Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Import structure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem prowadzonych badań było wyodrębnienie faz rozwoju struktur handlu zagranicznego wybranych państw świata. Badaniem objęto towarowe struktury handlu zagranicznego, będące istotnymi wskaźnikami znaczenia poszczególnych państw w gospodarce światowej. Przez towarową strukturę eksportu (importu) rozumie się wielkość i udział poszczególnych grup towarów w eksporcie (imporcie) badanego państwa.Problemem badawczym jest analiza porównawcza towarowych struktur eksportu i importu wybranych państw świata w układzie czasowym. Jako całości są traktowane gospodarki narodowe wybranych państw. Zakres badań został ustalony przez wyszczególnienie przestrzennego, typologicznego i rodzajowo-czasowego aspektu struktury. (fragment tekstu)
Problemem naszej gospodarki nie jest zbyt duży import, lecz jego struktura - uważa prof. Józef Misala z Rządowego Centrum Studiów Strategicznych. Struktura ta pokazuje, że Polska stała się montownią krajów bardziej zaawansowanych w rozwoju, a import wspierający modernizację gospodarki jest niewystarczający.
Blok importu w typowym modelu INFORUM zawiera równania opisujące udział importu w popycie całkowitym. Podobne rozwiązanie przyjęto dla polskiego modelu IMPEC. W opracowaniu przedstawiono wyniki oszacowań takich właśnie równań zbudowanych w dwóch wariantach. Pierwszy z nich polegał na zastosowaniu trendu logistycznego i oszacowaniu krzywych, ukazujących transformację (wzrost otwartości) polskiej gospodarki w latach 1985-2001. Wariant ten, pokazujący tempo przemian charakterystyczne dla poszczególnych analizowanych grup towarów, może być w prosty sposób wykorzystany do projekcji udziałów importu w popycie całkowitym, co pokazano. Drugi wariant, to równania przyczynowo-skutkowe, uzależniające badane udziały od relacji cen importu do cen krajowych. Drugą zmienną objaśniającą w równaniach jest poziom lub przyrost popytu, a w niektórych przypadkach zmienna czasowa o specjalnie dobranej postaci. Takie równania pozwalają na symulację zmian relacji cenowych (łącznie ze zmianami kursu walutowego) i stanowią alternatywę dla równań trendu w przypadku bardziej złożonych analiz symulacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje wartość, dynamikę, kierunki i strukturę eksportu i importu Polski w celu określenia zakresu i siły wpływu globalnego kryzysu na polski handel zagraniczny. Podczas kryzysu istotnie zmniejszył się deficyt handlowy Polski, a ujawniły się słabości w strukturze handlu zagranicznego, takie jak intensywna koncentracja geograficzna, niekorzystne wzorce przewagi komparatywnej czy niski poziom innowacji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza poziomu penetracji importowej rynku nowych państw członkowskich UE, tzn. państw przyjętych do UE w latach 2004-2013. Do obliczeń wykorzystano dane z bazy OECD-WTO TiVA. Analiza objęła lata 1995-2011. Uzyskane wyniki pokazują, że w latach 1995-2008 wskaźnik penetracji importowej rynku (IPR) UE-13 wzrósł z 18,6% do 25%, po czym spadł do 23,5%. W 1995 r. import zaspokajał w największym stopniu popyt na towary na Cyprze, Malcie, w Słowenii i Estonii. W 2011 r. takimi krajami były: Cypr, Słowenia i Łotwa. W 1995 r. najwyższe wartości zaobserwowano w przypadku maszyn i urządzeń oraz sprzętu transportowego, a w 2011 r. w odniesieniu do: tekstyliów, odzieży i obuwia, chemikaliów oraz maszyn (poza elektrycznymi i optycznymi).(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęta zostanie próba rozstrzygnięcia kontrowersji wokół motywów inwestowania w Polsce oraz weryfikacja hipotezy głoszącej, iż bezpośrednie inwestycje zagraniczne mają istotny wpływ na polski handel zagraniczny. Zbadana zostanie zależność między wartością napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski w latach 1993-2001 a geograficzną strukturą wymiany handlowej naszego kraju w dwóch kierunkach: eksport i import. (fragment tekstu)
W strukturze polskiego eksportu zaszły ostatnio nieco korzystniejsze zmiany. Pozytywną tendencją jest zauważalny spadek udziału importu konsumpcyjnego i wzrost zaopatrzeniowego. Niestety tendencji tej towarzyszy dalsze zmniejszanie się odsetka importu dóbr inwestycyjnych.
