Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inflation rate
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W tej części pracy przedstawiono prognozy inflacji wyznaczone na podstawie modeli autoregresji, w oparciu o metodę autokowariancyjną oraz na podstawie tradycyjnych modeli VAR polityki pieniężnej (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy ujednolicenia sposobu pomiaru inflacji w Polsce zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej. Porównano inflację w Polsce i UE. Zwrócono uwagę na rozbieżności w stosunku do metodologii stosowanej w UE.
Artykuł ten jest próbą wykorzystania - do oceny stopnia podobieństwa w kształtowaniu się określonych zjawisk ekonomicznych - innej miary statystycznej niż powszechnie stosowany współczynnik korelacji liniowej Pearsona. Zmienne, jakie zostaną tu porównane, to współczynnik inflacji (CPI), kurs dolara amerykańskiego (USD), kurs marki niemieckiej (DEM), indeks ceny benzyny (ICB), indeks ceny ziemniaków i roślin strączkowych (ICZ), WIG. Powyższe czynniki zostaną przekształcone w sposób analogiczny do metody wyznaczania poziomu inflacji. Okresem bazowym, od którego będą wyznaczone zmiany wartości czynników dla danego roku, będzie grudzień roku poprzedniego. Ze względu na brak wartości z lat poprzedzających rok 1994 analiza będzie rozpoczynała się właśnie od stycznia tego roku, a zakończona zostanie dla danych z grudnia 1999 r. (fragment tekstu)
W artykule zostały przedstawione warunkowe prognozy wskaźnika inflacji oparte na stałej stopie procentowej oraz warunkowe prognozy wskaźnika inflacji wyznaczo-ne zgodnie z polityką pieniężną prowadzoną przez NBP. Do analizy wykorzystano jeden z modeli strukturalnych - model Rudebusha-Svenssona, a także zapis rozważanego modelu strukturalnego w postaci przestrzeni stanów. (abstrakt oryginalny)
5
75%
W artykule przedstawiono wybraną metodę prognozowania kierunku zmian wskaźnika inflacji z zastosowaniem testu Pesarana-Timmermanna. Prognozy wskaźników inflacji wyznaczono na podstawie modeli autoregresji wektorowej zredukowanego rzędu. Wykorzystując te narzędzia teoretyczne, stwierdzono (biorąc pod uwagę wpływ WIG-u, stopy referencyjnej, stopy bezrobocia, PKB, kursu walut (kursu euro) oraz agregatu M3 na inflację), że wskaźnik inflacji w kolejnych pięciu okresach do przodu będzie malał. (fragment tekstu)
Using the quantile autoregression methodology (QAR), this study contributes to the ever-expanding empirical literature by investigating the persistence in inflation for BRICS countries using quarterly time series data collected between 1996 to 2016. Our empirical analysis reveals two crucial findings. Firstly, for all estimated regressions, inflation persistence in the higher percentiles of the QAR regression exhibits unit root tendencies. Secondly, we note that the global financial crisis did alter the levels of inflation persistence at all quantiles for all BRICS countries. Collectively, we advise monetary authorities in BRICS countries to focus on keeping inflation at low and stable rates.(original abstract)
Autor omawia zjawisko inflacji i hiperinflacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w początkowym okresie transformacji i późniejszą walkę o jej obniżenie. Do artykułu załączono wskaźniki 12-miesięcznej inflacji w latach 1991-1998.
W artykule podjęto próbę wznowienia dyskusji wokół funkcjonujących w Polsce statystycznych procedur konstrukcji wskaźników inflacji oraz wskaźników pochodnych. (fragment tekstu)
Do oceny łącznego efektu przenoszenia zmian czynników zewnętrznych, takich jak zmiany cen zewnętrznych (szoki podażowe), kursu (szok kursowy) oraz luki produkcyjnej na ceny towarów importowanych, a tym samym na wskaźnik cen towarów i usług, można wykorzystać wskaźnik przenoszenia nazywany w literaturze wskaźnikiem pass- through. W pracy została przeprowadzona analiza przenoszenia poszczególnych czynników zewnętrznych, w tym kursu walutowego na wskaźnik inflacji w Polsce. Zbadano również zmienność w czasie efektu przenoszenia (efektu pass-through). (abstrakt oryginalny)
Autor omawia różne definicje pojęcia inflacja i - w zależności od przyjętego określenia - sposoby pomiaru zjawiska. Wielkość inflacji zależy od stopy procentowej, od zaufania społeczeństwa od rządu i jego polityki gospodarczej oraz od wydajności pracy.
Instytucje międzynarodowe jak EUROSTAT, Europejski Bank Centralny, OECD zalecają korygowanie danych inflacyjnych. Z inicjatywy EUROSTAT-u powstał program Demetra, który umożliwia oczyszczanie szeregów z sezonowości z wykorzystaniem pakietów X-12-ARIMA oraz TRAMO-SEATS. W artykule przedstawiono badanie mające na celu wykorzystanie obu tych pakietów do skorygowania sezonowości w polskich danych inflacyjnych za okres od lutego 1991 do maja 2004.
