Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Infrastruktura techniczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Pomimo że współcześnie możemy zauważyć kształtowanie się nowej gospodarki, określanej mianem gospodarki opartej na wiedzy, w której w rozwoju przestrzennym coraz bardziej istotne stają się czynniki niematerialne, infrastruktura techniczna nadal jest jednym z najistotniejszych czynników w rozwoju lokalnym. Celem artykułu jest prezentacja luki infrastrukturalnej (w zakresie infrastruktury technicznej) na przykładzie gmin powiatu kłodzkiego. Niwelowanie tej luki jest szczególnie istotne nie tylko w kontekście rozwoju jednostki terytorialnej, ale także w procesie dostosowywania polskiego prawa do prawa wspólnotowego w zakresie ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
2
100%
Infrastruktura techniczna wsi - obok infrastruktury społecznej - stanowi swoisty system nerwowy obszarów wiejskich. Przy początkowym osadnictwie, dbano przede wszystkim o pozyskanie gruntów rolnych, na którym stawiano obejście gospodarskie. Dopiero potem zaczęto łączyć osady systemem dróg, które określały typy wsi (wsie zwarte i rozproszone). Tradycyjnie wodę czerpano ze studni lub przy użyciu pompy. Z czasem ludność wiejska zaczęła aspirować do coraz większych udogodnień i porównywać swoją sytuację do warunków miejskich i z tej konfrontacji nie zawsze wychodziła obronną ręką(fragment tekstu)
W opracowaniu podjęto próbę przedstawienia infrastruktury jako determinanty rozwoju przedsiębiorczości w regionach. Analiza wybranych elementów infrastruktury oraz liczebności podmiotów gospodarczych w województwach mazowieckim i podlaskim została przeprowadzona w podziale na poszczególne podregiony i powiaty. Wykazano, że infrastruktura techniczna jest czynnikiem, który najbardziej przyczynia się do rozwoju gospodarczego województw.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie tradycyjnego modelu rozwoju lokalnej infrastruktury technicznej, jako konstrukcji teoretycznej stanowiącej syntezę wyników badań empirycznych. Sformułowano hipotezę badawczą, że efektem inwestycji gmin wiejskich jest zmniejszenie różnic w wyposażeniu wsi w sieci wodociągowe. Druga hipoteza zakłada narastanie wewnętrznych dysproporcji w wyposażeniu gmin w kanalizację sanitarną. Wyniki pracy wskazują, że w gminach wiejskich rozwój lokalnej infrastruktury technicznej nie jest zrównoważony.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę określenia podstaw metodycznych dotyczących badania wykorzystania wyposażenia technicznego pracy administracyjno-biurowej w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Zakres i mierniki tej analizy oparto głównie na opracowaniach teoretycznych dotyczących produkcyjnych środków pracy, gdzie wypracowano już wcześniej podstawy metodyczne takich badań. Opierając się zatem na wynikach tych badań, zaproponowano określony zestaw wskaźników. Ze względu na stopień uogólnienia i zakres oddziaływania wskaźniki te podzielono na syntetyczne i cząstkowe. Wskaźniki syntetyczne mają wskazać ogólne tendencje rozwojowe i poziom wykorzystania badanych środków. Zaliczono do nich efektywność wyposażenia i techniczne uzbrojenie pracy administracyjno-biurowej oraz wskaźnik nasycenia powierzchni zabudowanej przedsiębiorstwa pomieszczeniami biurowymi. Inną rolę spełniają wskaźniki cząstkowe. Powinny one bowiem wskazać miejsce i przyczyny powstawania rezerw w poszczególnych grupach i rodzajach wyposażenia technicznego pracy administracyjno-biurowej. Wyodrębniono zatem cztery grupy wskaźników cząstkowych, odpowiadających poszczególnym rodzajom wyposażenia technicznego. Szczególną jednak uwagę zwrócono na wskaźniki służące do oceny wykorzystania mebli biurowych oraz technicznych środków pracy biurowej. Rekapitulując propozycje metodyczne dotyczące zakresu i wskaźników oceny wykorzystania wyposażenia technicznego pracy administracyjno-biurowej, zwrócono uwagę na rangę tego zagadnienia w warunkach postępu technicznego. Równocześnie stwierdzono, że zaproponowany zakres analizy oraz wskaźniki powinny być systematycznie doskonalone poprzez pogłębione badania teoretyczne oraz weryfikację wskaźników w praktyce. (abstrakt oryginalny)
