Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 171

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Infrastruktura transportu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Gdy przeanalizuje się proces rozwoju infrastruktury transportu w Polsce, można stwierdzić, że obok dużego postępu w wielu sferach wciąż występują nieprawidłowości, które sprawiają, że dystans do UE w tym zakresie jest nie tylko znaczny, ale w niektórych dziedzinach wręcz powiększa się. Dotychczasowe doświadczenia w procesie rozwoju infrastruktury transportu i ich skutki pozwalają na identyfikację pożądanych kierunków, które umożliwią choć w części ograniczenie nieprawidłowości w tym procesie. Ze świadomością, że dotychczasowe inwestycje bardzo ograniczają możliwości wyboru, ponieważ przyjęte i realizowane warianty rozwoju infrastruktury narzucają konieczność ich kontynuacji, trzeba poszukiwać możliwości eliminacji tych błędów, które uniemożliwiają poprawę jakości usług transportowych i szybkie dostosowanie infrastruktury do tendencji unijnych. W artykule przedstawiono podstawowe kierunki rozwoju wynikające z członkostwa Polski w Unii Europejskiej i współczesnych standardów.(abstrakt oryginalny)
W artykule autor przedstawił wpływ stanu i rozwoju infrastruktury transportu na rozwój, aktywność i zdolność do absorpcji inwestycji w polityce regionalnej. Infrastruktura może być swoistym drogowskazem dla rozwoju kraju i regionów. W artykule omówiono dwie główne fazy rozwoju: a) Infrastruktura w ramach SPOT - Transport - Gospodarka Morska w latach 2004-2006; b) Kierunki rozwoju infrastruktury na lata 2007-2013 w ramach Narodowej Strategii Rozwoju. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote The Use of Eu Funds for Transport Infrastructure Development in Poland
100%
Significant backlog of transport infrastructure development in Poland is to a great extent a consequence of small capital spending on transport development. Since Poland entered the EU, European funds are an important source of support to infrastructure investments in transport sector. Financial support from the European Regional Development Fund and the Cohesion Fund optained by Poland in years 2004-2006 and 2007-2013, allowed for a substantial increase in investment expenditure on transport infrastructure and as a result, allowed for accelerating infrastructure modernization. Also in the current budgetary perspective of 2014- 2020 there are no delays in the use of the structural funds and the Cohesion Fund. The processes of signing funding agreements and the submission of applications for refund are smoothly covered. (original abstract)
Partnerstwo publiczno-prywatne stało się synonimem reform dokonywanych w sektorze publicznym, polegających na wdrażaniu sektora prywatnego jako inwestora, a następnie zarządcy do sfery świadczenia usług publicznych (do niedawna zarezerwowanej dla sektora publicznego). Z uwagi na subsydiarność względem społeczeństwa na sektorze publicznym spoczywa odpowiedzialność za dostarczanie usług publicznych ilościowo i jakościowo satysfakcjonującym odbiorców, czyli szeroko rozumiane społeczeństwo, niezależnie od tego, kto jest właścicielem infrastruktury publicznej i kto jest dostawcą usług. Jednym z głównych powodów wzrostu znaczenia partnerstwa publiczno-prywatnego we współczesnym świecie jest niedopasowanie możliwości finansowych sektora publicznego do szybko rosnących potrzeb inwestycyjnych w zakresie utrzymania i rozwoju kapitałochłonnych sieci i obiektów infrastruktury publicznej, ze względu na szybki postęp techniczno-technologiczny. Wydawałoby się, że partnerstwo publiczno-prywatne jest rozwiązaniem innowacyjnym na miarę XX wieku, jednak w ujęciu historycznym widoczne jest, że nie jest to rozwiązanie nowatorskie. Celem niniejszego opracowania jest dokonanie zwięzłego przeglądu rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego w infrastrukturze transportowej, szczególnie podatnej na wdrażanie kapitału prywatnego(fragment tekstu)
