Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 154

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Human rights protection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Przedmiotem niniejszego opracowania jest ocena działalności Publicznego Obrońcy Praw Republiki Czeskiej w zakresie wykonywania działań powierzonych mu od 2009 roku jako krajowemu organowi do spraw równości. Ma on przyczyniać się do promowania prawa do równego traktowania wszystkich osób bez względu na ich rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, płeć, orientację seksualną, wiek, niepełnosprawność, religię, przekonania czy poglądy. W tym zakresie działa według postanowień Konstytucji Republiki Czeskiej, Karty Podstawowych Praw i Wolności, tzw. ustawy antydyskryminacyjnej oraz wielu innych ustaw. Zadania te zostały ombudsmanowi powierzone w ramach stosowania dyrektyw Unii Europejskiej. Podkreślano w nich, że jednym ze sposobów wzmocnienia ochrony przed dyskryminacją w państwach członkowskich UE jest powołanie organów, których zadaniem byłoby analizowanie problemów związanych z dyskryminacją, badanie możliwych rozwiązań i świadczenie konkretnej pomocy ofiarom. Autorka niniejszego opracowania zastanawia się, czy Publiczny Obrońca Praw spełnia wymogi stawiane krajowym organom do spraw równości, powołując się na kryteria określone w tzw. zasadach paryskich, które w sposób szczegółowy określają aspekt niezależności funkcjonowania instytucji stojących na straży praw człowieka. Ponadto przedstawia podstawowe założenia, na których opiera się działalność czeskiego ombudsmana oraz informacje dotyczące praktyki jego działalności w obszarze zapewnienia realizacji zasady równości.(abstrakt oryginalny)
podkreślić należy, że Unia Europejska - która przed wejściem w życie traktatu z Lizbony funkcjonowała w symbiozie ze Wspólnotami Europejskimi, by po "reformie lizbońskiej" stać się ich następcą prawnym4 - przeszła długą i zakończoną sukcesem drogę przemiany z organizacji mającej za priorytet "integrację ekonomiczną" w organizację, której cele ogniskują się również wokół zagadnień dotyczących szeroko pojętych "praw podstawowych". Pierwszymi wyraźnymi sygnałami świadczącymi o tym, że Wspólnoty Europejskie miały na względzie prócz praw ekonomicznych - również i prawa podstawowe - była Wspólna Deklaracja z 5 kwietnia 1977 r., w której Parlament Europejski, Rada oraz Komisja podkreśliły podstawowe znaczenie, jakie już wówczas przywiązywały do ochrony praw podstawowych oraz zadeklarowały, że "wykonując swoje kompetencje i realizując swoje cele, Wspólnoty Europejskie szanują i będą szanować te prawa"5. Pewne uregulowania dotyczące praw człowieka odnajdowaliśmy również w traktatach, przykładowo w traktacie Wspólnot Europejskich6 (por. ówczesny art. 13 czy art. 136), w preambule Jednolitego Aktu Europejskiego z 1986 r.7, czy chociażby w traktacie z Maastricht8 (por. ówczesny art. 6). Wspomnieć wreszcie należy o Karcie Praw Podstawowych9, funkcjonującej do czasu wejścia w życie traktatu z Lizbony, jako deklaracja polityczna i projekcie Konstytucji UE, który ostatecznie zakończył się fiaskiem. Nie bez znaczenia w kształtowaniu współczesnej świadomości Unii Europejskiej w zakresie praw człowieka (praw podstawowych10), miał - i nadal ma - wpływ Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, do której w swych orzeczeniach odwoływał się wielokrotnie Trybunał Sprawiedliwości (dawny ETS)11. Finalnie, znamienne uregulowania dla ochrony praw człowieka przyniosła reforma dokonana traktatem z Lizbony. W pierwszej kolejności podnieść należy, że do preambuły traktatu o Unii Europejskiej (TUE) został dodany nowy akapw którym znajduje się odniesienie do źródeł wartości - uznawanych w Unii - leżących u podstaw praw człowieka, wolności, demokracji, równości i państwa prawnego, tj. do kulturowego, religijnego i humanistycznego dziedzictwa Europy12. Istotne znaczenie ma również zreformowany art. 6 TUE. Po pierwsze, na mocy art. 6 ust. 1 TUE, Karta Praw Podstawowych (w brzmieniu dostosowanym 12 grudnia 2007 r. w Strasburgu)13 uzyskała taką samą moc prawną, jak traktaty. W ust. 2 art. 6 TUE zawarta została ważna deklaracja, a mianowicie, że "Unia przystępuje do Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Przystąpienie do Konwencji nie narusza kompetencji Unii określonych w traktatach".(fragment tekstu)
W niniejszej pracy przedstawione zostały mechanizmy ochrony praw człowieka stanowiące formę dostępnych procedur zapobiegania przed złamaniem zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego, poniżającego traktowania lub karania. Celem pracy jest przybliżenie pojęcia tortur oraz prawnych aspektów reglamentacji ich zakazu w świetle Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania z 1984 roku. Praca skupia się na przedstawieniu genezy Konwencji, pojęcia tortur w świetle jej postanowień, określonych zobowiązań państw-stron oraz formalnoprawnych postanowień tego aktu prawnego. Ponadto zaprezentowano postanowienia Protokołu Fakultatywnego do Konwencji. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor omawia cele, kompetencje i organy Rady Europy Podstawowa działalność Rady Europy związana jest z ochroną praw człowieka.
