Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 130

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Instytucjonalizm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Przedmiot i cel pracy: W niniejszej pracy przedstawione zostały koncepcje, pojęcia i kategorie teorii nowego instytucjonalizmu, której twórca O. Williamson otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii w 2009 roku. Celem niniejszej pracy jest zaprezentowanie metod analizy ilościowej i prognozowania, które zostały opracowane do stosowania w artykułach naukowych studentów. Materiały i metody: Pojęcia i metody oceny sprawności stosowane w ekonomii neoklasycznej i instytucjonalizmie, przedstawione w literaturze ekonomicznej, są materiałami wykorzystanymi do oceny krytycznej w niniejszym artykule. Wyniki: Artykuł ujawnia nowe metody planowania i prognozowania ewentualnych konsekwencji wynikających z wdrażania projektów instytucjonalnych, które mogą być wykorzystywane przy podejmowaniu decyzji dotyczących konieczności ich wprowadzenia. Rozważono także możliwości łączenia socjologicznych i ekonomicznych narzędzi analizy w celu zbadania obiektów o charakterze instytucjonalnym przez początkujących badaczy. Wnioski: Ocena skuteczności instytucjonalnej oraz elastyczności z wykorzystaniem teorii instytucjonalnych wymaga rozwoju odpowiednich technik, środków i narzędzi ilościowych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Instytucjonalizm wobec głównego nurtu ekonomii
100%
Celem opracowania jest przedstawienie dyskusji na temat zastrzeżeń instytucjonalizmu wobec założeń modelu neoklasycznego. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez krytyczne zestawienie poglądów na temat rozbieżności, jak i wspólnych cech w metodologii instytucjonalizmu oraz ekonomii neoklasycznej. (fragment tekstu)
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych problemów w teorii ekonomii i w praktyce gospodarczej jest kwestia ekonomicznej roli państwa. Od dawna stanowi ona przedmiot wielu dyskusji i sporów, lecz w ostatnim ćwierćwieczu rozwinęła się szeroka debata na ten temat w związku z postępującym od lat osiemdziesiątych zmniejszaniem się zakresu państwa w gospodarce w następstwie szeroko zakrojonych programów prywatyzacji realizowanych w wielu krajach świata. (fragment tekstu)
4
Content available remote Ekonomia instytucjonalna i jej współczesny podział
100%
Analizując dorobek polskiej (i nie tylko polskiej) ekonomii w obszarze rozważań odwołujących się do kwestii instytucjonalnych, można zauważyć brak jednoznaczności w kwestiach definicyjnych i metodologicznych. Wiąże się to po części z podziałami w łonie współczesnej ekonomii instytucjonalnej. W prezentowanym opracowaniu podjęto próbę przybliżenia głównych podziałów współczesnej ekonomii instytucjonalnej wraz ze wskazaniem najistotniejszych różnic metodologicznych. Poprzedzone to zostało krótką charakterystyką rozwoju ekonomii instytucjonalnej od jej historycznych początków do czasów współczesnych. Uwaga została skoncentrowana na dwóch głównych odłamach współczesnego instytucjonalizmu, jakimi są tradycyjny, historyczny bądź stary instytucjonalizm i nowa ekonomia instytucjonalna.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Institutional Framework of Administration of Rural Development in Lithuania
100%
Coraz więcej uwagi poświęca się warunkom rozwoju obszarów wiejskich i działaniom instytucji administracyjnych w zakresie rozwoju obszarów wiejskich na Litwie. W literaturze naukowej szeroko omawiany jest rozwój polityki rozwoju obszarów wiejskich, ale instytucje odpowiedzialne za ten rozwój nie są kompleksowo badane. Ważne jest jednak podkreślenie faktu, że zarządzanie rozwojem obszarów wiejskich rozpoczyna się w instytucjach, które są wyznaczone do realizacji polityki. Nacisk kładziony jest na przygotowanie i wdrażanie programów Unii Europejskiej. W tym kontekście działania odpowiedzialnych instytucji są znaczące. W najnowszych źródłach naukowych bardzo dokładnie przeanalizowano rozwiązania zarządcze dotyczące optymalizacji i rozwoju efektywniejszych działań instytucji. Ponadto często podkreśla się, że wiele perspektyw na Litwie jest wdrażanych w ramach odpowiednich rozwiązań w zakresie rozwoju rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Celem badań jest określenie ewentualnych funkcji, które mogłyby zostać włączone w ramy administracji rozwoju obszarów wiejskich. W zagranicznych źródłach naukowych działalność instytucji jest analizowana w perspektywie tworzenia systemu i zasad systematyzacji. Słowa kluczowe: ramy instytucjonalne, rozwój obszarów wiejskich, system.