Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2584

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 130 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Innowacyjność
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 130 next fast forward last
W ostatnich latach autorzy zauważyli, że innowacje i innowacyjność stały się podstawą sukcesu nie tylko pojedynczych podmiotów gospodarczych, ale całych regionów czy gospodarek. Co więcej, w literaturze pojawiły się głosy, że pojedyncze innowacje nie są już gwarancją przetrwania organizacji, jest nią raczej zdolność do wprowadzania innowacji w sposób ciągły. Decydujące znaczenie ma zatem zdolność organizacji do przekształcania zasobów na korzyść organizacji - zdolność innowacyjna, natomiast umiejętność odpowiedniego wykorzystania zasobów, w tym zdolności innowacyjnych, określana jest mianem dojrzałości innowacyjnej. W niniejszym artykule autorka postanowiła przybliżyć istotę modeli dojrzałości innowacyjnej będących narzędziem oceny poziomu dojrzałości innowacyjnej organizacji, biorących początek od Capability Maturity Model, który został opracowany przez Software Engineering Institute.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono powiązania pomiędzy instytucjami wsparcia biznesu a wykorzystywanymi w małych innowacyjnych firmach źródłami informacji o innowacjach oraz pojawiającymi się w nich barierach i efektach aktywności innowacyjnej. Wykorzystano do tego modelowanie probitowe. Na tej podstawie otrzymano informacje, które pozwolą wspomóc tworzenie oferty usługowej instytucji wsparcia dla małych innowacyjnych firm. Przeprowadzone rozważania pozwalają wysunąć następujące wnioski: 1. Najbardziej homogeniczne pod względem wykorzystywanych źródeł aktywności innowacyjnej są przedsiębiorstwa korzystające z usług centrów transferu technologii, akademickich inkubatorów przedsiębiorczości oraz funduszy pożyczkowych. 2. W badanym regionie trudno jest określić profil podmiotów pod względem barier aktywności innowacyjnej z powodu niewielkiej liczby modeli istotnych statystycznie. 3. W największym stopniu do osiągania efektów aktywności innowacyjnej przyczyniają się parki technologiczne.(abstrakt autora)
Celem niniejszego artykułu jest analiza potencjału innowacyjnego członków Unii oraz określenie pozycji zajmowanej przez Polskę. Analiza ta jest przede wszystkim oparta na danych zawartych w opublikowanym przez Komisję Europejską europejskiej tablicy wyników w dziedzinie innowacji (EIS). (fragment tekstu)
4
Content available remote Obraz innowacyjności gospodarek w krajach UE mierzony wskaźnikiem SII
100%
Innowacyjność traktowana jest jako jeden z czynników, który prowadzi do wzrostu gospodarczego oraz poprawy konkurencyjności. Miary innowacyjności ulegają ewolucji, wzrasta liczba czynników, które decydują o poziomie innowacyjności danego kraju. W opracowaniu przedstawiono poziom innowacyjności głównie krajów UE mierzony wskaźnikiem SII (Sumary Innovation Index), zwracając uwagę na metodologię obliczania tego wskaźniku. (abstrakt oryginalny)
5
100%
W artykule przedstawiono wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w następujących województwach: kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, oraz na Litwie i Łotwie. Celem badania było między innymi określenie znaczenia innowacyjności w rozwoju regionalnym oraz zidentyfikowanie czynników, barier i najbardziej pożądanych działań dla wzrostu innowacyjności w tych regionach. (fragment tekstu)
6
81%
Autorka zwróciła uwagę na przemiany, którym podlegają struktury Unii Europejskiej, w kwestiach dotyczących roli własności intelektualnej w kreowaniu innowacyjności w poszczególnych krajach członkowskich.
