Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 130

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Instytucje kredytowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
W artykule dość obszernie omówiono systemy ochrony depozytów pieniężnych w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii.
2
Content available remote Modele funkcjonowania instytucji mikropożyczkowych
100%
Wzrost potencjału i konkurencyjności współczesnej gospodarki, zwłaszcza w warunkach narastających procesów globalizacyjnych, wymaga efektywnego funkcjonowania wielu instytucji. Z pewnością należy do nich zaliczyć instytucje finansowe, w tym mikrofinansowe, które zajmują się udzielaniem mikropożyczek. Kierują się one misją społeczną, między innymi ich działalność jest nastawiona na wspieranie mikroprzedsiębiorców, a także przedsiębiorczości na terenach wiejskich, w niewielkich miasteczkach oraz walkę z ubóstwem. Podstawowym celem tego typu instytucji jest dostarczanie pożyczek (mikropożyczek), a także poręczeń, dopasowanych do potrzeb mikroprzedsiębiorców oraz osób o niskich dochodach. (fragment tekstu)
Ograniczenia i kontrola w zakresie nabywania znaczących pakietów akcji instytucji kredytowych są dopełnieniem i logiczną konsekwencją wprowadzenia wymogów w zakresie udzielania zezwoleń na prowadzenie instytucji kredytowej. Brak takich ograniczeń mógłby bowiem spowodować, iż po rozpoczęciu działalności przez nowo utworzoną instytucję kredytową kontrolę nad nią przejęłyby osoby lub podmioty, które na etapie udzielania licencji nie zostałyby uznane za podmioty spełniające określone standardy. Należy jednak zaznaczyć, iż z uwagi na możliwość wykorzystania regulacji w tym zakresie także do ingerowania przez właściwe organy państw członkowskich w rynkowe procesy fuzji i przejęć na rynku bankowym kryteria, jakie mogą być stosowane w ograniczaniu nabywania akcji instytucji kredytowych budziły od dawna liczne kontrowersje i dyskusje. Celem niniejszego opracowania jest analiza wspólnotowych i polskich rozwiązań prawnoregulacyjnych w zakresie ograniczenia swobody przepływu kapitału instytucji kredytowych, pod kątem bezpieczeństwa sektora bankowego. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest krótki przegląd zachowanych w archiwach wileńskich, a praktycznie i w litewskich, akt instytucji kredytowych działających na terenie obecnej Republiki Litewskiej. Nie zachowało się tego wiele, szczególnie duże straty poniosły archiwa wileńskie w pierwszej połowie XIX wieku, gdy przez Wilno przechodziły kolejne kampanie wojenne oraz związane z tym zmiany władzy. (fragment tekstu)
6
Content available remote Consumer credit companies in Europe : an empirical analysis of their profitability
100%
This paper focuses on the profitability of the consumer credit industry in Europe. Using consumer credit companies' financial statement data, we investigate the effect of firm-specific and market-specific factors on the profitability of a sample of French, German, Italian and Spanish consumer credit companies over the period 2005-07. Results highlight that, among firm-level determinants, diversification of products and services within lending to households is the most influential driver of profit. With regards to market-specific factors, the profitability of consumer credit companies is positively affected by the size of the market, and negatively determined by the level of household debt burden. (original abstract)
Autor omawia założenia niemieckiej ustawy (GwG), która weszła w życie w listopadzie 1993 r. o wykrywaniu zysków pochodzących z ciężkich przestępstw.
Przedstawiono w ogólnym zarysie model francuskiego przedsiębiorstwa factoringowego we francuskim systemie bankowym.
