Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Implementation of controlling systems
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Przybliżono system informatyczny SAP jako nowe narzędzie controllingu. Omówiono główne zmiany metodyczne związane z wdrożeniem. Przedstawiono kierunki dalszego rozwoju controllingu w ZCH "Police".
Na przykładzie przedsiębiorstw przemysłu cementowego koncernu RMC Polska omówiono przesłanki wdrażania systemu controllingu.
Postępująca liberalizacja rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce powoduje, że Telekomunikacja Polska S.A. zmuszona będzie w przyszłości do funkcjonowania w warunkach konkurencyjnych. Dlatego też, aby istnieć i osiągać zyski powinna szukać nowych rozwiązań skutecznego zarządzania firmą. Doświadczenia przedsiębiorstw zachodnioeuropejskich pozwalają przyjąć, że taką metodą, która pozwoli racjonalnie zarządzać firmą jest controlling. Celem artykułu jest przedstawienie uwarunkowań zastosowania controllingu w zarządzaniu Telekomunikacją Polską S. A.W Polsce controlling ma krótką historię. Zainteresowanie tą metodą zarządzania obserwuje się zaledwie od kilku lat.W dotychczasowej działalności w TP S.A. stosowano tradycyjne metody zarządzania. Pewne działania w kierunku wdrażania nowoczesnych metod zostały już podjęte, a mianowicie wprowadzono eksperymentalnie zarządzanie przez cele. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja czynników ograniczających efektywne wdrażanie informatycznego systemu controllingu w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
W sytuacji zwiększającej się liczby, a także roli małych i średnich przedsiębiorstw we współczesnej polskiej gospodarce, powstaje pytanie o uwarunkowania wdrożenia controllingu funkcjonalnego w tych organizacjach. Celem artykułu w tym kontekście, było usystematyzowania przesłanek i założeń implementacji tegoż controllingu w sektorze MŚP. (fragment tekstu)
7
Content available remote Wyzwania stojące przed controllerami w przedsiębiorstwach w Polsce
75%
W obecnych czasach trudno jest wyobrazić sobie dobrze prosperujące w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu przedsiębiorstwo, bez funkcjonującego w nim działu controllingu. Celem artykułu jest przedstawienie trudności pojawiających się w trakcie implementacji systemu controllingu oraz problemów, z jakimi spotykają się controllerzy w czasie realizacji przypisanych im zadań. Najczęściej występującą przyczyną niewdrażania wśród polskich przedsiębiorstw systemu rachunkowości zarządczej są wysokie koszty implementacji i przystosowania organizacji do nowego systemu. Złe usytuowanie stanowiska controllera w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa, a także negatywne postrzeganie tych specjalistów przez pozostałych pracowników, utrudnia realizowanie zadań controllerom w funkcjonujących już w jednostkach systemach. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Ewolucja controllingu w praktyce amerykańskich i europejskich przedsiębiorstw
75%
Celem artykułu jest przedstawienie rozwoju i stanu controllingu w praktyce na przykładzie przeprowadzonych przez zagranicznych i krajowych naukowców badań empirycznych i obserwacji różnorodnych podmiotów gospodarczych w następujących krajach: USA, Niemcy, Francja, Austria, Szwajcaria oraz Polska. Wyniki dokonanych pomiarów pozwalają określić, w jakim zakresie controlling był stosowany przez przedsiębiorstwa oraz jak był przez nie postrzegany. (fragment tekstu)
W celu zbadania przesłanek i problemów wprowadzania koncepcji controllingowej w małych i średnich przedsiębiorstwach (msp) w Polsce, przeprowadzono badania pilotażowe za pomocą ankiet. Zostały one rozprowadzone do msp głównie za pośrednictwem studentów studiów zaocznych i wieczorowych tam pracujących. Na podstawie uzyskanych wyników, starano się potwierdzić potrzebę i zakres funkcjonalny stosowania controllingowej koncepcji zarządzania w msp nie analizując szczególnych i szczegółowych aspektów controllingu dla różnych typów przedsiębiorstw tej klasy. (fragment wstępu)
