Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 84

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Institutional investors
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Mimo dotychczasowej rezerwy w tworzeniu trwałych powiązań sieciowych firm niemieckich z polskimi poddostawcami, mają one świadomość konieczności dyspersji funkcji łańcucha wartości na kraje - nowych członków Unii Europejskiej. Na wybór zarówno lokalizacji tych funkcji, formy powiązań korporacyjnych, jak trwałości struktur sieciowych, będą miały wpływ nie tylko przewagi inwestycyjne naszego kraju, ale również zaufanie inwestorów do otoczenia biznesowego, których właściwe kształtowanie należy do długotrwałych przedsięwzięć. Należy wyrazić nadzieję, że wszystkie trzy grupy czynników będą sprzyjały wzmocnieniu i stabilizacji powiązań sieciowych polskich poddostawców z niemieckimi inwestorami, ale również z korporacjami pochodzącymi z innych krajów (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę państwowych funduszy majątkowych w kontekście roli jaką podmioty te mogą odgrywać w zapewnianiu globalnej stabilności finansowej . Część pierwsza przedstawia cztery etapy rozwoju rynku tych inwestorów instytucjonalnych. W części drugiej wykazano, że fundusze te posiadają cechy inwestorów długookresowych takie jak ograniczone potrzeby w zakresie płynności, niższe od średniej rynkowej ryzyko wycofania środków, długi horyzont inwestycyjny oraz relatywnie wysoki poziom tolerancji względem ryzyka inwestycyjnego. W części trzeciej zaprezentowano argumenty wskazujące, że inwestorzy ci pełnić mogą obecnie rolę stabilizującą w gospodarkach wybranych krajów, a w przyszłości najprawdopodobniej na poziomie globalnym. Fundusze będące własnością państwa mogą: powiększać grupę inwestorów zainteresowanych aktywami o wyższym poziomie ryzyka, być źródłem płynności dla rynków, wywierać stabilizujący wpływ na rynki finansowe a ponadto umożliwiać bardziej efektywny podział i dywersyfikację globalnego ryzyka. Na zakończenie autor wskazuje na potrzebę wprowadzenia zarówno na poziomie krajowym, regionalnym jak i globalnym uregulowań wspierających inwestowanie długookresowe. (abstrakt oryginalny)
Celem rozwoju systemu finansowego jest poprawa jego efektywności, która przyczynia się do zwiększania efektywność całej gospodarki. Artykuł prezentuje makroekonomiczne funkcje systemu finansowego. Na tym tle nakreślono rolę, jaką odgrywa sektor ubezpieczeń w podnoszeniu jakości funkcji systemu finansowego, a zwłaszcza funkcji gromadzenia oszczędności, alokacji zasobów oraz dywersyfikacji ryzyka. W opracowaniu zwrócono uwagę na specyfikę sektora ubezpieczeń jako instytucji finansowej oraz na te właściwości sektora ubezpieczeń, które odróżniają go od sektora bankowego. Odmienne modele biznesowe, odmienne profile ryzyka, kluczowe różnice na płaszczyźnie finansowania sprawiają, że działalność instytucji ubezpieczeniowych coraz częściej uważana jest za element wspierający stabilizację rynków finansowych i gospodarki. (abstrakt oryginalny)
In recent years pension funds, insurance companies and investment funds have quickly grown in value, size and importance. Institutional investors have become fiduciaries for millions of people. As a result, they are now more active in influencing the governance of the companies in which they invest. Their involvement improves corporate performance and is a positive force for better corporate governance. (fragment of text)
5
Content available remote Inwestorzy instytucjonalni na rynku inwestycji w energię odnawialną