Celem badań jest próba oceny wyposażenia powiatów ziemskich woj. dolnośląskiego w podstawowe urządzenia infrastruktury technicznej służące ochronie środowiska (sieć wodociągową i kanalizacyjną) oraz zaprezentowanie możliwości zmian w tym zakresie po przystąpieniu Polski do UE.Do przygotowania opracowania wykorzystano metodę analizy materiałów źródłowych. Oparto się na dostępnych danych pochodzących z Roczników statystycznych woj. dolnośląskiego za lata 2001-2003 oraz na materiałach Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (fragment tekstu)
|
|
nr 3
89-94
Przedmiotem glosowanego rozstrzygnięcia jest ocena prawna odnosząca się do zasad lokalizacji farm fotowoltaicznych, jakiej dokonał Naczelny Sąd Administracyjny w ramach kontroli wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który to sąd uchylił decyzję o warunkach zabudowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Suwałkach oraz poprzedzającą ją decyzję organu wykonawczego gminy dla inwestycji polegającej na budowie i montażu wolnostojących paneli fotowoltaicznych (elektrowni słonecznej) o łącznej mocy elektrycznej do 2MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Przedmiotem glosy jest problem konieczności dokonywania wykładni systemowej w sytuacji, gdy treści przepisów składających się na normę prawną będącą podstawą orzekania organów nie budzą wątpliwości, a w konsekwencji powoduje to klasyfikowanie farm fotowoltaicznych jako zabudowy przemysłowej a nie urządzenia infrastruktury technicznej.(abstrakt oryginalny)
|
2004
|
nr 1
71-79
Przedstawiono źródła zagrożeń i wynikających z nich ryzyk charakterystycznych dla działalności inwestycyjnej w zakresie infrastruktury technicznej. Omówiono rolę i znaczenie infrastruktury technicznej oraz specyfikę działalności w jej obszarze.
Przedmiotem analizy jest infrastruktura portowa jako istotna kategoria ekonomiczna i prawna, postrzegana w jej wymiarze tak teoretycznym, jak i przede wszystkim praktycznym. Infrastruktura techniczna ma decydujące znaczenie dla sprawnego i efektywnego funkcjonowania portu morskiego i zarządzania nim, determinując możliwości i szanse tworzenia przewag konkurencyjnych przez poszczególne terminale portowe na rynkach usług portowych. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera problem ogólnodostepności infrastruktury portowej, a w tym kwestie definiowania i interpretowania tej cechy na gruncie obowiązującego prawa i portowej praktyki gospodarczej. Istniejący na gruncie europejskim standard ogólnodostępności infrastruktury portowej nie jest jednolicie postrzegany i realizowany, co rodzi niekiedy szereg implikacji prawnych, ekonomicznych i finansowych. Wynikają one z braku lub też ograniczenia dostępu do infrastruktury na zasadach powszechności i niedyskryminacji użytkownika. Z tego powodu w artykule tym skoncentrowano się na tych głównie zagadnieniach, analizując je na przykładzie polskich portów morskich. Problem ogólnodostępności infrastruktury portowej przedstawiono na tle obowiązujacych w Polsce uregulowań prawnych oraz stosowanej praktyki portowej w zakresie organizacji obsługi statków wchodzących do portów.(abstrakt oryginalny)
|
|
z. 2
225-230