Głównym problemem badawczym pracy była kwestia uwarunkowań innowacyjności hoteli. W ramach badań wykorzystano metody: dedukcji, dokumentacyjną, delficką oraz sondażu diagnostycznego. W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że niespełna połowa rozpatrywanych przedsiębiorstw hotelowych wdrożyła w ostatnim roku jakąś innowację. Najważniejszymi wewnętrznymi uwarunkowaniami innowacyjności okazały się: kreatywność pracowników, dostęp do rzetelnych informacji rynkowych oraz umiejętność antycypowania zmian w otoczeniu. Główne determinanty zewnętrzne to natomiast: zmieniające się gusty i preferencje gości, wzrost konkurencji na rynku oraz postęp naukowo- -technologiczny. Istotnie częściej innowacje były wprowadzane w hotelach z kapitałem zagranicznym oraz w obiektach większych. Duże znaczenie aplikacyjne poruszanych w pracy kwestii sprawia, że niezbędne jest prowadzenie dalszych badań w tym zakresie
W prezentowanym artykule autorzy omawiają elektroniczne instrumenty płatnicze w Polsce w kontekście innowacyjności. W wyniku przeprowadzonej analizy za najlepiej rokujące uznane zostały rozwiązania oparte na kartach płatniczych i natychmiastowych przelewach bankowych. Wątpliwości wybudziły płatności mobilne i wirtualna gotówka. Wskazano także na potencjał płatności biometrycznych. (abstrakt autora)
Koncepcja gospodarki opartej na wiedzy zakłada, że głównym czynnikiem rozwoju społeczno-gospodarczego i kształtowania się nowych struktur gospodarki jest wiedza. Jest ona niezbędna do generowania i wdrażania szeroko pojętych innowacji. Wiedza zdobyta w wyniku edukacji formalnej szybko się dezaktualizuje lub jest niewystarczająca, stąd powstaje konieczność ciągłego uczenia się. Edukacja dorosłych obejmuje wszelkie formy uczenia się, które są podejmowane po zakończeniu wstępnego kształcenia i szkolenia. Jest realizowana w trzech formach: formalnej, pozaformalnej i nieformalnej. Celem opracowania jest zweryfikowanie, czy upowszechnianie się kształcenia osób dorosłych w krajach Unii Europejskiej znajduje odzwierciedlenie w zmianach poziomu innowacyjności. Do realizacji celu opracowania wykorzystano krytyczny przegląd literatury, analizę zastanych danych statystycznych oraz analizę porównawczą. Edukacja pozaformalna i nieformalna dorosłych w postaci szkoleń i kursów, które prowadzą do uzyskania kwalifikacji uznawanych wewnątrz danej instytucji (zakładu pracy, organizacji itp.), stanowi ważny czynnik determinujący poziom innowacyjności gospodarki. Kraje, w których w kształcenie przez całe życie są zaangażowane znaczne zasoby siły roboczej, osiągają lepsze wyniki w poziomie innowacyjności niż kraje, w których ten obszar aktywności edukacyjnej jest niedoceniany.(abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu spotyka się wiele definicji pojęcia "restrukturyzacja". Za jedną z najbardziej ogólnych, uważa się definicję sformułowaną przez autorów: Bicklera i Chena. Ich zdaniem restrukturyzacja jest strategią wzrostu wartości firmy. Podobnie ujął to zagadnienie Meyers, stwierdzając, że restrukturyzacja jest to strategiczny proces prowadzący do maksymalizacji wartości firmy. Autorami kolejnej definicji są Hoskinsson i Turk. Ich zdaniem restrukturyzacja jest poważną zmianą w strukturze aktywów, której towarzyszy zmiana strategii. Wszyscy ci autorzy są zgodni co do tego, że restrukturyzacja jest zmianą. Zmiana ta ma charakter gwałtowny, poważny i nieciągły. Obejmuje wiele różnych transakcji, które prowadzą do rozszerzenia lub ograniczenia działalności przedsiębiorstwa pod względem zakresu i/lub zasięgu lub do zmiany struktury własnościowej. Restrukturyzacja może dotyczyć trzech wymiarów organizacji, tzn. aktywów, struktury kapitałowej i zarządzania.(fragment tekstu)
