Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 466

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Infrastruktura
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
1
100%
Celem artykułu jest przedstawienie roli i znaczenia Pan-europejskich korytarzy nr VII i X dla Republiki Macedonii. Autorka wskazuje, że inwestycje infrastrukturalne wywierają bezpośredni wpływ na społeczeństwo i gospodarkę. Projekty transportowe są skorelowane z m.in. PKB, zatrudnieniem, handlem zagranicznym, turystyką. Infrastruktura transportowa odgrywa też dużą rolę w rozwoju regionów. (abstrakt autora)
|
2018
|
16
|
nr 374
92-110
Przyjęta w 2015 r. przez wszystkie państwa członkowskie ONZ Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju stawia duże wyzwania współczesnej infrastrukturze. Od zasobów infrastruktury, a w szczególności jej jakości, zależeć będzie pomyślna realizacja ujętych w agendzie Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals - SDGs). Mając to na uwadze, jako cel artykułu przyjęto przedstawienie wymagań wobec powstającej współcześnie infrastruktury, która ma wspierać zrównoważony rozwój, czyli posiadać cechy infrastruktury zrównoważonej. Dokonano zatem próby scharakteryzowania tego stosunkowo nowego pojęcia, które wciąż ewoluuje, brakuje bowiem nadal ostatecznych rozstrzygnięć odnośnie do jego interpretacji.(abstrakt oryginalny)
Transport kolejowy stanowi istotne ogniwo polskiego systemu transportowego. Jest realizatorem celów gospodarczych, społecznych, a także ekologicznych, związanych z niezbędną obsługą potrzeb przewozowych. Za strategiczne uznaje się, więc te wszystkie działania, które pozwolą przywrócić właściwą rolę kolei w realizacji zarówno krajowych, jak i międzynarodowych zadań przewozowych. Od wielu lat trwają ogromne inwestycje w remont i modernizację infrastruktury kolejowej. Źródła aktualnie wykorzystywane to przede wszystkim fundusze unijne i środki z budżetu państwa, kredyty, głównie Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz środki własne i z Funduszu Kolejowego. Celem artykułu jest charakterystyka Programu Infrastruktura i Środowisko i przedstawienie jego wpływu na kształtowanie i rozwój infrastruktury kolejowej. (fragment tekstu)
4
Content available remote Instytucjonalne stymulatory rozwoju inwestycji infrastrukturalnych w Polsce
80%
W Polsce, podobnie jak w innych krajach, istnieje duże zapotrzebowanie na inwestycje infrastrukturalne, których realizacja, biorąc pod uwagę cechy infrastruktury, nastręcza wiele problemów. Z uwagi na bardzo wysoki poziom kapitałochłonności i długi okres realizacji inwestycji infrastrukturalnych pozyskanie funduszy na ich finansowanie nie jest łatwym przedsięwzięciem. Budżety większości państw balansują na granicy dopuszczalnego poziomu deficytu w warunkach coraz większych oczekiwań społeczeństw w zakresie - z jednej strony - szeroko rozumianego zabezpieczenia społecznego, a z drugiej - dostępu do powszechnej i nowoczesnej infrastruktury. Wysoka kapitałochłonność i długie okresy kredytowania czy udzielania pożyczek stwarzają w wielu krajach, w tym w Polsce, bariery nie do pokonania bez dodatkowego wsparcia ze strony władz publicznych w postaci udzielania gwarancji skarbu państwa czy bezpośredniego wspierania finansowego. Dla tych potrzeb w Polsce uruchomiono Program "Inwestycje Polskie". Celem opracowania jest ocena podjętych przez polski rząd decyzji o instytucjonalnym wsparciu finansowania inwestycji infrastrukturalnych (zaliczanych do inwestycji dużych, według kryterium znaczenia strategicznego dla kraju oraz odpowiednio dużej wartości kosztorysowej), poprzedzona wykazaniem znaczenia inwestycji infrastrukturalnych i ich cech szczególnych wpływających na możliwości ich finansowania.(abstrakt autora)