Przedstawiono regionalne zróżnicowanie wyposażenia obszarów wiejskich w elementy infrastruktury technicznej w Polsce. Przeprowadzone analizy wskazały obszary o dobrze rozwiniętej sieci wodno-kanalizacyjnej, gazowej, drogowej oraz telekomunikacyjnej, a także obszary o znacznym niedoinwestowaniu infrastrukturalnym w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
11
75%
The paper presents analysis of existing concrete tiles roofing on outbuildings in selected localities of the Pińczów district. On the basis of the observations on the spot it was established that concrete tiles constitute 18% of all roof coverings in the investigated area. It is the most frequently used on livestock housing. It was noticed that of all concrete tiles, 81% are the products manufactured using traditional methods, directly on the construction site. Water absorption by weight was determined for selected concrete tiles in order to assess the technical state of existing concrete tiles roofing. The tests of water absorption by weight revealed about 1.6% lower water absorption for tiles mass produced by industry than for traditionally manufactured ones. The tiles utilised on buildings for more than 40 years were characterised by even 0.7% increase in water absorption by weight in comparison with non-utilised tiles. (original abstract)
Artykuł dotyczy rozwoju sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na obszarach wiejskich, badając ich zmiany w zależności od odległości od miast. Analiza została przeprowadzona na przykładzie sześciu miast o różnej wielkości. Posłużono się metodą regresji, na podstawie której wyznaczono krzywą opisującą zależność. Skonstruowano też modele przestrzenne stopnia rozwoju tych sieci infrastrukturalnych dla wybranych 6 miast. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie zmian w zróżnicowaniu przestrzennym poziomu rozwoju infrastruktury technicznej i społecznej w Polsce. Badania dotyczą lat 2005-2015 i odnoszą się do jednostek poziomu lokalnego NUTS 4, tj. powiatów. Analizę przeprowadzono w oparciu o 13 mierników, które poddano procedurze standaryzacji. Pięć z nich odnosi się do infrastruktury technicznej, natomiast pozostałe dotyczą infrastruktury społecznej. Identyfikację skali różnic między powiatami przeprowadzono w formie uporządkowania liniowego przy wykorzystaniu wskaźnika syntetycznego J. Perkala. (abstrakt oryginalny)
|
|
50
|
nr 2
62-67
Od 22 sierpnia 2017r. znaczącym zmianom uległa treść Ustawy o gospodarce nieruchomościami. W poniższym artykule przedstawiono analizę zmian dotyczących art. 148 ust. 4 tej ustawy, odnoszącego się do zasad uwzględniania nakładów właścicieli nieruchomości objętych opłatą adiacencką z tytułu budowy urządzeń infrastruktury technicznej. Dokonano zestawienia zasad naliczania przedmiotowej opłaty, na różnych etapach funkcjonowania Ustawy, ze szczególnym uwzględnieniem roli nakładów, jakich dokonują na inwestycje strukturalne właściciele nieruchomości obejmowanych tą opłatą. Analizie poddano także strukturę formalną podziału obciążeń z tytułu budowy infrastruktury technicznej i związanego z nimi podziału ewentualnych korzyści, stanowiących podstawę naliczenia opłaty adiacenckiej. Wyniki analizy zilustrowano przykładem rachunkowym. W wyniku przeprowadzonej analizy wykazano, że zmiany wprowadzone do Ustawy o gospodarce nieruchomościami w sierpniu 2017 roku zmieniły pozycję właścicieli nieruchomości, współfinansujących koszty budowy elementów infrastruktury technicznej oraz głównych inwestorów, a ponadto wprowadziły zróżnicowanie w sposobach obliczania wartości tego typu nakładów względem rozliczenia nakładów użytkowników wieczystych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na aspekt jakości eksploatacji urządzeń technicznych w sieciach logistycznych. W pierwsze części przedstawiono podstawowe założenia sieci logistycznych, następnie pokazano miejsce realizacji procesów eksploatacji w sieciach logistycznych. W ostatnim rozdziale zaprezentowano aspekt jakości eksploatacji, zwrócono uwagę na mankamenty i problemy związane z różnym podejściem do jakości.(abstrakt oryginalny)
