunkiem zatrudnienia właściwej osoby. Artykuł analizuje takie zagadnienia jak: zaplanowanie zasobów pracowników, opis stanowiska pracy, formy rekrutacji, analizę ofert.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.