75%
Próby ograniczenia zmian klimatycznych wymagają ogromnych nakładów kapitałowych. Przy odpowiednio zaprojektowanej i stabilnej polityce regulacyjnej ważnym źródłem podaży kapitału mogą okazać się inwestorzy instytucjonalni, coraz częściej deklarujący zainteresowanie inwestycjami w gospodarkę niskoemisyjną. Celem artykułu jest określenie charakteru i formy zaangażowania inwestycyjnego poszczególnych kategorii inwestorów instytucjonalnych na rynku energii odnawialnej na podstawie metody analizy przypadków. Realizacja celu została dokonana między innymi na podstawie przeprowadzonych analiz: raportów finansowych okresowych oraz bieżących, raportów dotyczących polityk SRI/ESG, relacji prasowych oraz pozostałych informacji udostępnionych na stronach internetowych poszczególnych inwestorów instytucjonalnych.(abstrakt oryginalny)
Inwestorzy instytucjonalni coraz częściej w decyzjach inwestycyjnych biorą pod uwagę ocenę spółek portfelowych z punktu widzenia społecznej odpowiedzialności. Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa to koncepcja prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie ze zrównoważonym rozwojem, poprzez budowanie przejrzystych i trwałych relacji ze wszystkimi grupami interesariuszy. Inwestorzy instytucjonalni mają obowiązek działania zarówno w interesie właścicieli jednostek funduszy, jak i pozostałych interesariuszy, którzy oczekują uczestnictwa spółek w rozwiązywaniu problemów społecznych. Inwestycje społecznie odpowiedzialne uwzględniają kryteria środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG). W pracy przedstawiono charakterystykę społecznie odpowiedzialnego inwestowania oraz zainteresowania inwestorów instytucjonalnych wdrażaniem zasad odpowiedzialnego inwestowania na rynku globalnym. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Inwestorzy instytucjonalni na globalnym rynku funduszy infrastrukturalnych
75%
W latach 90. ubiegłego stulecia na światowym rynku finansowym zaczęły rozwijać się fundusze infrastrukturalne, których znaczenie na rynku wtórnym stale się zwiększa, przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych. W związku z dynamiką wzrostu liczby funduszy infrastrukturalnych oraz liczby zawieranych transakcji rodzi się pytanie o to, kim są główni uczestnicy tego specjalistycznego rynku - znalezienie odpowiedzi jest celem artykułu. Przy opracowywaniu korzystano ze źródeł wtórnych, głównie z publikowanych statystyk Prequin, OECD i Grupy Banku Światowego. (fragment tekstu)
Typowymi inwestorami instytucjonalnymi są firmy ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, fundusze powiernicze, banki oraz fundusze kapitału prywatnego. W tradycyjnym rozumieniu, instytucje te, lokując środki własne lub pozostawione pod ich zarządem, z założenia mają na celu wyłącznie pomnażanie kapitału a ich wpływ na zarządzanie podmiotem nie wykracza poza regularny zakres monitorowania wyników finansowych. Definicja ta nie jest już jednak aktualna. Obecnie obserwujemy wzrost znaczenia nowych strategii inwestowania, a mianowicie dynamicznego rozwoju rynku inwestycji społecznie odpowiedzialnych. Inwestorzy oprócz wartości ekonomicznej poszukują prospołecznych, ekologicznych i etycznych działań ze strony spółek, w które inwestują. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji i strategii społecznie odpowiedzialnego inwestowania jako narzędzia wykorzystywanego przez inwestorów instytucjonalnych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Aktywizm inwestorów instytucjonalnych - dobra praktyka w Polsce?
