Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 133

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Informacyjna funkcja rachunkowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na problematykę informatyzacji rachunkowości w odniesieniu do jej organizacji w jednostce gospodarczej oraz wskazanie uwarunkowań wiążących sie z działaniami usprawniającymi prowadzenie rachunkowości w środowisku informatycznym. Jego realizacja polega na identyfikacji i analizie przesłanek wyboru systemu informatyzacji rachunkowości (SIR), ryzyka informatyzacji, kryteriów doboru SIR w odpowiedzi na indywidualne potrzeby jednostek gospodarczych, procesu informacyjnego rachunkowości warunkującego wprowadzenie SIR oraz dokumentacji księgowej jako nośnika informacji ekonomicznej. (fragment tekstu)
W gospodarce opartej na wiedzy siłę napędową stanowi wytwarzanie, nabywanie, dystrybucja, gromadzenie oraz wykorzystywanie wiedzy. Dostęp do wiedzy oraz informacji, ich jakość oraz aktualność stają się w dobie gospodarki opartej na wiedzy jednymi z najistotniejszych czynników decydujących o konkurencyjności przedsiębiorstwa oraz mającymi zdolność do kreowania wartości tego przedsiębiorstwa. Kapitał intelektualny jest z jednej strony bardzo istotnym czynnikiem rozwoju przedsiębiorstwa, z drugiej zaś strony jest pojęciem bardzo ulotnym. W literaturze przedmiotu już od ponad dekady toczy się dyskusja nad zasadnością włączenia informacji o kapitale intelektualnym do sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa albo raportowania w inny sposób o tym ważnym atrybucie firmy, często bardzo istotnym z punktu widzenia interesariuszy. Trzeba podkreślić, że relewantność i wystarczalność informacyjna tradycyjnej rachunkowości finansowej w ostatnim czasie jest coraz bardziej ograniczona i traci na znaczeniu. Wiarygodna, obiektywna i rzetelna informacja o kapitale intelektualnym byłaby z pewnością cenna z punktu widzenia zarządzających organizacją, jej właścicieli oraz interesariuszy zewnętrznych. Kwantyfikacja zasobów niematerialnych jest niewątpliwie trudniejsza w porównaniu do zasobów materialnych, ale rola którą pełnią we współczesnym zarządzaniu przedsiębiorstwem działają-cym w gospodarce opartej na wiedzy jest coraz bardziej znacząca. Obowiązujące prawo bilansowe nie daje podstaw do rozpoznawania i ujmowania w bilansie przedsiębiorstwa aktywów kompetencyjnych ale uniwersalne zasady rachunkowości (zasada prawdziwego i rzetelnego obrazu, kompletności oraz istotności) nakazują wprowadzenie do praktyk rachunkowości finansowej i zarządczej nowych koncepcji umożliwiających dostarczanie informacji o tych składnikach majątku. Celem artykułu jest przedstawienie istoty kapitału intelektualnego i jego znaczenia w kreowaniu wartości przedsiębiorstwa oraz istniejącego paradoksu - pominięcia przez tradycyjną rachunkowość finansową, w dobie gospodarki opartej na wiedzy ewidencji kapitału intelektualnego. Wypełnienie tej istniejącej luki w ewidencjonowaniu i raportowaniu o zasobach przedsiębiorstwa jest wyzwaniem informacyjnej funkcji rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono kilka wybranych zagadnień dotyczących rocznego sprawozdania finansowego. Kwestie te obejmowały rodzaj i szczegółowość informacji, jakie powinny być ujawnione w sprawozdaniu finansowym, sposób prezentacji danych, celowość sporządzania tego dokumentu oraz które z informacji są ważne i pożyteczne dla środowiska gospodarczego? Są to zasadnicze pytania, ważne dla przedsiębiorstw, zwłaszcza w kontekście konkurencji rynkowej.
Aby osiągnąć lub utrzymać konkurencyjną pozycję, przedsiębiorstwa muszą przewidywać oraz reagować na procesy zachodzące w otoczeniu. W związku z tym przeobrażenia w organizacji występują dzisiaj coraz częściej i mają coraz większy zasięg. W artykule omówiono istotę i przyczyny restrukturyzacji oraz jej rodzaje. Szczegółowo opisano również procedurę restrukturyzacji przedsiębiorstwa.
Cel - Identyfikacja cykli dostarczania informacji z systemu rachunkowości zarządczej w restauracjach. Rozważania zostały osadzone w teorii uwarunkowań sytuacyjnych - cykle informacyjne są analizowane jako efekt określonych zewnętrznych i wewnętrznych uwarunkowań działalności gastronomicznej. Metodologia badania - Badania przeprowadzono w formie przeglądu literatury oraz studium przypadku. Badania przeprowadzono w wybranej polskiej restauracji. Obejmowały one analizę dokumentów zastanych, zawartości systemu informatycznego oraz obserwację uczestniczącą. Wynik - Badania empiryczne wskazują, że cykle informacyjne związane z operacyjnym rytmem funkcjonowania podmiotu miały większy wpływ na system rachunkowości zarządczej restauracji niż standardowe okresy sprawozdawcze. Oryginalność/wartość - Cykle informacyjne rachunkowości zarządczej nie były jeszcze prezentowane w polskiej literaturze przedmiotu. Opracowanie prezentuje wyniki oryginalnych badań empirycznych poświęconych tej problematyce.(abstrakt oryginalny)
The aim of the article is to outline the options for increasing the efficiency of environmental management decision-making through improving information support from the accounting side. This means, in particular, monitoring adequate environmental information through managerial accounting. This information can be obtained through the gradual greening of accounting, i.e. through the gradual establishment of environmental accounting. The author proposes two versions of the greening of accounting: simple version - establishment of environmental accounting without the monitoring of material flows, a more complex version - establishment of environmental accounting with the monitoring of material flows. The proposals take into account the regulations on entrepreneurs' accounting in the Slovak Republic.(original abstract)
Zaprezentowano problem terminologii używanej w kontekście słynnych oszustw księgowych, których dopuściły się wielkie korporacje takie jak Enron, Worldcom itp. Celem artykułu było przedstawienie różnic pomiędzy takimi pojęciami jak kreatywna, agresywna i oszukańcza rachunkowość, które są często niesłusznie zamiennie stosowane.
