Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 975

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Obecnie informacja jest filarem systemu informacyjnego każdej organizacji. Bez niej efektywne funkcjonowanie zarówno małych spółek handlowych, jak i ogromnych holdingów, jest niemożliwe. Dlatego też istotną rolę w przepływie informacji gospodarczej stanowią biura informacji gospodarczej. Jak wykazała analiza, w każdym państwie biura informacji gospodarczej należy uznać za instytucje konieczne. Dzięki nim można zweryfikować zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, pod kątem wiarygodności oraz efektywnej współpracy. Celem artykułu jest zaprezentowanie istoty informacji gospodarczej oraz możliwości weryfikacji tejże pod względem jej transparentności. W artykule postawiono następującą hipotezę badawczą - Biura informacji gospodarczej pozwalają na zwiększenie transparentności informacji. W nawiązaniu do założonego celu oraz przyjętej hipotezy w artykule postawiono następujące pytanie badawcze: w jaki sposób oraz jakiego rodzaju informacje powinny być udostępnianie przez biura informacji gospodarczej? Podejmując próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, w artykule w pierwszej kolejności odniesiono się do istoty informacji. Następnie skupiono się na przedstawieniu wyników badania, które dotyczyło działalności biur informacji gospodarczej w Polsce. Kluczowym elementem artykułu jest przedstawienie wniosków, wskazujących na rolę tego rodzaju instytucji w gospodarce.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Reklama - wiarygodne źródło informacji czy narzędzie manipulacji?
100%
Wykorzystanie reklamy jako narzędzia komunikacji marketingowej wywołuje wiele kontrowersji. Kilkanaście lat temu postrzegana była jako forpoczta nowego ładu rynkowego, źródło wiedzy nie tylko o nowych produktach, ale i nowym stylu życiu. Obecnie, po kilkunastu latach atakowania przekazami we wszystkich środkach masowego przekazu, zauważa się kryzys zaufania do niej. Zarzuca się jej nachalność, agresywność, sprzedawanie złudzeń. Coraz częściej w świadomości odbiorców pojawia się dylemat, czy reklama rzeczywiście jest wiarygodnym źródłem informacji, czy też tylko bezwzględnym narzędziem manipulacji skłaniającym do niepotrzebnego odchudzania portfeli. Artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie, opartą na wynikach badań prowadzonych wśród odbiorców reklamy. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Ilościowe i jakościowe koncepcje informacji
100%
Celem artykułu jest dokonanie analizy koncepcji informacji uwzględniających jej złożoność i wieloaspektowość poprzez przegląd najbardziej fundamentalnych i spójnych teorii. Obok koncepcji syntaktycznej, semantycznej i pragmatycznej w artykule przedstawiono koncepcję infologiczną.(fragment tekstu)
Niezmiennie od kilku lat większość krajowych organizacji GS1 zwraca uwagę swoim członkom na istotę jakości danych podstawowych, czyli danych szczegółowo opisujących produkty będących w obrocie w handlu nowoczesnym i internetowym. Coraz więcej sieci handlowych sprzedaje te same towary równolegle w wielu kanałach sprzedaży.Obecnie mówi się o swoistej eksplozji sprzedaży omnikanałowej, która zakłada wzajemne przenikanie się informacji produktowych na rynku. Dlatego służby czuwające nad sprawnością obsługi klientów muszą mieć dostęp do tych samych informacji.Trend zmian zakłada czterokrotne zwiększenie sprzedaży omnikanałowej do końca 2018 roku, przy jednoczesnym siedmiokrotnym zmniejszeniu sprzedaży w układzie punkt - punkt. (fragment tekstu)
5
Content available remote Dylematy interpretacji informacji
100%
W artykule autor analizuje proces interpretacji informacji z punktu widzenia poprawności formułowanych wniosków. Zakłada przy tym infologiczną koncepcję pojęcia informacja. Za podstawę przyjmuje hermeneutyczny kanon konieczności interpretacji na wielu poziomach. Infologiczna koncepcja informacji pozwala wyróżnić przynajmniej trzy takie poziomy: 1) poziom danych, które są traktowane jako elementy strukturalne komunikatu; 2) poziom treści zawartej w komunikacie; 3) poziom kontekstu, w którym komunikat jest analizowany. Autor podkreśla, że proces interpretacji jest narażony na wielorakie zakłócenia (szumy), które utrudniają poprawne odczytanie intencji (treści) zawartych w komunikacie. Takie poprawne, tzn. zgodne z założeniami nadawcy, odczytanie owych treści