Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 530

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Instrumenty pochodne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
W związku z wieloaspektowym wpływem kredytowych instrumentów pochodnych na rynek finansowy oraz coraz większym zainteresowaniem derywatami kredytowymi w Polsce, przeprowadzono badanie ankietowe wśród pracowników departamentów skarbu oraz departamentów oceny ryzyka kredytowego banków zarejestrowanych w Polsce, której celem było wskazanie aktualnego zakresu i możliwości wykorzystania kredytowych instrumentów pochodnych na polskim rynku. Wnioski z badania wskazują między innymi na: wysoki deklarowany poziom znajomości kredytowych instrumentów pochodnych, zastosowanie zarówno w celach zabezpieczających, jak i inwestycyjnych (choć dominuje pierwszy rodzaj wykorzystania), marginalny wpływ Nowej umowy Kapitałowej na rozwój rynku derywatów kredytowych w Polsce oraz wciąż istotne bariery rozwoju w postaci niskiej płynności, problemów z adekwatną wyceną, niewielkim zainteresowaniem klientów oraz niedorozwojem kasowego rynku długu. (abstrakt oryginalny)
Omówiono wykorzystanie instrumentów pochodnych przez ostatecznych użytkowników oraz złożony charakter tych produktów, które spowodowały wzrost ryzyka badania sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów. Wspomniano tutaj przede wszystkim o ryzyku kredytowym, płynności, rynkowym, prawnym, regulacyjnym i reputacji.
Opcje egzotyczne dają większe możliwości zarządzania ryzykiem oraz spekulacji niż opcje standardowe. Z punktu widzenia instytucji finansowej stosującej opcje egzotyczne ważne są dwa aspekty. Po pierwsze, by prawidłowo wycenić te instrumenty, a po drugie, by prawidłowo je zabezpieczać. Przede wszystkim trzeba tworzyć portfele o zerowym współczynniku delta, a dodatkowo monitorować takie współczynniki, jak gamma, vega, theta i inne. Niejednokrotnie zdarza się, że łatwiej jest zabezpieczać opcje egzotyczne aniżeli standardowe, ale też jest szereg opcji egzotycznych, których zabezpieczenie jest wyjątkowo trudne. Łatwiejsze do hedgowania są na przykład opcje azjatyckie, w których wypłata staje się coraz bardziej pewna wraz ze zbliżaniem się do terminu wygaśnięcia opcji. Trudne natomiast do zabezpieczania są opcje barierowe, gdyż na granicy bariery aktywacyjnej czy dezaktywacyjnej mamy do czynienia z brakiem ciągłości delty. Dlatego też instytucje wykorzystujące te instrumenty finansowe muszą na bieżąco monitorować towarzyszące im ryzyko. Przewaga opcji egzotycznych nad standardowymi jest nie tylko taka, że mogą one zostać lepiej dostosowane do potrzeb konkretnego klienta. Instrumenty te dają możliwość konstrukcji strategii zerokosztowych, czego nie umożliwiają opcje zwykle. Zalety te oraz opisane wyżej szerokie możliwości wykorzystania tych niestandardowych instrumentów powinny przyczynić się do dynamicznego rozwoju rynku opcji egzotycznych. (abstrakt autora)
Jednym z nowszych obszarów potencjalnego wykorzystania pochodnych instrumentów finansowych są systemy motywowania pracowników. W dotychczasowej teorii i praktyce zarządzania instrumenty pochodne kojarzyły się raczej z zabezpieczaniem przed ryzykiem finansowym. Tymczasem wnikliwe studia obowiązujących w Polsce przepisów prawa podatkowego pozwoliły dostrzec możliwość wykorzystania tego rodzaju instrumentów finansowych w systemach motywacyjnych. Celem artykułu jest zbadanie, jakiego rodzaju instrumenty pochodne można wykorzystać w systemach motywacyjnych oraz na jakich instrumentach bazowych najkorzystniej opierać instrumenty pochodne z punktu widzenia interesów pracodawcy i pracownika. Ważne jest także wskazanie głównych adresatów systemów motywacyjnych, a więc to, czy będą to tylko osoby ze ścisłego kierownictwa, czy też szersza grupa pracowników.(abstrakt oryginalny)
W finansach islamskich muszą być przestrzegane zasady szari'atu. Powoduje to, że znane z zachodnich rynków konstrukcje instrumentów pochodnych w większości przypadków nie mogą być wykorzystywane w krajach muzułmańskich. Finansiści, korzystając ze wsparcia uczonych - przedstawicieli szkół szari'atu, opracowują nowoczesne instrumenty finansowe oparte na tradycyjnych technikach finansów islamskich. W artykule zaprezentowano różne poglądy na temat podstawowych cech derywatów, takich jak: instrument bazowy, sposób rozliczenia transakcji, możliwość wcześniejszego zamknięcia transakcji przed terminem wygaśnięcia. Przedstawiono także obecną sytuację, w tym obowiązujące regulacje i ofertę usługową na rynku islamskich derywatów w kilku wybranych krajach. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano kredytowe instrumenty pochodne. Umożliwiają one przeniesienie ryzyka kredytowego między kontrahentami. Autorka przedstawia zyski, jakie osiągają kupujący instrumenty pochodne, a także zastosowanie tych instrumentów w praktyce. Poruszono również kwestie ryzyka kredytowego i sposobów jego szacowania.