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy była identyfikacja prawidłowości w rozmieszczeniu i strukturze rodzajowej przestrzeni instytucjonalnej w obszarze wokół Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Zakres terytorialny objął przestrzeń instytucjonalną miasta Częstochowy w promieniu 1100 m od sanktuarium. Badania zostały przeprowadzone w końcu 2018 r., a ich podstawą była inwentaryzacja terenowa. Wyniki wskazały na istnienie wyraźnych związków pomiędzy przestrzenią instytucjonalną miasta a przestrzenią sakralną. Badania pozwoliły na wyróżnienie trzech jego zasadniczych wymiarów: funkcjonalnego, popytowego oraz związanego z prestiżem miejsca.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Institutional conditioning for the diversification process of economy
75%
Despite numerous appeals, since the beginning 1987, to diversify the economy of Russia, the aim is not achieved. The article argues that the diversification as a process lacks adequate institutional conditioning. Path-dependency provided stability to economic growth while the structure of economy remains mainly unchanged. Global financial crisis gives an opportunity to stir up discussion on diversification as driving factor of innovative development. The author believes that methodology and theory of constructing sustained and diversified productions is mechanically imported from foreign sources, regardless institutional realities of Russian market. Considering all this, the paper suggests creating institutional framework capable to manage processes of economy diversification. (original abstract)
Stabilność finansowa jest kluczowym aspektem polityki gospodarczej danego kraju, wpływa bowiem na rozwój systemu finansowego i przyczynia się do wzmocnienia nieinflacjogennego wzrostu gospodarczego. Stabilność finansowa jest również istotna w działaniu banków centralnych. Wiele analiz empirycznych potwierdza, że istnieje mocny związek pomiędzy stabilnością finansową i wzrostem gospodarczym. Szczególnie kraje z dobrze rozwiniętym systemem bankowym korzystają z szybszego wzrostu gospodarczego. Stabilność finansowa i wzrost gospodarczy opierają się jednak na ważnym filarze, którym jest instytucjonalne rozumienie gospodarki.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Popularność ekonomii instytucjonalnej. Moda czy trwała zmiana?
75%
Okres ostatnich dwóch dekadach, to znaczny wzrost zainteresowania koncepcją ekonomii instytucjonalnej. Autor stawia pytanie, czy stanowi to trwałą zmianę w dziedzinie ekonomii, co może prowadzić do poważnych korekt w dominujących i typowych paradygmatach ekonomii głównego nurtu, czy jest to jedynie krótkoterminowo trend. W pracy podjęto próbę zaoferowania odpowiedź na powyższe pytanie.
Instytucje odgrywają coraz większe znaczenie w tworzeniu polityki zrównoważonego rozwoju, zarówno na szczeblu makro- i mikroekonomicznym. Kształtują zasady związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw, rozwojem społecznym oraz ochroną środowiska. Celem artykułu jest analiza związków pomiędzy wybranymi instytucjonalnymi uwarunkowaniami funkcjonowania firm, a zdolnością przedsiębiorstw do adaptacji/współtworzenia wymogów zrównoważonego rozwoju oraz kreowania swoich strategii biznesowych w oparciu o omawianą koncepcję. Na podstawie prowadzonych rozważań należy stwierdzić, iż proces dostosowywania się biznesu do Agendy 2030 i wyznaczonych celów zrównoważonego rozwoju, ma charakter w zdecydowanej większości adaptacyjnego przyjmowania narzuconego ładu instytucjonalnego: międzynarodowego i krajowego. Proces ten jest rozciągnięty w czasie i charakteryzuje się różną dynamiką, w zależności od stopnia rozwoju systemów społeczno-gospodarczych w poszczególnych krajach i regionach oraz standaryzacji norm międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie równowagi ekonomicznej należy