75%
Wraz ze znaczącym wzrostem udziału inwestorów instytucjonalnych w strukturze właścicielskiej spółek giełdowych w wielu krajach zaczęli oni odgrywać istotną rolę w nadzorze korporacyjnym. Celem niniejszego opracowania jest sprawdzenie, czy aktywność inwestorów instytucjonalnych jest dobrą praktyką w Polsce. Na podstawie analizy dokumentów opisujących standardy nadzoru korporacyjnego wprowadzone w Polsce przez fundusze emerytalne i inwestycyjne można stwierdzić, że nie odbiegają one znacząco od standardów obowiązujących w krajach, gdzie ich aktywność jest największa. Można je uzupełnić o kilka ważnych zasad. Odnosi się to w szczególności do rozpowszechnienia innych niż wykonywanie prawa głosu na walnym zgromadzeniu form aktywności czy wyraźnym opowiedzeniem się za wyborem niezależnych członków do rad nadzorczych. Zasadne jest również wprowadzenie obowiązku przygotowania i publikowania przez inwestorów instytucjonalnych raportu dotyczącego ich aktywności. (abstrakt oryginalny)
10
75%
Artykuł przedstawia ewolucję kodeksów dobrych praktyk inwestorów instytucjonalnych w Wielkiej Brytanii. Rekomendacje dla instytucji były zawarte już w raporcie Cadbury'ego, lecz dopiero kryzys gospodarczy z roku 2007 przyczynił się do głębszego przeanalizowania roli inwestorów instytucjonalnych w gospodarce. Wynikiem tego było powstanie Code on the Responsibilities of Institutional Investors, który wyewoluował z UK Stewardship Code. Artykuł zawiera analizę tych dokumentów. W pracy przytoczono także badania odnośnie przestrzegania przez instytucje zapisów kodeksów dobrych praktyk oraz plany partycypacji inwestorów w procesie dalszej ewolucji i rozwoju kodeksów. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Integracja inwestorów instytucjonalnych w strefie euro
75%
Inwestorzy instytucjonalni to podmioty, które pozyskują środki od tzw. drobnych inwestorów i inwestują je na rynkach finansowych. Ze względu na charakter działalności kluczowe znaczenie dla ich funkcjonowania mają procesy integracji rynków finansowych. Celem pracy jest próba odpowiedzi na pytanie o integrację inwestorów instytucjonalnych w strefie euro. Praca składa się z: (1) części wprowadzającej, w której - na podstawie literatury przedmiotu - przedstawiono determinanty integracji inwestorów instytucjonalnych w kontekście integracji rynków finansowych; (2) części poświęconej przybliżeniu działań legislacyjnych w UE, których początek sięga lat 60. XX wieku, a zmierzających obecnie do utworzenia unii bankowej i unii rynków kapitałowych; (3) części empirycznej, w której badany jest poziom integracji finansowej zarówno transgranicznej, jak i międzysektorowej w strefie euro. Przeprowadzone badania pozwalają na postawienie wniosku, że integracja inwestorów instytucjonalnych w strefie euro jest zjawiskiem dynamicznym zarówno na poziomie legislacyjnym, jak i faktycznym. (abstrakt oryginalny)
Znaczenie rynku funduszy private equity stale rośnie - tendencje światowe wykazują, że średnie tempo wzrostu tej formy finansowania jest wyższe niż innych, alternatywnych sposobów finansowania przedsiębiorstw. Analizując historyczne transakcje z udziałem kapitału podwyższonego ryzyka, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, nie można jednoznacznie stwierdzić, że wywarły one pozytywny wpływ na rozwój spółek portfelowych oraz na gospodarkę jako całość. Wielu badaczy wskazuje, że przyczynia się do tego specyfika funkcjonowania funduszy PE, a zwłaszcza aktywna postawa ich przedstawicieli w procesie zarządzania spółkami portfelowymi. Postawa ta związana jest z wieloaspektowymi relacjami pomiędzy funduszem a spółką, polegającymi na pełnieniu funkcji doradcy wspierającego spółkę, nadzorowaniu i monitorowaniu jej działalności oraz sprawowaniu kontroli nad dopływem nowego kapitału do przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
Homo economicus, będący modelem człowieka gospodarującego, cechującego się racjonalnością, egoizmem w dążeniu do maksymalizacji zysku i satysfakcji z konsumpcji, stanowi przedmiot ataku ze strony takich szkół, jak np. ekonomia instytucjonalna, negująca też występowanie doskonałej informacji. W krytyce tego idealnego modelu używa się argumentów dotyczących wieloaspektowości działalności ludzkiej oraz jego cech, np. empatia itd. Ekonomiści głównego nurtu nie twierdzą, że człowiek w całym swoim życiu kieruje się własnym interesem, jednak ekonomia bada tę specyficzną część życia, jaką jest gospodarowanie, więc tylko czynniki na nie wpływające interesują ekonomistę. Najprawdopodobniej człowiek podejmuje działalność zarobkową z chęci wzbogacenia się i chciałby zarabiać jak najwięcej przy jak najmniejszym koszcie i wysiłku (nie warto brać pod uwagę wyjątków, np. pracoholików), zatem działa racjonalnie (warto przeprowadzić w tym(fragment tekstu)
Celem opracowania jest analiza rozwoju rynku funduszy infrastrukturalnych na świecie, których udział w finansowaniu projektów PPP systematycznie wzrasta. W opracowaniu przedstawiono definicję i cechy funduszy infrastrukturalnych, ich dotychczasowy rozwój oraz wyniki. Zwrócono także szczególną uwagę na rosnącą pozycję i znaczenie rynek funduszy infrastrukturalnych jak źródeł finansowania inwestycji infrastrukturalnych.(abstrakt oryginalny)
Na polskim rynku wzrasta znaczenie inwestorów instytucjonalnych, a wraz z nim poprawia się stosowanie corporate governance.
