Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 443

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Indywidualne gospodarstwa rolne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Artykuł poświęcono problemom związanym z państwowymi regulacjami dotyczącymi prowadzenia działalności rolniczej przez małe podmioty gospodarcze w Republice Białorusi. Przedmiotem analizy były narzędzia z dziedziny prawa podatkowego, wykorzystywane przez państwo w celu wsparcia małych producentów rolnych. Celem artykułu była analiza danych statystycznych dotyczących funkcjonowania indywidualnych gospodarstw rolnych oraz obowiązujących obecnie rozwiązań w zakresie prawa podatkowego. W artykule przedstawiono podstawowe aspekty działalności małych rolniczych podmiotów gospodarczych oraz przeanalizowano szczególne cechy systemu opodatkowania takich podmiotów podatkiem od przedsiębiorstw, poczynając od opodatkowania na zasadach ogólnych, poprzez uproszczony system opodatkowania, a kończąc na opodatkowaniu tzw. jedynym podatkiem od producentów rolnych. Na potrzeby artykułu przeprowadzono studia literatury oraz analizę aktów prawnych. Jako metodę badawczą zastosowano analizę i dedukcję.(abstrakt oryginalny)
Autorzy przeprowadzili badania, dotyczące zachowań rolników indywidualnych (posiadających przynajmniej 1ha ziemi pod uprawę) na rynku kredytów preferencyjnych oraz wytypowali czynniki, które różnicują te zachowania. Analiza objęła lata 2000-2002 i liczbę 300 losowo wybranych respondentów z terenu województwa podkarpackiego i małopolskiego.
Badane gospodarstwa są większe i wyposażone lepiej niż przeciętnie w kraju w maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej. Gospodarstwa rolnicze zlokalizowane w obszarze działalności przetwórni mają możliwość stabilizowania warunków działalności gospodarczej przez zawarcie umowy kontraktacyjnej. W opinii badanych rolników ceny na produkty rolne gwarantowane takimi umowami nie są satysfakcjonujące. Z jednej strony wpływa to na znaczną dynamikę zmian obiektów objętych kontraktacją w kolejnych latach oraz na rozszerzenie udziału o gospodarstwa wielkopowierzchniowe, z drugiej wymusza procesy dostosowania zasobów produkcyjnych gospodarstw mniejszych. Zaobserwowano powiększanie się powierzchni gospodarstw z grup obszarowych do 50 ha oraz inwestowanie w kosztowne maszyny i infrastrukturę techniczną umożliwiającą zmianę strategii wyboru kierunków produkcji i zbytu. (fragment tekstu)
Celem badań było zaprezentowanie opinii rolników dotyczących zmiany sytuacji ekonomicznej ich gospodarstw po dziesięcioletnim okresie finansowania rolnictwa polskiego w ramach wspólnej polityki rolnej. Badaniami ankietowymi objęto 150 losowo wybranych gospodarstw położonych na terenie województwa dolnośląskiego. Respondentów zapytano m.in. o podstawowe źródła informacji o programach unijnych, na co przeznaczyli uzyskane pieniądze i jak to wpłynęło na ich sytuację ekonomiczną. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie zależności wyników ekonomicznych od poziomu kapitału własnego oraz jego przyrostu lub spadku w indywidualnych gospodarstwach rolniczych. (fragment tekstu)
W gospodarstwach rolnych zatrudniających pracowników najemnych przepisy bph ustawowo muszą być przestrzegane, natomiast obowiązujące uregulowania prawne nie obligują rolników indywidualnych do zapewnienia sobie i swoim bliskim odpowiednich warunków pracy w gospodarstwie rolnym. Rolnik nie jest także motywowany do kształtowania warunków pracy w swoim gospodarstwie, np. poprzez ulgi podatkowe lub preferencyjne kredyty. Autorka skupiła się nad zasadami bph i higienie pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym.