W analizach dotyczących problematyki innowacyjności często wskazuje się na procesy innowacyjne w branżach wysokiej technologii. Są one określane jako te, które mają największy wpływ na kształt, zakres i tempo rozwoju zarówno przedsiębiorstw, które do nich należą, jak i gospodarki jednostki terytorialnej (regionów), gdzie jest ona prowadzona. A. Świadek3 stwierdza, że jeżeli w regionie rośnie udział przedsiębiorstw wysokich technologii, to z czasem rośnie także jego innowacyjność. Jest to niewątpliwie uzasadniona ocena, bowiem specyfika tych branż wynika przede wszystkim z wysokiego poziomu technicznego produktów oraz zaawansowanej techniki ich wytwarzania. Warto jednak nadmienić, że skala prowadzonej przez nie działalności w Polsce nie jest duża. Produkcja sprzedana podmiotów reprezentujących najwyższy poziom techniki nie przekroczyła w latach 2004-2006 5% ogółu produkcji sprzedanej sekcji Przetwórstwo przemysłowe4. Tymczasem przedsiębiorstwa zaliczane do niskiej techniki generowały znacznie powyżej 30% produkcji sprzedanej. Jest to zdecydowanie najwyższy odsetek spośród podmiotów zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów techniki tej sekcji.(fragment tekstu)
Na wstępie artykułu autorzy prezentują pojęcia innowacji, innowacyjności, gospodarki lokalnej oraz strategii rozwoju gminy. Później koncentrują się na przesłankach i idei kreowania innowacyjności gospodarki lokalnej przez lokalny samorząd. Główna część artykułu to informacje o mechanizmach kreowania zdolności absorpcji i generowania innowacji przez gospodarkę lokalną w kontekście planowania strategicznego. Całość rozważań została zilustrowana prezentacją fragmentów planów rozwoju gminy Polkowice, jako przykładów prawidłowego, strategicznego kreowania innowacyjności gospodarki lokalnej.(abstrakt oryginalny)
We współczesnej gospodarce warunkiem niezbędnym do utrzymania silnej pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa są innowacje. Ciągle zmieniające się otoczenie wymusza na przedsiębiorstwach wprowadzanie kolejnych innowacji technologicznych, marketingowych lub organizacyjnych. Choć typ wdrożonej innowacji implikuje niejako sposób pomiaru tego zjawiska, tj. dobór właściwego wskaźnika/wskaźników innowacyjności, to ocena stopnia innowacyjności na poziomie mikro nie jest wcale zadaniem prostym. Dlaczego? Jest kilka powodu, a dwa z nich najważniejsze. Po pierwsze, praktyka wskazuje, że wiele polskich przedsiębiorstw, które same określa się mianem innowacyjnych, nie potrafi wskazać typu wdrożonej innowacji, co znacznie utrudnia jej pomiar. Po drugie, poziom innowacyjności polskich przedsiębiorstw w świetle wielu badań określany jest jako niski. Autorka zadała więc sobie pytanie czy powyższy stan rzeczy nie jest przypadkiem skutkiem niewłaściwego doboru metod pomiaru i czy w przypadku przedsiębiorstw w krajach ciągle transformujących (do jakich niewątpliwie należy Polska) nie należałoby zastosować innych sposobów pomiaru innowacyjności? (fragment tekstu)
Elektromobilność i mikromobilność to trendy, o których coraz mocniej słychać w dzisiejszych rozważaniach na temat przyszłości rozwoju transportu. Nie tylko samego transportu (rozumianego jako idee czy tez strategie miast i państw), ale tego jak będziemy w niedalekiej przyszłości się przemieszczać. Zarówno na wakacje (elektryczny samolot?), nad polskie morze, ale przede wszystkim - do pracy, na zakupy, na wieczorne wyjście. (fragment tekstu)
Kolejna perspektywa programowa na lata 2014-2020 jest już ostatnią taką szansą na uzyskanie wsparcia dla działalności innowacyjnej MŚP i zniwelowania dystansu dzielącego polskie firmy od firm zlokalizowanych w regionach głównie niemieckich, skandynawskich, krajów Beneluksu. Celem artykułu jest udzielenie wstępnej odpowiedzi (na bazie analizy źródeł zastanych i badań własnych, w ujęciu regionalnym) na pytanie, czy polskie MŚP są prorozwojowo przygotowane do absorpcji wsparcia w kolejnych latach oraz zarysowanie rekomendacji, jak ewentualnie można ich absorpcję wzmocnić.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Types of Agglomeration Economies : Effects on Business Innovation
81%
