Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Imports of services
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie na podstawie dostępnych, najbardziej aktualnych danych statystycznych, zamieszczonych w publikacjach OECD i Eurostatu, wielkosci i struktury handlu usługami Polski z krajami Unii Europejskiej w okresie przedakcesyjnym oraz dokonanie na tej podstawie analizy stopnia konkurencyjności Polski w obszarze handlu usługami z krajami członkowskimi UE w okresie poprzedzającym akcesję Polski. W artykule przedstawiam wielkość i strukturę eksportu i importu usług między Polską a Unią Europejską jako całością oraz między Polską a poszczególnymi krajami członkowskimi UE, identyfikuję sektory usługowe, w których Polska posiada przewagę komparatywną, oraz te, gdzie takiej przewagi nie ma, a także te rodzaje usług, w których świadczeniu specjalizują się kraje członkowskie i tym samym konkurują z Polską. W artykule uwzględniony jest również fenomen handlu wewnątrz gałęziowego jako alternatywna dla handlu międzygałęziowego forma wymiany handlowej, która w szczególny sposób dotyczy obrotu usługowego.(fragment tekstu)
Nadchodzi ogromna zmiana w ekonomii światowej. Wschodzące rynki będą zaopatrywać siebie wzajemnie w produkty i usługi do tej pory pochodzące głównie z państw rozwiniętych. (fragment tekstu)
Artykuł omawia światowy eksport i import usług w latach 1990-1998.
Jedną z cech współczesnej gospodarki światowej jest wzrost znaczenia sektora usług w rozwoju gospodarczym poszczególnych krajów. Proces serwicyzacji jest również widoczny w Polsce, czego wyrazem jest rosnący udział sektora III w gospodarce, rozpatrywanej pod różnymi względami. W 2012 r. usługi (wraz z budownictwem) generowały 74,7% PKB, sektor dawał zatrudnienie 63% ogółu pracujących, a jego udział w całkowitych nakładach inwestycyjnych kształtował się na poziomie 65% Konsekwencją zwiększającej się roli sektora III w gospodarce jest intensyfikacja zagranicznych obrotów usługowych Polski, którą stymulują dodatkowo procesy liberalizacji przepływów usługowych w skali globalnej (na forum WTO) oraz w ramach rynku wewnętrznego UE, a także napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które w ostatnich kilkunastu latach są lokowane głównie w gałęziach usługowych polskiej gospodarki.(fragment tekstu)
5
Content available remote Zmiany struktury światowego handlu usługami w latach 1980-2006
84%
Celem artykułu jest analiza przekształceń w handlu usługami i wskazanie usług nowoczesnych, na które popyt w skali świata charakteryzuje się tendencją wzrostową. (fragment tekstu)
W lutym 2007 r. na forum Organu ds. Przeglądów Polityki Handlowej(Trade Policy Review Body - TPRB) Światowej Organizacji Handlu (WTO) odbył się ósmy przegląd polityki handlowej Wspólnot Europejskich. Podstawą tego przeglądu był raport sporządzony przez Sekretariat WTO oraz deklaracja polityczna Wspólnot Europejskich. Informacje zawarte w obydwu tych dokumentach były przedmiotem dyskusji na forum TPRB. Przebieg dyskusji w trakcie przeglądu znajduje odzwierciedlenie w podsumowaniu, które jest sporządzane przez przewodniczącego TPRB. Przeglądy polityki handlowej WE na forum TPRB dokonywane są z częstotliwością dwuletnią. Był to zatem już drugi przegląd polityki handlowej WE obejmujący nowe państwa członkowskie przyjęte do UE w 2004 r., ale pierwszy w którym uwzględniono statystyki dotyczące tych państw. Przeglądem objęto politykę handlową w dziedzinach towarów i usług, politykę handlową w przekroju sektorowym, politykę inwestycyjną, a także środki polityki handlowej. Artykuł dotyczy handlu usługami. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono badania wielkości międzynarodowych obrotów usługowych na świecie, w Unii Europejskiej i w Polsce, zaprezentowano zmiany w strukturze gałęziowej międzynarodowej wymiany usług oraz głównych eksporterów i importerów usług. Badania objęły lata 2004-2011, co pozwoliło na analizę opisywanych zjawisk zarówno przed kryzysem gospodarczym, jak i czasie jego trwania. W większości przypadków zaobserwowano większe obroty w roku 2011 niż w początkowym roku kryzysu (2008) - zarówno w eksporcie, jak i w imporcie, co może świadczyć o odwracaniu się negatywnego trendu dotyczącego międzynarodowych obrotów usługowych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie wartości obrotów oraz udziałów państw mających istotne znaczenie w światowym handlu usługami oraz zidentyfikowanie tendencji i prezentacja przeobrażeń w międzynarodowej wymianie głównych branż usługowych w latach 1988-2008. Analizę przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z opracowań UNCTAD oraz literatury przedmiotu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza przemian zachodzących w strukturze współczesnego międzynarodowego obrotu usługami w ujęciu geograficznym oraz rzeczowym wraz z ukazaniem perspektywy rozwoju ryku usług. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie problemów interpretacyjnych związanych z zasadami przeliczania na złote kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania, w przypadku gdy kwoty te są określone w walucie obcej, m.in. analizie poddany został termin "podatnik" użyty w art. 31a uptu. W artykule przedstawiono również - zwłaszcza w kontekście projektowanych zmian do tej ustawy - wątpliwości prawne związane ze stanowiskiem Ministra Finansów wyrażanym w indywidualnych interpretacjach podatkowych dotyczących tej tematyki, wskazując na niezgodność polskich przepisów z przepisami Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Czy Polska, posiadająca wykształconą kadrę fachowców oraz korzystne położenie geograficzne może stać się europejskim centrum offshoringu? Okazuje się, że tak. Pod względem atrakcyjności zajmujemy piąte miejsce w świecie pomiędzy Singapurem a Kanadą. Oznacza to, iż w ciągu najbliższych trzech lat staniemy się jednym z najważniejszych europejskich centrów usług w sektorze BPO - Business Process Offshoring. Zjawisko offshoringu otwiera nowe możliwości przed krajami rozwijającymi się, choć znaczące korzyści odnoszą przede wszystkim państwa, które są importerami tego typu usług.
12
67%
W artykule przedstawiona została dynamika wskaźników struktury usług zewnętrznych przedsiębiorców z Ukrainy w latach 2010-2013. Modele trendu liniowe i paraboliczne zostały zbudowane w celu określenia tendencji w eksporcie i imporcie usług, które miały więcej niż 5% udziału w strukturze eksportu lub importu usług Ukrainy w 2013 r. (abstrakt oryginalny)
Po długich i burzliwych negocjacjach 12 grudnia 2006 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły dyrektywę usługową. Jej zasadniczym celem jest "osiągnięcie postępu w tworzeniu prawdziwie jednolitego rynku usług". Dokument został przez polityków europejskich uznany za podstawowe narzędzie w realizacji zaktualizowanej strategii lizbońskiej wzrostu gospodarczego i wzrostu zatrudnienia. Dyrektywa usługowa będąca efektem kompromisu między zwolennikami pełnej liberalizacji rynku usług i politykami o bardziej konserwatywnych poglądach obawiającymi się "dumpingu społecznego", stanowi istotny postęp na drodze do osiągnięcia swobody trans-granicznego świadczenia usług oraz swobody zakładania przedsiębiorstw usługowych w dowolnym państwie członkowskim UE. (fragment tekstu)
Udział w wymianie zagranicznej jest istotną dla gospodarki narodowej dziedziną działalności spółek z kapitałem zagranicznym. Jako eksporterzy i importerzy wpływają one na obroty i saldo bilansu płatniczego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.