Celem artykułu jest przedstawienie prognoz kwartalnego wskaźnika cen dóbr i usług konsumpcyjnych (CPI) oraz sprawdzenie ich jakości. W celu dokonania prognozy wskaźnika CPI oszacowano, klasyczną metodą najmniejszych kwadratów, parametry równań opisujących jego kształtowanie się w okresie I kwartał 1995-I kwartał 2003. Przyjęto trzy hipotezy modelowania inflacji: kosztową, popytową, mieszaną. Otrzymano trzy predyktory wskaźnika cen dóbr i usług konsumpcyjnych.
Ważnym zagadnieniem związanym z działalnością ubezpieczeniową jest kalkulacja rezerwy na niewypłacone odszkodowania i świadczenia, zwanej rezerwą szkodową. W artykule została zaproponowana metoda oceny poziomu rezerwy w zależności od poziomu wskaźnika inflacji.
Przedstawiono procesy inflacji i jej rozmiary w Polsce w latach 1989-1997, sposoby jej mierzenia i rolę kompensacyjnych indeksów cen.
Omówiono problem porównywalności wyrobów objętych badaniem statystycznym przy szacowaniu wskaźnika inflacji. Podjęto próbę uwzględnienia stopnia wpływu elementów jakości na ceny wybranych odmian asortymentowych produktu z branży gospodarstwa domowego - żelazek do prasowania. Do tego celu wykorzystano metody analizy regresji, polegające na konstrukcji i estymacji modeli ekonometrycznych.
17
Content available remote Uporczywość inflacji i jej komponentów - badanie empiryczne dla Polski
75%
Artykuł porusza kwestię uporczywości szeregów czasowych inflacji i jej komponentów (11 indeksów cen), która wpływa na szybkość powrotu do równowagi po ustąpieniu szoku. W tym celu wykorzystano powszechnie stosowane metody szacowania uporczywości: bazujące na modelach klasy AR (por. Marques, 2004; Pivetta, Reis, 2007) oraz, alternatywnie, estymację długiej pamięci występującej w analizowanych szeregach (por. Baillie 1996; Koop i in., 1997). Wyboru pomiędzy dwoma klasami modeli dokonano na podstawie wyników testów klasy FDF (Dolado, Gonzalo, Mayoral, 2006). W drodze eksperymentu polegającego na estymacji modeli w przesuwanym oknie estymacji zbadano także zmianę uporczywości w czasie. Wyniki wskazują, że w analizowanym okresie nastąpił spadek uporczywości większości szeregów czasowych inflacji, za co w większości odpowiada zmiana strukturalna, która pokrywa się z okresem wprowadzania i modyfikowania strategii polityki pieniężnej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono różne mierniki inflacji wykorzystywane w statystyce gospodarczej. Zwrócono uwagę na wskaźnik cen konsumpcyjnych, a następnie na metody mierzenia alternatywnych mierników inflacji, czyli indeksów cen: produkcji sprzedanej przemysłu, produkcji budowlano-montażowej, PKB oraz różnych odmian inflacji bazowej. Przedstawiono statystyczną ilustrację tych miar w Polsce w latach 1989-2008 oraz omówiono przyczyny zróżnicowania poszczególnych wskaźników w badanym okresie.
Central Bank of Azerbaijan intends to move to the Inflation Targeting regime in the medium term. The new regime requires the development of new models and methodologies. Though the Bank's researchers have already developed different advanced models, most of them use the quantitative factor analysis of inflation. The current paper investigates an alternative approach that allows the estimation of inflation expectations by using the survey data. This approach, which has never been used before in Azerbaijan, helps to understand the behavior of the households in detail and enables converting qualitative data into quantitative data. Assuming that households' responses have normal and uniform probability distributions, the inflation expectations were estimated for the period of 2013Q3-2020Q1 in Azerbaijan. (original abstract)
20
Content available remote Zdezagregowany wskaźnik inflacji w polityce pieniężnej banku centralnego
63%
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań zdezagregowanego wskaźnika cen w ocenie procesów inflacyjnych na przykładzie Polski. Prezentowane analizy wskazują, że podejście zdezagregowane pozwala na pełniejsze zrozumienie charakteru procesów cenotwórczych oraz na lepszą identyfikację czynników wpływających na kształtowanie się inflacji. Wyniki wskazują na trzy wnioski. Po pierwsze, znaczna część inflacji w Polsce jest uzależniona od czynników krajowych. Po drugie, nie należy utożsamiać wskaźnika inflacji bazowej z miarą presji popytowej w gospodarce. Po trzecie, zestaw czynników zewnętrznych kształtujących procesy cenotwórcze w Polsce jest stosunkowo szeroki i odmienny dla różnych komponentów wskaźnika cen. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.