Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Indeks Globalizacji KOF
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest pokazanie zmian, jakie zaszły w poziomie globalizacji de facto i de iure na świecie. Indeks globalizacji KOF, ogólnej i ekonomicznej, jest podstawą dla opisu tych zmian w latach 1990-2019 w krajach o wysokich, wyższych średnich, niższych średnich i niskich dochodach (podział według Banku Światowego). Z badań wynika, że globalizacja objęła swoim zasięgiem wszystkie kraje, chociaż jej poziom jest zróżnicowany. Poziom globalizacji zależy od poziomu bogactwa. Im wyższy dochód, tym wyższy stopień globalizacji. Poziom globalizacji ogólnej de facto jest niższy niż globalizacji de iure. W przypadku globalizacji ekonomicznej jest na odwrót. Wyjątkiem są kraje o wysokich dochodach. Kraje o średnim i niskim dochodzie bardziej zglobalizowały się w sferze regulacyjnej (de iure) niż realnej (de facto). Wzrost poziomu globalizacji odnotowano we wszystkich grupach krajów w ostatnich trzech dekadach, jednak w ostatnich latach jest już minimalny. Slowbalizacja stała się faktem.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań w niniejszym artykule jest pomiar globalizacji. Poprzedza je krótkie przedstawienie istoty globalizacji. W dalszej części zajęto się jej pomiarem w ujęciu historycznym. Omówiono główne indeksy globalizacji. Następnie przedstawiono argumenty krytyczne wobec mierzenia globalizacji oraz argumenty za jej pomiarem. W Podsumowaniu przedstawiono wnioski wynikające z przeprowadzonych badań.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań jest ukazanie zmian, jakie zaszły w poziomie globalizacji. Poprzedza je krótkie przedstawienie istoty globalizacji, jej pomiaru oraz metodologii mierzenia stopnia globalizacji według KOF. Indeks globalizacji KOF jest bowiem podstawą określenia aktualnego stopnia globalizacji poszczególnych krajów oraz zmian w jej poziomie w gospodarce światowej w latach 1990-2013. W Podsumowaniu przedstawiono wnioski wynikające z przeprowadzonych badań.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest pokazanie zmian w poziomie globalizacji krajów wysoko rozwiniętych oraz przyczyn jego zróżnicowania. Postawiono hipotezę, że w krajach tych ma miejsce proces konwergencji w sferze globalizacji. Wykorzystano następujące metody badawcze: analiza historyczna, literatury, opisowa oraz metody statystyczne. Dane statystyczne wykorzystane w artykule pochodzą z KOF Globalization Index oraz World Bank Database. Badaniami objęto 16 krajów Europy Zachodniej oraz USA, Kanadę, Japonię, Australię i Nową Zelandię. Zakres czasowy badań to lata 1990-2018. Wnioski wynikające z badań są następujące: kraje wysoko rozwinięte są najbardziej zglobalizowane. Stopień globalizacji poszczególnych krajów jest zróżnicowany, ale różnice te nie są duże. Najbardziej zglobalizowane są kraje europejskie średniej wielkości, najmniej kraje pozaeuropejskie. Indeks globalizacji de jure jest znacznie wyższy w porównaniu z indeksem de facto, zwłaszcza w krajach pozaeuropejskich. W latach 1990-2018 poziom globalizacji zwiększył się znacznie, chociaż wzrost ten był zróżnicowany. Największy wzrost miał miejsce w krajach najmniej zglobalizowanych, a najmniejszy w krajach najbardziej zglobalizowanych. W efekcie różnice między nimi znacznie się zmniejszyły. Dlatego możemy mówić o procesie konwergencji w sferze globalizacji w krajach wysoko rozwiniętych. Na różnice w poziomie globalizacji poszczególnych krajów wpływają takie czynniki, jak: obszar kraju, liczba ludności, gęstość zaludnienia, położenie geograficzne (odległość od innych krajów wysoko rozwiniętych) oraz uczestnictwo w procesie integracyjnym (kraje, które uczestniczą w nim, są zdecydowanie bardziej zglobalizowane).(abstrakt oryginalny)
This paper sets out to describe the importance of the measurement of globalization. The existing globalization indicators are presented. The main focus lies on the Index of Globalization KOF with many variables. In the paper it is examined whether these method is appropriate for the measurement of globalization influence on the Slovak pulp and paper industry through international trade with pulp and paper products in Slovakia as a share foreign trade on the GDP Slovak Republic. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie procesów globalizacyjnych, które zaszły w Polsce w latach 2000-2022, oraz określenie wpływu pandemii COVID-19 i agresji Rosji na Ukrainę na dalszy rozwój procesów globalizacyjnych w Polsce. Metodologia badawcza objęła analizę elementów wchodzących w skład indeksu globalizacji KOF, które opisują globalizację ekonomiczną, społeczną i polityczną, w latach 2000-2022. Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na następujące pytanie badawcze: jak pandemia COVID-19 oraz agresja Rosji na Ukrainę wpłynęły na procesy globalizacyjne zachodzące w Polsce? (fragment tekstu)
7
Content available remote Konsumpcja a globalizacja
63%
Współczesne podejście do globalizacji wyraźnie wskazuje na zmianę w wagach czynników produkcji. Obserwuje się rosnące znaczenie aktywności gospodarczej człowieka umiejscowionej w konkretnej przestrzeni ekonomicznej. W oparciu o powyższe przesłanki wysuwa się hipotezę, iż konsumpcja stymuluje proces poszerzania i pogłębiania współzależności między gospodarkami. Zatem zasadniczym celem opracowania jest zbadanie zależności między konsumpcją i globalizacją. W szczególności chodzi o wskazanie znaczenia efektów pośrednich konsumpcji dla postępujących procesów poszerzania i pogłębiania współzależności między krajami. Proponowane rozważania koncentrują się zatem na badaniu wpływu konsumpcji na proces globalizacji. Przyjęty kierunek badań nie jest oznaką niedostrzegania istoty odwrotnej relacji, to znaczy wpływu globalizacji na konsumpcję. Jednakże z uwagi na zasadniczy cel rozważań stanowi marginalny obszar analiz. (fragment tekstu)
8
Content available remote Wielowymiarowa analiza porównawcza korupcji w Europie w latach 2001-2011
51%
Artykuł prezentuje wyniki wielowymiarowej analizy porównawczej przeprowadzonej na 29 krajach europejskich. Ma ona na celu pogrupować owe państwa z uwzględnieniem takich cech jak poziom wskaźnika postrzegania korupcji, czas potrzebny do rozpoczęcia biznesu, skala płaconych podatków, wielkość napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, poziom indeksu globalizacji KOF, wielkość PKB per capita oraz poziom indeksu rozwoju ludzkiego. W niniejszej pracy posłużono się także analizą szeregów czasowych wskazanych wyżej wskaźników w okresie 2001-2011. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.