|
|
nr 12 (CD)
192-212
W pracy wykorzystano zmodyfikowaną metodę analizy strategicznej SWOT/M do oceny zdolności operacyjnych portu w Elblągu, jako głównego portu morsko-rzecznego na Zalewie Wiślanym. Badania prowadzono pod kątem planowanego przekopu Mierzei Wiślanej ukierunkowanego w dużej mierze na podniesienie rangi i potencjału morskiego portu Elbląg oraz stymulowanie jego rozwoju społeczno-gospodarczego. W pierwszej części przedstawiono charakterystykę nawigacyjno-eksploatacyjną portu Elbląg, w drugiej zarysowano podstawowe założenia metodologiczne analizy SWOT i zakres jej modernizacji. Wyniki przeprowadzonych badań zobrazowano za pomocą analitycznych wskaźników i wektorowego wykresu. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zróżnicowania regionalne w rozwoju infrastruktury transportu drogowego w Polsce
80%
|
|
nr 8
201-227
Jednym z zasadniczych kierunków polityki gospodarczej UE jest polityka regionalna rozumiana jako świadoma i celowa działalność organów władzy publicznej, ukierunkowana na wzrost konkurencyjności podmiotów gospodarczych, poziomu życia mieszkańców oraz potencjału gospodarczego regionów jako czynników decydujących o poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Aktywność podmiotów gospodarczych jest jednoznacznie związana z określoną przestrzenią. W coraz większym stopniu konkurencyjność i związany z nią sukces przedsiębiorstw nie jest wynikiem posiadanych przez nie tylko czysto materialnych zasobów czy też samej przedsiębiorczości. (fragment tekstu)
W literaturze anglojęzycznej i niemieckojęzycznej można znaleźć szereg analiz efektywności inkubatorów przedsiębiorczości. Badane są efekty wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwach w inkubatorze. Porównywane są przedsiębiorstwa w inkubatorach z tymi, które funkcjonują poza nim. W badaniach analizuje się częstotliwość korzystania przez przedsiębiorstwa z usług inkubatorów przedsiębiorczości, a także ich jakość. Bada się też wpływ inkubatora przedsiębiorczości na zmiany w wypracowanych schematach działań przedsiębiorców. Analizie poddaje się ponadto wpływ inkubatora na powstawanie przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
|
|
nr 8
99-108
Infrastruktura transportu, w tym transportu samochodowego, uznawana jest za podstawowy element warunkujący prawidłowe funkcjonowanie danego regionu. Związane jest to z funkcjami pełnionymi przez transport na rzecz społeczeństwa i gospodarki. Właściwie rozwinięta, o dobrych parametrach jakościowych i ilościowych sprawia, iż jakość życia, w tym mobilność obywateli, jest lepsza. Dobra infrastruktura transportu sprzyja wzrostowi gospodarczemu. Można stwierdzić, że jakość infrastruktury transportowej decyduje o poziomie konkurencyjności regionu. (fragment tekstu)
9
80%
Dotychczasowe rezultaty programu budowy autostrad w Polsce to przykład jednej z bardziej spektakularnych porażek w zakresie rozwoju infrastruktury obciążających wspólnie wszystkie kolejne ekipy rządzące w Polsce. Celem niniejszego opracowania jest próba zarysowania odpowiedzi na pytanie, dlaczego osiągnięte w zakresie budowy autostrad w Polsce wyniki są tak odległe od pierwotnie zakładanych. (fragment tekstu)
