Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Indywidualna konsumpcja usług turystycznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zadaniem opracowania jest prezentacja wybranych fragmentów wyników badań ankietowych zachowań konsumentów na rynku turystyki wiejskiej w Polsce. Przeprowadzono charakterystykę osób wypoczywających na terenach wiejskich, motywów wyboru takiej formy wypoczynku oraz ważnych elementów zachowań konsumpcyjnych związanych z określonym wypoczynkiem.
Omówiono preferencje w zakresie miejsc noclegowych gości przyjeżdżających do Krakowa. Przeanalizowano i poddano ocenie bazę noclegową miasta ze względu na potrzebę określenia kierunków rozbudowy i modernizacji funkcjonującej infrastruktury noclegowej.
3
Content available remote Backpacking - historia, ramy, rozwój
100%
Poniższy artykuł jest próbą kompleksowego przedstawienia polskiemu czytelnikowi zagadnienia backpackingu. W pierwszej części autorzy skupiają się na rysie historycznym i ewolucji tego zjawiska. Zostały w niej zaprezentowane różne spojrzenia środowiska naukowego na backpacking oraz ważniejsze badania, które miały wpływ na kształtowanie się definicji i określenie fundamentów backpackingu. W dalszej części artykułu została rozszerzona koncepcja filarów backpackingu oraz ich przemian wraz z ukazaniem się kolejnych badań naukowych. Wiedza ta jest niezbędna do poprawnego określenia ram omawianego typu turystyki. Na zakończenie autorzy analizują ewolucję i wyłanianie się nowych subkultur w obrębie backpackingu, a także grup, które mogą być mylone z backpackersami. Autorzy opierają się na analizie literatury przedmiotu, treści przewodników serii Lonley Planet oraz na obserwacjach własnych prowadzonych w Tajlandii, Filipinach, Wietnamie, Birmie, Laosie i innych krajach odwiedzanych powszechnie przez tę kategorię podróżników. W związku z tym, że zjawisko backpackingu zaczyna cieszyć się w Polsce coraz większą popularnością, stąd warto mu się przyjrzeć, by lepiej zrozumieć obecny ruch turystyczny i dynamikę, jaka w nim zachodzi. (abstrakt oryginalny)
Cel. Identyfikacja czynników determinujących poziom wydatków turystycznych, dokonywanych przez gospodarstwa domowe w Polsce w latach 2000-2009, oraz określenie siły rozpoznanych zależności. Metoda. W badaniach empirycznych zastosowano statystyczną metodę regresji. Przedmiotem analizy była zależność wydatków na wyjazdy turystyczne od determinujących je zmiennych. Analizy wykonano na podstawie materiału statystycznego Głównego Urzędu Statystycznego, stanowiącego bazę danych indywidualnych obserwacji nieidentyfikowalnych, pochodzącego z badania budżetów gospodarstw domowych oraz danych z badania modułowego "Turystyka i wypoczynek w gospodarstwach domowych", obejmującego okresy: 1.10.2000 r. - 30.09.2001 r., 1.10.2004 r. - 30.09.2005 r., 1.10.2008 r. - 30.09.2009 r. Wyniki. Badania wykazały, iż na wydatki turystyczne najsilniej oddziaływały czynniki ekonomiczne, zwłaszcza dofinansowanie wyjazdów oraz dobra sytuacja materialna. Ważny okazał się także czynnik demograficzny: zamieszkanie w dużym mieście. Na poziom wydatków nie miały natomiast statystycznie istotnego wpływu następujące zmienne: liczba osób w gospodarstwie domowym, liczba emerytów i rencistów, liczba osób biernych zawodowo, a także wiek głowy gospodarstwa domowego. Ograniczenia badań i wnioskowania. Badania modułowe GUS "Turystyka i wypoczynek w gospodarstwach domowych" obejmują jedynie wybrane okresy. Uniemożliwia to wykonanie analiz współzależności badanych zmiennych w latach, odnośnie do których danych nie pozyskano. Implikacje praktyczne. Badania w zakresie uwarunkowań wydatków ponoszonych przez gospodarstwa domowe na wyjazdy turystyczne są istotne dla funkcjonowania branży turystycznej. Mogą być przydatne w podejmowaniu przez firmy decyzji, dotyczących przyszłych inwestycji oraz wprowadzania na rynek nowych produktów. Oryginalność pracy. Zaprezentowane analizy zależności między wydatkami na wyjazdy turystyczne a warunkującymi je czynnikami są rzadko podejmowane w badaniach. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba identyfikacji aktywności turystycznej Polaków, jaj uwarunkowań, poziomu i struktury. Zaprezentowano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w 2002 r. na próbie mieszkańców Jeleniej Góry i okolic, których celem było określenie m.in. czynników wpływających na podejmowanie decyzji o uczestnictwie w ruchu turystycznym, kierunkach wyjazdów, czasu trwania podróży, częstotliwość podróżowania czy form spędzania czasu wolnego w trakcie wyjazdu.