Rozwój handlu zagranicznego warunkuje potrzebę wyszukania metod umożliwiających wzrost jego efektywności. Niezmiernie ważną sprawą jest także znalezienie korzystnych rynków zbytu dla produkcji przemysłowej. Drogą do lego jest wypracowanie odpowiednich założeń rozwojowych. Problem ten w dalszym ciągu nie stracił na aktualności. Wiąże się to z opracowaniem programów przekształceń w strukturach gospodarki dostosowywanych do stale zmieniających się warunków otoczenia. W założeniach koncepcji takich zmian powinno się również znaleźć miejsce dla rozwoju selektywnego. W związku z tym, że konieczność przemian w handlu zagranicznym jest jednym z głównych warunków zakładających powodzenie takiego przedsięwzięcia, wprowadzenie takich zmian to wyjście na drogę stałego, pozbawionego zahamowań rozwoju. Celem opracowania jest przedstawienie tego ciekawego ale, jak się wydaje. mało poznanego obszaru oraz próba oceny stopnia jego wpływu na zjawiska zachodzące w handlu zagranicznym. (fragment tekstu)
Jednym z najważniejszych skutków procesu transformacji gospodarczej krajów Europy Środkowej i Wschodniej (EŚW) są przekształcenia struktury geograficznej i towarowej ich obrotów handlowych. Chęć zacieśnienia więzi handlowych i gospodarczych z krajami Wspólnoty Europejskiej doprowadziła do zawarcia w grudniu 1991 r. przez państwa Grupy Wyszehradzkiej (a w następnych latach przez kolejne kraje EŚW) umów o stowarzyszeniu z WE, przewidujących stopniowe znoszenie wszelkich barier i zbudowanie do końca 2001 r. strefy wolnego handlu w zakresie towarów przemysłowych. Podobne założenia przyświecały też decyzji o podpisaniu Środkowo-Europejskiej Umowy o Wolnym Handlu (CEFTA) w grudniu 1992 r. Od 1 maja 2004 r. - jak wiadomo - większość krajów CEFTA jest pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej i handel między nimi został w pełni zliberalizowany. Wydaje się, że procesy liberalizacji i przekształceń w strukturze towarowej handlu poszczególnych krajów CEFTA w ramach ugrupowania i z państwami UE wzajemnie się uzupełniały i wspomagały. W artykule podjęto próbę analizy tego zjawiska na przykładzie czterech krajów: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Są to państwa założycielskie CEFTA o największym potencjale gospodarczym i najsilniej rozbudowanych powiązaniach handlowych z krajami UE. (fragment tekstu)
W trakcie wielostronnych negocjacji handlowych prowadzonych pod egidą Światowej Organizacji Handlu (WTO), w ramach tzw. rundy rozwoju (Doha Development Agenda - DDA), kraje rozwijające się, zwłaszcza te o najniższym o poziomie dochodu narodowego, podnosiły kwestię negatywnego wpływu liberalizacji handlu na wymianę realizowaną na warunkach preferencji handlowych, z których korzystają liczne kraje rozwijające się. Te inicjatywy krajów rozwijających się doprowadziły do sporządzenia szeregu analiz w różnych organizacjach i instytucjach międzynarodowych. Sprawą zajęła się również Komisja Europejska, która przedstawiła odpowiedni raport Parlamentowi Europejskiemu w maju 2006 r. (fragment tekstu)
Jedną z najbardziej istotnych, z zarazem niekorzystnych cech wymiany towarowej z zagranicą jest wysoki deficyt, odnotowany zarówno w ujęciu geograficznym, jak i towarowym. Co prawda od 1999 r. deficyt ten systematycznie maleje, mimo to jego poziom jest nadal wysoki. Nasze doświadczenia lat 1998-2001 wskazują, iż najgłębsze rezerwy redukcji deficytu wymiany tkwią w handlu wyrobami elektromaszynowymi oraz we współpracy z Unią Europejską.