W artykule poruszono kwestię wpływu walutowych instrumentów pochodnych na gospodarkę realną. Usystematyzowano kwestię różnorodności strategii zabezpieczających ryzyko walutowe uwzględniając innowacje i strukturyzowanie opcji walutowych. Dokonano analizy przypadku na przykładzie instrumentu FX TARN i skutkach jego zawierania przez eksporterów na rynkach wschodzących.(abstrakt oryginalny)
Istota transakcji zabezpieczających polega na redukcji lub kontroli ryzyka zmiany ceny. W tym celu przedsiębiorstwa agrobiznesu powinny przyjmować pozycje odwrotne do tej, za pomocą której chcą się zabezpieczyć. (fragment tekstu)
Ryzyko pogodowe towarzyszy działalności większości współczesnych przedsiębiorstw. Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed nim jest wykorzystanie pogodowych instrumentów pochodnych. Ze względu na aktualność tej problematyki celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wykorzystania instrumentów pochodnych służących zabezpieczeniu przed ryzykiem temperatury powietrza na przykładzie podmiotu branży piwnej funkcjonującego na rynku polskim. Pierwsza część opracowania została poświęcona rozważaniom teoretycznym na temat istoty ryzyka pogodowego oraz genezy i charakterystyki pogodowych instrumentów pochodnych. Natomiast w drugiej części zaprezentowano wykorzystanie pogodowego instrumentu pochodnego przez producenta piwa funkcjonującego w warunkach rynku polskiego w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem zmian temperatury powietrza w sezonie letnim. Ukazany zostanie wpływ tego rodzaju zabezpieczenia na jego wyniki finansowe w 2013 r. Na potrzeby realizacji założonego celu wykorzystane zostały następujące metody badawcze: opisowa, porównawcza, analizy literatury przedmiotu, analizy przypadków.(abstrakt oryginalny)
Mając na uwadze aktualną sytuację na światowych rynkach finansowych, nikogo nie powinno dziwić, że rynek walutowy stał się bardziej skomplikowany i coraz mniej przewidywalny. Postawienie tezy, że takie zachowanie rynku walutowego w najbliższych miesiącach będzie regułą przez destabilizację polityczną, światowe ruchy kapitału, w tym także spekulacje, nie będzie zatem dalekie od rzeczywistości. Polska złotówka jest tego dobrym przykładem. Obserwowane w ostatnim czasie wahania kursu złotego w wielu przypadkach przyczyniają się do powstawania wielomilionowych strat i niespodziewanych zysków w polskich przedsiębiorstwach. Zarówno straty jak i zyski są tym większe, im większy jest udział eksportu lub importu w obrotach firmy.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Kredytowe instrumenty pochodne - wyzwanie dla polskiego systemu finansowego
100%
Artykuł przedstawia charakterystykę kredytowych instrumentów pochodnych z punktu widzenia prawa i warunków zawierania tego typu transakcji na rynkach finansowych. Ze względu na innowacyjność tematu w artykule celowo zostały zawarte przykładowe schematy przebiegu transakcji opartych na aktywach kredytowych i możliwości ich wykorzystania. Kredytowe instrumenty pochodne zrewolucjonizowały myślenie o ryzyku kredytowym i otworzyły ogromne możliwości dla zarządzających portfelem długu. Obecnie wciąż trwa dyskusja na temat ich wpływu na rynki finansowe, szczególnie w ostatnich latach recesji i częstego występowania bankructw znanych podmiotów gospodarczych. Celem poniższego artykułu jest również podjęcie próby znalezienia możliwości rozwoju derywatów kredytowych w warunkach polskich. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zastosowanie delty "wolnej od modelu" w hedgingu opcyjnym
100%
Artykuł przedstawia rezultaty analizy porównawczej skuteczności strategii hedgingowej opartej na delcie "wolnej od modelu" oraz skuteczności strategii opartej na delcie z modelu Blacka-Scholesa-Mertona. Uzyskane rezultaty empiryczne w odniesieniu do polskiego rynku akcji wskazały na brak istotnej przewagi któregokolwiek z zaprezentowanych podejść. Hedging z zastosowaniem delty "wolnej od modelu" nie okazał się zatem skuteczniejszym rozwiązaniem od hedgingu z deltą BSM.(abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano jeden z procesów stochastycznych należący do nowej klasy procesów histeretycznych. Atrakcyjną własnością wprowadzonej klasy procesów jest fakt, iż histeretyczna modyfikacja standardowego procesu (w zaprezentowanej postaci) nie wprowadza dodatkowego czynnika losowego. W omówionym przypadku wydaje się, że rodzina powierzchni implikowanej zmienności jest na tyle bogata, że możliwe będzie jej praktyczne wykorzystanie.(abstrakt oryginalny)
Autorka przybliżyła istotę certyfikatów indeksowych. Określiła ryzyko towarzyszące inwestycjom w te instrumenty oraz wady i zalety wiążące się z ich wykorzystaniem w procesie inwestycyjnym przedsiębiorstwa. Na zakończenie przedstawiła certyfikaty indeksowe przygotowane do wprowadzenia w Polsce przez jeden z niemieckich banków.