Rozpatrując problematykę wpływu orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (ETPC) na gruncie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka Rady Europy na standard ochrony praw człowieka w Unii Europejskiej, w tym w najnowszym Traktacie Lizbońskim podpisanym 13 grudnia 2007 r., musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, sięgając do normatywnych źródeł regulacji odnoszącej się do praw człowieka, poświęcimy kilka uwag procesowi formułowania katalogu wspólnotowych praw podstawowych, a dokładniej wpływowi orzecznictwa strasburskiego na zespół praw zagwarantowanych przez najnowsze normy traktatowe Unii Europejskiej. Niewątpliwie trzon tego katalogu stanowi Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej (KPP) przyjęta 7 grudnia 2000 r. w Nicei jako niewiążący dokument wspólnotowy, inkorporowana następnie przez Konwent do tekstu niedoszłej konstytucji europejskiej z 2004 r. (jako jej II część), a ostatecznie - po niewielkich zmianach - proklamowana 12 grudnia 2007 r., której traktat podpisany następnego dnia przyznał moc wiążącą. A zatem, w pierwszej części niniejszego artykułu przyjrzymy się, w jakim stopniu EKPC i oparte na niej orzecznictwo strasburskie wywarły wpływ na Kartę, do której expressis verbis odwołuje tekst Traktatu Lizbońskiego. Po drugie, nie ograniczymy swoich uwag do etapu formułowania przepisów, ale również zastanowimy się poniekąd nad przyszłością tej regulacji, a mianowicie nad problemem przyszłej koegzystencji norm EKPC i KPP w warstwie materialnej oraz funkcjonowaniem relewantnych organów sądowych (tj. trybunałów strasburskiego i luksemburskiego) w warstwie proceduralnej. Zastanowimy się, na ile przeszło półwieczny system Rady Europy, ugruntowany w europejskiej świadomości społecznej oraz kulturze prawnej, bogaty w strasburskie case law - ową kuchnię praw człowieka, który w sposób dostatecznie efektywny umiał sprostać wielu wyzwaniom nowych czasów, i który - mimo oczywistych braków i problemów - możemy zaliczyć do najbardziej efektywnych modeli ochrony praw człowieka na świecie, będzie oddziaływał na nowy system przyjęty w ramach klubu państw UE, a zatem, jaki będzie stosunek standardów strasburskich w zakresie ochrony praw człowieka do nowo ustanowionych standardów unijnych. Ponadto zajmiemy się miejscem i znaczeniem strasburskiego case law w Karcie i zastanowimy się, czy i na ile ETS powinien czuć się zobowiązany do przestrzegania linii interpretacyjnej prezentowanej przez organy Konwencji Europejskiej. (fragment artykułu)
The presented paper discusses the influence of international human rights law on international criminal law. It tries to give an answer to the question of whether rules protecting the accused in international criminal proceedings meet the human rights law standard provided by international declarations and covenants. Meaning, if the proceedings before the International Criminal Tribunal for Former Yugoslavia (ICTY), International Criminal Tribunal for Rwanda (ICTR) and International Criminal Court (ICC) meet the standard provided by international human rights law, in particular the International Covenant on Civil and Political Rights. The paper proves that international human rights law has affected international criminal law tremendously. Moreover, it is argued that the protection of the accused in the law of the international courts and tribunals with regard to his rights has improved when compared to the international human rights law standard. In particular the Rome Statute of the ICC provides the accused with the most comprehensive protection. This is especially visible in the case of such rights as the presumption of innocence, right to an interpreter and right to remain silent. Nevertheless, some shortcomings in the law of the ad hoc tribunals and ICC can be observed, in particular when it comes to identifying the commencement of protection of the accused. (original abstract)
Orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (FSK) z 14 grudnia 2015 r. w sprawie Identitätskontrolle ma kluczowe znaczenie dla rozumienia granic możliwości ochrony krajowych praw podstawowych w Unii Europejskiej. FSK de facto przeprowadził w nim kontrolę zgodności wynikającego z prawa Unii Europejskiej obowiązku bezwarunkowego wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) z konstytucyjnymi gwarancjami ochrony prawa do godności, ostatecznie jednak dochodząc do wniosku, że gwarancje konstytucyjne zasadniczo pokrywają się z unijnymi. Wydając swoje orzeczenie, choć było ono ewidentnie różne od dotychczasowego orzecznictwa TSUE na temat ENA, FSK stwierdził brak potrzeby zadania pytania prejudycjalnego. Pomimo to, w ewidentny sposób orzeczenie to wpłynęło na późniejszy rozwój orzecznictwa TSUE, przede wszystkim na wyrok w sprawie Aranyosi i Căldăraru. Ponadto wydaje się, że w znacznym stopniu wpłynęło ono także na dalszą dynamikę relacji pomiędzy krajowymi sądami konstytucyjnymi a TSUE w zakresie ochrony praw podstawowych. Tym samym można nawet posunąć się do stwierdzenia, że ma ono kluczowe znaczenie dla zrozumienia dynamiki procesu dialogu sądowego wewnątrz UE. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autora, nie należy oczekiwać, że organy władzy sądowniczej odpowiedzialne w państwach członkowskich za ochronę konstytucyjnych praw i wolności jednostki zaakceptują sytuację, w której jakość ochrony tych praw uległaby w Unii pogorszeniu, w porównaniu do konstytucyjnych standardów państw członkowskich. Pojawia sięzatem pytanie o poziom ochrony praw podstawowych w prawie Wspólnot Europejskich.
10
Content available remote Prawa człowieka w XXI wieku
75%
Prawa człowieka wpisują się w ideę "globalnego zarządzania" i są realizowane od chwili powstania Karty Narodów Zjednoczonych w 1945 roku. Przedstawiciele państw z całego globu, reprezentujący różne systemy polityczne, filozoficzne i religijne, za pośrednictwem Powszechnej Deklaracja Praw Człowieka, zaproponowali społeczności międzynarodowej jednolity system wartości - prawa człowieka i ochronę jednostki w jej relacjach z władzą. Mimo że prawa człowieka są dla rządów nadal instrumentem politycznych negocjacji, okazało się, że na ich funkcjonowanie coraz większy wpływ ma społeczność międzynarodowa zmuszająca w wielu przypadkach rządy do podjęcia działań na rzecz ochrony praw człowieka. Zmieniająca się rzeczywistość stawia przed mieszkańcami ziemi nowe wyzwania, również te, które są w zakresie praw człowieka. Powoduje to, że trzeba przedefiniować pojęcie praw człowieka, by dopasować je do nowej sytuacji. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Oblicze ideowe ruchu dysydenckiego w Związku Radzieckim
75%
The dissident movement in the USSR consisted of various circles. Also various were its aims and means of opposition against the Soviet authoritarian rule. The movement had, thus, different faces and today can be defined in a number of ways. The article attempts to consolidate the most important terms and notions, it shows chorological framework, provides definitions. First objections and speeches which were dissident in nature we see in the context of the scandal concerning Doctor Zhivago and the Nobel price for its author - Boris Pasternak. Later on there were the arrests of writers Andrei Sinyavsky and Yuli Daniel. The following years brought better and better an institutional organization of the dissident community.(original abstract)
12
75%
Zagadnienia związane z ochroną przed torturami lub innym nieludzkim czy poniżającym traktowaniem uregulowane są w systemie europejskim nie tylko w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ale również w Europejskiej Konwencji Przeciw Torturom, którą Komitet Ministrów Rady Europy przyjął 26 czerwca 1987 r., ratyfikowanej obecnie przez wszystkie 47 państw Rady Europy. Jest ona ważnym uzupełnieniem przede wszystkim w zakresie mechanizmu kontroli. Uznano, że system ochrony oparty na skargach indywidualnych i skargach między państwami należy wzmocnić środkami o charakterze prewencyjnym. Wiele sytuacji, w których na państwie ciążą poważne obowiązki, aby nie doszło do naruszenia art. 3 Konwencji, ma miejsce w związku z postępowaniem karnym prowadzonym przez organy uprawnione do realizowania zasady legalizmu. W tym miejscu