Analiza handlu zagranicznego na poziomie województw różni się oczywiście od analizy prowadzonej na poziomie kraju, chociażby z tego względu, że regiony nie prowadzą klasycznie pojmowanej polityki handlowej, w której wykorzystywane są takie instrumenty jak cła, subwencje, narzędzia poza- i parataryfowe, dobrowolne ograniczenia eksportu czy inne. Jednak rola tych narzędzi w praktyce jest i tak stosunkowo mała, szczególnie w przypadku kraju takiego jak Polska, który w stosunkach handlowych z najważniejszym partnerem - Unią Europejską - korzystał praktycznie z całkowicie wolnego handlu artykułami przemysłowymi już w okresie przedczłonkowskim. W zakresie wymiany artykułów rolnych dopiero członkostwo w UE przyniosło postęp w drodze do pełnej liberalizacji. Analiza handlu zagranicznego na poziomie województw wiąże się ponadto z określonymi uwarunkowaniami, jeśli chodzi o dane statystyczne. Po pierwsze, zaszeregowanie strumieni eksportu i importu do konkretnego regionu odbywa się według kryterium "lokalizacji" przedsiębiorstwa. Oznacza to, że na przykład do Pomorskiego przypisane mogą być obroty firm pośredniczących w handlu zagranicznym, czyli eksportujących towary, które zostały wyprodukowane w innych województwach. Pamiętać należy jednak, że o konkurencyjności lub zdolności do konkurowania regionu decyduje nie tylko zdolność do produkowania, lecz również do sprzedaży, czyli m.in. eksportu. Po drugie, w statystykach handlowych nie zawsze możliwe jest zaklasyfikowanie strumieni handlu do konkretnego województwa - obok 16 województw pojawia się kategoria "województwo nieznane". Z tego względu np. suma wartości eksportu lub importu 16 województw nie jest równa wartości eksportu Polski. Nie jest to jednak poważna różnica, ponieważ np. w 2003 r. eksport "nieznanego województwa" stanowił 0,17% eksportu Polski. Po trzecie, w handlu zagranicznym Polski istotna część obrotów "wypracowywana" jest przez przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym. Firmy te bardzo często rozliczają transakcje handlowe według tzw. cen transferowych, co może zniekształcać obraz faktycznych obrotów regionu (ma to tym bardziej zniekształcający wpływ na strumienie handlu, im większa część strumieni wymiany województwa jest rezultatem powiązań kooperacyjnych w ramach korporacji ponadnarodowych). Po czwarte, pamiętać należy także o handlu w tzw. szarej strefie, co może zniekształcać faktyczną wartość obrotów handlowych w regionach przygranicznych. (fragment tekstu)
Szwajcaria należy do najbardziej rozwiniętych gospodarczo i najzamożniejszych krajów świata. Artykuł opisuje obecne problemy gospodarki szwajcarskiej, strukturę handlu zagranicznego kraju, politykę gospodarczą oraz współpracę z Polską w zakresie inwestycji, nauki, itp.
SSG (Specjal Safeguard) to specjalna klauzula ochronna zapewniająca minimalny poziom rynku UE w przypadku dużych spadków cen na rynkach światowych lub dużego wzrostu importu. W kontekście tej klauzuli omówiono sytuację polskiego importu produktów rolnych i spożywczych w latach 2001-2009.
Już od kilku lat import do Rosji rośnie szybciej niż eksport z tego kraju, i to mimo wysokich cen ropy, podstawowego artykułu w handlu tego kraju z zagranicą. Wpływa na to zarówno wzrost popytu konsumpcyjnego, jak i inwestycyjnego. W minionym półroczu najbardziej zwiększył się import maszyn i urządzeń.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.