Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 581

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Indebtedness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Celem artykułu jest ocena stopnia zrównoważenia finansów największych miast w Polsce. Analizy wykonano dla siedmiu miast z największą liczbą mieszkańców (wg stanu na 2016 r.). Do badań wykorzystano testowanie długoterminowego ograniczenia budżetowego w kontekście schematu Ponziego (no-Ponzi condition). W pierwszej fazie badania wykorzystano dane historyczne z okresu 2007-2015. Następnie przeprowadzono takie same obliczenia oparte na danych zawartych w wieloletnich prognozach finansowych (WPF) tych miast. Wyniki badań przeprowadzonych z wykorzystaniem danych ex post wskazują, że wszystkie miasta były dalekie od zrównoważenia swoich finansów publicznych. Wyniki oszacowań przeprowadzonych na danych ex ante są o wiele bardziej optymistyczne. Z jednej strony podważa to wiarygodność WPF jako instrumentu zarządzania finansami samorządowymi, z drugiej - wskazuje, że badane miasta są w stanie generować nadwyżki pierwotne, lecz w praktyce okazują się one niewystarczające do pokrycia istniejących zobowiązań publicznych.(abstrakt oryginalny)
Polityka oszczędnościowa jest w Niemczech nadal bardzo popularna, chociaż analizy i porównania wykazują, że może mieć trwały, negatywny wpływ na wzrost gospodarczy i poziom inwestycji. Cel - wyjaśnienie pojęcia ostrego oszczędzania, analiza wpływu wdrożenia polityki oszczędnościowej w Niemczech na tle innych krajów, analiza obecnego stanu wdrożenia polityki oszczędnościowej w Niemczech. Metodologia - Podstawą badania jest analiza porównawcza wybranych badań i analiz wpływu polityki ostrego oszczędzania na wzrost gospodarczy oraz obliczeniach własnych korelacji zachodzącej pomiędzy wzrostem gospodarczym a zadłużeniem. Wynik - Wyniki analiz są ambiwalentne. Istnieje wielu zwolenników i przeciwników polityki ostrego oszczędzania. Dotychczasowe analizy, poparte interpretacją danych makroekonomicznych i finansowych, potwierdzają zarówno pozytywne, jak i negytywne skutki polityki ostrego oszczędzania. Oryginalność/wartość - Wartość tekstu polega na zestawieniu wybranych analiz oraz analizie rezultatów polityki ostrego oszczędzania w Niemczech.(abstrakt autora)
Celami niniejszego opracowania są prezentacja ewolucji zadłużenia miast na prawach powiatu, próba określenia przesłanek zróżnicowania ciężaru zadłużenia miast na prawach powiatów oraz klasyfikacja tych miast z wykorzystaniem kryterium ciężaru zadłużenia. W niniejszym opracowaniu zdecydowano się poddać analizie miasta na prawach powiatów, które posiadały ten status w całym analizowanym okresie 1999-2003, z wyłączeniem Wałbrzycha oraz Warszawy. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie wybranych aspektów związanych z bezpieczeństwem finansów samorządowych, w tym wynikających z próby zreformowania "sztywnych" wskaźników zadłużenia JST(fragment tekstu)
Celem badań było określenie konsekwencji wdrożenia nowych uregulowań prawnych dotyczących zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego. Przeprowadzono analizę dokumentacyjną aktów prawnych - ustawy o finansach publicznych1 oraz projektu ustawy o finansach publicznych2. Na podstawie danych zagregowanych Ministerstwa Finansów za lata 2005-2008 dokonano analizy porównawczej poziomu zadłużenia i możliwości spłaty zadłużenia przez samorządy różnych szczebli(fragment tekstu)
The aim of the paper is to present the scale and dynamics of indebtedness related to incomes of all 17 counties in Silesian Voivodeship. On the basis of concentration ratio proposed by K. Kukuła, the authors assess changes in incomes' and indebtedness' distribution. The period taken into consideration during the analysis spanned from 2004 to 2007. The authors indicated the usefulness of the concentration ratio for the assessment of indebtedness' stability.(original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie zróżnicowania zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego w latach 2008-2015. Analiza uwzględnia podział na rodzaje jednostek (gminy, powiaty, województwa), przy czym w przypadku gmin za zasadne uznano wyodrębnienie miast na prawach powiatu - jednostek dominujących w całkowitej strukturze zadłużenia samorządowego. Najwięcej miejsca poświęcono zadłużeniu jednostek samorządu terytorialnego w ujęciu regionalnym, w którym dostrzec można wiele ciekawych zależności. Artykuł rozpoczyna przedstawienie zadłużenia samorządowego na tle zadłużenia całego sektora finansów publicznych, kończy zaś analiza zadłużenia w roku 2015, której część odnosi się do obowiązujących od 2014 r. wymogów związanych z koniecznością spełniania tzw. indywidualnego wskaźnika zadłużenia. (abstrakt oryginalny)
8
80%
