Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Industry effect
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem zaprezentowanego badania jest analiza i klasyfikacja sektorów gospodarczych w wybranych krajach Unii Europejskiej na podstawie zestawu wskaźników finansowych przedsiębiorstw. Analiza ta ukierunkowana jest na zidentyfikowanie występowania efektu sektorowego, jak również efektu kraju w trzech państwach objętych badaniem: Francji, Hiszpanii i Portugalii. Metodologia badawcza zastosowana do rozwiązania problemu obejmuje m.in. metody z dziedziny wielowymiarowej analizy statystycznej, w tym analizę skupień oraz metodę skalowania wielowymiarowego. Głównym wnioskiem wynikającym z badania jest potwierdzenie współwystępowania wymienionych efektów, jak również klasyfikacja sektorów gospodarczych w poszczególnych krajach pod względem efektywności i wypłacalności.(abstrakt oryginalny)
Celem podjętego badania jest określenie wpływu czynników sektorowych i krajowych na rentowność przedsiębiorstw w wybranych krajach Unii Europejskiej. Jednocześnie analiza ma na celu ustalenie relatywnej ważności efektu kraju i efektu sektorowego w kształtowaniu wybranych wskaźników rentowności. Zastosowana metodologia badawcza obejmuje statystyczną analizę skupień, jako narzędzie pozwalające ustalić, czy podobieństwa w kondycji ekonomicznej pomiędzy grupami przedsiębiorstw są bardziej zbliżone do podziałów sektorowych czy też narodowych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że rentowność przedsiębiorstw z badanego obszaru pozostaje pod większym wpływem czynników sektorowych aniżeli krajowych, co z kolei implikuje wzrost znaczenia międzysektorowej dywersyfikacji inwestycji w porównaniu z tradycyjną dywersyfikacją międzynarodową.(abstrakt oryginalny)
Celem podjętych w artykule badań było przeprowadzenie porównawczej analizy skupień wybranych krajów Unii Europejskiej w sektorach gospodarczych. Przedmiotem porównań było ukształtowanie skupień krajów pod względem zarówno ich liczby, liczebności, jak i wewnętrznej struktury. W konsekwencji tematem zainteresowania były również identyfikacja cech charakterystycznych powstałych skupień. Analiza ta, miała na celu wykrycie efektu sektorowego, a także efektu kraju jako czynników oddziałujących na wskaźniki finansowe przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
4
Content available remote Wpływ poziomu sektora na wyniki finansowe polskich spółek publicznych
84%
Podstawowym celem opracowania jest przedstawienie wyników badań w zakresie wpływu czynników oddziałujących na poziomie sektora na wyniki finansowe spółek. Wykorzystano próbę 387 polskich spółek publicznych, dane finansowe zostały zebrane za lata 2007-2010, wykorzystaną metodą była analiza danych panelowych. Wyniki badań światowych pokazują rozbieżne rezultaty - od bardzo dużego wpływu czynników sektorowych na wyniki finansowe przedsiębiorstw do ich niemal całkowitego braku. Wyniki przeprowadzonych przez Autora badań wskazują na znikomy udział zmiennych sektorowych w wynikach finansowych spółek, przy dużym znaczeniu zmiennych oddziałujących na poziomie firmy (wyłącznie dla modelu 1 - ROA). (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena wpływu otoczenia sektorowego oraz wybranych czynników wewnętrznych na poziom rentowności spółek notowanych na GPW w Warszawie w latach 1998-2016. Wzrost dźwigni finansowej, płynności finansowej, nieodsetkowej tarczy podatkowej oraz wielkości przedsiębiorstwa powodują spadek ROA. Z kolei wzrost wskaźnika rzeczowych aktywów trwałych do aktywów ogółem powoduje wzrost ROA. Analogiczne wyniki otrzymano w przypadku modeli oszacowanych dla ROE. Oznacza to, że rentowność badanych przedsiębiorstw jest wypadkową decyzji podejmowanych przez menedżerów i wpływu otoczenia sektorowego. (abstrakt oryginalny)
Celem podjętego badania jest określenie wpływu czynników sektorowych i krajowych na kondycję finansową przedsiębiorstw w wybranych krajach Unii Europejskiej. Jednocześnie analiza ma na celu ustalenie relatywnej ważności efektu kraju i efektu sektorowego. Badaniem objęto 13 sektorów gospodarczych w 10-ciu krajach Unii Europejskiej, w tym Polsce. Zastosowana metodologia badawcza obejmuje głównie statystyczną analizę skupień, jako narzędzie pozwalające ustalić, czy podobieństwa w kondycji finansowej pomiędzy grupami przedsiębiorstw są bardziej zbliżone do podziałów sektorowych, czy też narodowych. Z analizy tej wynika, że sytuacja ekonomiczno-finansowa przedsiębiorstw z badanego obszaru pozostaje pod większym wpływem czynników sektorowych, aniżeli krajowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie przeglądu światowych badań w zakresie wpływu czynników oddziałujących na poziomie sektora na wyniki finansowe przedsiębiorstw. Pierwsze badania w tym zakresie zostały przeprowadzone przez Schmalenseego w 1985 roku i pokazały, że wpływ czynników sektorowych na wyniki firm jest znaczny. Od tego czasu przeprowadzono wiele analogicznych badań, przy czym ich wyniki są rozbieżne. Ogólnie potwierdzają znaczenie poziomu zmiennych sektorowych dla wyników finansowych przedsiębiorstw, niemniej nie dotyczy to każdego badania. (abstrakt oryginalny)
