Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Informacja spółek giełdowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rosnąca liczba podmiotów notowanych na giełdzie sprawia, że tym ważniejsze staje się istnienie efektywnych regulacji, które będą w stanie zapewnić adekwatną przejrzystość emitentów i odpowiedni poziom ochrony inwestorów. Rzetelne wypełnianie obowiązków informacyjnych przez spółki giełdowe istotnie ogranicza ryzyko podjęcia błędnych decyzji inwestycyjnych. Jest to zagadnienie szczególnie istotne w warunkach kryzysu finansowego. W pracy zostanie przeprowadzona analiza regulacji dotyczących obowiązków informacyjnych emitentów notowanych na rynku regulowanym GPW oraz w Alternatywnym Systemie Obrotu NewConnect. Wskazany zostanie kierunek rozwoju zakresu ujawnień ujętych w publikowanych przez spółki giełdowe raportach, który przyczyni się do zapewnienia odpowiedniej atrakcyjności rynku kapitałowego wśród inwestorów. (abstrakt oryginalny)
Występowanie silnej formy efektywności rynku implikuje niemożliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków z posiadania dowolnego zbioru informacji. Zatem posiadanie nie tylko informacji cenowej i fundamentalnej, lecz także poufnej, nie pozwala na zbudowanie długookresowej, dochodowej strategii inwestycyjnej. Rynek jest silnie efektywny, gdy wszystkie informacje zarówno publiczne, jak i poufne znajdują szybkie odzwierciedlenie w cenach rynkowych akcji. Akceptacja takiej efektywności wskazuje, że nie tylko inwestorzy bazujący na ogólnie dostępnych danych, ale także ci, którzy korzystają z informacji poufnych, nie są w stanie wygrać z rynkiem i osiągnąć ponadprzeciętnej stopy zwrotu. Ze względu na informację poufną, która nie jest bezpośrednio obserwowalna, autorzy opierają się na domniemaniu posiadania informacji tego typu przez jednostki rekomendujące, ściśle powiązane z rynkiem kapitałowym. W niniejszym artykule podjęto próbę weryfikacji mocnej formy efektywności informacyjnej opierając się na rekomendacjach 52 podmiotów uprzywilejowanych pod kątem dostępu do niepublicznych informacji i specjalistycznej wiedzy. (fragment tekstu)
3
Content available remote Obowiązki informacyjne spółek giełdowych - analiza komunikatów
75%
Informacja ma w dzisiejszym świecie niezwykłe znaczenie zarówno w wymiarze gospodarczym, społecznym, politycznym, jak i naukowym. Artykuł podejmuje tematykę obowiązków informacyjnych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W pracy przedstawione zostały podstawowe zasady związane z wykonywaniem tych obowiązków, warunki ich powstawania oraz sposoby przekazywania informacji do publicznej wiadomości. Istotną część artykułu stanowi analiza i kategoryzacja komunikatów wygenerowanych przez przedsiębiorstwa giełdowe wchodzące w skład portfeli indeksów WIG20, mWIG40 lub sWIG80 w roku 2011.(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę ilości, jakości oraz zakresu danych na temat elementów kapitału intelektualnego ujawnianych w raportach rocznych. Przeprowadzono weryfikację raportów rocznych spółek "nowej ekonomii" czyli bazujących w swej działalności głównie na aktywach niematerialnych, które są notowane na GPW w Warszawie. Funkcjonują w branżach: konsultingowej (DGA SA), medialnej (TVN SA) i informatycznej (One-2-One SA). Raporty rozpatrywane są w okresie kolejnych trzech lat (2006-2008). Opisany jest stan ujawnień, zmiany, jakie nastąpiły w tej kwestii w ciągu 3 lat oraz subiektywna ich ocena. Każdemu z raportów zostały nadane syntetyczne oceny w skali od 1 do 5. Na koniec przedstawiono podsumowanie wyników analizy oraz wnioski, zwracając uwagę na przyczyny i skutki istniejących braków w raportach oraz możliwe rozwiązania problemu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie zagadnienia przejrzystości informacyjnej jako elementu koniecznego w dobrze funkcjonującym systemie nadzoru korporacyjnego. Ocena władztwa korporacyjnego uzależniona jest od wielu czynników. Spośród nich kluczową rolę odgrywa polityka transparentności