Celem artykułu jest ukazanie ewolucji zjawiska turystyki weekendowej w Polsce. Omówiono czynniki wpływające na turystykę weekendową. Do najważniejszych należą: czas wolny, dochody ludności, procesy urbanizacji i motoryzacji indywidualnej oraz czynniki demograficzne.
Celem artykułu jest analiza wewnętrznych przyczyn podejmowania decyzji o podróżach i konsumpcji turystycznej. Autor bada wzajemne powiązania pomiędzy elementami decydującymi o zachowaniu wobec turystyki (bodźce, potrzeby, nacisk, presja, motywacja, zachowania, doświadczenie). Jako dominujące motywacje wymienia: potrzeby poznawcze, społeczne, estetyczne, potrzeba prestiżu, interesy i sprawy zawodowe.
9
Content available remote Shaping Consumers' Behavior in Tourism Management
84%
Dwudziesty pierwszy wiek charakteryzuje się wzrastającą tendencją wyboru nowych rodzajów turystyki zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Już dziś niezbędnym staje się odchodzenie od konwencjonalnej, nieco zrutynizowanej oferty turystycznej, na rzecz innowacyjnych, atrakcyjniejszych propozycji uwzględniających indywidualne potrzeby klienta, a także nowo powstałe rodzaje turystyki. Poszukiwania coraz to lepszych sposobów zarządzania wymaga zatem szerszej znajomości zasad psychologii i to stanowi treść niniejszego artykułu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza doświadczenia Polaków odwiedzających w celach turystycznych wietnamską miejscowość Sa Pa. Przedmiotem zainteresowania autorów jest pewien szczególny typ turystyki praktykowany przez osoby odwiedzające to miejsce, a mianowicie turystyka etniczna, definiowana jako "rodzaj turystyki, w ramach której kulturowa egzotyka gospodarzy i ich wytwory, takie jak ubrania, muzyka i tańce są głównymi atrakcjami dla turystów" [Hiwasaki 2000, s. 395]. Artykuł ma na celu naświetlenie złożonego charakteru doświadczenia turystycznego, dającego się zaobserwować w narracjach zamieszczanych na blogach podróżników. Zagadnienie natury doświadczenia turystycznego, stanowiące przedmiot zainteresowania licznych teoretyków turystyki [Boorstin 1964, MacCannell 2002, Urry 1995] zostanie poddane krytycznej analizie i umiejscowione w kontekście debaty nad etycznymi konsekwencjami turystyki etnicznej dla społeczności lokalnej. Materiał badawczy w niniejszym artykule stanowią wpisy na blogach podróżniczych, poświęcone turystycznym wyprawom do Sa Pa. Analizie zostały poddane wszystkie blogi tworzone w języku polskim dostępne w Internecie, odnalezione przy pomocy wyszukiwarki Google - ogółem 25 blogów. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Turystyka miejsc niechcianych - poradzieckie garnizony w Polsce Zachodniej
84%