|
|
nr 2
109-116
Infrastruktura transportowa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania gospodarki i pełni kluczową funkcję w jej rozwoju. W pracy szczególną uwagę zwrócono na rozwój liniowej infrastruktury samochodowej. Wartości współczynnika zagęszczenia sieci dróg, wyrażony w kilometrach dróg w przeliczeniu na 100 km2 powierzchni województwa, wskazują na zdecydowaną przewagę Małopolski nad średnią krajową. Pod względem rocznych przyrostów długości autostrad i dróg ekspresowych Małopolska zajmuje wysoką pozycję wśród zachodnich województw, przewyższając średni krajowy przyrost roczny o 0,3 km odcinka autostrady/drogi ekspresowej. Zagęszczenie dróg kolejowych jest bardzo duże - Małopolskę pod tym względem wyprzedzają jedynie południowo-zachodnie województwa. Transport wodny w tym regionie ograniczał się do funkcjonowania jednej drogi wodnej. Infrastruktura transportu powietrznego w województwie opiera się na funkcjonowaniu jedynego dużego portu lotniczego w regionie - w Krakowie-Balicach. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badań jest analiza czynników i uwarunkowań transportowych i im pochodnych, determinujących rozwój systemu logistycznego Polski, jako integralnego komponentu globalnego systemu logistycznego. Celem artykułu jest identyfikacja barier transportowych i regulacyjnych ograniczających sprawność i efektywność przepływu towarów w handlu międzynarodowym i w rezultacie tego funkcjonowania makrosystemu logistycznego Polski oraz wskazanie jego potencjału rozwojowego w relacji do innych krajowych systemów logistycznych. Sformułowano hipotezę o konieczności dalszej intensyfikacji działań inwestycyjnych i regulacyjno-koordynacyjnych w sektorze transportu w celu poprawy sprawności jego funkcjonowania, co w konsekwencji przyczyni się wzrostu ułatwień w sferze przepływów towarowych oraz konkurencyjności Polski w skali globalnej. W pracy wykorzystano metodę analizy statystycznej danych pozyskanych z raportów międzynarodowych organizacji gospodarczych (WTO, WEF, WB). Uzyskane wyniki badań i sformułowane na ich podstawie wnioski wskazują, że konieczne jest zapewnienie większej spójności systemu logistycznego Polski z globalnym systemem logistycznym, co - wzorem innych krajów - można osiągnąć poprzez rozwój infrastruktury transportu, a w efekcie lepszą dostępność i jakość usług transportowych.(abstrakt autora)
7
80%
The development of the European transport network requires the unification of technical parameters across various countries. The network of internationally significant routes and the technical demands have been specified, among others, in the agreements prepared by the United Nations Economic Commission for Europe. AGN, which applies to inland waterways is one of the agreements. Poland has joined the agreement as late as in the 2017. The goal of the article is to answer the question of whether signing the agreement will lead to a quick development of the international inland waterways network in Poland. (original abstract)
8
Content available remote Procesy konwergencji a rozwój infrastruktury transportowej
80%
Konwergencja w ekonomii oznacza efekt doganiania (catch-up effect). Konwergencja realna to zdolność gospodarek słabiej rozwiniętych do szybszego wzrostu gospodarczego, w rezultacie którego początkowa różnica w poziomie rozwoju w stosunku do krajów bogatszych z czasem zanika, choć wszystkie kraje czy regiony jednocześnie się rozwijają, ale w różnym tempie. Szczególną rolę w procesie realnej i regionalnej konwergencji przypisuje się transportowi, a przede wszystkim rozwojowi infrastruktury transportowej, dzięki której wzrasta dostępność regionów i kraju. W prezentowanym tekście podjęto próbę wskazania na relacje pomiędzy konwergencją realną a rozwojem infrastruktury transportowej. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej przyniosło nowe możliwości w zakresie wykorzystania funduszy unijnych do współfinansowania projektów infrastrukturalnych, co pozytywnie wpływa na przyśpieszenie rozwoju infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniczej. Fundusze strukturalne przyczynią się zapewne do wzrostu konwergencji polskich regionów. Należy podkreślić, że na razie nie osiągnięto znaczącej poprawy jakości infrastruktury transportowej oraz jej dostępności. Niedorozwój infrastruktury transportowej hamuje istotnie proces "doganiania" przez Polskę (i jej regiony) gospodarki europejskiej.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono działalność Unii Europejskiej dla utworzenia jednolitej, spójnej, bezpiecznej i przepustowej sieci połączeń transportowych dla zabezpieczenia swobodnego w przemieszczaniu się ludzi, szybkiego, bezpiecznego i ekologicznego transportu towarów oraz perspektywy rozwoju i dostosowywania połączeń do stale rosnących wymagań i wyzwań. Przedstawiono zasadnicze przedsięwzięcia, jakie legły u podstaw tworzenia wspólnej polityki transportowej, a następnie scharakteryzowano nową wizję sieci transportowej TNT-T, jaka została zaproponowana w 2011 r. (abstrakt oryginalny)
|
|
48
219-225
System transportu Polski oparty pozostaje na wykorzystywaniu infrastruktury transportowej stanowiącej w przeważającej części własność państwa bądź samorządów. Stan taki powinien przekładać się na oczywiste oczekiwania w zakresie wykorzystania i kształtowania pożądanego poziomu produktywności tegoż majątku. Ocena stopnia wykorzystywania i ujawniane różnice obligują do rozpatrywania zagadnienia m.in. w zakresie możliwości technicznych infrastruktury poszczególnych gałęzi transportu. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Economic Paradoxes in Transport
61%
Transport is a sphere of economic activity and social life where paradoxes appear at every step, except that they are disregarded and they are not called by name. It is therefore worth making transport professionals sensitive to the paradoxality of many phenomena, especially if it is important for the formulation of relevant theories and scientific principles. Paradoxes related to the development of the transport infrastructure have been described in the literature, but there are far more paradoxes in the behavior of transport users. A number of subjective theories and hypotheses that paradoxically do not find practical implementation are formulated in the theory of economics and transport policy. Paradoxical dilemmas should be resolved rather in favor of real facts than seemingly logical theories. (original abstract)
W artykule podjęto próbę ukazania skali zróżnicowania wyników produkcyjnych i ekonomicznych w polskim transporcie. Przedstawiono wyniki działalności różnych sektorów transportu i ich wpływ na rozwój gospodarczy. Omówiono wyniki przewozów transportu samochodowego w 2010 r., który był najlepszy pod względem finansowym dla tej branży. Zwrócono uwagę na istniejące zagrożenia, które mogą niekorzystnie wpływać na działalność firm transportowych.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Rozwój programu TEN-T (Transeuropean Network-Transport) w Polsce
61%
Jako że Polska na mapie Europy leży w miejscu niezwykle istotnym geograficznie, na naszym terytorium znajduje się wiele odcinków korytarzy transportowych wchodzących w skład TEN-T. Stąd też pojawia się pytanie, jak dobrze firmy, które mogą pozyskiwać fundusze unijne celem przyspieszenia modernizacji i rozwoju infrastruktury oraz ogólnie rozumianego transportu oraz Polska jako kraj korzystają z tych możliwości. Niniejsze opracowanie jest próbą analizy sposobu wykorzystywania możliwości programu TEN-T przez Polskę oraz próbą realizacji prognozowanych inicjatyw. (fragment tekstu)
15
Content available remote Transport Infrastructure as a Determinant of Oversized Cargo Transportation
61%
|
|
nr 2
87-98
