Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 93

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information function of financial statements
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule stwierdzono, że nawet najlepsze rozwiązania prawne (standardy rachunkowości) nie rozwiążą problemu "upiększania" sprawozdań finansowych. Przedstawiono czynniki, które mogą w znacznym stopniu poprawić ich wiarygodność.
Autorzy podejmują problem dostępności, porównywalności i wiarygodności informacji finansowej jako czynnika alokacji kapitału we współczesnej gospodarce. Tezą główną artykułu jest to, że warunkiem racjonalnych decyzji na rynkach globalnych jest informacja finansowa, będąca produktem systemów rachunkowości w ujęciu międzynarodowym. Brak ujednoliconych zasad pomiaru i wyceny aktywów przedsiębiorstw staje się istotnym czynnikiem przewag informacyjnych w transakcjach rynkowych, co prowadzi do wyodrębnienia się uprzywilejowanej grupy tzw. insiders w stosunku do inwestorów zewnętrznych (tzw. outsiders). Autorzy podają w artykule przykłady odmiennego ujmowania transakcji rynkowych w różnych systemach rachunkowości, co ma istotny wpływ na treść informacji publikowanych w raportach finansowych. (abstrakt oryginalny)
Cel: Weryfikacja wpływu wybranych czynników na poziom ujawnień obligatoryjnych o wartościach niematerialnych według MSR 38, dokonywanych przez spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Metodyka/podejście badawcze: Na podstawie analizy treści 117 skonsolidowanych sprawozdań finansowych za 2018 rok wyznaczono indeksy ujawnień obligatoryjnych o wartościach niematerialnych, stanowiące zmienne zależne w analizie regresji wielorakiej. Wyniki: Zgodnie z teorią sygnalizacji podmioty sygnalizują swoją wysoką jakość (zyskowność) poprzez dokonywanie kosztownych ujawnień zaawansowanych. Podmioty niższej jakości (mniej zyskowne) angażują się w większym stopniu w ujawnienia podstawowe, łatwe do przygotowania na podstawie danych z systemów finansowo-księgowych. Większa liczba znaczących akcjonariuszy (wyższa asymetria informacji) wymusza wyższy poziom raportowania informacji obligatoryjnych, zwłaszcza zaawansowanych. Ograniczenia/implikacje badawcze: Ograniczona wielkość próby i jej przekrojowy charakter. Oryginalność/wartość: Artykuł zwraca uwagę na fakt, że ujawnienia obligatoryjne nie są jednorodną grupą. Uwzględnianie zróżnicowanego kosztu przygotowania informacji podstawowych i zaawansowanych może przyczynić się do rozwoju wiedzy w obszarze zgodności raportowania z wymogami prawa rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano przeglądu zasad sprawozdawczości finansowej związanych z tymi instrumentami w świetle ustawy o rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Wyodrębniono także i przeanalizowano czynniki, które mają wpływ na jakość informacji dotyczących instrumentów finansowych zawartych w sprawozdaniach finansowych. (fragment tekstu)
5
Content available remote Extended Audit Reporting : an Insight from the Auditing Profession in Poland
100%
Model sprawozdawczości wyników pracy audytorów finansowych od dłuższego czasu znajduje się w obszarze zainteresowań zarówno badaczy, jak i regulatorów. Ostatnie propozycje regulacyjne, opublikowane dokumenty konsultacyjne, dyskusje i badania naukowe dotyczące raportowania audytorów finansowych nasiliły dyskusję o tym, czy obecne standardy raportowania zawierają użyteczne informacje dla ich użytkowników. Polski model raportowania audytorów finansowych może być interesującym przypadkiem do analizy ze względu na od dawna już istniejący obowiązek przygotowania dwóch raportów: krótkiej formy opinii audytora finansowego o sprawozdaniach finansowych oraz dłuższego w formie raportu z badania. Celem artykułu jest uzyskanie odpowiedzi na dwa pytania. Po pierwsze, czy publikowanie rozszerzonego raportu z badania audytora finansowego wpływa na ograniczenie luki audytu w Polsce. Po drugie, czy istnieją możliwości zwiększenia wartości informacyjnej raportowania przez audytorów finansowych na bazie doświadczeń polskich. Na podstawie przeprowadzonych wywiadów badawczych można stwierdzić, że audytorzy finansowi postrzegają sporządzaną przez siebie opinię o sprawozdaniach finansowych za użyteczną dla użytkowników tego dokumentu. Odpowiedź nie jest jednak tak jednoznaczna w przypadku rozszerzonego raportu z audytu (raportu z badania). Audytorzy potwierdzają jego przydatność, ale jednocześnie wskazują, że to sprawozdanie w jego standardowej formie, określonej w polskich standardach rewizji finansowej, ma ograniczoną przydatność dla użytkowników. (abstrakt oryginalny)
Krótko omówiono zagadnienia dotyczące funkcji ostrzegawczej sprawozdawczości finansowej oraz błędów występujących w sprawozdaniach finansowych.