A review of the literature does not provide conclusive results about the effects caused by firm agglomeration on innovation. In order to shed light on this issue, this paper draws a distinction among three kinds of agglomeration economies and empirically tests their respective impact on business innovation. The advantage that external knowledge generated through concentration can bring to each company depends on its absorptive capacity. Hence, it is posited that this dynamic capability acts as a mediator in the relationship between agglomeration and innovation. Using data from a survey conducted in 2013 by the Technological Innovation Panel (PITEC), an analysis of these ideas was performed using a sample of 2,906 high and medium-high technology companies. The results obtained indicate that several types of agglomeration economies exist and that the net effect each one of them has on innovation is different. More specifically, only urbanization economies favor innovation. Additionally, all of our findings reveal that firms increase their greater absorptive capacity in the context of agglomeration. (original abstract)
17
Content available remote Innowacyjność i współdziałanie małych przedsiębiorstw
81%
Innowacyjność przedsiębiorstw uzależniona jest zarówno od posiadanego przez nie potencjału innowacyjnego, jak i od bliższego oraz dalszego otoczenia. W przypadku małych przedsiębiorstw szczególnego znaczenia nabierają determinanty zewnętrzne, ponieważ podmioty tej skali, pomimo wielu cech sprzyjających wzrostowi innowacyjności (np. duża elastyczność działania, ograniczona biurokracja), charakteryzują się ograniczonymi zasobami własnymi. Niewielki potencjał często przyczynia się do braku możliwości samodzielnego przekształcenia swoich pomysłów w konkretną produkcję. Chęć wdrażania innowacji zmusza przedsiębiorców do wykraczania poza obręb firmy, gdzie mogą skorzystać z sieci wyspecjalizowanych partnerów, którzy są w stanie zaoferować jej niezbędne usługi lub zasoby. Wśród korzyści wynikających z funkcjonowania przedsiębiorstw w sieciach wymienia się możliwość korzystania z aktywów sieciowych, takich jak np.: dostęp do wcześniej funkcjonującej już bazy (np. bazy klientów), relacje ze stronami trzecimi (dostawcy, kanały dystrybucji, uczelnie), wspólnota użytkowników (korzyści ze wzajemnego kontaktowania się w celu wymiany zbiorów, informacji, doświadczeń) oraz strumień pomysłów - jedna (dominująca) firma przoduje w dostępie do najnowszych pomysłów i rozwiązań). (fragment tekstu)
Nakreślone w artykule ramy koncepcyjne przyczyniły się do podjęcia problematyki wpływu powiązań przedsiębiorstw w łańcuchu dostaw na innowacyjność regionalnych systemów przemysłowych w Polsce. Podstawową hipotezą prowadzonych badań jest twierdzenie, że mechanizmy innowacyjne funkcjonujące w krajowych układach przemysłowych są istotnie zdeterminowane charakterem pionowych związków z otoczeniem. Głównym celem badania jest próba oceny wpływu ilościowych związków zachodzących w łańcuchach dostaw na aktywność innowacyjną przemysłu w regionalnych systemach przedsiębiorstw, a w konsekwencji - określenie warunków brzegowych dla modelowej struktury regionalnej sieci innowacji, uwzględniającej specyfikę badanych regionów. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była próba określenia wpływu sektora i poziomu technologicznego dostawcy przemysłowego na aktywność innowacyjną sektora producentów artykułów spożywczych i napojów w zachodniej Polsce w latach 2009-2012. Założono, że wraz ze wzrostem poziomu technicznego i różnorodności dostawców przemysłowych wzrasta aktywność innowacyjna. Największa liczba znalezionych zależności wystąpiła dla sektora produkcji wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych. Największy pozytywny wpływ dostawców dotyczy współpracy innowacyjnej. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wpływ konsumentów i konkurentów na aktywność innowacyjna przedsiębiorstw
81%
Celem artykułu jest ukazanie wpływu konsumentów i konkurentów na aktywność innowacyjną przedsiębiorstw w oparciu o dostępne źródła teoretyczne oraz przeprowadzone badania naukowców z USA, Niemiec, Szwecji, Japonii oraz Polski. Podstawowa hipoteza badawcza zakłada, że presja ze strony konsumentów i konkurentów determinuje aktywność innowacyjną przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie państw rozwijających się.(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 130 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.