Implementacja rozwiązań controllingowych oraz ich wzajemne powiązanie w celu stworzenia spójnego systemu w przedsiębiorstwie jest procesem niezwykle żmudnym, wymagającym nakładu wielu sił i środków. Podstawową trudnością, z jaką stykają się zespoły wdrożeniowe, jest kompleksowość działań, jakie należy podjąć, by w sposób skuteczny opleść siecią controllingową wszystkie obszary przedsiębiorstwa. W ramach niniejszego opracowania w syntetyczny sposób zaprezentowana została problematyka wymagań w zakresie przekształcenia systemu planistyczno-kontrolnego przedsiębiorstwa, budowy specyficznego, wewnętrznego systemu informacyjno-sprawozdawczego, przebudowy systemu motywacyjnego oraz modyfikacji zachowań, systemów wartości i świadomości pracowników, a zatem kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Rosnąca konkurencja rynkowa zmusiła banki do przebudowy systemów informacji wewnętrznej i trybu podejmowania decyzji. Z przeprowadzonych badań wynika, że część z nich wybrała w tym celu controlling, system dość powszechnie stosowany już w innych sektorach. Praktyka pokazuje, że mimo wielu dylematów dotyczących możliwości stosowania controllingu w banku, wdrożenia tego systemu są w bankach prowadzone. Jednak controlling w bankach zaczęto stosować później niż w innych sektorach, stąd w trakcie wdrożeń wykorzystywane są doświadczenia i różnorodne rozwiązania z sektora przedsiębiorstw przemysłowych. (fragment tekstu)
13
75%
"Konkurencja globalna zmusza naczelne kierownictwo do zmiany sposobu myślenia i metody prowadzenia przedsiębiorstwa. Polityka, która była trafna wtedy, gdy firma prowadziła indywidualną działalność w wielu krajach, teraz może być nieskuteczna. Najpotężniejsze posunięcia to takie, które poprawiają ogólnoświatową pozycję kosztową firmy albo umożliwiają jej zróżnicowanie się i osłabienie kluczowych światowych konkurentów". (fragment tekstu)
Przedsiębiorstwa krajowe coraz częściej deklarują stosowanie controllingu, lub gotowość wdrożenia tej koncepcji zarządzania. Analizując przypadki aplikacji controllingu w przedsiębiorstwach krajowych można odnieść wrażenie, że mimo istotnych różnic pomiędzy podmiotami, wprowadzany controlling, w swej warstwie merytorycznej, jest w dużym stopniu rozwiązaniem uniwersalnym. Pomimo tego, skuteczność i efektywność jego działania jest w oczywisty sposób różna w każdym przedsiębiorstwie, a są również takie jednostki, które w oparciu o własne doświadczenia, jednoznacznie negują jego przydatność. Nasuwają się zatem dwa zasadnicze pytania: o zasadność i opłacalność wdrażania controllingu w konkretnym przedsiębiorstwie oraz o skuteczność i efektywność jego funkcjonowania w jednostkach, które już stosują tą koncepcję. (fragment tekstu)
Jednym z głównych determinantów rozwoju informatycznego przedsiębiorstwa jest wymóg ciągłego dostępu do informacji dla potrzeb zarządzania. Właściwie zaprojektowany i funkcjonujący system informacyjny jest podstawą efektywnego funkcjonowania controllingu, który stał się jednym z ważniejszych instrumentów w tworzeniu przewagi konkurencyjnej. Potrzeba wzrostu efektywności przedsiębiorstw wymusza na controllerach uwzględnianie coraz większej ilości danych generowanych przez poszczególne komórki przedsiębiorstwa oraz dynamicznie zmieniające się otoczenie. Skuteczność controllingu, jako systemu wspomagającego w procesie strategicznego i operacyjnego zarządzania przedsiębiorstwem, jest zdeterminowana posiadanymi zasobami informacyjnymi, sprawnością ich przetwarzania oraz przepływem informacji między poszczególnymi jednostkami organizacyjnymi przedsiębiorstwa. Z tych powodów niezbędne jest stosowanie systemów informatycznych wspomagających controlling w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie przedstawia controlling jako innowacyjny instrument używany do optymalizacji systemu kontrolno-decyzyjnego w przedsiębiorstwach. W pierwszym podrozdziale autor przedstawił zarys historyczny występujących przemian controllingu. Drugi rozdział poświęcony jest przedstawieniu ogólnego opisu podejść merytorycznych do definiowania controllingu. Trzeci i czwarty podrozdział przedstawia funkcje, jakie charakteryzują niniejszy proces oraz jego rodzaje. Piąty podrozdział jest przytoczeniem wybranych praktycznych przykładów wdrożenia instrumentu, jakim jest controlling. Praca podsumowana jest krótkim zakończeniem.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono praktyczne aspekty systemu controlingu na przykładzie przedsiębiorstwa X. Autor koncentruje się głównie na określeniu zadań głównego controllera i wytyczeniu celów controllingu oraz przedstawia sposoby raportowania wewnętrznego w systemie motywacyjnym przedsiębiorstwa.