Zmienność warunków makro- i mikrootoczenia powodują, że przedsiębiorstwa coraz częściej potrzebują aktualnych informacji, by sprostać rosnącej konkurencji. Podstawowym elementem każdego systemu informacyjnego jest system rachunkowości, w którym szczególne miejsce zajmuje sprawozdawczość finansowa. W opinii wielu przedsiębiorców obarczona niepewnością i ukierunkowana na przeszłość informacja sprawozdawcza tylko w niewielkim stopniu przydatna jest w procesie podejmowania decyzji. Ważne jest, aby pomimo krytycznych uwag na temat obecnego modelu sprawozdawczego, umiejętna analiza i zdolność wyciągania wniosków sprawiły, żeby sprawozdania finansowe mogły (i powinny) być źródłem wielu cennych informacji oraz mogły stanowić instrument wspierający proces zarządzania jednostką.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie problematyki i związanej z wyraźnie zaznaczonym obowiązkiem ujawniania informacji prezen towanych w sprawozdaniu finansowym. Ten obowiązek wynika z treści Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Zrealizowanie celu następuje poprzez wyodrębnienie w artykule i omówienie następujących zagadnień, - sprawozdawczość finansowa częścią składową rachunkowości, - zróżnicowane regulacje rachunkowości; - międzynarodowe regulacje rachunkowości w Europie, - cele Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, - zakres ujawnień zawarty w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 1, - zakres ujawnień zawartych poza MSR nr 1. Zamieszczone na zakończenie uwagi końcowe podkreślają szeroki zakres i zróżnicowany charakter licznych informacji podlegających ujawnieniu, zgodnie z wymaganiami Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
Sprawozdawczość segmentów działalności odgrywa znaczną rolę dla użytkowników sprawozdań finansowych, zwłaszcza inwestorów oraz analityków. Potrzeba ujawniania informacji o segmentach działalności została także zauważona przez instytucje zajmujące się procesem doskonalenia rachunkowości. Zmiany przez nie wprowadzone miały za zadanie prezentację informacji o możliwie największej użyteczności dla odbiorców. Opracowanie przedstawia zestawienie wymogów informacyjnych dotyczących segmentów działalności zgodnie z MSR 14 oraz MSSF 8 na przykładzie Grupy Kapitałowej Agora. (abstrakt oryginalny)
Opisano element sprawozdania finansowego jakim jest zestawienie zmian w kapitale własnym oraz możliwości wykorzystania informacji zawartych w sprawozdaniu do oceny sytuacji finansowej jednostki gospodarczej. Przedstawiono charakterystykę zestawienia zmian w funduszu własnym, a także podstawowe błędy występujące w tym zestawieniu. Omówiono analizę zmian w kapitale z aktualizacji wyceny oraz zakres informacyjny zestawienia zmian w funduszu i jego użyteczność. Autorki zauważają, że zestawienie zmian w kapitale jest swoistym uzupełnieniem danych bilansowych oraz rachunku zysku i strat.
Kompletność i rzetelność dowodów księgowych warunkuje wiarygodność ksiąg rachunkowych i sporządzanych na ich podstawie sprawozdań finansowych. W praktyce wiążą się z tym pewne problemy. (fragment tekstu)
Celem sprawozdawczości finansowej jest dostarczenie informacji, które umożliwiają odbiorcom określenie, jakich informacji potrzebują oraz jakie cechy powinna posiadać ta informacja, aby była użyteczna. W artykule omówiono rolę udokumentowania sprawozdań finansowych w uzyskiwaniu wiarygodnych informacji z systemu rachunkowości.