Celem artykułu jest ukazanie popularnego, acz niszowego sposobu uprawiania turystyki, jakim jest turystyka miejsc niechcianych oraz związany z tym ruch urban exploring. Pierwsza część poświęcona jest charakterystyce obiektów pomilitarnych, w szczególności garnizonów. Dalej autorzy identyfikują specyfikę turystyki związanej z takimi obiektami i obszarami. Ostatnia część poświęcona jest studium przypadków konkretnych obiektów militarnych, których losy pokazują stosunek do tzw. trudnego dziedzictwa, z uwzględnieniem ruchu turystycznego do tych miejsc. Artykuł został oparty zarówno o analizę literatury, jak i o wyniki badań terenowych przeprowadzonych w m.in. Pstrążu. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest zidentyfikowanie oraz ocena jakości relacji między nabywcami finalnymi na rynku usług turystycznych a społecznością lokalną. Cel ten zrealizowano na podstawie analizy literatury przedmiotu i wyników badań własnych, pozyskanych dzięki badaniom ankietowym. W artykule zweryfikowano również hipotezę badawczą mówiącą, iż płeć respondentów jest cechą różnicującą opinie na temat ich relacji z przedstawicielami społeczności lokalnej. Na podstawie wyników przeprowadzonej analizy wykazano, że w rozwoju turystyki na obszarach przyrodniczo cennych kluczową rolę odgrywa ilość i jakość relacji między społecznością lokalną a turystami, czyli elementy kapitału społecznego. Wyniki badań empirycznych wskazują na dysonans między pozytywnymi opiniami respondentów na temat mieszkańców a negatywnymi ocenami ich postaw wobec turystów, co może utrudniać budowanie trwałych relacji. Płeć w małym stopniu różnicuje opinie respondentów odzwierciedlające ocenę sposobów ich traktowania przez społeczność lokalną. (abstrakt oryginalny)
Chęć wypoczynku, przeżycia przygody, zdobycia nowych doświadczeń zawsze były motywatorami podejmowania podróży turystycznych. Jednak w ostatnich dwóch dekadach na doświadczenie patrzy się inaczej. Własne doznania, przeżycia i doświadczenia stają się bowiem podstawową wartością nabywaną przez konsumenta-turystę. Artykuł nawiązuje do koncepcji gospodarki doświadczeń (ang. experience economy) jako jednego z ważniejszych modeli opisujących gospodarkę XXI wieku. W artykule zaprezentowano założenia koncepcji ekonomii doświadczeń i ich zastosowanie do badania konsumpcji w fanoturystyce, wraz z przykładami interpretacji jej założeń. Fanoturystyka jest zaliczana do zjawisk szybko zyskujących popularność i nierozerwalnie wiążących się z kształtowaniem turystycznych doświadczeń. Celem artykułu jest zidentyfikowanie założeń ekonomii doświadczeń i zastosowanie ich do deskrypcji konsumpcji w fanoturystyce. W pracy zastosowano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa, a także syntezę. Artykuł ma charakter przeglądowo-koncepcyjny.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera wyniki badań dotyczących stanu aktywności turystycznej młodzieży w Krakowie i zagospodarowania ich czasu wolnego. W szczególności zbadano: miejsce turystyki wśród form spędzania czasu wolnego młodzieży, treść i częstotliwość aktywności turystycznej oraz bariery uniemożliwiające lub ograniczające aktywność turystyczną.
Przeprowadzono analizę porównawczą wyników badań ankietowych w zakresie zachowań konsumpcyjnych Polaków na rynku turystyki krajowej. Zaprezentowano część wyników badań, dotyczących sylwetek nabywców usług turystycznych i istotnych elementów zachowań konsumpcyjnych. Zwrócono uwagę na ewentualne zmiany i podobieństwa zachodzące w latach 1997-2003.