18
Content available remote Rozwój systemu controllingu w POL-EKO-APARATURA SP.J. - studium przypadku
75%
Przedsiębiorstwo POL EKO APARATURA SP.J. w 1990 r. rozpoczęło swoją działalność od sprzedaży kilku produktów. Przez 25 lat swojej działalności znacznie rozszerzyło swoją ofertę oraz rozwinęło proces produkcyjny, nie zmieniając jednocześnie systemu księgowego. Szczegółowa i rzetelna ocena rentowności jest możliwa tylko wtedy, gdy za rozwojem przedsiębiorstwa podąża sposób pomiaru, wyceny, rozliczania i kalkulacji kosztów. W związku z tym podjęto decyzję o wdrożeniu działań controllingowych, których zadaniem jest zarówno poprawa organizacji pracy, jak i uzyskanie wiarygodnych informacji na temat kosztów i rentowności. Konieczne było zarówno wprowadzenie zmian w strukturze organizacyjnej oraz polityce magazynowej, jak i w planie kont. Opracowany także został wielostopniowy i wieloblokowy rachunek kosztów zmiennych. Celem artykułu jest przedstawienie zadań controllingu na tle wcześniejszych rozwiązań.(abstrakt autora)
Wśród narzędzi wspierających zarządzanie wymienia się controlling. Koncepcja controllingu zawdzięcza swe duże znaczenie oraz popularność w zastosowaniach praktycznych nie tylko samemu dostarczaniu informacji (czym z powodzeniem może zajmować się księgowość), ale przede wszystkim systemowości proponowanych rozwiązań oraz filtrowania informacji wraz z przyjmowaniem zarządczego punktu widzenia.Przedmiotem niniejszego opracowania jest wskazanie problemów wynikających z praktycznego wykorzystania koncepcji controllingu w rodzimych rozwiązaniach gospodarczych. Dokonano tego analizując procedury wdrożeniowe systemu controllingowego w przedsiębiorstwie FON S.A. w Radomsku (reprezentant przemysłu maszynowego. (fragment tekstu)
Przedstawiona problematyka funkcjonowania controllingu w przedsiębiorstwie przemysłu cementowego uzasadnia do stwierdzenia, iż controlling jest zdecentralizowanym systemem informacyjnym, który wykorzystuje w szerokim zakresie rachunkowość zarządczą dla celów planowania i kontroli przedsiębiorstwa.Poprzez bieżącą kontrolę i porównywanie zaplanowanych celów z faktycznie osiągniętymi wynikami można na czas wykryć wszelkie uchybienia występujące w przedsiębiorstwie. Dyrekcja przedsiębiorstwa i kadra kierownicza mogą wtedy stosunkowo szybko podjąć środki zaradcze.Podstawowymi zadaniami stojącymi przed controllerem jest przekonanie kadry kierowniczej i pracowników o korzyściach wdrożenia controllingu, wprowadzenie rachunku kosztów bezpośrednich, doprowadzenie do zmiany struktury organizacyjnej, decentralizacji zarządzania oraz utworzenie centrów zysku. Realizacja wymienionych zadań pozwoli zarządowi przedsiębiorstwa na sprawne podejmowanie właściwych decyzji, pracownikom na efektywną pracę a przedsiębiorstwu na efektywny rozwój. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.