do najważniejszych w ekonomii. Szczególne znaczenie w naukach ekonomicznych ma teoria równowagi ogólnej. Przedmiotem rozważań w tym artykule jest krytyczna analiza sposobu badania równowagi w głównym nurcie ekonomii. Temu podejściu przeciwstawiona została koncepcja równowagi instytucjonalnej, bazująca na osiągnięciach amerykańskiego instytucjonalizmu i nowej ekonomii instytucjonalnej. Szczególne miejsce w tej koncepcji ma teoria równowagi instytucjonalnej sformułowana przez M. Aoki'ego. Równowagę instytucjonalną można określić jako równowagę "długiego trwania". Wyjaśnia ona podstawy trwania i rozwoju gospodarki mimo ustawicznej nierównowagi rynkowej. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Badanie instytucji : dylematy, metody, doświadczenia
75%
Teza o aktualności i ważności badań instytucji społecznych właściwie nie wymaga już udowadniania. Rosnąca liczba opracowań z zakresu szeroko pojętego instytucjonalizmu, będąca efektem pracy licznych przedstawicieli nauk społecznych, stanowi świadectwo upowszechnienia się przekonania o fundamentalnym znaczeniu instytucji dla funkcjonowania społeczeństw oraz staje się inspiracją do podejmowania dalszych badań tej problematyki. Jednocześnie instytucjonalizm stał się platformą interdyscyplinarnego dialogu socjologów, ekonomistów, politologów, historyków, kulturoznawców, prawników i antropologów. W konsekwencji tego zróżnicowania perspektyw badawczych właściwych dla poszczególnych, wskazanych wyżej dyscyplin, w obrębie ram teoretycznych instytucjonalizmu mieszczą się różne teorie (np. instytucji, wyboru publicznego czy zbiorowego, kosztów transakcyjnych, struktury i agencji, gier), rozmaite modele (np. homo oeconomicus, homo sociologicus, homo psychologicus, model racjonalnego podejmowania decyzji), prowadzone są odwołujące się do teorii badania empiryczne, różnego rodzaju eksperymenty laboratoryjne (np. psychologiczne, gry komputerowe, symulacje) i procedury ewaluacyjne (jako przesłanki sformułowań o charakterze normatywnym i praktycznym) oraz wykorzystywane dane zastane i analizy historyczne. Ramy instytucjonalizmu są szerokie nie tylko w sensie wyznaczania rozległego, interdyscyplinarnego obszaru rozważań, ale sprzyjają analizom prowadzonym na różnych poziomach życia społecznego (od jednostki ludzkiej do złożonego i globalnego świata społeczne-go). Ogólnie rzecz ujmując, analizy te obejmują zagadnienia statyki i dynamiki instytucjonalnej. Te pierwsze zajmują się problemami struktury i funkcji instytucji, te drugie zaś obejmują problematykę genezy instytucji, zmiany instytucjonalnej i procesów instytucjonalizacji. Kategoria instytucji i ogólnie problematyka instytucjonalna staje się coraz bardziej widoczna i powszechnie akceptowana jako płaszczyzna integracji nauk społecznych. Podstawowy problem, przed jakim stają badacze zajmujący się tematyką instytucjonalną, sprowadzić można do pytania, jak badać instytucje. Pytanie to zawiera szereg kolejnych dylematów, które należałoby rozstrzygnąć przed przystąpieniem do badań, np. co rozumiemy pod pojęciem instytucji; czy wszystkie instytucje są mierzalne; jakich metod (ilościowych czy jakościowych) użyć, by zbadać dany problem instytucjonalny; kto powinien być podmiotem badania, a co stanowić jego przedmiot; czy można mówić o uniwersalności metod badania i miar instytucji oraz czy możliwe są porównania wyników takich badań itp. Niniejszy artykuł ma na celu próbę przybliżenia odpowiedzi na wspomniane pytania w oparciu o opinie wyrażone przez teoretyków instytucjonalizmu oraz wybrane przykłady badań empirycznych z tego zakresu. (fragment tekstu)