W literaturze przedmiotu w Polsce obszernie i przejrzyście naświetlono dwie, bodaj najczęściej stosowane, metody konsolidacji: metodę pełną oraz metodę praw własności. Metodzie konsolidacji proporcjonalnej poświęcono sporo uwagi w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości, a także w ustawie o rachunkowości w Polsce. Ponieważ jednak jednostki współzależne nie będące spółkami handlowymi rzadko pojawiają się w strukturach jednostek powiązanych w Polsce należy się liczyć z tym, że problematyka metody konsolidacji proporcjonalnej nieczęsto wystąpi w systemach rachunkowości przedsiębiorstw. Nie uzasadnia to jednak braku zainteresowania metodą, co obserwuje się wśród autorów zajmujących się systemami rachunkowości jednostek powiązanych. Celem tego artyku jest zatem analiza węzłowych problemów konsolidacji sprawozdań finansowych pojawiających się w związku z koniecznością zastosowania metody konsolidacji proporcjonalnej.
Artykuł poświęcono problemowi sprawozdań finansowych. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy trud przygotowywania tych sprawozdań może być wynagrodzony użytecznością uzyskanych informacji.
W artykule przedstawiono skutki zniesienia obowiązku publikacji sprawozdań finansowych przedsiębiorstw w "Monitorze Polskim B". Powiązano akt normatywny z teorią ekonomii informacyjnej, w szczególności z asymetrią informacyjną i hazardem moralnym. Wskazano na zmniejszenie efektywności informacyjnej rynku niepublicznego w Polsce jako bezpośredni skutek zniesienia publikacji. Dokonano dwuwariantowej numerycznej symulacji kosztów uzyskania informacji finansowej w gospodarce. Na podstawie modelu wskazano błąd zawężenia analizy przeprowadzonej przez ministra gospodarki. Oszacowano wartość wytworzonej bariery informacyjnej na kwotę 7,4 mld zł. Wskazano wielkość potencjalnego dodatkowego rynku usług informacyjnych. Zaproponowano przywrócenie obowiązku publikacji sprawozdań finansowych w formie elektronicznej na stronach internetowych podmiotów i na centralnej stronie internetowej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony ocenie przydatności informacji prezentowanych w sprawozdaniach finansowych przy podejmowaniu decyzji gospodarczych. Wskazano w nim na wartość prognostyczną informacji sprawozdawczych oraz ograniczenia prognozowania na podstawie informacji historycznych. Poruszono także problem aktualizacji informacji oraz ujawniania informacji dotyczących zdarzeń, jakie wystąpiły po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę oraz cechy rachunku odpowiedzialności, wskazując na możliwości wykorzystania go jako instrumentu pozwalającego na kształtowanie wyniku finansowego jednostki gospodarczej.
W artykule prześledzono ogólne mechanizmy dokonywania manipulacji w sprawozdaniach i przez to sprzeniewierzenia się zasadom obowiązującym, zarówno jednostki sporządzające sprawozdawczość finansową, jak i audytorów odpowiedzialnych za jej rzetelną weryfikację.
The objective of the hereby paper is to indicate, on the one hand, the need for transformations in financial reporting as the basic source of information about the financial situation of an economic entity indispensable in the decision making process by its users, and on the other to provide the analysis of the adopted reporting reconstruction directions validity, as suggested by international financial community. On the basis of comments and reservations presented by practitioners and the analysis of research conducted by scientific circles the thesis is put forward by the Author that the suggested extension of information scope to be disclosed in obligatory financial reports proposed by the authorities responsible for the preparation of international accounting standards will not increase the usefulness of information they include and will not influence higher security of business transactions. The paper is divided into three interrelated parts. The first presents the overview of critical opinions expressed by financial circles regarding accounting as the system generating information about the achievements of entities operating at the global market. The second refers to an entity stakeholders and their information needs. Irrespectively of opinions about the primacy of investors and their rights in making investment decisions it is of great importance to meet the needs of the remaining interest groups by means of providing both reliable and useful information in financial statements. The final part of the paper presents an outline of undertaken and suggested restructuring directions in financial reporting proposed by IASB and FASB, as the institutions responsible for preparing international accounting standards. This part also discusses the selected suggestions by Polish researchers regarding the form and content of particular components included in a financial statement. (original abstract)
Przedstawiono zasady wyceny aktywów i pasywów, określanych w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Analiza ich wpływu na jakość sprawozdań finansowych stanowi podstawię do oceny czy upowszechnienia praktyki stosowania MSR ułatwi podejmowanie decyzji inwestycyjnych, handlowych i kredytowych.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.