Dominacja drobnych gospodarstw rolnych w rolnictwie Europy Środkowo-Wschodniej ma źródło w splocie czynników historycznych, politycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych. Celem pracy było przedstawienie głównych uwarunkowań rozdrobnienia struktury agrarnej rolnictwa w Polsce, na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii. W badaniach wykorzystano metodę kwerendy bibliotecznej. Prowadzone analizy wykazały, że pierwsze przejawy różnicowania się rolnictwa Europy występowały już w IX wieku n.e. W okresie późnego średniowiecza (XIV w.) istniały już duże różnice produktywności i wydajności rolnictwa między Europą Zachodnią a Środkowo-Wschodnią. Później to zróżnicowanie jeszcze się nasiliło wskutek odmiennego przebiegu rewolucji agrarnej i przemysłowej: im dalej na wschód, tym później docierał tam dorobek zapoczątkowanej na zachodzie rewolucji. Słabszy rozwój rolnictwa Europy Środkowo-Wschodniej wynika również z dość skomplikowanej sytuacji politycznej tych ziem (utrata niepodległości, powstania, wojny), a także z późnego zniesienia feu-dalizmu i przeprowadzenia związanych z tym reform. Uwłaszczenie chłopów (koniec XIX w.) polegające na przekazaniu bardzo licznej grupie rolników relatywnie małych areałów ziemi przyczyniło się do powstania bardzo niekorzystnej struktury obszarowej. Z drugiej strony, słaby rozwój gospodarki krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym ogromne opóźnienie we wdrażaniu postępu technicznego, jak również niewielka liczba dużych i prężnych miast nie pozwalały na skuteczne przejmowanie nadwyżek siły roboczej z rolnictwa. Na podstawie wyników analizy można zatem uznać, że przyczyny rozdrobnienia gospodarstw nie leżą jedynie w przeprowadzonej w latach 90. XX wieku dekolektywizacji. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Czynniki wpływające na proces likwidacji gospodarstw indywidualnych
100%
W artykule zaprezentowano analizę zamierzeń likwidacji gospodarstw indywidualnych, a w szczególności określono skalę, zróżnicowanie regionalne oraz czynniki wpływające na ten proces. Wykorzystane dane pochodziły z panelowych badań ankietowych, przeprowadzonych w Zakładzie Polityki Społecznej i Regionalnej IERiGŻ-PIB na próbie blisko czterech tysięcy indywidualnych gospodarstw rolnych. Dla określenia wpływu wybranych czynników na plany likwidacji gospodarstw zastosowano metodę analizy logitowej. Istotny statystycznie wpływ na opisywane zjawisko okazały się mieć zmienne społeczno-demograficzne i jedna zmienna ekonomiczna. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Zmiany w ekonomice indywidualnych gospodarstw rolnych w latach osiemdziesiątych
100%
Wydatki na zakup żywności obecnie pochłaniają w Polsce około 40% dochodów osobistych ludności, toteż w warunkach niedoborów rynkowych i wzrostu cen nie może dziwić rosnące zainteresowanie problematyką rolną. Od rolnictwa oczekuje się wzrostu produkcji i jednocześnie znacznego obniżenia kosztów wytwarzania. Zwraca to uwagę na zbyt wysoki, w stosunku do innych krajów o podobnym poziomie rozwoju, udział zatrudnionych w rolnictwie oraz na zbyt rozdrobnioną strukturę agrarną i rodzi naciski na modernizację rolnictwa.(fragment tekstu)
Przy definiowaniu drobnych gospodarstw często bierze się pod uwagę kryterium ich produktywności - przyjmuje się, że drobne gospodarstwa produkują żywność głównie na własne potrzeby. Z reguły są to także gospodarstwa rodzinne; czasem "drobne" oznacza też gospodarstwo o niewielkiej powierzchni. Bywa, że wszystkie te kryteria występują jednocześnie. W artykule omówiono jawne i ukryte funkcje (wg R. Mertona) pełnione przez drobne gospodarstwa w systemie społecznym polskiej wsi. Najbardziej oczywistą jawną funkcją gospodarstw rolnych jest produkcja rolnicza. Do funkcji nierolniczych, jakie małe gospodarstwa pełnią dla rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, należą: działanie w charakterze bufora chroniącego przed ubóstwem, tworzenie podstawy dywersyfikacji i wielofunkcyjności oraz zapewnianie korzyści środowiskowych. Ważną rolę gospodarstw niskotowarowych w ochronie gruntów rolnych o wysokiej wartości przyrodniczej podkreślają m.in. ornitolodzy. Twierdzą oni, że mniejsze zagęszczenie zwierząt, zużywanie mniejszej