jest możliwe w nader specyficznych okolicznościach. W większości zaś przypadków musimy się liczyć z pewnym wypaczeniem tych intencji. W związku z tym autor wyróżnił trzy sytuacje: 1) interpretacja jest poprawna, zgodna z założeniami nadawcy komunikatu; 2) odbiorca komunikatu "dopatrzył się" w nim treści, których nadawca nie zakładał; sytuację taką autor określił jako nadinterpretację informacji; 3) odbiorca komunikatu nie potrafił odczytać pełnej treści komunikatu; sytuację tę autor określa jako subinterpretację informacji. W zakończeniu autor formułuje wniosek, że zawsze trzeba się liczyć z pojawieniem się pewnych szumów i zakłóceń zniekształcających wyniki interpretacji, co zmusza do poszukiwania sposobów zminimalizowania ich szkodliwych skutków. (abstrakt oryginalny)
Chociaż informacja istnieje i funkcjonuje już około 40-35 tysięcy lat, to jednak do chwili obecnej termin ten nie doczekał się jednoznacznej interpretacji pojęciowej spełniającej warunek: termin symbolizuje pojęcie (treść znaczeniową wyrazu - jego semantykę) dotyczące desygnatów (jednostkowych przedmiotów myślowych), które są przypisane do terminu i powodują w ten sposób, że w porozumiewaniu się międzyludzkim termin zastępuje desygnaty utożsamiające pojęcie, które objaśnia termin. O tym, że myślowe wyjaśnianie całościowego ujęcia istotnych cech przedmiotu symbolizowanego terminem informacja jest trudne, świadczyć mogą chociażby takie fakty, że Claude Shannon, twórca teorii ilościowej miary informacji i Stafford Beer - autor jednej z pierwszych prac dotyczących zastosowań cybernetyki jako ogólnej teorii sterowania w zarządzaniu systemami ekonomicznymi, w ogóle nie zdefiniowali tego terminu, chociaż często posługiwali się nim w swoich wywodach. Obecnie wielu autorów stara się wypełnić tę lukę semantyczną, jednak do dnia dzisiejszego nie ma co do tego zgodności w formułowanych poglądach. Daje się to dostrzegać zarówno w funkcjonujących normatywach leksykograficznych, jak i w literaturze przedmiotu. (fragment tekstu)
7
Content available remote Etykieta jako nośnik informacji nie zawsze prawdziwej
100%
W artykule zaprezentowano cechy i funkcje etykiet z punktu widzenia ich funkcji informacyjnej i promocyjnej. Przedstawiono wymagania prawne co do zawartości treściowej etykiet, ukazując cechy informacji obligatoryjnych i fakultatywnych. Ponadto przedstawiono znaczenie i formy symbolicznego znakowania produktów odpowiadających wymogom ochrony środowiska oraz akcentujące udział producentów w akcjach na rzecz społeczeństwa. Ukazano takŜe przykłady nieetycznych działań firm (zwane greenwashingiem), które przez nierzetelną informację i wprowadzanie klienta w błąd dążą do zwiększenia wartości sprzedaży.(abstrakt autora)
W opracowaniu zostało zaproponowane i wykorzystane po raz pierwszy narzędzie do badania percepcji poziomu transparentności. Transparentność jest problemem podejmowanym przez wielu autorów, w wielu obszarach, jednak brakuje narzędzi, które pozwalałyby na jej pomiar, przyczyniając się tym samym do lepszego zrozumienia zjawiska, a w dalszej perspektywie, do wpływania na nią. W badaniu pilotażowym, wykonanym na przykładzie zespołów projektowych, wykorzystany został autorski Kwestionariusz Percepcji Transparentności, w związku z brakiem wystandaryzowanych narzędzi do badania postrzegania poziomu transparentności. Narzędzie to nie było stosowane do tej pory w celach badawczych. Kwestionariusz charakteryzuje się wysoką trafnością i rzetelnością. Do jego oceny zastosowano metodę analizy głównych składowych (analizę czynnikową) oraz współczynnik Alfa Cronbacha. Na podstawie analizy czynnikowej, wyodrębniono trzy skale narzędzia, oceniające percepcję transparentności w zespołach. Pierwszą z nich jest transparentność kierunkowa, odnosząca się do jakości informacji na temat celów. Drugi z wymiarów, transparentność metodyczna, dotyczy jakości informacji o sposobach i metodach pracy. Trzeci wymiar, transparentność uzasadniania, odnosi się do jakości informacji odwołujących się do przyczyn działania celowego. Do uzyskania odpowiedzi na pytania badawcze o percepcję poziomu transparentności, posłużyły analizy statystyk opisowych oraz analizy różnic międzygrupowych. Uzyskane wyniki pozwoliły rozpoznać istotne statystycznie różnice w postrzeganiu poziomu transparentności. Różnice występują zarówno pomiędzy typami transparentności ocenianymi przez kierowników oraz członków zespołu, jak również w postrzeganiu tego samego typu transparentności pomiędzy kierownikami a członkami zespołów (transparentność uzasadnienia).(abstrakt oryginalny)