Pierwszymi instrumentami pochodnymi (derywatami), jakie pojawiły się na rynku giełdowym w Polsce (w styczniu 1998 r.) były kontrakty terminowe na indeks WIG 20.
Opcje stwarzają bardzo szerokie możliwości inwestycyjne, pozwalają na budowę wielu różnorodnych strategii o różnym poziomie ryzyka i zyskowności. Pomimo to, wśród polskich inwestorów nie cieszą się dużą popularnością. Obecnie na GPW obraca się wyłącznie opcjami na indeks WIG20, a i tak płynności jest na nich niewielka. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie możliwości wykorzystania gotowych strategii opcyjnych na polskim rynku poprzez pryzmat ich efektywności. Ze względu na powszechne przekonanie o wysokim poziomie ryzyka powyższych strategii, w artykule skupiono się na pozycjach o znanej maksymalnej stracie. Analizie zostały poddane strategie skonstruowane z opcji wygasających w 2009 r. a kryteria wejścia i wyjścia z rynku zostały maksymalnie uproszczone. (fragment tekstu)
Historia opcji sięga czasów starożytnej Grecji. Pierwszą transakcję opcyjną przypisać można Talesowi, który przewidując dobre zbiory oliwek, kupił prawo do wykorzystania pras oliwnych. Kiedy urodzaj rzeczywiście nastąpił, Tales zrealizował swoją opcję, osiągając ogromny zysk. W XVII wieku pierwowzory transakcji opcyjnych stosowane były w handlu tulipanami. Kontrakty te polegały na tym, że handlujący tulipanami nabywali prawo kupna, aby mieć pewność, że będą mogli zwiększać zapasy w przypadku wzrostu cen przez wezwanie drugiej strony kontraktu do dostarczenia tulipanów po ustalonym wcześniej cenie. Z kolei hodowcy kwiatów szukali zabezpieczenia przed spadkiem cen, nabywali prawo sprzedaży towaru po ustalonej wcześniej cenie. W ten sposób wystawca prawa przyjmował ryzyko zmiany ceny w zamian za premię. Miała ona rekompensować ryzyko związane ze spadkiem cen. W roku 1973 powołano do życia Chicago Bard of Trade, jako pierwszą giełdę, na której obracano kontraktami opcyjnymi. Po jej sukcesie powołano kolejne giełdy: American Stock Exchange, Philadelphia Stock Exchange. (fragment tekstu)
18
Content available remote Analiza własności opcji floored
100%
W artykule zawarta jest charakterystyka opcji typu floored: zasada funkcjonowania, model wyceny, funkcja wypłaty, wpływ wybranych czynników na kształtowanie się ceny opcji oraz analiza wartości greckich współczynników: delta, gamma, vega i theta. Na podstawie symulacji wyceny opcji floored i opcji zwykłych wystawionych na EUR/PLN dokonano analizy kształtowania się ceny oraz zbadano wpływ wybranych czynników na cenę opcji oraz wartość greckich współczynników. Celem artykułu jest porównanie własności opcji zwykłych i opcji floored oraz wskazanie możliwości zastosowania analizowanych opcji w zarządzaniu ryzykiem.(abstrakt oryginalny)
19
100%
Rynek instrumentów pochodnych jest najmłodszym rynkiem zawierającym w swojej złożoności stosunkowo młode instrumenty finansowe, które na globalnych rynkach zyskują szybko uznanie inwestorów. W ciągu ostatnich 20 lat podbił światowe rynki oraz zyskał miano najefektywniej rozwijającego się rynku. Celem artykułu jest próba analizy kierunku rozwoju oraz struktury rynku instrumentów pochodnych w Polsce. Pierwsza część zawiera ogólny zarys całego systemu finansowego oraz wskazanie, gdzie znajduje się rynek instrumentów pochodnych, następnie są przedstawione zasady działania oraz podział tych instrumentów. Ostatnia część dotyczy analizy sytuacji na rynku w przeciągu ostatniej dekady. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiona powyżej analiza pokazuje, że polski rynek pozagiełdowych instrumentów pochodnych znalazł się obecnie w punkcie zwrotnym. Wśród skutków regulacji EMIR wymienia się często wzrost kosztów funkcjonowania rynku instrumentów pochodnych OTC, które mogą zostać przerzucone na podmioty spoza międzybankowego rynku, czyli na klientów instytucji finansowych i podmioty gospodarcze korzystające z tych instrumentów w celu zabezpieczania własnych ekspozycji. Pojawia się także ryzyko postępującej fragmentaryzacji pewnych rynków. Można się spodziewać, że nowy obowiązek centralnego rozliczania transakcji będzie prowadził do zmiany struktury kontrahentów w pozagiełdowych kontraktach pochodnych. Będzie to powodować, że polskie banki będą zawierać transakcje objęte obowiązkiem rozliczeniowym tylko z członkami tej samej izby rozliczeniowej. Jeśli będzie to lokalna izba rozliczeniowa, udział transakcji z nierezydentami może się zmniejszyć na rzecz rezydentów. Inną, groźniejszą dla polskiego rynku bankowego obawą jest ryzyko zastąpienia transakcji pochodnych poprzez kontrakty wewnątrzgrupowe. Taka sytuacja prowadzić będzie do silnego uzależnienia się polskich banków od spółek matek w obszarze instrumentów pochodnych - w zarządzaniu strukturą bilansu i w działalności skarbowej. Wpłynęłoby to także na większą podatność tych podmiotów na przenoszenie się problemów obserwowanych w spółkach matkach na banki działające Polsce. Można też rozważyć możliwą sytuację wyboru lokalnej izby rozliczeniowej przez większą część banków działających w Polsce. W pewnym stopniu uchroniłoby to podmioty przed globalnymi wstrząsami płynącymi z bardziej zaawansowanych rynków, ale jednocześnie uczyniłoby je bardziej wrażliwymi na lokalne ryzyka, które będą mniej zdywersyfikowane w ramach takiej lokalnej izby. Biorąc jednak pod uwagę fakt konserwatywnego podejścia wielu polskich banków do limitowania oferty derywatów klientom korporacyjnym, nie należy się tego nadmiernie obawiać. Należy także rozważyć prawdopodobieństwo wyboru przez polskie banki znanych globalnych izb rozliczeniowych prowadzących także rozliczenia kontraktów w PLN. Większa liczba takich decyzji wśród polskich banków prowadziłaby do otwarcia się polskiego rynku na wpływy ze strony dużych graczy, ale też powodowałaby większą konkurencję cenową na rynku międzybankowym. Z globalnego punktu widzenia, wprowadzenie jednolitych zasad centralnego rozliczania transakcji pochodnych w całej Unii Europejskiej, a także zbliżonych reguł w innych obszarach geograficznych (m.in. Stanach Zjednoczonych), pozwoli odnieść wiele korzyści. Zalety w postaci łatwego i tańszego dostępu do nowych kontrahentów, korzyści z saldowania transakcji zawartych z różnymi partnerami, wypracowania lepszych standardów prawnych i operacyjnych są bardzo istotne. Najważniejszy jest jednak główny cel powołania instytucji centralnego partnera - podniesienie płynności rynku instrumentów pochodnych OTC, także w sytuacjach kryzysów na rynkach finansowych oraz ułatwione zarządzanie upadłością głównych graczy na tym rynku. Nie sposób pominąć faktu, iż po wprowadzonych zmianach, w przypadku upadłości dużych podmiotów, straty z tytułu nierozliczonych transakcji pochodnych będą rozdystrybuowane między dużą liczbę podmiotów (członków izby rozliczeniowej), a tym samym mniej dotkliwe dla każdego z nich z osobna. Tym samym stabilność systemu zostanie podwyższona. Wśród istotnych zalet nie można zapomnieć o korzyściach płynących z nowego obowiązku raportowania transakcji pochodnych do repozytoriów danych. Wpłynie to na rozwój wiedzy na temat istniejących powiązań między podmiotami działającymi na polskim i zagranicznym rynku instrumentów pochodnych. Pozwoli to także ocenić, jaki typ podmiotów finansowych i niefinansowych jest bardziej podatny na ryzyka walutowe czy stopy procentowej, oraz wykaże, które z podmiotów posiadają najwyższe pozycje spekulacyjne (pozycje spekulacyjne powyżej wyznaczonego progu). Dostępna stanie się też wiedza na temat udziału ekspozycji zabezpieczonych i niezabezpieczonych wśród podmiotów aktywnych na europejskim nieregulowanym rynku instrumentów pochodnych.(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.