Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information civilization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Ewolucja funkcjonowania społeczeństwa informacyjnego do społeczeństwa wiedzy uzasadnia stosowanie terminu "cywilizacja informacyjna". Zaawansowane informatyczne wspomaganie procesów zarządzania i kreowania nowych modeli biznesowych stały się atrybutami funkcjonowania i rozwoju organizacji inteligentnych. Celem artykułu jest ukazanie roli organizacji inteligentnych w kształtowaniu cywilizacji informacyjnej. Rozważania zilustrowano wynikami badań w przedsiębiorstwach województw mazowieckiego i wielkopolskiego w okresie 2014-2017 z odniesieniami do światowych trendów w zakresie transformacji cyfrowej.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł prezentuje uwagi, jakie na temat wpływu nowoczesnych technologii na współczesne społeczeństwa, w tym przede wszystkim na świat Zachodu, sformułował polski filozof Henryk Skolimowski. Krytykując negatywne aspekty gwałtownego rozwoju technologii, zwraca on uwagę na tak niebezpieczne dla człowieka zjawiska, jak konsumpcjonizm czy związane z nim zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Twierdzi również, że nowoczesne technologie, w szczególności zaś komputery i roboty, wyręczając człowieka w podejmowaniu coraz większej ilości prac, zmniejszają jego zdolność decyzyjną, a tym samym negatywnie odbijają się na ludzkiej wolności. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano różne koncepcje mierzenia poziomu rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Opisane próby pomiarowe w większości wykorzystywały wskaźniki złożone. Autorzy dokonali krytycznej oceny przedstawionych metod i technik. Przeanalizowane zostały zarówno doświadczenia polskie, jak i międzynarodowe.(abstrakt oryginalny)
Wielość, skala, zasięg i dynamika przemian jest wynikiem wyjątkowo wielkich i szybkich przeobrażeń informacyjno-informatyczny, a w konsekwencji także społeczno- edukacyjnych. Mają one wieloraki charakter począwszy od jednostkowego, poprzez zespołowy, grupowy, lokalny, regionalny, globalny, a nawet międzykontynentalny. Ich kontekst teoretyczny jest interdyscyplinarny, obejmują wiele różnych dyscyplin i subdyscyplin naukowych z różnych obszarów wiedzy. Badawczy i empiryczny wymiar przemian obejmuje wszystkie aktywności przejawiane i realizowane przez każdego, począwszy od dzieci (zabawa), poprzez młodzież (edukacja), osoby dorosłe (praca zawodowa) i osoby starsze (m.in. zainteresowania, wypoczynek, zdrowie, rehabilitacja), za pośrednictwem mediów cyfrowych i technologii informacyjno- -komunikacyjnych(fragment tekstu)
"Rewolucja informacyjna" staje się zjawiskiem globalnym, wywierającym wpływ na wszystkie sfery życia społecznego. Autorzy przedstawili japoński plan społeczeństwa informacyjnego, który został zapoczątkowany w latach 70-tych XX wieku. W artykule zaprezentowano także polską drogę ku europejskiemu społeczeństwu informacyjnemu.
Prawo Gordona Moore'a mówi o tym, że pojemność pamięci i szybkość obliczeń komputerów o tej samej wartości rynkowej podwaja się co dwa lata lub nawet co rok. Tymczasem mózg ludzki nie tylko nie rośnie, lecz wręcz przeciwnie - wraz z wiekiem jego objętość maleje. Obliczono, że u osób po trzydziestym roku życia codziennie obumiera około sto tysięcy komórek nerwowych. Czyżbyśmy więc byli na przegranej pozycji w porównaniu ze stworzonymi przez siebie komputerami? A jednak nie! Mózg ludzki jest strukturą złożoną, zawierającą około 100 milionów komórek nerwowych oraz nieskończoną ilość możliwości połączeń między nimi. Produkowane obecnie komputery musiałyby być przynajmniej milion razy sprawniejsze, by móc dorównać wydajności, jaką posiada ludzki móz1. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote XXI wiek - wiekiem społeczeństwa informacyjnego
75%
Myślenie o przyszłości na przełomie wieków zdominowało zjawisko szybkiego rozwoju technologii teleinformatycznych, którego najbardziej spektakularnym wyrazem było powstanie Internetu i jego lawinowy rozwój. Do podejmowania szybkiej i trafnej decyzji potrzebna jest aktualna informacja, a to powoduje rozwój nowych technologii elektronicznych, czyli urządzeń teleinformatycznych. Obecnie informacja i wiedza stały się źródłem strategii rozwoju. Wiek XXI jawi się jako czas dalszego rozwoju technologii informatycznych. Wraz z rozwojem intelektualnym i technicznym coraz większego znaczenia zaczęło nabierać społeczeństwo informacyjne. Termin "społeczeństwo informacyjne" podkreśla ważną rolę systemów informacji i komunikacji występujących w kręgu danego społeczeństwa i stanowiących o jego specyfice w porównaniu z innymi