Transport pełni zasadnicza rolę w życiu gospodarczym. Rozwój transportu wpływa na zbliżenie do siebie rynków, uaktywnia tereny infrastruktury gospodarczej. Głównym zadaniem transportu jest wykonanie dostawy ładunku we właściwym czasie, przy akceptowalnym koszcie, a także w dobrym stanie. Oprócz transportu towarów użytku codziennego możemy wyróżnić ładunki ponadgabarytowe przy transporcie którym niezbędny jest wyspecjalizowany tabor lub specjalne warunki do ich przewiezienia. Współcześnie na rynku usług transportowych bardzo często zgłaszane jest zapotrzebowanie na realizację przewozu tego typu ładunków. Jednakże każdy przewóz ładunku ponadnormatywnego stanowi duże wyzwanie dla firm przewozowych, które muszą posiadać odpowiednią wiedzę oraz środki do jego realizacji. Podczas wykonywania tego typu zlecenia, oprócz doświadczenia oraz profesjonalizmu w posługiwaniu się sprzętem specjalistycznym wysokiej klasy dedykowanym do transportu nietypowych ładunków, ważny aspekt stanowi także infrastruktura. Celem artykułu jest przedstawienie ograniczeń wynikających z istniejącej infrastruktury, z którymi borykają się przewoźnicy ładunków ponadgabarytowych w transporcie drogowym oraz kolejowym. Metoda badawcza wykorzystana przez autora w pracy bazuje na analizie literatury. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 19
210-220
The global economic power shift from West to East requires new techniques in spatial development of East Central Europe. This paper aims to examine what challenges and opportunities this process can pose for the Danube Region, how integrated infrastructure planning and sustainable, resource-efficient transportation can contribute to prosperity, emphasizing that international and global environmental issues that affect infrastructural development should be considered for regional strategies and transnational cooperation.(original abstract)
Od kilku lat na łamach prasy toczy się dyskusja na temat wysokości pobierania opłat za dostęp do infrastruktury transportowej. Jednoczenie mówi się o konieczności zrównoważenia rozwoju poszczególnych gałęzi transportu i konieczności rewitalizacji transportu wodnego śródlądowego i kolejowego. Dokładniejsze przyjrzenie się tym zagadnieniom pozwala nam sądzić, iż są to bardziej hasła niż realne działania. Rynek przewozów towarowych w naszym kraju zdominowany jest przez transport samochodowy, który realizuje około 85% przewozów według masy Analizując dane statystyczne dotyczące rynku transportowego wyraźnie można zauważyć, iż ta gałąź transportu od kilku lat sukcesywnie powiększa swoją przewagę. (fragment tekstu)
|
|
nr 4, CD 3
2781-2789
Schody ruchome są jednym z elementów infrastruktury transportu publicznego. Mogą stanowić wyposażenie różnych rozwiązań dwupoziomowych (przystanków metra, kolei podziemnej lub nadziemnej, rozbudowanych węzłów przesiadkowych). Ich celem jest poprawa warunków dojścia do przystanków i przemieszczania się między nimi. Artykuł przedstawia analizę warunków korzystania ze schodów ruchomych, a w celach porównawczych również ze schodów zwykłych. Zaprezentowane pomiary zostały zrealizowane na dwupoziomowych przystankach tramwajowych. Wyniki służą do oceny jakości korzystania z przystanków wielopoziomowych. Powinny również być przydatne jako wskazówki do lokalizacji schodów ruchomych. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Efekty ekonomiczne rozwoju inwestycji infrastrukturalnych
61%
Celem niniejszego artykułu jest próba przedstawienia teoretycznych i praktycznych zagadnień związanych z ekonomicznymi aspektami rozwoju infrastruktury transportu. W części pragmatycznej przedstawiono efekty rzeczowe i ekonomiczne wybranych inwestycji realizowanych na terenie województwa zachodniopomorskiego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.(fragment tekstu)
20
61%
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie, w jaki sposób regulacje prawne stymulują lub spowalniają implementację PPP, jakie podejście mają kraje UE do PPP ze wskazaniem rzeczywistych i potencjalnych efektów stosowania formuł PPP w poszczególnych krajach członkowskich UE.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.