Zmiany zachodzące w otoczeniu przedsiębiorstwa powodują konieczność ciągłego dostosowywania się do nowych uwarunkowań. Wymaga to posiadania informacji umożliwiających aktywne na nie reagowanie. Równocześnie, dla zapewnienia skuteczności realizowanych działań, poszukuje się możliwości ich przepływu. Coraz częściej posiadanie informacji staje się warunkiem uzyskania możliwości funkcjonowania organizacji w konkurencyjnym środowisku gospodarczym. Możliwość jej pozyskania, a następnie przetworzenia w sposób zapewniający realizację potrzeb zainteresowanych stanowi istotny czynnik nakierunkowujący system zarządzania na zapewnienie sukcesu gospodarczego. Dla uzyskania sukcesu w gospodarce rynkowej konieczne jest, aby informacje charakteryzowały się cechami pozwalającymi na1:  dostarczenie pełnej wiedzy, umożliwiającej podjęcie właściwych decyzji,  zapewnienie adekwatności do potrzeb, tj. by były dostępne w czasie, gdy są potrzebne, a forma umożliwiała efektywne ich wykorzystanie,  śledzenie zmian zachodzących w organizacji oraz wyeliminowanie informacji zbytecznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje obecną sytuację agencji informacyjnej Reuters, której pozycja zachwiała się cztery lata temu, a aktualnie dzięki działaniom jej szefa amerykanina Thomasa Glocera znów odzyskuje swoją dawną potęgę. Agencja wypracowała nową strategię dając swoim klientom dostęp do surowych, nieobrobionych danych i oferując zarządzanie nimi.
Utworzona w 1918 roku Centralna Biblioteka Statystyczna jest, po Bibliotece EUROSTATU, największą specjalistyczną kolekcją wydawnictw statystycznych w Europie. Unikatową kolekcję Biblioteki przedstawiono w według rodzajów zbiorów.
12
Content available remote Zastosowanie steganografii w sieciach komputerowych
80%
Powszechna dostępność Internetu wiąże się z koniecznością ochrony przesyłanych i przechowywanych danych w systemach teleinformatycznych. Ich poufność zapewnia szyfrowanie, natomiast do oznakowania oryginalnych plików elektronicznych lub ukrycia faktu przekazywania treści (związanych np. z działalnością gospodarczą, polityczną lub przestępczą) stosuje się techniki steganograficzne. Rozwój steganografii pozwala na coraz skuteczniejsze ukrywanie informacji, stąd konieczne jest doskonalenie metod steganoanalitycznych związanych z wykrywaniem i analizowaniem steganogramów. Celem artykułu jest przedstawienie zagadnień dotyczących metod steganograficznych, które w połączeniu z mechanizmami kryptograficznymi stanowią skuteczne narzędzie zabezpieczania informacji przed jej wykryciem i odczytem. (abstrakt autora)
Celem artykułu jest określenie związków występujących między gromadzeniem, udostępnianiem i stosowaniem informacji rynkowych w kształtowaniu nowych produktów. Do osiągnięcia tego celu wykorzystano dane dotyczące 145 projektów wdrożenia nowych produktów, które pochodziły z próby losowo dobranych krajowych przedsiębiorstw wysokiej techniki, zatrudniających powyżej 49 osób. Analizę danych oparto na modelach równań strukturalnych, w ramach których weryfikowano model pomiarowy i modele strukturalne - z pełną i częściową mediacją. Do omówienia wyników przyjęto ten ostatni model, po zastosowaniu testu różnicy chi-kwadrat. Okazało się, że gromadzenie informacji rynkowych pozytywnie oddziałuje tak na ich stosowanie, jak i udostępnianie przy kształtowaniu nowych produktów. Otrzymane wyniki dotyczące modelu z częściową mediacją wskazały na brak efektu pośredniego między gromadzeniem i stosowaniem informacji przy przyjęciu udostępniania informacji jako zmiennej pośredniczącej.(abstrakt oryginalny)
We współczesnym demokratycznym państwie, dla świadomego swoich praw społeczeństwa, istotne znaczenie ma dostęp do informacji. Informacje w sprawach podatkowych udostępniane są za pomocą Systemu Informacji Podatkowej, którego funkcjonowanie przedstawiono w niniejszym opracowaniu. Analiza ewolucji struktury tego systemu wskazuje, że obecnie potrzebna jest jego modyfikacja uwzględniająca nowe uwarunkowania prawne i technologiczne oraz wykorzystująca doświadczenia z poprzednich lat. (fragment tekstu)
15
Content available remote Użyteczność informacji finansowych - wybrane aspekty
80%