Oddziaływanie efektów sektorowych i krajowych podlegało wielu badaniom w różnych obszarach gospodarczych. Jednym z najczęściej analizowanych problemów jest wpływ czynników krajowych i sektorowych na zachowanie rynkowych stóp zwrotu. Wielokrotnie wykazano, że oba efekty stanowią ważne czynniki kształtujące ich zmienność. Głównym motywem wielu badań jest określenie, który z efektów ma znaczenie dominujące. Ocena ta jest kluczowa z punktu widzenia zwiększania skuteczności metod dywersyfikacji inwestycji. Przewaga efektów sektorowych potwierdzałaby słuszność strategii inwestycyjnych opartych na przekrojach sektorowych. Tradycyjna strategia różnicowania portfela według krajów byłaby natomiast bardziej uzasadniona w przypadku, gdy efekty kraju przeważałyby nad efektami sektorowymi. Wielokrotne próby rozstrzygnięcia problemu efektów kraju i sektora doprowadziły do sformułowania pewnych sugestii dotyczących metod dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych oraz sposobów prowadzenia badań w dziedzinie finansów. (abstrakt oryginalny)
Celem podjętego badania jest weryfikacja hipotezy dotyczącej występowania i sposobu oddziaływania czynników sektorowych i krajowych na kondycję finansową przedsiębiorstw w strefie euro. Celem analizy jest również ustalenie relatywnej ważności tych dwóch rodzajów czynników. Aby zweryfikować hipotezę, zastosowano metodę klasyfikacji w postaci aglomeracyjnej analizy skupień. Zakres terytorialny analizy celowo ograniczono do 9 krajów strefy euro jako obszaru o wysokim stopniu zaawansowania procesów integracyjnych, a zatem stosunkowo homogenicznego. Wyniki badania pozwalają wnioskować, że zarówno czynniki sektorowe, jak i krajowe mają swój udział w kształtowaniu kondycji finansowej przedsiębiorstw. Mimo że badanie nie doprowadziło do zidentyfikowania żadnego z efektów jako dominującego, widoczny jest wzrost znaczenia czynników sektorowych w zestawieniu z dotychczasowymi badaniami. Głównym wnioskiem wynikającym z analizy jest wzrost znaczenia międzysektorowej dywersyfikacji inwestycji w stosunku do tradycyjnej metody dywersyfikacji międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano wpływ branży, w której działa przedsiębiorstwo, na wskaźniki finansowe przedsiębiorstwa. Wskazano na większe zróżnicowanie zmienności większości wskaźników w ujęciu sektorowym niż między krajami. Na podstawie zidentyfikowanych różnic sektorowych wyodrębniono dwa ich skupiska i pokazano ich zbliżoną homogeniczność.
Celem podjętego badania jest porównanie relatywnej ważności specyfiki sektora i kraju jako czynników wpływających na kondycję finansową przedsiębiorstw w strefie euro. Aby zweryfikować, czy podobieństwa występujące pomiędzy kondycją finansową przedsiębiorstw bardziej pokrywają się z podziałami narodowymi czy sektorowymi, zastosowano metody klasyfikacji w postaci analizy skupień. Zakres terytorialny analizy ograniczono do dziewięciu krajów strefy euro, jako obszaru o wysokim stopniu integracji, a zatem stosunkowo homogenicznego. Wyniki badania empirycznego pozwalają wnioskować o wzroście znaczenia czynników sektorowych w porównaniu z dotychczasowymi badaniami. Głównym wnioskiem praktycznym jest zatem rosnąca rola międzysektorowej dywersyfikacji inwestycji w stosunku do tradycyjnej metody dywersyfikacji międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
Celem badania jest ustalenie relatywnego wpływu efektu sektorowego i efektu wielkości przedsiębiorstwa na jego kondycję finansową. Analiza obejmuje grupy przedsiębiorstw małych, średnich i dużych w trzynastu sektorach gospodarczych w Polsce w latach 2002-2007. Zmienne w postaci rocznych wskaźników finansowych obliczono na podstawie zagregowanych sprawozdań finansowych publikowanych w ramach bazy danych BACH. Metodologia badawcza obejmuje między innymi analizę skupień i procedurę skalowania wielowymiarowego. Uzyskane wyniki świadczą o nieznacznej przewadze czynników sektorowych nad rozmiarem przedsiębiorstw w Polsce, co z kolei implikuje wyższość strategii dywersyfikacji opartych na przekrojach sektorowych, a nie na rozmiarach.(abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem opracowania jest przedstawienie wyników badań w zakresie wpływu czynników oddziałujących na poziomie sektora oraz na poziomie firmy, na wyniki finansowe spółek. Wykorzystano próbę 389 polskich spółek publicznych, dane finansowe zostały zebrane za lata 2007-2011 (z badań wyłączono spółki finansowe i handlowe). Każda ze spółek została ponadto zaklasyfikowana sektorowo zgodnie z PKD. Wykorzystaną metodą była analiza regresji, którą użyto do porównania wyników dla dwóch modeli badawczych. Wyniki badań wskazują na znikomy udział zmiennych sektorowych w wynikach finansowych spółek, przy dużym znaczeniu zmiennych oddziałujących na poziomie firmy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.