informacyjnej. Warto zaznaczyć, że dzięki dobrze realizowanej polityce dostępu do informacji akcjonariusze są w stanie sprawować kontrolę wykorzystania zainwestowanego przez nich kapitału. Wspomniana polityka informacyjna jest realizowana za pomocą instrumentów wykorzystywanych w relacjach inwestorskich z podziałem na różne formy komunikacji. Dzięki dobrze przeprowadzonej polityce informacyjnej możliwe jest nawiązanie i utrzymanie wzajemnego dialogu między spółkami a interesariuszami. Niniejsza praca została oparta na literaturze krajowej i regulacjach prawnych dotyczących polityki informacyjnej spółek publicznych. W tym celu dokonano analizy dotyczącej obligatoryjnej polityki informacyjnej spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest analiza obowiązków informacyjnych emitentów akcji na rynku NewConnect na tle analogicznych regulacji obowiązujących na najważniejszych europejskich platformach ASO (MTF). ASO (Alternatywne Systemy Obrotu) to nowe platformy handlu papierami wartościowymi powstałe na podstawie znowelizowanych przepisów dyrektywy MiFID, jako oferujące bardziej liberalne warunki dostępu dla emitentów. Liberalizacja oznacza znaczne ograniczenie nadzoru zewnętrznego nad rynkiem oraz położenie nacisku na samoregulację, w tym określanie przez organizatora zakresu wymogów informacyjnych, jakie muszą spełniać emitenci. Analiza wykazuje dużą zbieżność rozwiązań stosowanych przez wszystkie rynki w zakresie wymogów dotyczących raportów okresowych i metod publikacji danych oraz znacznie większe rozbieżności w zakresie wymogów dotyczących raportów bieżących. W zakresie tych ostatnich wyróżniają się regulacje rynku AIM, które w sposób najbardziej precyzyjny określają rodzaje zdarzeń ekonomicznych, które muszą podlegać publikacji, co zapewnia najlepszą równowagę pomiędzy celami minimalizacji kosztów działania emitentów i ochrony interesów inwestorów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest sformułowanie propozycji dotyczącej zakresu i struktury informacji o wieloaspektowych dokonaniach przedsiębiorstwa, przeznaczonej dla użytkowników zewnętrznych, oraz zbadanie praktyki największych spółek giełdowych w Polsce w zakresie publikowania wszechstronnej informacji o dokonaniach. Z przeprowadzonego badania wynika, że zakres publikowanych przez dwadzieścia największych spółek warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych wszechstronnej i zintegrowanej informacji o dokonaniach w różnych aspektach jest bardzo ograniczony. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki badań zrealizowanych w latach 2007–2009 przez Katedrę Rachunkowości Menedżerskiej i Instytut Ekonometrii w Szkole Głównej Handlowej w ramach projektu badawczego nr N113 024 32/2706, pt. Wpływ zakresu ujawnianych informacji na poprawę ochrony inwestorów oraz pozycję konkurencyjną emitentów papierów wartościowych. Zaprezentowano wyniki badań empirycznych przygotowane na podstawie oryginalnie opracowanego Wskaźnika Ujawnień Korporacyjnych (Polish Corporate Disclosure Index, PCDI), pozycji konkurencyjnej oraz ochrony inwestora. (abstrakt oryginalny)
Streszczenie: W artykule zaprezentowano wyniki badania empirycznego dotyczącego zgodności informacji ujawnianych przez czeskie spółki giełdowe z wymogami MSR 38. Na podstawie danych spółek finansowych i niefinansowych z okresu 2008-2017 zauważono umiarkowany wzrost jakości ujawniania badanych spółek w tym okresie. Badania wykazały, że poprawę w zakresie ujawniania informacji zgodnie z wymogami MSR 38 należy przypisać rosnącej roli rynku kapitałowego dla pozyskiwania kapitału, a tym samym dostarczania użytecznych informacji użytkownikom sprawozdań finansowych. Jednak przeprowadzona analiza ujawniła niejednorodność poziomu zgodności w spółkach, w zależności od audytora spółki i jej struktury własności. Inne badane determinanty, takie jak przemysł i kraj pochodzenia emitenta, zostały uznane za nieistotne(abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przybliżenie zasad funkcjonowania alternatywnego systemu obrotu na GPW w Warszawie, ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków informacyjnych, jakim podlegają spółki notowane na NewConnect. (fragment tekstu)
