Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Insurance information
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Dostosowywanie polskiego prawa w dziedzinie ubezpieczeń do prawa Unii Europejskiej niesie ze sobą wzmocnienie pozycji poszukującego ochrony ubezpieczeniowej i konsumenta usług ubezpieczeniowych.Na rynku usług konsumenckich działa wiele instytucji, które stoją na straży przestrzegania norm prawno-etycznych w relacjach pomiędzy usługodawcami i usługobiorcami. Instytucją ustawowo powołaną do reprezentowania interesów osób ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych lub uczestników pracowniczych programów emerytalnych jest Rzecznik Ubezpieczonych współpracujący z organizacjami konsumenckimi i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.Na zakładach ubezpieczeniowych ciążą obowiązki informacyjne, dzięki którym konsumenci usług ubezpieczeniowych uzyskują najważniejsze informacje z zakresu ochro będącej przedmiotem umowy ubezpieczenia. Niezmiernie istotną rolę odgrywa jednak działalność pośredników ubezpieczeniowych - ogniwa łączącego konsumentów z zakładami ubezpieczeń. Staranność w spełnianiu ich obowiązków ma duże znaczenie w rozwijaniu świadomości ubezpieczeniowej i budowaniu zadowolenia klientów. (fragment tekstu)
Przestępczość ubezpieczeniowa to poważny problem dla polskich zakładów ubezpieczeń. Sprawcy przestępstw uzyskują nienależne odszkodowanie drogą oszukiwania zakładu ubezpieczeń. Jest to możliwe z powodu braku wymiany danych pomiędzy ubezpieczycielami. Istniejące bazy danych CEPiK i UFG wskutek wadliwych regulacji prawnych nie są w stanie należycie spełniać swojej funkcji. W kraj ach zachodnich rola administrowania bazami danych ubezpieczeniowych została powierzona podmiotom komercyjnym. Polskie zakłady ubezpieczeń, chcące skutecznie ograniczyć zjawisko przestępczości ubezpieczeniowej, wkrótce będą zmuszone do wdrożenia analogicznych rozwiązań.(abstrakt oryginalny)
Stwierdzono, że wobec faktów załamania się rynku ubezpieczeń na życie istnieje pilna potrzeba podniesienia edukacji ubezpieczonych. Wprowadzone ustalenia w ustawie o działalności ubezpieczeniowej występują naprzeciw potrzebom bieżącego informowania ubezpieczonych o stanie zobowiązań zakładów ubezpieczeń na życie swoich klientów. Rolę tę mogą spełniać tylko wysokiej klasy profesjonaliści, czyli aktuariusze marketingowi. W artykule przedstawiono zadanie i miejsce aktuariuszy marketingowych w zakładzie ubezpieczeń na życie.
4
75%
Przedmiotem opracowania jest analiza kontekstu, zakresu, rozwoju i rekomendacji zmian informacji o stanie konta, wysyłanej corocznie do kilkunastu milionów ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zawierającej m.in. dane o bieżących składkach opłacanych przez płatników, zwaloryzowanej kwocie zgromadzonych przez całą karierę zawodową składek i kapitale początkowym oraz kwocie hipotetycznej emerytury obliczonej w kilku wariantach. Problemem badawczym jest znaczenie tego dokumentu oraz stojącej za nim instytucji prawnej dla sposobu funkcjonowania systemu emerytalnego. Zbadano źródło potrzeby informowania o stanie konta oraz rolę ewidencji składek emerytalnych w zreformowanym systemie emerytalnym. Przeanalizowano obecny zakres dokumentu, a także przedstawiono, w jakim kierunku od 1999 r. podążała jego ustawowa regulacja. Rozpatrzono również zastrzeżenia co do metodologii obliczania hipotetycznej emerytury oraz sformułowano rekomendacje zmian. Informacja o stanie konta wpisuje się w aksjologię wzrostu indywidualnej odpowiedzialności za zabezpieczenie na starość, wzrostu przejrzystości systemu i aktywniejszej polityki informacyjnej w tym zakresie. Pozwala bowiem na bieżącą kontrolę wpływu składek od płatników, a także przekazuje syntetyczną informację o stanie konta i prognozie przyszłej emerytury. (abstrakt oryginalny)