Przedmiot i cel pracy: Celem pracy jest ukazanie opinii rolników na temat przyczyn i skutków ich zadłużenia. Materiały i metody: Badanie zostało oparte na danych pierwotnych zebranych (za pomocą badań terenowych) wśród 600 rolników. Przy doborze rolników lub respondentów zastosowano technikę doboru proporcjonalnego. Do analizy danych wykorzystano technikę (metodę) procentową. Dane zostały zebrane w pierwszym kwartale 2021 roku. Wyniki: Stwierdzono, że 95,67% rolników (z 600) podało niską opłacalność produkcji rolnej jako główną przyczynę ich zadłużenia, następnie nieurodzaj (89,00%), wysokie koszty środków pro- dukcji (85,00%), wysokie stopy procentowe (61,17%) i małe gospodarstwa rolne (58,83%). Po- nadto konsekwencje, na które wskazywali rolnicy korzystający z pożyczek to pogorszenie statusu społecznego (67,83%) i stres psychologiczny (57,67%). Pozytywne zmiany, jakich doświadczyli rolnicy po spłacie kredytu, nie wpłynęły na ich życie tak bardzo jak negatywne doświadczenia związane z wzięciem pożyczki i ogólną sytuacją spowodowaną przez zadłużenie. Wnioski: Głównymi przyczynami zadłużenia rolników były nieurodzaj oraz wysokie koszty środ- ków produkcji w porównaniu z ceną ich produktów. Z powodu zadłużenia ich status ekonomiczny i społeczny uległ pogorszeniu, a rolnicy doświadczali poczucia braku bezpieczeństwa.(abstrakt oryginalny)
Contagion is a form of international crisis propagation. The aim of the article is to prove existence and present basic characteristics of stable paths of contagion, which could be referred to as historical susceptibility to contagion (HSC). The main hypothesis is that such patterns exist and they depend on bilateral trade and financial linkages. The occurrence of the HSC will be tested with correlation analysis of the GDP dynamics in tranquil periods and during crisis. Then the HSC matrix will be compared with data about bilateral trade flows and indebtedness. Second section gives a brief theoretical background on the contagion phenomenon. The third section contains a detailed methodological description of the research. The fourth section presents the HSC matrix. The following two sections refer to bilateral trade and debt relations. The last section concludes(fragment of text)
Artykuł dotyczy realizacji programu oddłużenia najbiedniejszych krajów. Bank Światowy zgodził się na rezygnację z 2 mld USD swoich należności. Jednak w ubiegłym roku kwota przekazana tym krajom przez gospodarcze potęgi okazała się znacznie niższa od początkowych ustaleń. MFW zaś dla sfinansowania operacji oddłużenia ma sprzedać 10 proc. swoich rezerw złota.
Niniejszy artykuł ma na celu zaprezentowanie wyników przeprowadzonych badań ankietowych, skierowanych do osób odpowiedzialnych za finanse w publicznych spółkach akcyjnych w Polsce. Badanie to miało na celu rozpoznanie, jakie są w ich opinii najważniejsze czynniki determinujące strukturę kapitału oraz skonfrontowanie uzyskanych wyników z prezentowanymi w literaturze przedmiotu teoriami struktury kapitału. Za najbardziej istotny czynnik badani uznali elastyczność finansową, co jest zgodne z teorią hierarchii źródeł finansowania, ponieważ pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na mniej korzystny kapitał zewnętrzny. W odniesieniu do teorii substytucji respondenci potwierdzili, iż duże znaczenie mają koszty trudności finansowych, a także zmienność zysków i przepływów pieniężnych.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest krytyczny przegląd rozwiązań przyjętych w celu przywrócenia stabilności strefy euro oraz propozycji rozwiązania kryzysu zadłużenia. Hipoteza opracowania jest następująca: stabilność strefy euro zostanie przywrócona wtedy, kiedy rynki finansowe na nowo uwierzą w możliwość całkowitej i terminowej spłaty zadłużenia rządów, co wymaga radykalnej zmiany zasad funkcjonowania strefy euro. (fragment tekstu)
Celem referatu jest prezentacja wyników badań, które wskazują na kierunek i siłę zależności między stopą zadłużenia a poziomem nieodsetkowej tarczy podatkowej w polskich spółkach akcyjnych. (fragment tekstu)
W opracowaniu omówiono zagadnienie zadłużenia podsektora samorządowego i jego udział w państwowym długu publicznym. Skupiono się przede wszystkim na zadłużeniu jednostek samorządu terytorialnego, prezentując teoretycznoprawne i statystyczne ujęcie tytułowych zagadnień oparte na obowiązujących przepisach prawa, poglądach wyrażonych w doktrynie oraz informacjach publikowanych przez Ministerstwo Finansów, jak również orzecznictwie regionalnych izb obrachunkowych. Podstawowym celem badawczym opracowania jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, jaki jest udział zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego w państwowym długu publicznym oraz jakie są przyczyny jego występowania i źródła pokrycia. Przeprowadzone