|
|
17
3-10
Zlewnia Bielanki i Bystrzanki zlokalizowane są prawie w całości na terenie gminy Gorlice. Obszar ten charakteryzuje się bardzo korzystnymi warunkami dla rozwoju procesów osuwiskowych. Sprzyjająca budowa geologiczna - łupkowo-piaskowcowa, liczne uskoki tektoniczne, wysokie opady oraz duże nachylenie stoków powodują, iż udział osuwisk w powierzchni tego terenu wynosi ok. 25,7% i zróżnicowany jest w badanych zlewniach: w zlewni Bielanki - 17,79%, w zlewni Bystrzanki - 34,39%. Spośród ok. 52,2 km elementów infrastruktury przesyłowej, do których zaliczono: drogi krajowe, powiatowe, gminne, lokalne utwardzane oraz linie elektryczne, aż 17,6 km zagrożona jest ruchami osuwiskowymi, co stanowi ok. 33,8% ich całkowitej długości. Liczba odsłonięć rur gazowych na skutek ruchu osuwiskowego wyniosła ok. 5 w ciągu ostatnich lat. Słupy energetyczne i telekomunikacyjne często ulegają odchylaniu, co w konsekwencji może doprowadzić do przerwania linii przesyłowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przemiany wybranych elementów infrastruktury technicznej oraz jej przestrzenne zróżnicowanie na obszarach wiejskich województwa mazowieckiego. Analizowane gminy poddano rangowaniu wykorzystując następujące zmienne: długość sieci wodociągowej przypadającej na 100 km2 sieci, długość sieci kanalizacyjnej na 100 km2 oraz ludność korzystająca z oczyszczalni ścieków, dla których obliczono średnią arytmetyczną oraz medianę. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę stanu infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i gazowej na obszarach wiejskich, która prowadzi do wniosku, że pomimo znacznego wzrostu w ostatnich latach inwestycji w tej dziedzinie jej stan nadal nie jest wystarczający. W opracowaniu wykorzystano dostępny materiał statystyczny Banku Danych Lokalnych GUS, zawarty w publikacjach dotyczących obszarów wiejskich w Polsce oraz literaturę przedmiotu. Celem artykułu jest analiza i ocena rozwoju przedsiębiorczości w powiecie płońskim w latach 2012-2014. Przedsiębiorczość określono przez podanie liczby podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w systemie REGON w przeliczeniu na 10 tys. ludności w wieku produkcyjnym. Poddano analizie związki korelacyjne między rozwojem infrastruktury technicznej a przedsiębiorczością na obszarach wiejskich w latach 2012-2014. W pracy zastosowano analizę korelacji liniowej Pearsona. Wyniki badań wskazują na umiarkowaną zależność między poziomem rozwoju infrastruktury technicznej a rozwojem przedsiębiorczości (r = 0,54). (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 2
251-256
Przedstawiono dość korzystne zmiany, jakie nastąpiły w zakresie wyposażenia powiatów ziemskich Podregionu jeleniogórsko-wałbrzyskiego w sieciowe urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne. Badaniami szczegółowymi objęto lata 2000-2005. Wyodrębniono grupy powiatów charakteryzujące się skrajnie różną sytuacją w analizowanym zakresie. Zaprezentowano wartość nakładów wydatkowanych w tych powiatach na wsparcie działań inwestycyjnych służących ochronie środowiska. (abstrakt oryginalny)
W artykule analizowano problematykę innowacji i ich wykorzystania w usprawnianiu procesów produkcyjnych i logistycznych. Dokonano charakterystyki rynku robotyki. Podano przykłady innowacyjnych rozwiązań w różnych branżach. Wskazano na konieczność zwiększenia inwestycji w rynek robotyki.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.