ilości środków ochrony roślin oraz mniejsza powierzchnia pól sprzyjają zachowaniu bioróżnorodności i atrakcyjności terenu. Drobne gospodarstwa mają też duże znaczenie dla kształtowania krajobrazu wiejskiego. Najtrudniej dostrzegalną funkcją krajobrazu wiejskiego, a zarazem drobnych gospodarstw rolnych, jest przekazywanie niematerialnych wartości historycznych. Trudno zauważalna jest także funkcja, jaką pełnią one wobec swoich użytkowników, m.in. opieka nad najmłodszymi i najstarszymi członkami rodzin. Kolejnym tematem poruszonym w pracy są kwestie edukacyjne. Gorszy dostęp do edukacji i zorganizowanej, instytucjonalnej opieki nad dziećmi na wsi niż w mieście widoczny jest przede wszystkim na poziomie wychowania przedszkolnego. Trudno o wiarygodne dane dotyczące opieki nad starszymi, gdyż spora część domów opieki mieści się właśnie na terenach wiejskich, co jednak nie oznacza, że mieszkańcy wsi są ich pensjonariuszami. Można stwierdzić, że społeczne znaczenie funkcjonowania drobnych gospodarstw rolnych nie sprowadza się tylko do ich ekonomicznego wymiaru. W dyskusji o drobnych gospodarstwach ważne jest pytanie, w jaki sposób możemy je zastąpić i czy stać nas obecnie na to, aby one zniknęły. (abstrakt oryginalny)
Celem autora było określenie zależności wyników ekonomicznych od poziomu intensywności organizacji w indywidualnych gospodarstwach rolniczych. Do pomiaru efektywności wykorzystał kategorie: dochodu rolniczego, produkcji końcowej netto i produkcji czystej. Określił produktywność i dochodowość ziemi, społeczną i ekonomiczną wydajność pracy oraz rentowność przychodów ze sprzedaży, w zależności od intensywności organizacji gospodarstw rolniczych. Badaniami objął 95 gospodarstw indywidualnych o powierzchni powyżej 15ha, prowadzących rachunkowość dla IERiGŻ w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.
Rodzina chłopska stanowi podstawową siłę rozwojową wsi. Jej tradycyjne cechy, takie jak: wierność ziemi, poczucie obowiązku wobec ziemi i inwentarza, i pracowitość i oszczędność, szacunek dla naturalnych sił przyrody, a także agresywność w realizowaniu własnych interesów, odwaga wobec przeciwności, siła przetrwania i zdolność do ograniczania w niesprzyjających warunkach swoich potrzeb do niezbędnego minimum, należy uznać za wartości pozwalające jej egzystować niemal w każdych warunkach. W realnym socjalizmie wieś i rodzina chłopska, utrzymywane na określonym poziomie zacofania, walczyły o przetrwanie w niesocjalistycznych formach. Ta zdolność do adaptacji pozwalała czasami nie tylko na wielki rozmach w gospodarowaniu, ale także - w zależności od okoliczności - na daleko idące ograniczenia przedsiębiorczości. Inne klasy i warstwy, nie mające tych cech, tych możliwości i tych zdolności przystosowania się, są bardziej zależne od władzy dysponującej środkami nacisku i represji. W pierwszych latach przebudowy gospodarki w Polsce na rolnictwo przerzucono zbyt dużą część kosztów zmiany ustroju, co znalazło wyraz w dalszym pogłębianiu się różnic, dysproporcji i dysparytetów. (fragment tekstu)
Celem niniejszej książki, opracowanej w ramach programu resortowego III.44"Samowystarczalność żywnościowa w strategii rozwoju gospodarki narodowej", jest analiza stopnia sprawności funkcjonowania handlowej usługi jako jednego elementów odbudowy instytucjonalnej rolnictwa indywidualnego. Autorom chodziło przede wszystkim o ukazanie wpływu handlu rolnego na produkcyjność gospodarstw indywidualnych, gdyż prawidłowo i sprawnie funkcjonujący aparat handlowej obsługi rolnictwa to jeden z podstawowych czynników intensyfikacji produkcji rolniczej.(fragment tekstu)
Autorka podjęła próbę określenia czynników wpływających na decyzje związane z wyborem źródła finansowania inwestycji w gospodarstwach indywidualnych. Na podstawie przeprowadzonych badań, stwierdziła, że na wybór ten wpływają: wielkość gospodarstwa, rodzaj wartości realizowanej inwestycji, wiek gospodarza, opinia rolnika na temat perspektyw prowadzenia gospodarstwa jako działalności podstawowej, trudności wynikające z braku kapitału własnego oraz możliwości spełnienia warunków kredytowych. Materiał do badań pochodził z wywiadu, przeprowadzonego wśród 212 rolników indywidualnych w województwach: poznańskim i sieradzkim.