Celem niniejszego badania jest bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy w kontekście współpracy z Unią Europejską. Została zastosowana metodologia nowej instytucjonalnej teorii ekonomicznej dla kształtowania się nowego paradygmatu bezpieczeństwa energetycznego. Prowadzi to do tego, że przejście do nowego paradygmatu energetycznego obejmuje tworzenie nowej strategii bezpieczeństwa narodowego, techniczne, technologiczne, organizacyjne i instytucjonalne zapełnienie. To również opracowanie nowego systemu idei i poglądów, kształtowanie jakościowo nowego typu myślenia, głęboka aktualizacja metodologii i aparatu pojęciowego nauki o energii i o bezpiecznym rozwoju. Opierając się na naukowym programie badań, autor pokazuje, że instytucje rynku energetycznego projektują i nadzorują przestrzeganie takich zasad dla graczy, które pozwalają przezwyciężyć ewentualne spadki, zachować stabilność i bezpieczeństwo energetyczne. Zaproponowano podejście do kompozycji instytucjonalnych paradygmatu bezpieczeństwa energetycznego, na podstawie którego powstaną nowe instytucje, jako wcielenie w nowych reguł, norm i ograniczeń. Pokazano, że główną cechą nowego paradygmatu jest wstąpienie najbardziej cywilizowanych instytucji Wspólnoty Europejskiej na ścieżkę bezpieczeństwa energetycznego jako złożonego elementu rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. Nowy paradygmat powstaje poprzez zastąpienie niektórych standardowych projektów na inne, przez zamieranie starych instytucji i pojawienie się nowych, regulujących bezpieczeństwo energetyczne społeczeństw. W ostatnich latach do istniejących zagrożeń doszły wojskowe i instytucjonalne zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy. Osiągnięcia tradycyjnych naukowych rozwiązań w dziedzinie energetycznej nie dają odpowiedzi na główne pytanie: czy można ją osiągnąć znanymi metodami? I/lub podnosi koszty poszukiwania sposobów ich rozwiązania. Ten kontekst tworzy synergiczne działanie opracowania nowej, zbiorczej (systemowej) naukowego paradygmatu bezpieczeństwa energetycznego. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Inercja nieformalnych instytucji w rozwoju ekonomicznym Polski
75%
Przedstawione podejście jest rezultatem teoretycznego zarysu instytucji nieformalnych oraz ich kulturowego podłoża na przykładzie Polski. Opiera się na wnioskach sformułowanych w pracach polskich autorów oraz ich współmierności z formułą instytucjonalną. Instytucje "skopiowane" i przeniesione z Zachodu, którym brakuje infrastruktury moralnej i kulturowej, na jakiej mogłaby się oprzeć instytucja "oryginalna", mogą przynieść bardzo różne wyniki, nierzadko sprzeczne z oczekiwaniami. (fragment tekstu)
Purpose: Drawing on the experience of adoption of a model based on the International Financial Reporting Standards (IFRS) by Portuguese non-financial unlisted companies in 2010, called Sistema de Normalização Contabilística (SNC), this paper explores auditors' perceptions regarding dimensions of relevance and suitability of the new accounting model to the Portuguese setting, major problems encountered, and the main engendered benefits. Methodology: An interpretative approach based on qualitative research methods was adopted, in which sixteen interviews with statutory auditors were conducted from a vantage point in 2017, seven years after the formal implementation of the IFRS-based model. Findings: Evidence suggests enduring problems but mostly a significant level of legitimation and institutionalization of the IFRS-based model: (i) the perceived motivations for SNC adoption are a good fit with the theoretically acknowledged motivations underlying accounting convergence; (ii) the principle-based standards and the fair value were largely perceived favorably; and (iii) the IFRS-based model brought about a number of benefits as expected ex ante. Implications: Findings shed light on the potential of the IFRS model to conform to countries whose accounting systems are remarkably disparate - as it was in Portugal - and offer an agenda for regulators and local and international policymakers. Originality/Value: This study contributes to the accounting literature on IFRS adoption by providing empirical evidence from a European country that posited an a priori adverse context. (original abstract)
16
Content available remote Zastosowanie teorii PAT do analizy wielopoziomowego zarządzania w UE
75%
Teoria mocodawca/agent (Principal /Agent Theory - PAT) jest stosowana w ekonomii od 1976 r. Początkowo służyła do analizy praktyki sektora prywatnego w gospodarce oraz funkcjonowania organizacji biznesowych i była reakcją na neoklasyczne teorie ekonomiczne. Podejście PAT de facto rozpoczyna się od motywacji (socjologicznych, psychologicznych) graczy w biznesie, a następnie uwzględnia strategie, w które zaangażowane są dwa zbiory takich graczy, czyli mocodawców i agentów. Strategie są zespołami zamierzonych zachowań, działań i interakcji służących do osiągnięcia kolektywnego efektu. Według Jana-Erika Lane'a w PAT szeroko wykorzystano teorię gier. Zatem interakcje między mocodawcą a agentem stanowią podstawową jednostkę analityczną w tej teorii. (fragment artykułu)
