Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Indeksy ubóstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Z przedstawionych obliczeń wynika, że ubóstwo względne w Polsce relatywnie się zmniejsza, co znaczy, że zjawisko ubóstwa dotyczy coraz mniejszej liczby osób. Z drugiej jednak strony uległa powiększeniu nierówność dochodów wśród ubogich. Ubóstwo absolutne od 1995 roku nieznacznie wzrasta. Świadczy to o tym, że warstwa ludzi bogatych, na których leży odpowiedzialność za rozwój gospodarczy, jest bardziej zainteresowana konsumpcją niż produkcją.
Artykuł analizuje zmiany relatywnego ubóstwa w Polsce w okresie 1998-2008 poprzez oszacowanie wartości wskaźników ubóstwa Fostera-Greera-Thornbecke'a (FGT) wraz z wnioskowaniem statystycznym o ich zmianach. Uzyskane wyniki wskazują, że w okresie 1998-2008 nastąpił statystycznie istotny wzrost ubóstwa relatywnego. W latach 2004-2008 zarówno względny udział ubóstwa relatywnego w ubóstwie całkowitym, jak i "ryzyko" ubóstwa relatywnego dla członków gospodarstw jednoosobowych oraz dla małżeństw nieposiadających dzieci wzrosły, podczas gdy dla małżeństw posiadających dzieci wartości tych wskaźników spadły lub nie zmieniły się w sposób istotny statystycznie. (abstrakt oryginalny)
Autor analizuje aksjomaty dotyczące różnych aspektów ubóstwa i zbudowane na ich podstawie indeksy ubóstwa.
Przedstawiono metodologiczne aspekty indeksowania ubóstwa, charakterystykę ludności ubogiej, przyczyny ubóstwa (niedostatek kapitału ludzkiego, niewystarczający popyt na pracę, dyskryminacja, struktura rynku pracy) oraz niektóre aspekty polityki zwalczania ubóstwa.
Autorka prezentuje przegląd definicji ubóstwa absolutnego i względnego gdzie jako kryterium przyjmowane są warunki materialne niezbędne do zaspokojenia potrzeb człowieka. W Polsce i na świecie stosuje się równolegle wiele miar ubóstwa m.in.: próg ubóstwa, relatywna granica ubóstwa, minimum socjalne (koszyk dóbr), minimum egzystencji (granica ubóstwa skrajnego) i relatywna granica ubóstwa. Artykuł poświęcono metodologii pomiaru ubóstwa (indeksy ubóstwa) na podstawie danych o budżetach gospodarstw domowych.
Pracę poświęcono metodologii pomiaru ubóstwa oraz analizie jego zmian w Polsce w latach 1995-1996. Przedstawiono definicję zjawiska ubóstwa, sposoby jego rozumienia i pomiaru, dokonano przeglądu metod wyznaczania granic ubóstwa, reguł doprowadzania do porównywalności dochodów gospodarstw domowych o różnym składzie demograficznym oraz zasad konstrukcji i interpretacji agregatowych indeksów ubóstwa. Analizę sfery ubóstwa przeprowadzono stosując różne podejścia. Najpierw poprzez analizę dochodów gospodarstw domowych dokonano oceny zasięgu i głębokości ubóstwa. Następnie analizę rozszerzono o czynniki pozadochodowe uwzględniając: wyżywienie, zasobność, warunki mieszkaniowe, ochronę zdrowia, kształcenie dzieci, kulturę i wypoczynek. Na koniec ocenie poddano mobilność gospodarstw domowych ze względu na ich przynależność do sfery ubóstwa.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.