Intensyfikacja obserwowanych obecnie przemian w różnych sferach aktywności: ekonomicznej, kulturowej, społecznej i technologicznej, powoduje istotne zmiany w sposobie i rodzaju spędzania czasu wolnego. Wyróżnikiem współczesnych alternatyw spędzania czasu wolnego, a zarazem kierunków jego ekspansji jest coraz częstsze podejmowanie zróżnicowanych form aktywności sportowej ze szczególnym uwzględnieniem wolnej przestrzeni. Potwierdzeniem rosnącego znaczenia turystyki dla społeczeństwa są wszystkie opublikowane w ostatnim czasie raporty prognostyczne, w których przewiduje się, że przynajmniej w ciągu najbliższych kilku lat turystyka będzie jedną z największych gałęzi gospodarki narodowej. Postępująca popularyzacja i rosnąca świadomość społeczeństwa na temat istotności aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego spowodowała wzrost zainteresowania również sportami zimowymi. Narciarstwo, snowboarding obecnie są preferowanymi przez polskich turystów sposobami spędzania czasu wolnego w okresach zimowych. W odpowiedzi na obserwowany popyt powstaje coraz więcej ośrodków narciarskich o coraz wyższym poziomie świadczonych usług. Celem niniejszego opracowania jest zidentyfikowanie, analiza oraz ocena zagospodarowania obszaru województwa małopolskiego w dostępność infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej narciarstwa. Zakres przestrzenny badań oscyluje wokół obszaru gminy Zawoja. Dla celów poznawczych pracy autorzy przeprowadzili analizę, traktując obszar gminy jako jednostkę badawczą.(abstrakt autora)
W 2004 roku wytworzono na świecie PKB o wartości 40 998,6 mld USD, w tym aż 11 679,2 mld w USA (co stanowiło 28% w skali świata), w Chinach 1649,4 mld (4%), w Indiach 1,7%. Jednak według National Intelligence Council w 2040 roku PKB wytworzone w Chinach będzie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych, zaś od 2030 roku Indie znajdą się na trzecim miejscu1. Już dzisiaj Chiny są trzecią potęgą eksportową świata (7,9% udziału w światowym eksporcie), ustępując jedynie Niemcom (10,1%) i Stanom Zjednoczonym (9,4%), a wyprzedzając Japonię (6,2%) i kraje europejskie. (fragment tekstu)
Autostrady, ze względu na swoją specyfikę i konstrukcję, są dobrem kapitałochłonnym i wymagającym długotrwałych inwestycji o dużym ryzyku finansowym. Uwarunkowania tego typu inwestycji przerastają możliwości finansowe budżetu naszego państwa. Polski ustawodawca, na mocy art. 38 ustawy o autostradach płatnych, dopuścił dwa możliwe warianty finansowania autostrad: - ze środków finansowych pozyskanych z budżetu państwa, które są corocznie na te cele ustalane, tzw. finansowanie tradycyjne; - ze środków własnych koncesjonariuszy oraz uzyskanych kredytów bankowych, tzw. finansowanie w systemie koncesyjnym. (fragment tekstu)
Współczesna gospodarka światowa odznacza się tendencją do zwiększenia rotacji dóbr. Mimo tej tendencji nie da się wyeliminować procesów magazynowania, choć nie są one już tak skomplikowane jak przed laty. Przedsiębiorcy mogą wyposażyć swoje magazyny w specjalistyczny sprzęt, który zdecydowanie ułatwia pracę i sprawia, że będzie ona bardziej efektywna. Firmy, które swoje magazyny wyposażyły w nowoczesne urządzenia i środki transportu, usprawniły sobie organizację pracy i zapewniają świadczenie usług na wysokim poziomie. Euroterminal obsługuje wielu kontrahentów, którzy działają w różnych dziedzinach. Chcąc sprostać wymaganiom klientów, musi zatem mieć odpowiednią infrastrukturę magazynową, dobrze zorganizowaną kadrę kierowniczą, odpowiedzialnych pracowników i sprawdzonych podwykonawców usług. Euroterminal w Sławkowie swoją dzielność opiera przede wszystkim na świadczeniu różnego typu usług przeładunkowych i składowania. Ponadto w zakres jego działalności wchodzi pilotowanie frachtów kolejowych, samochodowych oraz dokonywanie odpraw celnych.(fragment tekstu)
|
|
nr 2(38)
19-30