rodzajami społeczeństw. Żyjąc w społeczeństwie informacyjnym, funkcjonujemy w społeczeństwie sieciowym. Społeczeństwo oparte na informacji nie wiąże się z optymistyczną prognozą społeczną, ale oznacza kończącą się ewolucję struktur społecznych. Na społeczeństwo informacyjne składają się nie tylko informacja, środki teleinformatyczne, ale także człowiek i jego potrzeby, gospodarka, państwo i otoczenie. Powstanie społeczeństwa informacyjnego związane jest z rozwojem środków informatycznych, przetwarzających i gromadzących informację, jak też środków komunikacyjnych, przesyłających i odbierających informację, a to zwiększyło wydajność pracy, doprowadziło do dominacji sektora usług i technologii informatycznych oraz zmiany dystrybucji zasobów. W związku z tym celem niniejszego artykułu jest wskazanie roli i znaczenia informacji w XXI wieku. Zaprezentowanie podłoża i genezy kształtowania się społeczeństwa opartego na informacji oraz określenie wyzwań i zagrożeń jemu towarzyszących. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ukazuje zagrożenie operacjami informacyjno-psychologicznymi jako podstawowy element prowadzenia walki informacyjnej. W tekście stawiana jest teza, że katalog prowadzonych wrogich działań staje się głównym narzędziem prowadzonej obecnie geopolityki i będzie zyskiwał na znaczeniu. Autor wskazuje służby specjalne jako fizycznego wykonawcę działań i ukazuje bezpośrednie zagrożenia dla Polski ze strony Federacji Rosyjskiej. Walka informacyjna, operacje informacyjno-psychologiczne i zarządzanie refleksyjne mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo informacyjne państwa, a przez to na żywotne interesy Rzeczpospolitej Polskiej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie pojęcia kultura informacyjna oraz zwrócenie uwagi na jej rolę w warunkach rozwijających się współczesnych technologii informatycznych. Autor stawia tezę, że kultura informacyjna jest zarówno sposobem integracji jednostki ze społecznością, do której ona należy lub aspiruje, jak i warunkiem koniecznym w tym procesie. Dotyczy to w szczególności dążenia Polski do włączenia się do społeczności europejskiej.
W grudniu 1999 r. przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi ogłosił "Inicjatywę eEurope - społeczeństwo informacyjne dla wszystkich". Przyłączyły się do niej kraje kandydujące do Unii Europejskiej, deklarując na konferencji w Warszawie w maju 2000 r. stworzenie własnych programów narodowych i przygotowanie planu działań "eEurope+". Plan ten został przyjęty w Goeteborgu 16 czerwca 2001 r. W artykule podjęto problem roli statystyki w społeczeństwie informacyjnym. Przedstawiono system wskaźników statystycznych do oceny społeczeństwa informacyjnego. Omówiono osiem cech, którymi powinny charakteryzować się informacje statystyczne gotowe do pełnienia wydatnej roli w społeczeństwie informacyjnym.
Od kilku lat cywilizacja przemysłowa jest wypierana przez cywilizację informacyjną. Tradycyjne surowce tracą na znaczeniu w procesach produkcyjnych i w usługach, ich miejsce zaczynają wypełniać informacje i wiedza. Takie terminy jak komputerowe wspomaganie decyzji, zarządzanie wiedzą w organizacji i gospodarce, elektroniczny handel, cyfrowa ekonomia symbolizuje głębokie zmiany. Zmiany te powodują poważne skutki gospodarcze, społeczne i polityczne. Zmienią się bowiem sposoby pracy, kształcenia się, realizacji zakupów, spędzania wolnego czasu i powszechnego dostępu do informacji. Globalne społeczeństwo informacyjne będzie w nadchodzącym okresie kluczowym elementem nowej cywilizacji informacyjnej opartej na ekonomii wiedzy. Informacja staje się tutaj podstawowym zasobem produkcyjnym, warunkiem rozwoju gospodarczego będzie powszechny dostęp do informacji. Pierwsze kraje, które wkroczą do społeczeństwa informacyjnego, uzyskają największe korzyści. One ustalą porządek rzeczy dla wszystkich, którzy pójdą w ich ślady. Dla kontrastu, kraje, które odkładają decyzje lub preferują rozwiązania częściowe, mogą doświadczyć w najbliższej dekadzie katastrofalnego spadku inwestycji i zmniejszenia liczby miejsc pracy. Nauka przez życie dla zmieniającego się społeczeństwa doprowadzi do promocji centrów nauki na odległość, dostarczających programów nauczania, usług w zakresie nauczania i szkolenia, przygotowanych dla małych i średniej wielkości przedsiębiorstw, dużych firm i administracji publicznej. Realizacja celu-polega na wykonaniu projektów pilotujących w co najmniej 5 krajach oraz dla 10% małych i średniej wielkości przedsiębiorstw i administracji publicznej.(fragment tekstu)
13
Content available remote Odpowiedzialność w polityce bezpieczeństwa. Etyka wojny informacyjnej?