Przedstawiono wyniki badań dotyczące postaw młodych rolników względem innowacji i wdrażania zmian w gospodarstwach rolnych. Badania prowadzono na próbie 70 młodych rolników. Respondenci określili siebie jako osoby szybko wprowadzające innowacje i będące przychylne zmianom. Badania realizowano w województwach południowej Polski, a więc w regionach o największym rozdrobnieniu struktury agrarnej. Uwarunkowania te w dużym stopniu determinowały postawy rolników w stosunku do zmian. Ankietowani młodzi rolnicy podchodzili do nowości z rezerwą. Ich intencją było wdrażanie innowacji, które przynoszą wymierne efekty, a więc takich, które zostały już przetestowane przez pionierów (innowatorów). (abstrakt oryginalny)
Analizę zatrudnienia w rolnictwie Dolnego Śląska przeprowadzono opierając się na danych statystycznych dotyczących indywidualnych gospodarstw rolnych. W celu określenia stopnia wykorzystania zasobów pracy oszacowano orientacyjny czas pracy w gospodarstwach rolnych. Posłużono się powierzchnią upraw, wielkością pogłowia bydła i trzody chlewnej oraz normatywnymi nakładami pracy.
W Polsce od wielu lat zapowiadane jest wprowadzenie podatku dochodowego od działalności rolniczej. Ustawodawcy podkreślają jednak, że działania te powinny być poprzedzone konsultacjami, m.in. z podmiotami, których proponowane zmiany dotyczą. Dlatego przedstawiono opinie rolników indywidualnych na temat zapowiadanego wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie. Z badań wynika, że prawie 40% ankietowanych pozytywnie ocenia taką propozycję, a 30% twierdzi, że będzie to posunięcie niekorzystne dla rolników. Poza tym około 40% z nich uważa, że ewentualne zmiany wpłyną na podwyższenie aktualnych obciążeń podatkowych gospodarstw rolnych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem badania budżetów gospodarstw domowych jest dostarczenie informacji o warunkach życia w grupach społeczno-ekonomicznych ludności. Kryterium ich wyodrębniania stanowi główne (jedyne lub przeważające) źródło utrzymania gospodarstwa domowego. (fragment tekstu)
Procesy integracji kontraktowej warunkują wzrost konkurencyjności sektora rolnego w Polsce. Polegają one na tworzeniu formalnych i nieformalnych powiązań umownych między producentami rolnymi a odbiorcami surowców, które to powiązania koordynują procesy produkcji, dystrybucji i przerobu, transferując jednoczenie część uprawnień własnościowych do zasobów w stronę nabywcy. Takie systemy powiązań kontraktowych stanowią tytułowe struktury zarządzania, które różnią się stopniem zintegrowania działalności gospodarczej dostawców i odbiorców. W teorii kosztów transakcyjnych O. Williamsona stopień ten jest określany mianem "hierarchii" struktur. Stosując metodologię neoinstytucjonalną można sformułować hipotezę, iż wzrost stopnia hierarchii w rolniczych strukturach wytwórczych wpływa dodatnio na tworzoną w nich wartość dodaną, a tym samym zwiększa ich konkurencyjność. W takich warunkach proces intensyfikacji kapitałochłonnej w Polsce będzie postępować. Autor podjął się weryfikacji powyższej hipotezy, przeprowadzając w tym celu ogólnopolskie badania ankietowe. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.