Celem artykułu jest charakterystyka infrastruktury żeglarskiej funkcjonującej na europejskich wodach morskich. Została ona wykonana za pomocą metody typologicznej, która umożliwiła wyróżnienie głównych typów infrastruktury żeglarskiej ze względu na genezę jej powstania, strukturę rodzajową (i związany z nią zakres świadczonych usług), pełnione funkcje (w obrębie usług dla turystyki żeglarskiej), a także uwarunkowania lokalizacyjne i topograficzne. Materiał analityczny został zebrany przez autora podczas ponad 20-letnich wędrówek żeglarskich po wielu morskich akwenach europejskich. Został on dodatkowo uzupełniony o informacje zawarte w literaturze przedmiotu, w tym w różnych wydawnictwach nautycznych przeznaczonych dla żeglarzy (głównie mapy, locje i specjalistyczne przewodniki żeglarskie). Dokonana w ten sposób systematyczna charakterystyka morskiej infrastruktury żeglarskiej stanowi uporządkowane kompendium wiedzy na temat sposobu zagospodarowania obszarów nadmorskich na potrzeby turystyki żeglarskiej w Europie. Może ona ponadto być punktem wyjścia do dalszych, bardziej szczegółowych analiz.(abstrakt autora)
15
Content available remote Ekonomiczne i hydrauliczne kryteria utrzymania dobrego stanu rowów melioracyjnych
80%
W artykule przeanalizowano wzrost zagrożenia lokalnymi podtopieniami w wyniku zmniejszenia przepustowości rowów. Tematyka ta jest istotna ze względu na możliwe zmniejszenie efektywności upraw rolniczych w wyniku nieprawidłowego działania rowów śródpolnych. Metodyka bazowała na podstawowych równaniach opisujących parametry hydrauliczne przepływu wody w rzece. W celu ograniczenia niepożądanego zjawiska autorzy proponują wykonywanie regularnych prac konserwacyjnych, wskazując na ekonomiczne uzasadnienie kosztów związanych z poprawą przepustowości koryt. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Luka infrastrukturalna inwestycji publicznych w Polsce
80%
Publiczne inwestycje infrastrukturalne stanowią, obok inwestycji w badania i rozwój, kapitału produkcyjnego, łącznej jakości czynników produkcji i instytucji kluczowy czynnik, od którego uzależniony jest wzrost i rozwój gospodarczy kraju przekładający się na dobrobyt społeczeństwa. Wysoki poziom infrastruktury gospodarczej i społecznej wpływa bezpośrednio na zwiększenie atrakcyjności danego kraju czy regionu w oczach potencjalnych inwestorów, jak również prowadzi do ożywienia otoczenia i wpływa na wzrost dobrobytu społeczności lokalnych. Dlatego tak istotna staje się ocena zrealizowanych inwestycji publicznych w obszarze infrastruktury oraz trafne zdiagnozowanie po-trzeb infrastrukturalnych, od którego zależeć może przewaga konkurencyjna jednostki gospodarczej, społeczeństw, regionu czy kraju. Celem artykułu jest identyfikacja i ocena luki infrastrukturalnej inwestycji publicznych w Polsce na przykładzie województwa zachodniopomorskiego. (abstrakt oryginalny)
W perspektywie finansowej 2007-2013 Regionalne Programy Operacyjne (RPO) stanowią jedno z ważniejszych źródeł finansowania inwestycji w infrastrukturę, przyczyniając się do realizacji celów polityki rozwoju regionalnego. Projekty dofinansowane z funduszy strukturalnych w ramach RPO, dotyczą różnych obszarów (osi priorytetowych), zaczynając od gospodarki, a kończąc na spójności społecznej. Odpowiednio rozwinięta i dostępna infrastruktura społeczna przyczynia się do pozytywnych zmian jakościowych i ilościowych w kapitale ludzkim, kształtuje m.in. atrakcyjność osiedleńczą danego układu terytorialnego. W ten sposób wpływa na podnoszenie konkurencyjności regionów i oddziałuje na gospodarkę całego kraju. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza rozwoju rynku funduszy infrastrukturalnych na świecie, których udział w finansowaniu projektów PPP systematycznie wzrasta. W opracowaniu przedstawiono definicję i cechy funduszy infrastrukturalnych, ich dotychczasowy rozwój oraz wyniki i zwrócono szczególną uwagę na europejski rynek funduszy infrastrukturalnych.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Infrastruktura logistyczna - próba określenia zakresu znaczeniowego