badania, na podstawie o metod prawnoporównawczej, dogmatycznej i analitycznej, prowadzą do wniosku, że większość zadłużenia publicznego stanowi zadłużenie Skarbu Państwa, które jest ujmowany jako część zadłużenia rządowego, z kolei zadłużenie podsektora samorządowego stanowią przede wszystkim zobowiązania wynikające z deficytów tych jednostek, w tym powiązane z korzystaniem ze zwrotnych źródeł jego finansowania. Zadłużenie podsektora rządowego w ostatnim okresie istotnie wzrosło. Tymczasem jednostki samorządu terytorialnego w 2016 roku, pomimo nałożenia na nie dodatkowych zadań publicznych w związku z realizowaniem programów socjalnych, zmniejszyły swoje zadłużenie o 3,7% w porównaniu do 2015 roku(abstrakt oryginalny)
Zadłużenie jest kreowane przez wiele czynników - makro- i mikroekonomicznych. W artykule zaprezentowana została ocena zadłużenia małych i średnich przedsiębiorstw województwa zachodniopomorskiego w latach 2006-2008. Zostało ono policzone za pomocą wskaźnika ogólnego zadłużenia, oceniono rozkład danych. W wyniku badania nie stwierdzono wpływu czynników makroekonomicznych na poziom zadłużenia. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Charakterystyka zadłużenia emitentów obligacji zamiennych w ujęciu sektorowym
80%
Emisja obligacji zamiennych na akcje pozwala na finansowanie przedsiębiorstwa długiem bez konieczności wykupu obligacji, dzięki konwersji na akcje. Dodana opcja zamiany na akcje często pozwala na obniżenie oprocentowania obligacji zamiennej w porównaniu z warunkami emisji zwykłej obligacji kuponowej. Trzeba jednak zauważyć, że konstrukcja obligacji zamiennej na akcje jest dość skomplikowana. Dlatego naturalne jest pytanie o porzucenie tradycyjnych form finansowania na rzecz obligacji zamiennych. Celem artykułu jest ocena przesłanek emisji obligacji zamiennych, dokonana poprzez ogólną charakterystykę zadłużenia emitentów. Z uwagi na różnorodną działalność podmiotów, badania dokonano w porównaniu z analogicznymi wielkościami poszczególnych branż. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Zadłużenie spółek komunalnych. Wybrane problemy
80%
Jednostki samorządu terytorialnego w celu wykonywania swoich zadań tworzą różnego rodzaju jednostki organizacyjne. Jedną z ich form mogą być spółki prawa handlowego. Ich zadłużenie nie podlega wprawdzie ograniczeniom ustawowym, jednak może istotnie rzutować na sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego. Niniejsze opracowanie prezentuje wyniki badań skali zadłużenia spółek komunalnych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Celem tego opracowania jest porównanie wskaźników zadłużenia w sektorach niefinansowych w Polsce oraz próba pokazania sektorowego zróżnicowania tych wskaźników. Ponieważ badania obejmują lata 2003-2013 kolejnym celem artykułu jest zbadanie czy i w jakim stopniu światowy kryzys finansowy wpłynął na poziom i strukturę zadłużenia sektorów polskiej gospodarki oraz które sektory okazały się być najbardziej/najmniej podatne na zjawiska globalnego kryzysu finansowego. W artykule dokonano analizy i oceny wskaźników zadłużenia oraz indeksów dynamiki wskaźników zadłużenia i wskaźników ogólnej sytuacji finansowej. Odchylenie standardowe wskaźników zadłużenia wyłoniło sektory o najmniejszym i największym ryzyku finansowym.(abstrakt oryginalny)
Dorobek ustawodawczy wielu krajów może wskazywać na sensowność wprowadzenia instytucji upadłości konsumenckiej - będącej swego rodzaju ekwiwalentem procedury upadłościowej stosowanej wobec nadmiernie zadłużonych podmiotów gospodarczych. Prawo takie gwarantowałoby nadmiernie zadłużonemu "nowy start". Nadmierne zadłużenie, czyli posiadanie zobowiązań ponad obiektywne możliwości konsumenta z uwzględnieniem zgromadzonego przez niego majątku i perspektyw uzyskiwania dochodów w przyszłości, nie powinno wykluczać go ze społeczeństwa, jak dzieje się powszechnie w takich przypadkach. Zwłaszcza, gdy obiektywnie nie można mówić o konkretnej sytuacji jako patologicznej "niefrasobliwości" konsumenta, czy wręcz przejawie jego złej woli i świadomego życia na koszt innych.
Celem niniejszego artykułu była weryfikacja relacji, jakie zachodzą między zjawiskiem nadmiernego zadłużania i wykluczenia finansowego oraz bankowego. Przeprowadzona analiza obu zjawisk pozwoliła na identyfikację cech wspólnych obu zjawisk, jakimi okazały się cechy społeczno-ekonomiczne osób dotkniętych tymi problemami oraz konsekwencje prowadzące do utrudnienia pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Dodatkowo, rozpatrując związek między trudnościami w dostępie do usług bankowych, a szczególnie kredytowych, trudności w korzystaniu z produktów kredytowych oraz nadmiernym zadłużeniem się, wskazano na dwukierunkowość tych zależności.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.