Najczęstszym powodem, dla którego inwestorzy przystępują do funduszy inwestycyjnych, jest pomnożenie zainwestowanego kapitału. Dlatego większość inwestorów, przystępując do funduszu inwestycyjnego, zwraca głównie uwagę na swoje prawa i ewentualnie obowiązki, o charakterze majątkowym, w tym przede wszystkim na wielkość potencjalnych zysków związanych z celami funduszu i prowadzoną przez fundusz polityką inwestycyjną. W większości przypadków, rzeczywiście zasadnicze znaczenie w uczestnictwie w funduszu, ma aspekt stricto majątkowy, jednak w niektórych rodzajach funduszy, bardzo istotną rolę odgrywają także prawa i obowiązki o charakterze niemajątkowym. Mogą one wpływać lub nawet determinować niektóre prawa i obowiązki majątkowe uczestników funduszu. Dlatego niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie wybranych praw i obowiązków o charakterze niemajątkowym uczestników funduszy inwestycyjnych. W pierwszej kolejności omówione zostaną prawa niemajątkowe. (fragment tekstu)
Określenie "inwestor instytucjonalny" nie jest jednoznaczne. Semantyczne różnice występujące w aktach prawnych i literaturze nie oznaczają jednak, że grupa ta nie może być przedmiotem badań naukowych. Analiza głębokości finansowej gospodarki strefy euro oraz analizy skupień na podstawie wskaźników struktury finansowej poszczególnych krajów strefy euro wskazuje na rosnącą finansjeryzację - proces, w którym inwestorzy instytucjonalni mają do odegrania ważną rolę. (abstrakt oryginalny)
Od 25 lat w dużych przedsiębiorstwach niemieckich obowiązuje partycypacyjny system zarządzania. Ustawa o współdecydowaniu nakazuje, by w radzie nadzorczej była jednakowa liczba przedstawicieli akcjonariuszy i przedstawicieli pracowników oraz związków zawodowych. Przedstawiono jakie ten system stwarza problemy w dobie globalizacji inwestorom instytucjonalnym.
19
Content available remote Stewardship Code jako narzędzie niwelowania konfliktu agencyjnego
63%
UK Stewardship Code jest to brytyjski kodeks dobrych praktyk, który odgrywa istotną rolę w nadzorze korporacyjnym. Celem głównym artykułu jest popularyzacja wiedzy na temat kodeksu dobrych praktyk inwestorów instytucjonalnych Stewardship Code, który motywuje inwestorów instytucjonalnych do pełnienia aktywnej roli w monitorowaniu działalności spółek będących przedmiotem ich inwestycji. Metodą badawczą wykorzystaną w artykule była analiza polskich i zagranicznych pozycji literaturowych, brytyjskiego kodeksu dobrych praktyk Stewardship Code oraz analiza ujawnień odnośnie do stosowania Stewardship Code przez brytyjską spółkę Bell Rock Capital Management LLP. Artykuł składa się z trzech części. Pierwsza część przedstawia inwestora instytucjonalnego jako szczególnego uczestnika rynku kapitałowego. W drugiej części artykułu został przedstawiony problem agencji z perspektywy inwestora instytucjonalnego. Trzecia część opisuje kodeks dobrych praktyk UK Stewardship Code. Wnioski końcowe przedstawiono w zakończeniu. (abstrakt oryginalny)
The article deals with the system reformation of Ukrainian sport industry. The changes, providing the confidence of institutional and private investors are revealed. The main areas of reform that will promote the establishment of an independent and investment attractive sports sector are defined. The authors have analyzed the origins of existing problems of organization principles of sport in Ukraine that hinder its development and transformation from vestiges of communism to self-sustaining competitive segment of Ukraine's economy integrated into the global and European sports community. The legal and economic institutional model for further development of sport in Ukraine needed to sustain the interest of investors has been proposed. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.