Niniejsze opracowanie poświęcone jest próbie dokonania takiego opisu podjętej w PrbU. Za pomocą krytycznej analizy prawnej, logicznej i semantycznej definicji legalnej banku została dokonana jej dekonstrukcja, a następnie opis i ocena prawna wyodrębnionych w ten sposób elementów tej definicji. Celem tego działania było zidentyfikowanie i wykazanie zasadniczych wad, błędów i nieścisłości omawianej definicji, o charakterze logicznym, legislacyjnym i - szerzej - prawnym, jak również wskazanie możliwych rozwiązań alternatywnych.(abstrakt oryginalny)
Unie kredytowe (w Polsce nazywane spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi) z punktu widzenia oferowanych usług finansowych, gromadząc oszczędności i ze zgromadzonych środków udzielając pożyczek, upodabniają się do banków. Działając jako niebankowe instytucje depozytowe, w praktyce mogą podlegać regulacjom odmiennym od banków. W instytucjach tego rodzaju wprowadza się również regulacyjne mechanizmy bezpieczeństwa dla deponentów, rozumiane jako nadzór nad ich działalnością oraz system gwarantowania depozytów, w praktyce jednak nie zawsze takie rozwiązania funkcjonują. W artykule dokonano analizy przesłanek wprowadzania mechanizmów bezpieczeństwa w uniach kredytowych, a także analizy rozwiązań w tym zakresie w wybranych systemach finansowych. Podniesiono argumenty za i przeciw regulacjom zewnętrznym w sektorze unii kredytowych. Ponadto omówiono różnorodność rozwiązań faktycznych w tym zakresie, od włączenia unii kredytowych do systemów bankowych (w zakresie nadzoru i systemu gwarantowania depozytów), poprzez specyficzne odrębne rozwiązania w tym zakresie i formy pośrednie, do sytuacji, gdzie unie kredytowe nie posiadają rozpatrywanych mechanizmów. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Ekologizacja współczesnych instytucji kredytowych
75%
Działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego, które podejmowane są na coraz szerszą skalę, stanowią przejaw realizacji idei społecznej odpowiedzialności biznesu przez współczesne instytucje kredytowe. Ponadto w kontekście dzisiejszego rozwoju społeczno-gospodarczego ekologiczna orientacja tych podmiotów może stanowić jeden z głównych czynników umożliwiających uzyskanie w perspektywie długookresowej trwałej przewagi konkurencyjnej. Stąd też w niniejszym artykule została przedstawiona problematyka dotycząca ekologizacji współczesnych instytucji kredytowych.(fragment tekstu)
Autor artykułu dowodzi, że wiedza i odpowiedzialność instytucji tworzących sieć bezpieczeństwa, w tym uczestników rynku oraz osób kształtujacych opinie publiczną, są podstawowym kluczem do zachowania bezpieczeństwa na rynkach finansowych w sektorze bankowym (fragment tekstu)
Duże i dobrze rozwinięte rynki kapitałowe USA zapewniają amerykańskim bankom inwestycyjnym pewną przewagę konkurencyjną. Z tego powodu nie może dziwić fakt, że mogą one najsilniej czerpać korzyści z integracji rynków kapitałowych w UE. Powrót do wyższych ogólnogospodarczych stóp wzrostu jest bez wątpienia koniecznym warunkiem wzrostu oprocentowania banków UE. Integracja amerykańskiego rynku bankowego przynosi korzyści, ale nie był to najważniejszy czynnik, który prowadził do wzrostu rentowności. Z tego powodu różne stopnie integracji obydwu rynków nie mogą służyć jako wystarczające wyjaśnienie znacznych, odbiegających od siebie, poziomów dochodów. Jeżeli zalety są relatywnie ograniczone, czy należałoby integrację rynków finansowych nadal przyspieszać poprzez konsolidację? Opierając się na przeprowadzonej analizie odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. (fragment tekstu)
Ponad 90 procent przedsiębiorstw funkcjonujących w Unii Europejskiej to mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające mniej niż 10 osób. Mozna je określić jako trzon europejskiej gospodarki, bardzo istotny czynnik wpływający na regionalny rozwój gospodarczy. Sektor ten stanowiący najliczniejszą grupę przedsiębiorców, napotyka jednocześnie na wiele barier w dostępie do zewnętrznych źródeł finansowania, gdyż reprezentując znaczny popyt na usługi kredytowe napotykają przeszkody związane z uzyskaniem np. kredytu bankowego. Dlatego też Komisja Europejska wraz z europejskimi instytucjami finansowymi wprowadziła pilotażową inicjatywę JSMINE (fragment tekstu)
Omówiono zasady funkcjonowania instytucji kredytowych i instytucji finansowych w Unii Europejskiej. Analizę oparto na ich definicji prawnej zawartej w przepisach Dyrektywy z 2000 roku dotyczącej podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe (2000/12/EC).