Aim/purpose - The aim of this paper is to verify whether extremely high values of market value ratios are the symptoms of informational inefficiency of the market in a weak form. The authors intend to examine whether these phenomena co-occur with each other. Design/methodology/approach - Following Bachelier's strict random walk model, we quantified a weak-form informational market efficiency with the use of the percentage of normality tests in stock returns run (Expanded Shapiro-Wilk, D'Agostino-Pearson and Jarque-Bera), which indicate that the analyzed distribution is normal (a null hypothesis cannot be rejected). The empirical study was based on the comparison of the market value ratios (P/E and P/BV) and the informational efficiency measure at the level of particular companies, listed on the Main Market and NewConnect of the Warsaw Stock Exchange, and grouped into eight sectors. In order to do this, we analyzed scatterplots, descriptive statistics, Pearson's and Spearman's rank correlation coefficients. The dataset covered 214 companies (based on the assumptions made) in the period from 2016, December 31 to 2020, March 23. Findings - Results obtained indicated that, in most cases, the extremely high values of market value ratios did not co-occur with market inefficiency. Hence, the outstandingly high market value ratios do not have to be the symptoms of market inefficiency. Research implications/limitations - Following a common belief shared in the industry, but still not examined yet, this study examines the possible co-occurrence of extremely high market valuation and market inefficiency, but does not exploit it fully. The authors encourage other researchers, especially, to apply other market value ratios and to come up with their own ideas for market efficiency proxies. What is more, this study has been conducted on a relatively small market, thus the conclusions drawn from the study on the WSE should be tested on other, more developed markets. Originality/value/contribution - According to the authors' knowledge, this study is one of the first trying to examine if the extremely high market value ratios are the symptoms of the informational inefficiency of the market. (original abstract)
Bezpieczeństwo instytucji i uczestników zintegrowanego rynku kapitałowego jest zagadnieniem obszernym i wielowątkowym. Jednym z zasadniczych elementów stabilności rynku jest ochrona inwestorów przed manipulacją i oszustwami. Każde działanie nieuczciwe, z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia, osłabia pozycję rynku kapitałowego, zniechęca do inwestowania i wywołuje lęk inwestorów nie tylko w Polsce. Jest to zagadnienie tym istotniejsze, że nie dotyczy tylko rodzimych instytucji i uczestników, ale coraz częściej adekwatnych podmiotów, szczególnie z innych państw Europy. Obowiązująca zasada jednolitego paszportu otwiera rynki unijne dla emitentów, inwestorów oraz firm inwestycyjnych. Na GPW w Warszawie notowanych jest 25 spółek zagranicznych, działa 19 firm inwestycyjnych tzw. zdalnych członków z Węgier, Czech, Austrii, wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Słowacji i Estonii. W tym kontekście zagadnienie przestrzegania tajemnicy zawodowej i zachowania informacji poufnej nabiera szczególnego znaczenia. Znalazło to wyraz w prawodawstwie Unii Europejskiej (UE), jak i wewnętrznych aktach prawnych każdego państwa członkowskiego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań własnych dotyczących jakości rozwiązań w zakresie ładu korporacyjnego, stosowanych przez polskie spółki obecne na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zaprezentowano wyłącznie część wyników, a mianowicie te dotyczące przestrzegania wybranych zasad dobrych praktyk GPW w Warszawie.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.