63%
Liczne zagrożenia dla bezpieczeństwa nie mają obiektywnego charakteru, lecz wynikają z działań ludzkich. W przeważającej mierze są one wynikiem ciągłego dążenia do panowania nad innymi. W tym celu ludzie prowadzą wojny, których jedną z form jest wojna informacyjna. W artykule podjęto próbę wyodrębnienia i scharakteryzowania złożoności problematyki współczesnej konfrontacji informacyjnej. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie złożoności problematyki odpowiedzialności za bezpieczeństwo w warunkach prowadzonych wojen oraz odpowiedzialności za słowo w kontekście wojny informacyjnej. Wnioski koncentrują się na przyczynach nieefektywności dotychczasowych rozwiązań oraz wizji możliwych zmian systemowych. (abstrakt oryginalny)
Podobno żyjemy w świecie chaotycznym i nieprzewidywalnym. Co prawda możemy wyodrębnić rządzące nim zasady, ale w żaden sposób nie jesteśmy w stanie okiełznać otaczającego nas chaosu. Istnieje jednak mechanizm, dzięki któremu możemy skutecznie opisywać, tworzyć, a nawet przewidywać społeczne trendy. Jest to mechanizm agregacji, obecny w wirtualnych sieciach społecznościowych. Agregacja to proces łączenia części w większą całość. Społeczności wirtualne mają możliwość agregowania informacji pochodzących z różnych źródeł i tworzenia za ich pomocą nowej jakości - zbioru, z którego często wyłania się obraz trendu. (fragment tekstu)
Zjawisko społeczeństwa informacyjnego (SI) stanowi przedmiot zainteresowania wielu dziedzin nauki, w tym geografii, ekonomii, a także socjologii. Na tle różnych badań dotyczących społeczeństwa informacyjnego projekt ESPON 1.2.3 wyróżnia się tematycznym i przestrzennym zakresem analizy. Celem projektu było bowiem nie tylko przedstawienie stanu społeczeństwa informacyjnego i trendów w tym zakresie w Europie z perspektywy terytorialnej2, lecz także zbadanie oddziaływania społeczeństwa informacyjnego na rozwój przestrzenny różnych typów regionów oraz sformułowanie na tej podstawie zaleceń dla praktyki na poziomach makro-, mezo- i mikro-. Projekt stanowi pierwszą próbę włączenia zagadnień przestrzennych do analizy społeczeństwa informacyjnego w rozszerzonej Europie i należy go traktować jako pilotaż do dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Autorzy są przekonani, że chociaż termin „Nauka 2.0" bywa wciąż określany jako roboczy, to stał się na tyle powszechny, że można się nim posługiwać bez obawy o niezrozumienie. Oznacza on przede wszystkim zjawiska i trendy stosowania nowych mediów (głównie internetu i szerokiej komunikacji, na jaką sieć pozwala) we współczesnej nauce. Zdaniem autorów wielość i różnorodność narzędzi, jakie pojawiły się w ciągu ostatnich 3 lat - dedykowane wyszukiwarki, elektroniczne biblioteki, współdzielenie i współtworzenie dokumentów, wreszcie serwisy społecznościowe różnego typu, błogi, agregatory - to wszystko zmieniło zarówno spojrzenie na naukę, jak i proces rozpowszechniania nowych odkryć, myśli, projektów.
W artykule przedstawiono przegląd wyzwań epoki cywilizacji informacyjnej oraz związanej z nimi naukowo-technicznej polityki Unii Europejskiej, a następnie próbę identyfikacji czynników krytycznych i priorytetów rozwojowych dla Polski. Ukazano zarys dwóch scenariuszy rozwoju cywilizacyjnego w integracji Polski i Unii Europejskiej: scenariusz business as usual i scenariusz priorytetu rozwojowego, oraz wnioski wynikające z tych scenariuszy.
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na nieuchronność postępu cywilizacyjnego, który polega na zinformatyzowaniu wszelkich aspektów ludzkiej działalności oraz na konsekwencje wynikające z tego procesu. Autor zwraca uwagę na konieczność głębokich przeobrażeń w trzech aspektach: 1)powszechności dostępu do informacji, 2)wiedzy, czyli umiejętności i świadomości technologicznej, 3)bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.