80%
Logistyka - jak każda nauka czy dziedzina wiedzy - ciągle ewaluuje; pojawiają się nowe pojęcia, nowe obszary badawcze. Jednym z nich jest infrastruktura logistyczna. Problematyka infrastruktury logistycznej w zasadzie już weszła do kanonu podstawowych obszarów badawczych logistyki i poświęca się jej coraz więcej opracowań. Można jednak zauważyć, że rozważania dotyczące infrastruktury logistycznej mają naturę praktyczną, brakuje natomiast prób teoretycznego zmierzenia się z tą problematyką. Niewątpliwie pilną kwestią jest uporządkowanie kontekstu znaczeniowego pojęcia "infrastruktury logistycznej".(fragment tekstu)
We wszystkich badanych małych portach morskich, oprócz Kołobrzegu i Helu, zmniejszało się znaczenie działalności rybackiej. Natomiast jeśli chodzi o działalność rekreacyjno-sportową to, prócz portu w Jastarni, jej znaczenie zwiększało się. Ilość infrastruktury do obsługi jednostek rybackich zaspokajała potrzeby zgłaszane przez użytkowników. Jedynie początkowo w Kołobrzegu oraz w Darłowie, a przez cały okres badawczy w Ustce, brakowało miejsc postojowych. Główną przyczyną opisanej sytuacji była prywatyzacja oraz zły stan techniczny części infrastruktury. Natomiast niewystarczająca ilość infrastruktury rekreacyjno- sportowej, szczególnie do obsługi jachtów i łodzi sportowych, wynikała ze wzrastającego ruchu tych jednostek przy jednoczesnym braku inwestycji zwiększających liczbę miejsc postojowych. Nie najlepszy stan techniczny części infrastruktury do obsługi jednostek rybackich spowodowany był głównie małą aktywnością inwestycyjną podmiotów zarządzających portami - urzędów morskich, co wynikało z ich ograniczeń budżetowych. Ponadto urzędy morskie wykazywały niewielką aktywność w pozyskiwaniu środków z programów unijnych. Nie bez znaczenia była bierność inwestycyjna podmiotów prywatnych, będąca przede wszystkim konsekwencją mniej atrakcyjnych warunków pozyskiwania przez nie środków unijnych. Natomiast niewielka liczba inwestycji o charakterze rekreacyjno-sportowym w stosunku do potrzeb wynikała z ograniczonych możliwości ich finansowania (głównie unijnych), jak też z mniej atrakcyjnych warunków ich pozyskiwania. Sytuacje pogarszały problemy finansowe gmin, zwłaszcza że inwestycje infrastrukturalne charakteryzowały się wysoką kapitałochłonnością. Możliwości zwiększenia ilości infrastruktury do obsługi jednostek rybackich w porcie usteckim należy upatrywać w modernizacji nabrzeży przez Urząd Morski w Słupsku oraz w działalności gminy zmierzającej do ewentualnego przejęcia terenów portowych od podmiotów prywatnych. Poprawa stanu technicznego infrastruktury o charakterze rybackiej może nastąpić w przypadku komunalizacji terenów portowych oraz w wyniku działań urzędów morskich. Wzrastające nakłady inwestycyjne urzędów morskich są konsekwencją ich rosnącej aktywności w pozyskiwaniu środków unijnych. Lepsze dostosowanie infrastruktury rekreacyjno-sportowej do potrzeb użytkowników należy łączyć z większą aktywnością gmin (komunalizacja portów w Ustce i Dziwnowie). Sprzyja jej dostęp gmin do większej liczby środków unijnych.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.