W artykule omówiono wykorzystanie środków technicznych w realizacji procedur przetwarzania danych w rachunkowości, stanowi on przejaw postępu zależnego.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest wartość godziwa, rozpatrywana w kontekście informacyjnej funkcji rachunkowości. Za cel prowadzonych rozważań autorka przyjęła próbę znalezienia i zaprezentowania argumentów za i przeciw wartości godziwej jako parametru wyceny. (fragment tekstu)
Sprawozdanie finansowe sporządzone w sposób rzetelny stanowi istotne źródło informacji dla kontrahentów, banków, pracowników i znacznie lit mniejszego grona odbiorców. Dokument ten jest obowiązkowo sporządzany koniec roku obrotowego. Wytyczne według których powinien zostać sporządzony zostały opisane w rozdziale 5 Ustawy o rachunkowości. Jednak, często spotyka się także fałszowanie danych zawartych w sprawozdaniach finansowych w celu uzyskania korzyści majątkowych, które niosą za sobą konsekwencje prawne. W artykule została opisana tzw. agresywna księgowość, czyli sporządzanie tego dokumentu w sposób niezgodny z prawem.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawione zostały podstawowe różnice pomiędzy rachunkowością finansową oraz rachunkowością zarządczą. Zaprezentowano także użytkowników wewnętrznych i zewnętrznych informacji dostarczanych przez rachunkowość oraz rodzaje poszukiwanych przez nich danych. Omówione zostały dwa podstawowe źródła, z których mogą korzystać osoby podejmujące decyzje gospodarcze. Pierwszym z nich jest sprawozdanie finansowe, stanowiący finalny efekt rachunkowości finansowej. Drugim źródłem jest rachunek kosztów, związany z analizowaniem i podejmowaniem decyzji dotyczących kosztów w przedsiębiorstwie. W artykule opisane zostały także najważniejsze koszty wpływające na podejmowanie decyzji przez menedżerów, do których zalicza się: stałe i zmienne, relewantne i nierelewantne, użyteczne i nieużyteczne, utopione oraz utraconych możliwości. W ostatniej części przedstawiono przykłady decyzji podejmowanych w oparciu o posiadane informacje uzyskane dzięki rachunkowości finansowej oraz rachunkowości zarządczej. (abstrakt oryginalny)
The article is devoted an important role the Institute of Accounting in the modern economy. This role is supported by unique institutional and informational opportunities determined by its specific characteristics. On the one hand, accounting is the legislative and normative institution through which the controlling and regulating institutions influence the economic processes occurring at each enterprise. On the other hand, the accounting system creates an information database on the actual economic activity of each enterprise required by users. Such a database is formed due to the fact that accounting is an exclusive registrar of business activities: documentation, inventory, assessment, calculation, accounts, double-entry bookkeeping, balance, reporting. These methods have such a mathematical feature that has made it possible to fully them with the latest information technologies. All of these factors allow accounting to provide transparent accounting information to any users and institutions.(original abstract)
Niniejszy artykuł przedstawia rachunkowość jako system informacyjny realizujący funkcję analityczną. Głównym jego celem jest omówienie wymagań w zakresie tworzenia wiarygodnych informacji generowanych dla potrzeb analizy, a w szczególności produktywności pracy. Pomiar produktywności pracy został przedstawiony w nowym świetle zaproponowanym przez M. Dobiję. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja nowych wyzwań stawianych informacyjnej funkcji rachunkowości przez zmiany związane z wdrażaniem w praktyce gospodarczej idei społecznej odpowiedzialności biznesu. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania było wskazanie możliwości wykorzystania rachunkowości zarządczej, jako narzędzia wspierającego rozwój zewnętrzny przedsiębiorstwa.
Zadaniem artykułu jest wskazanie roli i znaczenia nowoczesnych narzędzi rachunkowości, jakimi są systemy informatyczne. Wskazano na ich udział w zwiększaniu informacyjnej funkcji rachunkowości.
Przedstawiono system informacyjny rachunkowości w świetle prawa bilansowego, zasady rachunkowości w kontroli wewnętrznej wiarygodności systemu informacyjnego oraz zewnętrzne uwarunkowania funkcjonowania systemu informacyjnego rachunkowości.
W artykule zaprezentowano opinie respondentów (członków zarządów, głównych księgowych i służb ochrony środowiska) odnośnie wybranych zagadnień dotyczących tworzenia w rachunkowości informacji o ochronie środowiska. Dane rozpatrywano według branż, stanowisk, wykształcenia i doświadczenia zawodowego.
Przedstawiono istotę rachunkowości jako systemu informacji. Omówiono znaczenie rachunkowości w poszczególnych fazach życia produktu.
Rachunkowość jest systemem informacyjnym jednostki gospodarczej, którego głównym zadaniem jest dostarczanie informacji różnym odbiorcom. Informacje są tworzone w rachunkowości zgodnie z określonymi normami o charakterze obligatoryjnym lub fakultatywnym. Normy te w dużym stopniu wpływają na jakość informacji tworzonych w systemie rachunkowości. Od jakości tej zależy trafność decyzji podejmowanych na ich podstawie. Niniejszy artykuł koncentruje się na wpływie norm rachunkowości na jakość informacji wykorzystywanych w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.