Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 100

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information services
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W opracowaniu przedstawiono koncepcję informacyjnej mapy gospodarki i możliwości jej wykorzystania. Zaprezentowano kilka podejść badawczych w tworzeniu takich schematów, koncentrując uwagę na tzw. podażowych mapach informacyjnych (służących do analizy procesów produkcji i/lub dystrybucji informacji) i tzw. popytowych mapach informacyjnych, opisujących np. zmienność danego typu informacji oraz cenową elastyczność popytu na informacje. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono niektóre wskaźniki gospodarcze dotyczące usług informacyjnych w państwach europejskich w 1994 r., dochody uzyskane ze sprzedaży usług informacyjnych w 1994 roku. Scharakteryzowano społeczeństwo informacyjne.
Rewolucja w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) implikuje powstawanie nowych usług informacyjnych, mianowicie usług infobrokerskich, które są usługami świadczonymi na zasadzie outsourcingu i polegają na akwizycji, agregacji i akredytacji informacji. W pierwszej części artykułu zarysowano istotę usług infobrokerskich. Następnie przedstawiono wyniki badań własnych w zakresie podaży na rynku usług infobrokerskich w Polsce. W ostatniej części publikacji skoncentrowano się na porównaniu wyników badań własnych i badań zastanych. Konkluzją jest empiryczne zweryfikowanie tezy o chwiejności podaży na badanym rynku(abstrakt oryginalny)
Pod względem szybkiej adaptacji technologii w życiu codziennym, zwiększonej konkurencji między przedsiębiorstwami i ciągłych zmian preferencji klientów, firmy poszukują nowych sposobów zwiększenia udziału w rynku i podniesienia lojalności konsumentów. Niezbędna jest nowa strategia obsługi klienta, a mianowicie zastosowanie zasad projektowania aplikacji zorientowanych na użytkownika. Głównym celem artykułu jest zaproponowanie i zatwierdzenie opartego na ankietach podejścia do badania oczekiwań użytkowników odnośnie do funkcjonalności usług cyfrowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono funkcjonowanie w Polsce wywiadownii gospodarczych, których celem jest ocena ryzyka podejmowania współpracy z daną firmą.
W artykule autorzy podjęli próbę zgłębienia problemu badawczego, jakim jest zastosowanie notacji Business Process Modeling Notation (BPMN) do tworzenia zintegrowanych elektronicznych usług informacyjnych. Posługując się przykładem poradników przedsiębiorcy, udostępnianych na portalu Punktu Kontaktowego (PK), udowodnili, że notacja BPMN pozwala budować skomplikowane modele procesów, uwzględniających wiele powiązanych ze sobą zadań i informacji. Tworzenie zintegrowanych elektronicznych usług informacyjnych, ciekawych w formie i obszernych w pomocne treści merytoryczne, jest przyszłością współczesnej e-admi-nistracji, nie tylko w Polsce, ale i w Europie.(abstrakt oryginalny)
Treść art. 18 ust. 1 pkt 1 oraz art. 18c ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z uwagi na ich daleko idącą niedookreśloność, rodzi pytanie o to, jaka jest wzajemna relacja obu tych regulacji, w szczególności, czy usługi wymienione w art. 18c ust. 2 pkt 4 wskazanej ustawy mieszczą się w zakresie pojęciowym pośrednictwa pracy czy też przeciwnie, stanowią one usługi, których nie można zakwalifikować jako pośrednictwo pracy. W artykule szczegółowo przeanalizowano regulacje związane z gromadzeniem (w postaci dokumentu elektronicznego) i udostępnianiem informacji o wolnych i poszukiwanych miejscach pracy za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Ukazano różnicę między biernym i czynnym pośrednictwem pracy, a także podjęto próbę wskazania reżimu prawnego umowy o świadczenie usług wymienionych w art. 18c ust. 2 pkt 4 wskazanej wyżej ustawy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była próba zasygnalizowania i pokazania przydatności tej domeny badawczej w projektowaniu i ocenie oferowanych przez ZUS usług informacyjnych, w tym w dziedzinie ubezpieczeń społecznych oraz działaniach kierowanych do różnych klientów tej instytucji. Za szczególnie przydatne w tej sferze trzeba uznać budowanie zaufania do komunikatu, profilaktykę informacyjną potencjalnych zagrożeń i bezpieczeństwo informacji. Na tym tle (info)broker ubezpieczeniowy powinien być świadomy istniejących zagrożeń i odpowiedzialności za podejmowane w tym środowisku i środowisku sieciowym różnorodne operacje na informacji. Sygnalny charakter tekstu sugeruje, ale i zapowiada kontynuację tej problematyki w formie relacji z przeprowadzonych badań empirycznych. (fragment tekstu)
Implikowana przemianami w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych transformacja paradygmatu współczesnej gospodarki w kierunku gospodarki opartej na wiedzy indukuje kreatywność i innowacyjność w tworzeniu i ekspansji nowych produktów i usług. Jednocześnie zachodzące zmiany społeczno-ekonomiczne związane z generowaniem, przetwarzaniem i wykorzystaniem wiedzy bazującej na informacji prowadzą do refleksji natury etycznej. W pierwszej części artykułu dokonano analizy SWOT gospodarki opartej na wiedzy oraz nakreślono zagadnienia etyczne z nią współzależne. Następnie przedyskutowano kwestie etyki informacji na poziomie mikro i makro. Ostatnia część publikacji koncentruje się na deontologicznych powinnościach beneficjentów gospodarki opartej na wiedzy.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Infobrokering: an Ethical Challenge in the Knowledge-Based Economy