podnieść niestety należy, iż pomimo ratyfikowania przez nasz kraj powyżej wskazanych aktów prawnych, właśnie w trakcie prowadzonych postępowań przygotowawczych w sprawach karnych najczęściej dochodzi do naruszeń praw człowieka w kontekście nakazu godnego i humanitarnego traktowania osób podejrzanych, czy już oskarżonych. Państwo musi zapewnić, aby postępowania te odbywały się w warunkach wskazujących na poszanowanie ludzkiej godności, a procedury i metody pozyskiwania dowodów obciążających podejrzanych nie powodowały u świadków czy też podejrzanych udręki lub cierpienia, których skala i intensywność przekraczałyby potrzeby procesowe osobistego zabezpieczenia osoby podejrzanego dla celów postępowania karnego, przy zachowaniu wymogów procedury karnej dotyczącej zatrzymania oraz stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. (abstrakt oryginalny)
Autor, pracownik poznańskiego uniwersytetu, przedstawia opracowanie na temat funkcjonowania Konwencji Praw Człowieka w polskim prawodawstwie. Następnie opisuje charakter praw człowieka analizując takie pojęcia jak: sprawiedliwość, wolność, sybsydiarność. Zastanawia się także nad tym w jakim stopniu są chronione prawa człowieka w Polsce analizując przepisy o prawach i wolnościach człowieka w Konstytucji RP z 1997 roku. Charakteryzuje Polskę w międzynarodowym systemie ochrony praw człowieka.
Niniejszy tekst poświęcony jest ochronie praw podstawowych obywateli Unii Europejskiej. Pierwsza część definiuje i charakteryzuje obywatelstwo Unii Europejskiej. Część druga wprowadza do tematyki ochrony praw jednostki w Unii Europejskiej. Kolejna, trzecia, traktuje o rozwoju prawnej ochrony praw podstawowych w Unii Europejskiej. Część czwarta charakteryzuje Kartę Praw Podstawowych jako podstawowe źródło praw jednostki w Unii Europejskiej. Część piąta, zarazem ostatnia, określa mechanizmy dochodzenia praw jednostki według prawa Unii Europejskiej. Całość kończą wnioski i wykaz wykorzystanych źródeł. Pracę oparto na literaturze przedmiotu, orzecznictwie oraz aktach prawnych Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Prawo do poszanowania mieszkania zagwarantowane w art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka obejmuje nie tylko ochronę przed bezpośrednimi, fizycznymi ingerencjami, ale także negatywnym oddziaływaniem poprzez hałas czy zapach (tzw. immisje pośrednie), jak również innymi działaniami, które utrudniają korzystanie z nieruchomości w sposób niezakłócony. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Ombudsman as a Body Protecting Human Rights
75%
The paper begins with an outline of history of the institution of ombudsman and its place in the Polish legal system. The main body of the paper contains the description of the scope of activities of the Polish Ombudsman (in Polish nomenclature 'the commissioner for the protection of civil rights'). The duties of the Ombudsman include: supporting individuals in their claims, filing petitions to the Constitutional Tribunal, public appearances, filing enquiries to the Supreme Court and to the Supreme Administrative Court. The institution of ombudsman is well grounded in the Polish legal system which fosters the efficacy of this post. Having in mind a big number of successful interventions of the Polish Ombudsmen, Polish organs creating and enforcing law are more vigilant and careful in their actions.(original abstract)
UNHCR Executive Committee resolutions had recognized the rights of refugees and asylum seekers in mass influx and many bilateral international conventions, treaties, and agreements. The following rights have also emerged within UNHCR Executive Committee decisions, international human rights law, and international law. The significant central rights and the principle of law towards refugee and asylum seekers which are considered as the minimum standards are: 1) non-refoulement principles, 2) right to life, 3) right to protection from torture and cruel, inhuman, or degrading treatment or punishment, 4) provision of an individual legal status, 5) right to asylum, 6) prohibition of discrimination, 7) right to liberty and security