Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Inner freedom
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wolność ducha jako podłoże zjawisk prawnych - Heglowskie określenie prawa
100%
Artykuł przedstawia Heglowską koncepcję prawa. Oryginalność Heglowskiego spojrzenia jest oparta na związku pomiędzy koncepcją prawa i wolnością ludzkiego ducha, podczas gdy typowe definicje prawa akcentują sankcję i przymus. W przekonaniu Hegla prawdziwą postać wolności jednostka może osiągnąć dopiero w rodzinie, społeczeństwie obywatelskim, a zwłaszcza w państwie. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem eseju jest wolność wewnętrzna jednostki, a w szczególności rola autodeterminacji w jej osiąganiu.
Treść artykułu, to propozycja nowej, aczkolwiek bazującej na teoriach Arystotelesa, stoików, Plotyna, Ojców greckich, koncepcji wolnej woli, w której autor próbuje godzić wolność woli z przewidywalnością. Na wstępie formułowania tej teorii, autor próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy pojęcie "wolnej woli" może pomóc zrozumieć, dlaczego działania ludzi są w pewnych okolicznościach przewidywalne, a w innych znowu nie.
Problem wolności rozpatrywany w szerokim kontekście samospełnienia człowieka jest w przekonaniu autorki nie tylko wyzwaniem intelektualnym, ale także jednym z najbardziej doniosłych doświadczeń egzystencjalnych człowieka. Poruszenie zagadnień związanych z rzeczywistością wolności i samospełnienia człowieka odsyła do antropologicznego pojęcia podmiotowości osoby i do pytań, które w polu owego pojęcia wyłaniają się i krystalizują. Jeśli bowiem przyjąć wolność za podstawowy atrybut podmiotowości człowieka, wchodzący w skład jego bardzo skomplikowanej struktury, okaże się, że stanowi on jeden z podstawowych warunków spełnienia jego człowieczeństwa. Co więcej, poprzez coraz bliższą konkretyzację podmiotowości osoby możliwe stanie się coraz głębsze wniknięcie w to, kim ona rzeczywiście jest. Koncepcja wolności Karola Wojtyły włącza się w filozoficzny dyskurs nad człowiekiem, jego naturą oraz sensem ziemskiej wędrówki. Śledząc kolejne etapy i elementy fenomenologicznych analiz K. Wojtyły, możemy dostrzec, w jaki sposób wolność konstytuuje się w osobie ludzkiej i jak może stawać się fundamentem samospełnienia człowieka, a przez to być może dostrzec też odsłanianie się twórczego i dynamicznego charakteru jego osobowego działania. (abstrakt autora)
Post jest pojęciem biblijnym i teologicznym. Termin ten poddawany jest także refleksji teologicznej. Zarówno Stary Testament, jak i Nowy zawierają informacje o poście i jego praktykowaniu. W naukach biblijnych ma swoją refleksję biblijną. Od początku istnienia chrześcijaństwa stanowi praktykę wyznawania wiary. W duchowości chrześcijańskiej to element kształtowania własnej duchowości. Post znalazł się także w przepowiadaniu homiletycznym. Post jest cnotą, czyli dobrem samym w sobie. Chrześcijański post w swej istocie związany jest z posiłkiem i ma charakter całościowy. Dotyczy całego życia chrześcijanina. Wolność sumienia i religii jako podmiotowe prawo człowieka o charakterze osobistym została zagwarantowana na poziomie prawodawstwa międzynarodowego, wspólnotowego oraz krajowego. Prawo krajowe umożliwia praktykowanie religii, przy czym ramy praktyk religijnych wyznaczone zostają zasadami określonej religii. Jedną w praktyk religijnych jest podejmowanie postu w określonym czasie, np. w Wielki Piątek czy w Środę Popielcową przez katolików. Poszanowanie wolności sumienia i wyznania nakłada na podmioty zapewniające zbiorowe żywienie obowiązek podjęcia działań, umożliwiających osobom poszczącym zachowanie zgodne z zasadami religii. (abstrakt oryginalny)
Tekst jest recenzją najnowszej książki Zbyszka Melosika Pasja i tożsamość naukowca. O władzy i wolności umysłu, która to pierwszorzędna praca wpisuje się w toczoną międzynarodową dyskusję dotyczącą sytuacji, pozycji i pracy badaczy, nauczycieli akademickich, a także kondycji współczesnego uniwersytetu, humanistyki i nauk społecznych. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu są filozoficzne rozważania na temat pojęcia etyki zawodowej. Skoncentrowano się na wolności wyboru i wykonywania zawodu w aspekcie prawnym oraz moralnym. Na przykładzie zawodu nauczyciela, lekarza i przedsiębiorcy, pokazano, że wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz etyki zawodowej wiąże się z posiadanymi kwalifikacjami zawodowymi i moralnymi.
Punktem wyjścia do rozważań poczynionych przez SN w głosowanym wyroku był zaskarżony przez RPO wyrok SO dot. naruszenia dóbr osobistych powoda w zakresie czci, godności osobistej i więzi rodzinnych, a w konsekwencji wystąpienie z tej przyczyny u powoda szeregu krzywd moralnych i psychicznych (m.in.: spowodowanie poczucia osamotnienia, utraty wartości jako mężczyzny, poczucie niższości i wstydu). Rozważania SN skupił na możliwości dochodzenia roszczeń o zadośćuczynienie za naruszenie dób osobistych, w oparciu o normy art. 23 w zw. z 24 § 1 i art. 448 k.c. SN w całości podzielił argumentację formułowaną w skardze, w której RPO powołał się na niezgodność wyroku SO z art. 31 ust. 1 i art. 47 Konstytucji RP.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.