W dobie globalizacji podmioty bazują na informacji, która stanowi szczególny zasób. Informacja, która spełnia określone wymogi jakościowe, może służyć do podejmowania decyzji ekonomicznych. Autorzy rozważając użyteczność informacji, rozpatrują ją w kontekście prawnym oraz technicznym, a prezentując wyniki badań empirycznych wskazują różne podejścia do użyteczności prezentowane przez niektóre polskie spółki giełdowe. (abstrakt autora)
16
Content available remote Znaczenie targów w procesie przekazywania informacji - kontekst ery informacyjnej
80%
Od dziesięcioleci targi są traktowane jako wielofunkcyjne wydarzenia, pozwalające na realizację zróżnicowanych celów przez wystawców. W dobie społeczeństwa informacyjnego zyskują jednak na znaczeniu nowoczesne, alternatywne wobec targów formy komunikacji - w tym przede wszystkim Internet. W tym kontekście warto zastanowić się, jaki jest obecny wizerunek targów w wymiarze dzielenia się informacją. W związku z tym celem artykułu jest eksploracja postrzegania funkcji informacyjnej współczesnych targów. Aby tego dokonać, przeanalizowano literaturę przedmiotu oraz zrealizowano badanie wśród wystawców.(abstrakt autora)
W artykule przedstawiono zmiany, jakie zaszły w ostatnim okresie w transporcie miejskim w zakresie informacji udostępnianej pasażerom a także rodzajów wykorzystywanych nośników informacji. Zwrócono dodatkowo uwagę, na edukacyjną rolę informacji przekazywanej pasażerom, gdyż informacja o skutkach funkcjonowania transportu w miastach dla środowiska wpływa na kształtowanie zachowań komunikacyjnych mieszkańców miast. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Informacja w systemowym kształtowaniu środowiska wykonywania pracy
80%
Podstawowym celem systemowego kształtowania środowiska wykonywania pracy jest zapewnienie możliwości jego ciągłego doskonalenia. Warunkiem koniecznym do zapewnienia bezpieczeństwa realizacji procesów pracy jest zastosowanie rozwiązań pozwalających na bieżąco wpływać na czynniki środowiska pracy. Zrealizowanie wskazanego zadania możliwe jest wyłącznie przy zapewnieniu dostępu do informacji umożliwiającej efektywnie kształtować środowisko pracy.(abstrakt autora)
19
Content available remote Informacja w zarządzaniu strategicznym
80%
Istotą zarządzania strategicznego jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa w horyzoncie strategicznym. Strategia bezpieczeństwa państwa powinna gwarantować stabilny jego rozwój poprzez klasyczne racjonalne zarządzanie, to znaczy świadome i planowe stosowanie różnych metod i technik, które wpływają na decyzje podejmowane przez instytucje i organizacje państwowe. Informacje, odgrywając rolę niezależnego czynnika w środowisku bezpieczeństwa państwa, stopniowo stają się głównym ogniwem każdego konfliktu. Informacje wpływają na zdolności zarządzania w prowadzonych działaniach, zmniejszają lub zwiększają możliwości. Słowa kluczowe: strategia, bezpieczeństwo, zarządzanie, informacja, działania informacyjne. (abstrakt oryginalny)
Jakość system informacyjnego decyduje o jakości procesu zarządzania. Jest on bowiem traktowany jako "specyficzny układ nerwowy organizacji, która łączy w jedną całość elementy systemu zarządzania". Aby więc mówić o efektywnym funkcjonowaniu organizacji, należy zaprojektować, a następnie stale doskonalić system informacyjny tak, aby zapewniony był sprawny przepływ informacji. Informacje, obok zasobów ludzkich, są jednym z najważniejszych elementów systemu informacyjnego. Każdy użytkownik może oczekiwać spełnienia innych cech jakościowych lub na innym poziomie. Zastosowanie rewelacyjnej nawet technologii nie jest w stanie zapewnić długotrwałego efektu. Dlatego proces doskonalenia jakości informacji musi być działaniem systemowym, zakorzenionym w strategii firmy, i obejmować szereg różnych elementów. W literaturze przedmiotu nie ma jednolitego katalogu cech określających informację wysokiej jakości. Istnieje zatem wiele koncepcji doskonalenia jakości informacji, które akcentują nieco odmienne elementy, lecz mają również pewne cechy wspólne. W niniejszym artykule przedstawiono kilka ujęć tej problematyki. Scharakteryzowano - bazujące na założeniu, że informacje są produktem procesów biznesowych - koncepcje L. Englisha i B. Godfreya oraz wykorzystujące kartę wyników podejścia D. Loshina i firmy konsultingowej PricewaterhouseCoopers, a także nieco odmienną propozycję J. Geigera, akcentującą rolę czynnika ludzkiego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.