D.C. North duże znaczenie przypisuje nie tylko instytucjom formalnym i nieformalnym ograniczeniom, ale również interakcjom między instytucjami a organizacjami, które nadają kształt instytucjonalnej ewolucji gospodarki. Te wszystkie elementy wpływają na proces zmian instytucjonalnych w obrębie społeczeństwa, natomiast tempo tych zmian determinuje efektywność adaptacyjną rynków. (fragment tekstu)
18
Content available remote Potyczki metodologiczne Gunnara Myrdala
75%
Cel - Celem artykułu jest ukazanie podejścia metodologicznego w pracach Gunnara Myrdala, ze szczególnym uwzględnieniem jego wiodącej pracy teoretyczno-metodologicznej The political element in the development of economic theory [Myrdal, 2017] i uwagą skupioną na głównych podziałach metodologicznych w ekonomii oraz ewolucji jego koncepcji w analizowanym zakresie merytorycznym. Metoda badań - W artykule wykorzystano analizę deskryptywną oraz komparatystyczną. Wnioski - Myrdal wzmocnił argumentację zwolenników ekonomii heterodoksyjnej w kontekście symbolicznej "walki o uznanie" metodologii krytyków głównego nurtu. Rozwinął pragmatyczny element nauki ekonomii, co w konsekwencji wpływa także na styl nauczania ekonomii i prowadzenia badań naukowych na światowych uniwersytetach. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Instytucje nieformalne na rynku pracy w Polsce
75%
Jeden z trzech założycieli instytucjonalizmu T. Veblen podkreślał, że system instytucji nakłada na jednostki standardy, ideały i kanony działania. Celem artykułu jest identyfikacja i analiza wybranych instytucji nieformalnych na rynku pracy w Polsce. W artykule wykorzystano podejście zaprezentowane przez D.C. Northa będącego przedstawicielem nowej ekonomii instytucjonalnej, polegające na podziale obowiązujących reguł na formalne i nieformalne. W pierwszej kolejności w artykule przeprowadzono rozważania definicyjne, ze szczególnym uwzględnieniem instytucji nieformalnych oraz kultury. Następnie podjęto próbę identyfikacji instytucji nieformalnych na rynku pracy w Polsce oraz dokonano charakterystyki wybranych niepisanych zasad w oparciu o dostępne dane. Podstawę przeprowadzonej analizy stanowią pozycje książkowe, czasopisma, raporty opublikowane w języku polskim i angielskim(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza międzynarodowej strategii geoekonomicznej Chin, którą można ująć jako zmienną zależną - czyli to, co jest objaśniane. Dla realizacji tak sformułowanego celu badawczego dobrano dwie zmienne niezależne w postaci neoliberalnego instytucjonalizmu i kulturowo-cywilizacyjnej tradycji Chin. Takie rozwiązanie problemu badawczego wywodzi się z założenia mówiącego, że cele międzynarodowe i strategia Chin są uwarunkowane głęboko własna tradycją (zmienne odnoszące się do właściwości systemu wewnętrznego Chin) oraz oddziaływaniami systemu międzynarodowego. Mając powyższe na uwadze, w artykule poddano najpierw analizie treści międzynarodowej strategii geoekonomicznej w kategorii przestrzeni geoekonomicznej oraz stosowanych środków i metod. Przeanalizowano treści założenia jednej z najważniejszych teorii stosunków międzynarodowych - neoliberalnego instytucjonalizmu, sformułowanego w dekadzie lat osiemdziesiątych przez amerykańskiego badacza Roberta Keobene. Zmienną niezależną, którą również poddano analizie, są kulturowo-cywilizacyjne uwarunkowania Chin uformowane w bogatej historii tego kraju i mające współczesne antytendencje. Kolejna część artykułu, nawiązując do kwestii kulturowo-cywilizacyjnych również podejmuje problem specyfiki ustroju gospodarczego Chin poprzez próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy jest to gospodarka odpowiadająca wymagającym kryteriom, czy też jest przykładem państwowego kapitalizmu. To w naszym przekonaniu kluczowe pytanie, na które odpowiedź ma znaczenie dla oceny tworzenia przez Chiny ich własnej przestrzeni gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.