W początkowej części artykułu przeanalizowano przesłanki wprowadzenia nowych rozwiązań w zakresie uporządkowanej likwidacji podmiotów działających na rynku finansowym. Następnie zostały omówione ramy prawno-instytucjonalne procedury resolution i jej umiejscowienie w strukturze unii bankowej. W kolejnej części omówiono zakres podmiotowy restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, przesłanki tej procedury, jej przebieg oraz stosowane instrumenty. W następnej części artykułu podjęto próbę oceny rozwiązań w zakresie resolution zastosowanych w UE. Tezą postawioną w artykule jest stwierdzenie, że procedura ta niesie wiele korzyści (w szczególności sprzyja stabilności systemu finansowego i ochronie finansów publicznych, zapewnia klientom instytucji kredytowych oraz firm inwestycyjnych ciągłość dostępu do świadczonych przez te podmioty usług, jak również charakteryzuje się większą sprawnością w porównaniu do tradycyjnej upadłości), jednak niesie za sobą również pewne ryzyko (szczególnie związane z instrumentem umorzenia lub konwersji długu) oraz kontrowersje (np. ingerencja w prawa akcjonariuszy bądź udziałowców lub wzrost obciążeń dla podmiotów sektora finansowego). (abstrakt oryginalny)
Wraz z nastaniem nowego roku "Gazeta Bankowa" powraca do publikowania zestawień ofertowych banków dla klientów indywidualnych, począwszy od kredytów gotówkowych, hipotecznych i depozytów. Załączone są również informacje o nowościach i ofertach promocyjnych. Artykuł ma formę zestawienia tabelarycznego.
Dobroczynność, rdzeń etosu Ewangelii, stała się jedną z podstawowych idei europejskiej cywilizacji. Na ziemiach polskich, podobnie jak w innych krajach Europy Zachodniej, praca charytatywna była prowadzona głównie przez Kościół, ale rola duchowieństwa, a szczególnie duchowieństwa zakonnego, nie ograniczyła się już tylko do działalności charytatywnej. Dzieło miłosierdzia łączono ze staraniem w rozwój gospodarczy. W tym celu zostały ustanowione, charytatywne instytucje kredytowe, tzw. góry pobożności (Montes pietatis). Ich działalność była kontynuowana przez reformatorów, w nieco zmienionej formie, aż do upadku Rzeczypospolitej. Najbardziej oryginalną instytucją tego rodzaju była fundacja księcia Stanisława Staszica pod nazwą Hrubieszowskie Towarzystwo Rolnicze Ratowania się Wspólnie w Nieszczęściu, która przetrwała do czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Artykuł dotyczy problematyki ochrony polskich konsumentów będących klientami niekrajowych kredytodawców (niemających siedziby na terytorium RP) udzielających kredytów konsumenckich w Polsce w kontekście nadzoru publicznego nad nimi, sprawowanego w ramach nadzoru nad rynkiem finansowym. Celem artykułu jest przeanalizowanie, na jakiej podstawie prawnej prowadzą oni swoją działalność w Polsce oraz w jaki sposób jest egzekwowane przestrzeganie przez nich obowiązujących przepisów dotyczących podejmowania i prowadzenia działalności w tym obszarze, w ramach nadzoru KNF nad nimi. W artykule podjęto także próbę udzielenia odpowiedzi na pytania, czy kompetencje KNF jako organu nadzoru nad kredytodawcami w ramach nadzoru nad rynkiem finansowym w obecnym kształcie są wystarczające, by zapewnić ochronę kredytobiorcom korzystającym z oferowanych przez nich usług na rynku kredytów konsumenckich w Polsce; czy jest to ochrona pośrednia (czy bezpośrednia) i czy rola KNF w tym zakresie powinna ulec zmianie, a jej kompetencje powinny ulec rozszerzeniu.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Banks in Łódź and Their Pre-1918 Activities
75%