W ramach publikacji rozważania koncentrują się wokół problemu odsetek należnych ofe z tytułu opóźnienia w przekazywaniu składek przez ZUS. To on wzbudzał wątpliwości teoretyczne i praktyczne. Poza zakresem publikacji pozostaje natomiast możliwość ewentualnego naprawienia szkody wyrządzonej ofe i ubezpieczonemu na zasadach art. 417 K.c. (ewentualnie na innej podstawie prawnej), zauważony już w literaturze i praktyce orzeczniczej. Wymaga on z pewnością pogłębienia podjętych wątków. (fragment tekstu)
W opracowaniu zostały przeanalizowane i pokrótce scharakteryzowane źródła informacji umożliwiające ocenę działalności zakładów ubezpieczeń wykorzystywane przez różne organy nadzoru. Do regulacyjnej oceny wykorzystuje się informacje niepubliczne - sprawozdawczość celową (tylko na rzecz nadzoru) oraz informacje ujawniane publicznie, które mogą mieć charakter dobrowolny lub obowiązkowy. Dla pełnej oceny korzysta się także z informacji fakultatywnie generowanej przez firmy ubezpieczeniowe oraz z informacji z otoczenia zakładów ubezpieczeń, płynących z różnego rodzaju analiz rynkowych przeprowadzanych przez organy nadzoru.(abstrakt oryginalny)
Autorka w opracowaniu przedstawiła wpływ postaw wobec reklamy ubezpieczeń na wybór produktu ubezpieczeniowego. Przeprowadzane badania wskazały, że największy wpływ na postawy badanych respondentów ma sprzedaż osobista. Potwierdziły także potrzebę działalności promocyjnej firm ubezpieczeniowych na postawę potencjalnych nabywców.
Obecnie w Polsce tempo rozwoju stosowania marketingu, zwłaszcza technik promocji jest szybsze, niż tempo adaptacji odpowiednich praw chroniących nabywców, głównie konsumentów. Brak prawnych i organizacyjnych zabezpieczeń (luki w prawie, monopolistyczna pozycja firmy) stwarzać może zagrożenia dla interesów konsumentów. W artykule autor analizuje, na przykładzie krajów rozwiniętych, wybrane dziedziny zagrożenia interesów konsumentów, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego i ekonomicznego konsumentów, umów ubezpieczeniowych, nieuczciwej i społecznie nieodpowiedzialnej reklamy oraz działalności promocyjnej firmy. Przedstawia także uregulowania prawne w Unii Europejskiej dotyczące ww. zagadnienia. Przenosząc te doświadczenia w warunki polskie, postuluje konieczność umocnienia pozycji konsumenta i ochrony jego interesów.
Omówiono zagadnienia dotyczące specyfiki usługi ubezpieczeniowej, jej cech i funkcji. Dokonano przeglądu definicji odnoszących się do ubezpieczeń i usługi ubezpieczeniowej. Omówiono istotę marketingu usługi ubezpieczeniowej, opisano metody badań marketingowych i źródła informacji. Przedstawiono tworzenie strategii marketingowej w dziedzinie usług i analizę typu SWOT oraz segmentację rynku usług ubezpieczeniowych. Scharakteryzowano poszczególne elementy marketingu-mix stosowane przez firmy ubezpieczeniowe, a także wykorzystywane przez nie metody promocji.
Dla tak wytrawnego i wyspecjalizowanego uczestnika rynku jak Grupa Ubezpieczeniowa Europa, dystrybuującej dotychczas ubezpieczenia niemal wyłącznie w formie grupowej, tzw. Rekomendacja U była niemal rewolucją. Przestawienie i pozostałych partnerów bankowych oraz ich własnej organizacji na tryb sprzedaży indywidualnej wydawało się także z pozoru zadaniem wręcz karkołomnym. Obecnie obawy ustąpiły na rzecz pewności, że w nowym rozdaniu tkwi jednak spory potencjał biznesowy. (abstrakt autora)
Banki w obliczu nakładanych na nie wymogów regulacyjnych rozpoczęły masowe przeorganizowywanie się z modelu oferowania ubezpieczeń grupowych na model agencyjny, w ramach którego klientom oferowane są produkty indywidualne. Tym samym każdy bank, który zdecydował się na utrzymanie sprzedaży ubezpieczeń i ich modyfikacji na model agencyjny, stanął przed dodatkowymi wyzwaniami, np. koniecznością poniesienia kosztów związanych ze zmianami w systemach IT lub renegocjacją umów z ubezpieczycielami. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.