of person, 8) freedom of residence and movement, 9) family reunification, 10) right to an adequate standard of living, and 11) right to adequate housing. Until September 2020, Turkey had been a host country for 3,621,968 Syrian refugees1 who are located in eighty-one cities. Turkey applies the family reunification policy towards the refugees. However, because of the large number of Syrians, Turkish authorities struggle with providing adequate living and housing standards. Thus, the article will elaborate on the most crucial elements from the humanitarian point of view, that is family reunification, right to an adequate standard of living, and right to acceptable housing standards applied towards the Syrian refugees in Turkey in virtue of the Constitution of the Republic of Turkey (1982), Law on Foreigners and International Protection No. 6458 of 2013, and Temporary Protection Regulation (2014). (original abstract)
Artykuł jest analizą źródła normatywnego i aksjologicznego dla sprzeciwu sumienia. Badanie opierało się na europejskim i krajowym systemie ochrony praw człowieka. Prawo do sprzeciwu sumienia uznaje zarówno art. 9 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw, jak i art. 10 ust. 2 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Problem sprzeciwu sumienia jest obecnie przedmiotem analizy doktryny w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 października 2015 r., w sprawie sygn. akt K 12/14, który dotyczył klauzuli sumienia lekarza. Sprzeciw sumienia chroni "rdzeń" godności człowieka i jej istotę. Prawo człowieka do wolności sumienia i wyznania jest jednym z najbliższych, jeśli nie najbliższym, istoty godności ludzkiej. Autor wskazuje również na zakres prawa człowieka do sprzeciwu sumienia i twierdzi, że powinien on mieć charakter pomocniczy, subsydiarny, ograniczony do uzasadnionych przypadków, a także dążyć do ochrony interesów określonych w systemach prawa naturalnego lub w prawie pozytywnym.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problematykę prawa do milczenia w kontekście osób zeznających w charakterze świadka w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Autor analizuje, w jakich okolicznościach jednostka może powołać się na ochronę gwarantowaną przez to prawo, a także, co należy rozumieć pod pojęciem dostarczania dowodów na swoją niekorzyść. Zwraca uwagę na kluczowe orzeczenia ETPCz dotyczące ochrony przed przymuszeniem do samooskarżenia osoby, wobec której użyto przymusu prawnego poza ramami postępowania karnego w celu uzyskania informacji relewantnych z uwagi na postępowanie karne. Przedstawiono orzeczenia ETPCz wskazujące, że ochrona ta przysługuje także wtedy, gdy nie wykorzystano obciążających informacji w późniejszym postępowaniu karnym. Zaakcentowano również brak spójności w orzecznictwie Trybunału, co istotnie ogranicza przewidywalność wydawanych przez Trybunał rozstrzygnięć oraz stanowi trudność w stworzeniu jednolitego standardu. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie w zamyśle autorów ma mieć charakter teoretycznej i porównawczej analizy podstaw prawnych funkcjonowania regionalnych systemów: europejskiego i interamerykańskiego. Jego głównym celem jest pokazanie, jakie są konsekwencje obowiązujących rozwiązań normatywnych dla skutecznej ochrony praw człowieka w odmiennych kulturowo, regionalnych systemach ochrony praw człowieka. Z racji tego, że autorzy są Europejczykami, podstawą przeprowadzania analizy porównawczej i formułowania wniosków jest system europejski. Analiza obejmować będzie proceduralne aspekty działania mechanizmów ochronnych. Mimo że w ramach opracowania jego jeden fragment poświęcony będzie porównaniu zakresu praw i wolności chronionych w obu regionalnych systemach, to jednak porównanie to będzie miało jedynie charakter formalny. Autorzy w sposób konsekwentny będą unikać odwołań do wzajemnego zestawiania aspektów kulturowych i aksjologicznych funkcjonowania obu systemów, bo w przeciwieństwie do systemu europejskiego nie mają takiej kompetencji i wiedzy w odniesieniu do systemu interamerykańskiego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.