Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Informatyzacja w handlu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji na temat inwestycji w komputeryzację przedsiębiorstw handlowych w 2002 roku.
Przedstawiono zagadnienie usprawnienia przepływu strumieni informacyjnych w kanałach dystrybucji związane z postępem w technologii informacyjnej. Omówiono standard EANCOM, który otwiera nowe możliwości w zakresie elektronicznej wymiany danych.
Rozwój handlu internetowego w Polsce jest zauważalny od kilku lat, jednak tempo tego rozwoju nie jest zadowalające. Jak wynika z raportu ARC Rynek i Opinia, odsetek firm korzystających z internetu był w 2003 r. identyczny jak w roku 2001. Liczba sklepów internetowych w Polsce według różnych badań mieści się w przedziale od 600 do 1000. Znaczną ich część stanowią przedsiębiorstwa małe, o bardzo znikomym udziale w rynku. Analizując sytuację wśród polskich sklepów internetowych, można wysunąć wniosek, iż występują na nim pogłębione procesy koncentracji. Internetowe zakupy są obecnie stosunkowo mało popularne w Polsce, na co wskazują m.in. badania TNS OBOP. W styczniu 2004 r. około 20% internautów dokonywało zakupów w sieci. W związku z powyższym autor dokonał analizy funkcjonowania i determinantów rozwoju polskich przedsiębiorstw działających w obszarze handlu elektronicznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wykorzystanie systemu EDI w handlu. Skupiono się na elektronicznej wymianie danych jako podstawowym narzędziu służącym do realizacji koncepcji efektywnej strategii obsługi klienta (ECR - Efficient Consumer Response).
W artykule przybliżono kwestie wykorzystania ogólnie dostępnych narządzi Informatycznych pod postacią arkusza kalkulacyjnego we wspomaganiu controllingu sprzedaży. W celu zobrazowania istoty tego zagadnienia posłużono się studium przypadku przedsiębiorstwa handlowego z branży AGD. W takcie prowadzonych badań zidentyfikowano podstawowe problemy związane z przetwarzaniem dartych na etapie planowania i kontroli sprzedaży oraz postawiono cele przed przeprojektowaną aplikacją informatyczną. Dzięki zastosowaniu zaprezentowanego narzędzia osiągnięto poprawę sprawności podejmowania decyzji oraz poprawę systemu monitorowania realizacji celów przedsiębiorstwa w obszarze sprzedaży.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano podstawowe uwarunkowania i tendencje rozwoju handlu artykułami żywnościowymi w Polsce. Omówiono zmiany w popycie i preferencjach konsumentów, przekształcenia układu podmiotowego rynku oraz procesy globalizacji. Przedstawiono rolę informatyzacji w procesie doskonalenia i rozwoju handlu artykułami żywnościowymi.
Firma nie jest twierdzą, która może odseparować się od świata. Strategia oczekiwania na atak się mści, zwłaszcza dziś, w epoce globalizacji. Obserwując firmę od wewnątrz możemy nie dostrzec wycieku danych czy naruszenia systemu bezpieczeństwa. Najsłabszym ogniwem są osoby pracujące wewnątrz firmy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.