75%
Współczesna ekonomia to gospodarka oparta na wiedzy, w której kluczową rolę odgrywa informacja. W kategoriach ekonomicznych informacja jest traktowana jako dobro niematerialne, a oceną jej wartości zajmuje się infonomika. Ze względu na rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych i globalną sieć przepływu informacji, którą stał się Internet, pojawił się nowy zawód - infobroker, specjalista komercyjnie wyszukujący, analizujący i udostępniający informację. W artykule w pierwszej części zdefiniowano informację biznesową, jej cechy i źródła. Następnie przedstawiono warunki konieczne do uprawiania działalności infobrokerskiej oraz zaprezentowano profil infobrokera w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. W ostatniej części wymieniono problemy etyczne, z którymi musi się zmierzyć broker informacji. Konkludując podkreślono potrzebę zaimplementowania na rozwijającym się rynku usług informacyjnych w Polsce kodeksu etycznego postępowania, szczególnie w kontekście narastających wyzwań związanych ze skokowym rozwojem dostępu do informacji i możliwościami jej przetwarzania.(abstrakt autora)
Outsourcing jest skuteczną metodą rozwoju organizacji i jej systemu informatycznego. Organizacja, ograniczając zakres wykonywanych czynności do kompetencji kluczowych, może położyć nacisk na rozwój strategicznych kierunków działalności. Ponadto wykorzystanie outsourcingu umożliwia oszczędności. (abstrakt oryginalny)
Za outsourcing IT uważa się długoterminowe wyłączne zlecenie firmie zewnętrznej, specjalizującej się w danej dziedzinie, realizacji pewnych funkcji lub procesów, dotąd wykonywanych przez pracowników danego przedsiębiorstwa lub instytucji. Przybliżono modele outsourcingu. Podkreślono, że staje się on coraz bardziej popularny również w Polsce.
Wykorzystywanie przez społeczeństwo nowoczesnych technologii informatycznych w gromadzeniu, przetwarzaniu i przesyłaniu informacji wpływa na dywersyfikację usług informatycznych oraz specjalizację jednostek świadczących tego typu usługi. Powszechność podatku od towarów i usług oznacza objęcie większości tych usług oraz związanych z nimi urządzeń komputerowych i akcesoriów opodatkowaniem, przy czym ich statystyczna klasyfikacja ułatwia dobór stawki podatkowej.
14
Content available remote Dobra informacyjne i ich podstawowe cechy ekonomiczne
75%
We współczesnej literaturze ekonomicznej rynek najczęściej jest definiowany jako proces, w ramach którego kupujący i sprzedający określają, co mają zamiar kupować i sprzedawać i na jakich warunkach1. W ramach tego procesu poszczególni uczestnicy rynku poszukują informacji mających znaczenie dla ich interesów. Stan ten wskazuje na znaczenie informacji i jej rolę jako dobra ekonomicznego. Kwestie te są podstawowym przedmiotem rozważań powstałej subdyscypliny "ekonomiki informacji".(fragment z tekstu)
15
75%
Współczesny rynek transportowy polega nie tylko na faktycznym przewozie towarów ale także na szybkiej i precyzyjnej informacji dotyczącej transportu, np. natychmiastowa wiadomość o przybyciu ładunku na wymieniony punkt może mieć duże znaczenie ze względu na warunki płatnicze. Służy temu nowy, międzynarodowy system usług informatycznych East-West Information Service (EWIS).
Artykuł zawiera analizę badań opinii polskich klientów na temat produktów i usług informatycznych. Wyrazili je użytkownicy systemów informatycznych z województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego. Zebrane wypowiedzi zostały odpowiednio uporządkowane i zinterpretowane. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zarys najważniejszych obecnie modeli w obszarze zarządzania technologią i usługami informatycznymi, wskazując na możliwość ich praktycznego stosowania. Podkreślono sferę kontaktów działu IT z klientem oraz rolę omawianych modeli w tworzeniu wartości dla organizacji. Przedstawiono też strategiczne i operacyjne korzyści związane z wdrażaniem tych koncepcji.
W nowoczesnych firmach outsourcing jest coraz powszechniejszą formą korzystania z usług IT, ponieważ zapewnia wysoką jakość stałej obsługi infrastruktury teleinformatycznej i obniża ich koszty przy zachowaniu wymaganego standardu.
Omówiono zagadnienie outsourcingu w zakresie usług informatycznych w odniesieniu do szczególnego rodzaju przedsiębiorstw, jakimi są instytucje finansowe. Przytoczono praktyczne przykłady wykorzystania outsourcingu usług informatycznych. Przybliżono zalecenia brytyjskiego nadzoru bankowego związane z outsourcingiem usług bankowych.
Proces wytwarzania oprogramowania jest procesem specyficznym, w którym szczególnie trudno jest zarządzać jakością. Jednym z narzędzi w tej dziedzinie jest omówiona w artykule integracja model CMM (Capability Maturity Model Integration), który integruje dobre praktyki z zakresu wytwarzania produktów lub usług i umożliwia organizacji dokonanie ratingu na skali poziomów dojrzałości. Od 4 poziomu dojrzałości, zarządzanego ilościowo (quantitatively managed), organizacja powinna posiadać wyrażone ilościowo (za pomocą modeli matematycznych) cele w dziedzinie jakości i używać ich jako kryteriów zarządzania procesami. W artykule zaprezentowano autorski model szacowania pracochłonności w procesie wytwarzania oprogramowania.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.