Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Import prices
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest zbadanie wpływu cen importu (ceny produktów kupowanych za granicą wyrażone w walucie krajowej) na mierniki cen krajowych - indeks cen dóbr i usług konsumpcyjnych (CPI ogółem) oraz indeks cen produkcji sprzedanej przemysłu na rynku krajowym (PPI krajowe). (fragment tekstu)
Artykuł zajmuje się tematyką importu produktów uznanych za wrażliwe. Mechanizm ochronny w postaci klauzuli SSG stwarza możliwość stosowania dodatkowych ceł w imporcie, chroniąc przed nadmiernym lub zbyt tanim wywozem produktów. Kraje Unii Europejskiej nie mogą samodzielnie podejmować decyzji o zastosowaniu SSG, decyzje te podejmowane są przez Komisję Europejską. Dla Polski oznacza to zmniejszenie możliwości ochrony przed nadmiernym lub zbyt tanim importem produktów rolno-spożywczych. Mimo to, dodatnie saldo handlu zagranicznego tym typem produktów w Polsce systematycznie rośnie.
Zjawisko przenoszenia zmian cen importowych na inflację (import price pass-through to inflation) odnosi się zazwyczaj do całkowitej zmiany cen konsumpcyjnych w kraju generowanej przez przejściowe lub stałe zmiany cen dóbr importowanych. Stopień oraz okres przenoszenia zmian cen importowych na inflację jest szczególnie istotny z punktu widzenia banku centralnego, w przypadku prognozowania inflacji oraz ustalania założeń polityki pieniężnej w reakcji na pojawiające się szoki inflacyjne. Celem niniejszego artykułu jest analiza stopnia przenoszenia zmian cen towarów importowanych na inflację w strefie euro. W artykule wykorzystano studia literaturowe z zakresu makroekonomii i finansów międzynarodowych oraz metody ekonometryczne (modele wektorowej autoregresji - Vector Autoregression Model). Wszystkie dane statystyczne wykorzystane w artykule mają częstotliwość miesięczną, obejmują okres od stycznia 2005 r. do marca 2012 r. i pochodzą z bazy danych Eurostatu. (fragment tekstu)
Celem pracy była identyfikacja sezonowych wahań cen skupu jabłek przeznaczonych do konsumpcji bezpośredniej, przetwórstwa, na eksport, a także importowanych. Polska jest czwartym producentem i drugim eksporterem jabłek na świecie. Produkcja tych owoców cechuje się sezonowością, co prowadzi do występowania znacznej zmienności cen w ciągu roku. Dekompozycja szeregu czasowego wykazała, że wahania sezonowe cen w badanym okresie (2004-2013) zwiększyły się. Mogło to wynikać z działań dostosowawczych uczestników rynku do aktualnych potrzeb popytowych. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza zjawiska przenoszenia zmian kursu walutowego na ceny importu i inflację w Polsce w latach 2000-2012. W badaniu wykorzystano model VEC, a oszacowania wartości współczynników przeniesienia otrzymano za pomocą uogólnionej funkcji odpowiedzi na impuls. Efekt przeniesienia zmian kursu na ceny importu okazał się kompletny, co oznacza, że spełnione jest prawo jednej ceny. Wartość współczynnika przeniesienia zmian kursu na inflację CPI wyniosła 0,02 po dwóch miesiącach i 0,002 po dwóch latach. Otrzymane wyniki świadczą o tym, że producenci krajowi ustalają ceny swoich produktów na polskim rynku według strategii pricing to market, a producenci zagraniczni - według strategii producer currency pricing. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja łańcucha dystrybucji (ang. distribution chain) jest prostą konstrukcją myślową opisującą związek między kursem walutowym a cenami krajowymi. Pierwszym ogniwem łańcucha jest kurs walutowy. Zmiany kursu walutowego oddziaływują na następne ogniwo łańcucha - ceny dóbr importowanych. Ceny importu wpływają na poziom cen producenta, stanowiący kolejne ogniwo łańcucha. Ostatnim elementem łańcucha są ceny towarów i usług konsumpcyjnych (ceny konsumenta).
...w książce zawarte są bardzo cenne, oparte na wnikliwej analizie teoretycznej, szczegółowe wyniki dogłębnych, własnych badań empirycznych. (fragment tekstu)
Długookresowe kierunki zmian cen w handlu międzynarodowym można traktować jako swoisty syntetyczny wskaźnik obrazujący przejawianie się prawidłowości rozwojowych gospodarki światowej. Zmiany cen odzwierciedlają bowiem długookresowe przemiany kształtowania się relacji kosztów jednostkowych dóbr uczestniczących w wymianie międzynarodowej. Tym samym ukazują one skutki oddziaływania postępu naukowo-technicznego na poziom i kierunki zmian kosztów jednostkowych, uwidaczniające się silniej w niektórych dziedzinach a słabiej w innych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.