Sytuacja społeczno-ekonomiczna w Polsce na przełomie 2000 i 2001 r. - zwłaszcza polaryzacja dochodów i wzrost wskaźnika bezrobocia - skłania do przeprowadzania badań nad aktualnym poziomem konsumpcji w układzie podmiotowym, przedmiotowym i przestrzennym. W niniejszym artykule jako podmiot badań przyjęto mieszkańców Jeleniej Góry i studentów studiów stacjonarnych Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki AE we Wrocławiu. Problematyka konsumpcji analizowana jest za pomocą takich kategorii badawczych, jak: warunki bytu, poziom życia, dobrobyt materialny i jakość życia, z czego trzy pierwsze charakteryzują się dominacją cech ekonomicznych, a ostatnia jest uznawana tradycyjnie za socjologiczno-psychologiczną. Jako jeden z wyznaczników stylu (sposobu życia) przyjęto poziom aktywności turystycznej, który łączy w sobie ewolucję na piramidzie potrzeb Masłowa z unowocześnieniem modelu wykorzystania czasu wolnego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie struktury, sezonowości, modelu oraz głównych kierunków wyjazdów weekendowych mieszkańców Wrocławia. Wskazano także miejsce turystyki weekendowej w działalności samorządów lokalnych.
18
Content available remote Indywidualne doświadczenia turysty a ekonomia
84%
Doświadczenia pokonsumpcyjne turysty nie tylko są częścią oferowanego na rynku produktu turystycznego, ale determinują w znacznej mierze jego jakość, a w konsekwencji - i jakość życia, stanowiąc istotny czynnik jej rozwoju - podobnie jak każde inne doświadczenie. Doświadczenia nabyte w czasie wolnym wymagają interdyscyplinarnych, międzynarodowych badań ciągłych, aby można było zidentyfikować ich rolę w postmodernistycznej konsumpcji.(fragment artykułu)
19
Content available remote Turystyka i edukacja leśna a potrzeby współczesnych konsumentów
84%
Turystyka leśna (sylwaturystyka) jest jednym z najmniej kosztownych sposobów spędzania wolnego czasu, gdyż nie wymaga specjalistycznego przygotowania ani wyposażenia. Lasy zajmują obecnie 29,2% powierzchni kraju, co stanowi obszar 9,1 mln ha. Ponad 83,5% wszystkich lasów jest administrowanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Jednostka ta dostrzega popularność turystyki pieszej i naturalną ludzką potrzebę kontaktu z naturą. W ramach projektów finansowanych ze środków unijnych oraz środków nadleśnictw powstają liczne szlaki turystyki pieszej, ścieżki edukacyjne, ścieżki rowerowe, trakty konne, a także obiekty edukacyjne, np. Punkty Zagospodarowania Turystycznego. W niniejszej pracy przedstawiono znaczenie i ukierunkowanie ruchu turystycznego w lasach w odniesieniu do potrzeb konsumentów na rynku usług turystycznych na przykładzie nadleśnictwa Drewnica w województwie mazowieckim. Analizą objęto również działania edukacyjne prowadzone na terenie nadleśnictwa. Na podstawie danych projektowych oraz danych nadleśnictwa określono dalsze możliwości i propozycje zmian w dziedzinie turystyki leśnej. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił związki między aktywnością turystyczną i rekreacyjną a procesem rehabilitacyjnym osób po udarze mózgu. Badania przeprowadzono na 75 osobach. Wynika z nich, że osoby uprawiające przed udarem turystykę i rekreację, po udarze wykazują większe zdolności przystosowania się do warunków życia codziennego niż osoby nieaktywne. Osoby te przejawiają również wyższą aktywność społeczną po udarze. Autor wszystkie wyniki przedstawił w formie tabel i wykresów. W aneksie autor przedstawił także Wskaźnik Aktywności Społecznej (WAS).
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.