Stereotyp XIX-wiecznej Łodzi to wizerunek miasta potężnych fabryk, przede wszystkim włókienniczych, kipiących przepychem pałaców i willi fabrykanckich, uzupełniony o mit Łodzi secesyjnej. W takim mieście rządził przede wszystkim pieniądz i zysk. Miasto przemysłowe, w którym obracanie kapitałem i gromadzenie coraz większych zysków odgrywało tak doniosłą rolę, nie mogło funkcjonować bez wszelkiego rodzaju instytucji finansowo-kredytowych z bankami na czele, ułatwiającymi obrót pieniądza oraz pozyskiwanie kredytów i pożyczek. Jednak przez kilka dziesięcioleci przemysłowego rozwoju w mieście nie istniał żaden bank, ani żadna inna instytucja finansowo-kredytowa. Sytuacja zmieniła się dopiero w przededniu wybuchu powstania styczniowego. Przez następne pół wieku, do wybuchu I wojny światowej, w wyniku intensywnego rozwoju gospodarczego Łodzi oraz okolicznych miast i miejscowości, powstało tutaj szereg nowoczesnych instytucji finansowych. Kiedy w 1870 r. w Łodzi było tylko 2 tego typu instytucje, to w 1913 r., w przestrzeni miasta funkcjonowało już 37 instytucji finansowo-kredytowych. W okresie odwilży posewastopolskiej, w 1858 r., podjęto decyzję o powołaniu do życia w Łodzi oddziału Banku Polskiego, którego naczelnym zadaniem było przede wszystkim wspieranie polityki gospodarczej rządu Królestwa Polskiego. Uzyskanie kredytu długoterminowego przez miejscowych przemysłowców było wyraźnie utrudnione. Niebawem łódzka filia Banku Polskiego przekształcona została w kantor rosyjskiego Banku Państwa. Stąd też w 1871 r. pojawiła się idea utworzenia w Łodzi banku akcyjnego z kapitałem prywatnym. 19 VIII 1872 r. zatwierdzono ustawę Banku Handlowego w Łodzi, a do władz nowo powołanej instytucji weszli obok warszawskich pomysłodawców, łódzcy przemysłowcy: niemieccy - K. Scheibler i L. Grohman oraz żydowscy - W. Ginsberg i H. Konstadt. Z czasem decydująca rolę odgrywała w nim rodzina Scheiblerów- -Herbstów. Przez niemal cały okres w zarządzie Banku Handlowego dominowali przemysłowcy pochodzenia niemieckiego. Łódzki Bank Handlowy pod względem zasobności w przestrzeni Królestwa Polskiego ustępował wówczas jedynie Bankowi Handlowemu w Warszawie. Dynamiczny rozwój łódzkiego przemysłu w latach 90. XIX w. prowadził do nagromadzenia kapitałów, a to skłaniało miejscowych przemysłowców do szukania okazji ich korzystnej lokaty. Stąd też czas na kolejny łódzki bank prywatny, który powstał w 1897 r. z inicjatywy przemysłowców łódzkich z rodziny Geyerów, a ponadto O. Kindlera i L. Landaua. Jego sfera działalności nie odbiegała od form działalności Banku Handlowego. W przestrzeni dynamicznie rozwijającego się wielkiego przemysłowego miasta oddział rosyjskiego Banku Państwa oraz dwa prywatne banki akcyjne nie mogły zaspokoić miejscowych potrzeb finansowo-kredytowych. Stąd też na rynku łódzkim swojej szansy na poważne zyski poszukiwały banki rosyjskie oraz warszawski Bank Handlowy, które z czasem założyły tutaj swoje oddziały: Azowsko-Doński Bank Handlowy (1893), warszawski Bank Handlowy (1896), Ryski Bank Handlowy (1897), Wołżsko-Kamski Bank Handlowy (1906). Powyższe banki związane były swoimi interesami przede wszystkim z największymi przemysłowcami Łodzi i okręgu, natomiast w obsłudze mniejszych zakładów, rzemiosła i handlu specjalizowały się raczej domy bankierskie. Ich właściciele wywodzili się ze środowiska żydowskiego, a liczba tych instytucji finansowo-kredytowych w Łodzi wahała się od 1 w 1870 r. przez 11 w latach 1902-1904, do 3 w 1913 r. Do wybuchu I wojny światowej Łódź była drugim po Warszawie centrum instytucji bankowych i finansowo-kredytowych w przestrzeni Królestwa Polskiego. Banki łódzkie i inne instytucje o charakterze finansowo-kredytowym wraz z wybuchem I wojny światowej weszły w okres kryzysu, a oddział Banku Państwa i oddziały banków rosyjskich w Łodzi uległy wręcz likwidacji. Wszystkie banki i domy bankowe posiadały w Łodzi piękne siedziby, które do dzisiaj należą do najważniejszych zabytkowych budynków miasta.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.